Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

se poate trece vama cu medicamente?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
33 replies to this topic

#1
yronick

yronick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 08.03.2012
Salut,

Poate ma ajutati cu o informatie: Vreau sa emigrez cat de curand in UK si vreau sa stiu daca la aeroport cand imi face check in o sa am vreo problema daca am medicamente pentru boala mea, prescrisa de medici psihiatri (psihiatrii nu sunt medici, dar asta e alta poveste pe care nu vreau sa o dezbat aici, totusi nu m-am putut abtine). De-a lungul a 8 ani de cand mi s-a pus diagnosticul de schizofrenie am reusit sa strang tratament pentru un an de zile si in condiitiile in care vreau sa plec si imi va fi mai greu la inceput cu asigurarea medicala, voi fi lasat sa trec granita cu ele?
Daca la aeroprt voi intampina probleme acelasi lucru se va intampla si in cazul in care voi alege sa calatoresc cu autocarul?

#2
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
Spre dezamagirea ta, sa fii sigur ca vei fi luat la intrebari. Totusi, ar trebui sa ai toate documentele care acrediteaza medicamentele ce le detii asupra ta.

Regula de baza la un aeroport este exact aceea de a evita traficul de droguri si alte prostii. E bine sa le ai in bagajul de mana pentru a fi mai usor cu controlul.

Cat despre partea cu autocarul, sincer nu pot sa-ti dau un raspuns sigur, este posibil sa se execute controale la vama sau poti scapa de acele controale. Totusi, documentele, cum am spus mai sus, tot va trebuie sa le ai.

LE:
Ei te vor intreba: nu te-ai interesat sa vezi daca se gasesc aceste medicamente si in UK? Tu ce le vei raspunde?

Edited by 10nut, 13 July 2014 - 10:57.


#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Vor fi probleme cand te vad cu sacul de psihotropice dupa tine, e mai plauzibil ca mergi acolo sa le vinzi decat ce ai zis tu.

#4
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 yronick, on 13 iulie 2014 - 10:38, said:

Salut,

Poate ma ajutati cu o informatie: Vreau sa emigrez cat de curand in UK si vreau sa stiu daca la aeroport cand imi face check in o sa am vreo problema daca am medicamente pentru boala mea, prescrisa de medici psihiatri (psihiatrii nu sunt medici, dar asta e alta poveste pe care nu vreau sa o dezbat aici, totusi nu m-am putut abtine). De-a lungul a 8 ani de cand mi s-a pus diagnosticul de schizofrenie am reusit sa strang tratament pentru un an de zile si in condiitiile in care vreau sa plec si imi va fi mai greu la inceput cu asigurarea medicala, voi fi lasat sa trec granita cu ele?
Daca la aeroprt voi intampina probleme acelasi lucru se va intampla si in cazul in care voi alege sa calatoresc cu autocarul?

psihiatrii sunt medici, psihologii nu sunt medici.

#5
yronick

yronick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 08.03.2012

 SfPetru, on 13 iulie 2014 - 10:51, said:

Vor fi probleme cand te vad cu sacul de psihotropice dupa tine, e mai plauzibil ca mergi acolo sa le vinzi decat ce ai zis tu.

si daca le arat foarte multe documente care arata ca mi le-au prescris medicii?

Quote

psihiatrii sunt medici, psihologii nu sunt medici.

psihiatrii nu sunt medici, psihiatria nu e medicina, stiu diferenta dintre psihiatrie si psihologie, pe cea din urma am studiat-o, off, out pe tema asta.

si daca incerc varianta cu autocarul?

#6
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
Depinde de fiecare companie de transport. Fiecare are regulile ei. Contacteaza-i in legatura cu acest caz.

#7
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 19.03.2006
du-te cu autocarul  ca scapi mai usor
la avion ,poate dai peste niste controlori mai  sui-sui  si se uita la tine ca la urs

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
- daca prin "companie de transport" e vorba de aia care te transporta pe tine nu ai nici o treaba cu ei in limitele contractuale (bagajul trebuie sa se incadreze in niste dimensiuni, sa n-ai butelii sau alte chestii periculoase, etc)
- in mod normal pentru Romania-UK nu ai nevoie sa treci prin vama fiind vorba de EU. Desigur in orice tara exista limite si reguli la ce poti sa bagi sau sa scoti, este chiar posibil ca anumite substante sa fie interzise complet in anumite tari. Sincer, daca intr-adevar sint medicamentele personale si ai dovezi in acest sens nu mi-as face probleme. Daca nu e vorba de valori enorme le-as pune in majoritate in bagajul mare altfel o sa fie cautate mai atent si ai putea sa ai probleme
- pe de alta parte in UK (in majoritatea partilor UK) ar trebui sa obtii intr-adevar compensat orice medicament de care ai nevoie fara mari probleme

#9
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Tot trebuie sa-ti iei ceva medicamente cu tine fiindca dureaza pana treci de birocratia din NHS, n-o sa te ingroape aia in medicamente cum cobori din avion.

#10
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003
Du cu tine tratamentul pe 3 luni, nu vei avea probleme daca vei avea la tine o reteta ce dovedeste ca ti-au fost prescrise. Restul, pachet.

#11
yronick

yronick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 08.03.2012
Acte doveditoare o sa am, nu asta e problema. Sa inteleg ca nu pot lua o cantitate mare de la inceput. Ok, iau pe trei luni, si restul le primesc prin posta/curier; Da' mi-e ca aia o sa desfaca pachetul si o sa le gaseasca. Si am mai inteles ca e o idee buna sa merg cu autocarul...

Sa iau medicamentele in bagajul de mana (in varianta cu autocarul, aia cu avionul pica, clar!) sau sa le pun in geamantan?

#12
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Pai cate pastile o sa-ti trebuiasca ?

Daca incap intrun plic normal sunt 99.9% sanse sa treaca si chiar daca o sa fie probleme la posta cu ele o sa te contacteze ei pentru reteta si alte acte doveditoare.

Edited by DjMx, 13 July 2014 - 12:23.


#13
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 yronick, on 13 iulie 2014 - 10:58, said:

si daca le arat foarte multe documente care arata ca mi le-au prescris medicii?


psihiatrii nu sunt medici, psihiatria nu e medicina, stiu diferenta dintre psihiatrie si psihologie, pe cea din urma am studiat-o, off, out pe tema asta.

si daca incerc varianta cu autocarul?

http://www.umfiasi.r...tiMedicale.aspx

http://www.umfcarold...re/specializare

http://www.hms.harva...n-residency.htm

http://www.mayo.edu/...dency-Minnesota

daca dvs considerati ca psihiatria nu este medicina dar universitatile romanesti (si le stiu si pe cele de pe alte meleaguri) considera psihiatria o specializare medicala atunci toate facultatile/universitatile/scolile de medicina suint niste cretini.
sunteti absolut sigur ca cei de la Harvard si mayo clinic sunt cretini ?

#14
yronick

yronick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 08.03.2012
Speram ca nu se ajunge aici, dar se pare ca sunt unii care nu au inteles ca zic pas subiectului astuia.
Nu, domnule, nu sunt cretini, sunt doar niste sarlatani si niste tortionari

http://www.antipsychiatry.org/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_5dSZnbugpc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

lectura/vizionare palcuta Posted Image

[edit]

ei nu sunt cretini, nu acelasi lucru as putea spune despre tine Posted Image

Edited by yronick, 13 July 2014 - 13:15.


#15
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 yronick, on 13 iulie 2014 - 13:06, said:

Speram ca nu se ajunge aici, dar se pare ca sunt unii care nu au inteles ca zic pas subiectului astuia.
Nu, domnule, nu sunt cretini, sunt doar niste sarlatani si niste tortionari

http://www.antipsychiatry.org/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_5dSZnbugpc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

lectura/vizionare palcuta Posted Image

[edit]

ei nu sunt cretini, nu acelasi lucru as putea spune despre tine Posted Image

imi pare rau pt dvs.
nu credeti ca ar fii cazul sa renuntati la medicamentele prescrise pt schizofrenie ? nu credeti ca este bine sa renuntati la ceea ce va prescriu niste sarlatani si tortionari ?

Edited by avenirv, 13 July 2014 - 13:19.


#16
lestef

lestef

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 12.02.2014
Am o cunostinta care face de doua ori pe an Romania - Dublin si nu a avut niciodata probleme ca pleca cu farmacia de acasa: paracetamol, ranitidina, ampicilina, tetraceclina, aspirina, niste plicuri de coldrex, vitamina C. Pastilele le tine in bagajul de mana.

#17
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003
1.nu-s medicamente active pe SNC
2.presupun ca nu-si ia pe un an, daca to vine de 2x pe an in Romania.

 SfPetru, on 13 iulie 2014 - 10:51, said:

Vor fi probleme cand te vad cu sacul de psihotropice dupa tine, e mai plauzibil ca mergi acolo sa le vinzi decat ce ai zis tu.

Se numesc psihotrope, iar acceptiunea termenului poate fi diferita.

Edited by oaspetele, 13 July 2014 - 13:25.


#18
yronick

yronick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 08.03.2012

 avenirv, on 13 iulie 2014 - 13:17, said:

imi pare rau pt dvs.
nu credeti ca ar fii cazul sa renuntati la medicamentele prescrise pt schizofrenie ? nu credeti ca este bine sa renuntati la ceea ce va prescriu niste sarlatani si tortionari ?

am renuntat prietene, doar acuma sunt dependent fizic de ele, si ca sa nu am dureri(ca de unde crezi ca mi-au ramas atatea medicamente?), iau tratamentul de doua ori pe saptamana in loc de 7 ori/saptamana, cu ideea de-a scadea progresiv, pana ce voi ajunge la o data/wekk => 0/week, aici vreau sa ajung. Si nu-i vina mea ca am ajuns dependent de ele. Acolo ti se dau fortat, ori pe partea opusa, ori te tin de nas, si trebuind sa respiri deschizi gura. Daca ai inteles ce vreau sa zic(desi ma mir) e bine daca nu.. hai ciao ca m-am distrat destul cu tine!

Puteti inchide topicul, am aflat ce trebuia sa aflu Posted Image

Edited by yronick, 13 July 2014 - 13:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate