Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Antena pentru aparat de radio

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 SuPY, on 22 iulie 2014 - 15:51, said:

Deci pentru interior ramane in discutie fie o antena telescopica simpla
N-are nici o valoare.

 SuPY, on 22 iulie 2014 - 15:51, said:

(pentru asta pot si sa cumpar alt radio), fie o antena cu amplificare cum am dat eu exemplu.
Da.

Uite un exemplu ce are asa cum vrei tu (ma rog, toate din gama asta au):
http://www.emag.ro/m...0/pd/EN15TBBBM/
http://holod.ru/pics5/schm_423147.jpg

#20
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

 neagu_laurentiu, on 22 iulie 2014 - 15:58, said:

Uite un exemplu ce are asa cum vrei tu (ma rog, toate din gama asta au):
http://www.emag.ro/m...0/pd/EN15TBBBM/
http://holod.ru/pics5/schm_423147.jpg
De unde stii ca acel model de sistem audio are astfel de intrare pentru antena?

Deci un castig as putea avea doar cu o antena cu amplificare, altfel ma agit degeaba... :(

#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
In imaginea doi ai mufa de intrare cu descrierea (FM ANT).

Acum un astfel de receptor are si el un amplificator bun intern.

#22
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

 neagu_laurentiu, on 22 iulie 2014 - 16:08, said:

In imaginea doi ai mufa de intrare cu descrierea (FM ANT).
Asta am inteles. Dar nu am inteles cum ai tras concluzia ca acel sistem are astfel de mufa. Sau doar ai presupus?
Chiar daca nu am mufa din asta la aparatul de radio, pot sa leg direct firul la antena cu amplificare (chiar la "banana" respectiva). Nu ar merge?

 neagu_laurentiu, on 22 iulie 2014 - 16:08, said:

Acum un astfel de receptor are si el un amplificator bun intern.
Deci problema principala este amplificarea, nu antena in sine! Acum am inteles. Cu alte cuvinte, trebuie sa schimb radioul cu totul. Posted Image

Daca vreau sa pun niste boxe dedicate la radioul asta Philips, tot de un electronist am nevoie? Are doar un cablu cu jack audio 3.5 pt. AUX, atat.

Edited by SuPY, 22 July 2014 - 16:16.


#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 SuPY, on 22 iulie 2014 - 16:13, said:

Dar nu am inteles cum ai tras concluzia ca acel sistem are astfel de mufa. Sau doar ai presupus?
E imaginea verso a acelui sistem.

 SuPY, on 22 iulie 2014 - 16:13, said:

Chiar daca nu am mufa din asta la aparatul de radio, pot sa leg direct firul la antena cu amplificare (chiar la "banana" respectiva). Nu ar merge?
Centralul de firul in cauza si camasa/impletitura/exteriorul de minusul bateriei (de regula, acolo e masa).

 SuPY, on 22 iulie 2014 - 16:13, said:

Deci problema principala este amplificarea, nu antena in sine!
Ambele participa la obtinerea unui semnam bun.

 SuPY, on 22 iulie 2014 - 16:13, said:

Daca vreau sa pun niste boxe dedicate la radioul asta Philips, tot de un electronist am nevoie? Are doar un cablu cu jack audio 3.5 pt. AUX, atat.
Legi pe iesirea AUX dar n-are putere prea mare si nici fidelitate, ai nevoie de amplificator audio (ma rog, boxele de PC au asa ceva incorporat).

 SuPY, on 22 iulie 2014 - 16:13, said:

Cu alte cuvinte, trebuie sa schimb radioul cu totul.
In ziua de azi ai mai toate posturile emit pe net, n-ai nevoie de altceva.

Edited by neagu_laurentiu, 22 July 2014 - 16:47.


#24
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

 neagu_laurentiu, on 22 iulie 2014 - 16:49, said:

E imaginea verso a acelui sistem.
Am inteles.

 neagu_laurentiu, on 22 iulie 2014 - 16:49, said:

Centralul de firul in cauza si camasa/impletitura/exteriorul de minusul bateriei (de regula, acolo e masa).
Multumesc pentru precizare! Radioul este compatibil cu o baterie de 9V, insa bateria are strict rolul de a mentine memoria ceasului atunci cand cade curentul. Asta este valabil pentru o perioada de maxim o zi, pentru mai mult de atat se pierde memoria ceasului. Asta este rolul bateriei. Daca-l scot din priza, nu pot asculta radio la el si nici nu imi arata ceasul, chiar daca pun baterie. Eu nu i-am pus baterie (tocmai din motivul asta, ca mi s-a parut inutil sa fac asta). Am citit in manual ce ti-am zis acum.

 neagu_laurentiu, on 22 iulie 2014 - 16:49, said:

Legi pe iesirea AUX dar n-are putere prea mare si nici fidelitate, ai nevoie de amplificator audio (ma rog, boxele de PC au asa ceva incorporat).
Nu cred ca ai inteles. AUX este input, nu este output. Este un cablu audio destul de scurt cu mufa din asta in capat. Cum ar putea AUX input sa functioneze ca output, pe niste boxe?! Din ce am inteles eu, pe AUX pot sa pun un MP3 player, de exemplu, sa se auda in difuzorul aparatului de radio, dar nu pot pune boxe ca sa ascult emisia radio pe ele.

 neagu_laurentiu, on 22 iulie 2014 - 16:49, said:

In ziua de azi ai mai toate posturile emit pe net, n-ai nevoie de altceva.
Asa este, insa nu am un calculator in plus pe care sa-l pun in acea camera. Chiar daca as avea, nu prea am loc de un calculator in camera respectiva. Un aparat de radio cu receptie cat mai buna ar fi perfect.

Edited by SuPY, 22 July 2014 - 17:37.


#25
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 SuPY, on 22 iulie 2014 - 17:36, said:

AUX este input, nu este output.
Atunci se scoate un fir de la difuzor (trebuie desfacut aparatul), cu o mufa sa decupleze pe acesta cand pui firul spre boxe.

 SuPY, on 22 iulie 2014 - 17:36, said:

nu am un calculator
Sunt tot felul de dispozitive mobile ce stiu sa foloseasca net-ul iar de aici cu boxe (ce au amplificator integrat) ai rezolvat.

Edited by neagu_laurentiu, 22 July 2014 - 17:43.


#26
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

 neagu_laurentiu, on 22 iulie 2014 - 17:41, said:

Atunci se scoate un fir de la difuzor (trebuie desfacut aparatul), cu o mufa sa decupleze pe acesta cand pui firul spre boxe.
Deci tot treaba de electronist... :D Eu nu ma bag, nu prea am "abilitati hardware" si risc sa-l stric. :D

 neagu_laurentiu, on 22 iulie 2014 - 17:41, said:

Sunt tot felul de dispozitive mobile ce stiu sa foloseasca net-ul iar de aici cu boxe (ce au amplificator integrat) ai rezolvat.
Cred ca te referi la tableta sau smartphone + router wireless. Am smartphone cu Android (Motorola Defy Mini XT320) si router wireless. Am observat ceva ciudat la telefon: desi are iesire audio tip jack 3.5, daca bag boxele de PC, ele nu sunt detectate de telefon si nu se aude muzica de pe telefon la boxe, dar daca bag castile, ele sunt detectate si pot asculta muzica la casti. Ai idee de ce se comporta asa? Am mai avut un telefon care nu facea asa, puteam pune si boxe la telefon.
In plus, nu toate posturile de radio au aplicatie de ascultat pe smartphone sau tableta. Nici n-as putea lasa telefonul toata ziua in camera respectiva (nu numai eu ascult radio in acea camera). Chiar daca as putea asculta la telefon prin internet, as consuma aiurea bateria telefonului. Deci, din punctul meu de vedere, pentru ascultatul pe net, singura varianta ar ramane un laptop sau un desktop cu placa de retea wireless, ceea ce nu am si ar fi destul de costisitor de cumparat. Ziceai ca te ocupi de calculatoare. Sa cumperi un calculator doar ca sa asculti muzica de pe el mi se pare ca-ti bati joc de el. :D Aici fac referire la performanta, puterea lui de calcul. Doar sa gasesc pe la gunoi unul atat de vechi, incat mai poate fi folosit doar la ascultat muzica. :)

#27
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014
Pentru radio o solutie decenta ar fi un microsistem audio panasonic sau sony (daca urmaresti, mai sunt promotii pe la 300~400 lei) cu intrare pentru antena (vezi poza: FM ANT 75Ω), functie RDS, telecomanda, intrare aux.

[ http://holod.ru/pics5/schm_421282.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Faci o antena din 2 tuburi/tevi de aluminiu, cum a zis si neagu_laurentiu si o pui afara (de preferat la cativa zeci de cm de peretele de beton). Exemplu: http://forum.softped...8#entry10952252

Intre aparat si antena: cablu coaxial de 75Ω, astfel incat alte unde electromagnetice (telefonie mobila, calculator etc.) sa afecteze cat mai putin receptia.

 SuPY, on 22 iulie 2014 - 15:51, said:

... LE: Pe pagina acestui sistem audio scrie ca suporta radio FM20. Ce inseamna asta?

Se refera numarul programelor radio ce pot fi memorate.

#28
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
@catalin_petrescu: Multumesc pentru sugestia ta si pentru ca m-ai lamurit cu privire la semnificatia specificatiei FM20! Oare acel microsistem audio Sony pe care l-am indicat eu are o astfel de mufa pentru antena?

LE: Nu gasesc o poza cu partea din spate a acelui model de microsistem, dar gasesc poze de la alte modele: http://spplthumb.blo...ts-47335937.jpg . Se pare ca Sony obisnuieste sa puna o mufa "bizara" pentru antena FM, diferita de cea prezentata de Catalin si Laurentiu.
Catalin, mi-e teama ca ceea ce indici tu nu exista in gama de pret 300-400 RON.

Edited by SuPY, 22 July 2014 - 19:44.


#29
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014
Cred ca e ok si mufa aia de la modelul de Sony gasit de tine, desi mi se pare mai practica cea de tip coaxial pentru care gasesti mufa in piata. Pare ok SONY CMT-S20. Are si DAB (banda de radio digital in test), iar in Bucuresti ai sanse sa prinzi si cele 3~5 posturi ale SRR in format digital.

Sunt variante si in gama respectiva de pret, dar la promotii, asa cum am si scris. Urmareste reducerile de la magazinele online, retelele de electronice si de la hypermarketuri.

Un model interesant: Philips MCM2000. N-am idee daca e mai bun decat Sony CMT-S20. In clipul de pe youtube se vede ca are mufa pt antena.
http://www.flanco.ro...ps-mcm2000.html
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2hRKUldvEuo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://download.p4c...._12_dfu_eng.pdf

Pana vei face o noua achizitie, eu zic sa conectezi la firul de antena (care iese din radio) un cablu coaxial pe care sa-l scoti pe geam si eventual sa-l conectezi la o antena telescopica sau o teava din aluminiu.

#30
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
@catalin_petrescu: Iti dai seama ca din moment ce ma plang de semnalul FM, nu locuiesc in Bucuresti... :) In Bucuresti, chiar si cu un "cazan" de radio, daca misc 1 mm rotita de tuning, sar de la un post la altul. :) Deci, daca locuiam in Bucuresti, nu mai deschideam acest topic fiindca n-aveam de ce.

Daca este sa achizitionez un microsistem audio, trebuie sa gasesc recenzii (reviews) despre el pe net, altfel e riscant de cumparat fara sa cunosc parerile altor cumparatori. De aceea am deschis si acest topic: ca cineva mai experimentat decat mine sa-mi recomande o solutie.

De ce zici sa conectez firul de antena care iese din radio la un cablu coaxial si cablul coaxial la antena telescopica? Este vreo diferenta fata de situatia in care as conecta firul de antena direct la antena telescopica? Vorbesti de cablu coaxial din acela de 75ohm sau n-are importanta?

#31
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013
Si in Bucuresti mai sunt probleme cu receptia, in caz ca vrei sa prinzi cam toate posturile locale din FM (vreo 27).

E foarte bine ca te documentezi inainte de a cumpara ceva.

De ce sa ai antena exterioara. Undele radio nu au aceeasi intensitate in interiorul blocului datorita peretilor de beton. O antena exterioara (poate fi chiar un simplu fir) ar imbunatati destul de mult receptia.

De ce un cablu coaxial. Depinde de distanta aparatului fata de antena exterioara si de alte surse de camp electromagnetic (tefonei mobila, calculator, tv etc.) ce pot influenta receptia. Daca radioul e pe o masa langa fereastra, e probabil suficient sa prelungesti firul si sa-l scoti cativa zeci de cm in exterior (eventual il conectezi la o antena telescopica). Daca distanta e mai mare, ar fi mai bine un cablu coaxial (de tv de 75ohm) care sa diminueze pierderile de semnal.

#32
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
@dragosmacovei: Da, radioul este langa fereastra. Deci trebuie sa conectez firul la antena telescopica si antena s-o scot in afara geamului, iar daca firul e prea scurt pentru asta, sa prelungesc cu un cablu coaxial cu specificatia 75ohm. S-a notat! :)
Am observat ca o parte din semnalul radio a scazut atunci cand am pus geam termopan. Si asta influenteaza? Sau mi s-a parut mie?
Este vreo diferenta dpdv al semnalului daca tin firul sau antena telescopica pe interior lipita de geam (de sticla) ori daca o tin in exterior (in afara geamului)? Termopanul are 2 straturi.

#33
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
@dragosmacovei: Inca ceva: pe un alt topic din aria asta, cineva zicea ca antena trebuie sa aiba orientare verticala; asa este?

#34
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013
Orientarea pe verticala este pentru radiourile locale, iar pe orizontala pentru emitatoarele de putere sau la distante mari (in general RRA, RRC, Europa FM, Pro FM de pe frecventele InfoPro).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate