Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Achizitie desktop gaming

- - - - -
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#19
adriandragus

adriandragus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 27.04.2014
Totusi,daca as lua piesele in rate,sa zicem ca suma totala este 1500 ron,platesc la fel ca la un desktop gata asamblat.?

Edited by adriandragus, 11 July 2014 - 09:46.


#20
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
La Altex nu au asa de multe modele de placi de baza. Cea mai ieftina cu DVI si HDMI e Asrock H81M-HDS (200 lei). Eu zic ca merita 40 lei in plus. Ai mai multe optiuni pe viitor (in caz ca schimbi destinatia PC-ului sau il vinzi).

#21
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011

View Postadriandragus, on 11 iulie 2014 - 09:41, said:

Totusi placa de baza este una buna...?ca vad ca este mATX,daca poti sa imi explici ce inseamna ti-as fi recunoscator:)
De ce nu ar fi buna? Ai dotarile necesare, Sata III si USB 3.0 si iti permite upgrade pe viitor la i5 / i7 pe socket 1150.
E cam cheala de fel, in sensul ca nu ai iesiri digitale (nu iti sunt neaparat necesare, decat daca vei dori vreodata sa folosesti integrata, desi nu cred ca-i cazul) si nu ai porturi PCI, deci nu poti pune placi audio sau de retea cu o astfel de interfata.

Rata e la fel indiferent ce cumperi
Ca`i asamblat sau pe piese, tot la fel se procedeaza. Daca vrei placa de baza ceva mai dotata, pune ce ti`a pus Seb mai sus in loc de ce am pus eu.

Edited by georgik12, 11 July 2014 - 09:51.


#22
adriandragus

adriandragus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 27.04.2014
Atunci placa de sunet si placa de retea unde sunt?de ex placa de la internet...si placa de suet..cumva este integrata in placa de baza?
In total 1473 ron petru toate piesele,acum problema este cum as putea sa il achizitionez..? Am card raifaissen,dar dispun doar de 50 de lei pe el,deci nu cred ca se poate...:(

#23
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Placa de sunet si placa de retea sunt integrate pe placa de baza. Pentru un sistem office sau home theater (conectat la un TV pe HDMI), pui doar placa de baza cu procesorul si memoria, un hard disk si carcasa cu sursa. De aia zic ca e important sa ai HDMI si DVI pe placa de baza - e usor sa schimbi destinatia PC-ului, pastrand placa grafica dedicata pentru alt PC sau scotand-o la vanzare separat.

Edited by Seb, 11 July 2014 - 10:08.


#24
adriandragus

adriandragus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 27.04.2014
Deci sa inteleg ca daca iau pe piese,e ca si cum as lua un desktop gata facut,ceva de genu nu?Adica daca piesele fac in total 1500 ron,si un desktop tot atata,daca iau piesele,platesc ca si cum as fi luat un desktop,nu?:)

#25
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Platesti suma preturilor.

Vezi ca va trebui sa le asamblezi tu (nu stiu daca la Altex poti cere sa faca ei asamblarea si daca da, cat costa).

#26
adriandragus

adriandragus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 27.04.2014
Nu este problema,cunosc pe cineva care ar putea sa mi le asambleze..Si..sa inteleg ca daca cumpar acest sistem,as putea rula jocuri noi?Precum Watch Dogs macar la LOW?... Thief 2014,Call of Duty Ghosts?

#27
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
La 1366x768 le joci pe High.:)

#28
adriandragus

adriandragus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 27.04.2014
Totusi nu cred ca watch dogs as putea sa il joc pe High..deaorece la High cere intel i7.. deci..:)

#29
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
-In jocuri greul il duce mai mult placa video decat  procesorul!
Deci se poate si fara i7!

Edited by sandy76, 11 July 2014 - 10:45.


#30
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Procesorul e suficient incat sa ruleze jocul fara prea mari probleme. Placa video va duce tot greul, iar o 750 Ti pe 720p se descurca excelent. Fata de ce vroiai tu initial, o sa te joci cu detalii muult mai bune.

#31
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Daca ai pretentii mai mari, mareste si bugetul. Insa in bugetul dat (destul de mic) vei obtine un PC destul de capabil, care se poate numi "PC de jocuri".

#32
adriandragus

adriandragus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 27.04.2014
Si totusi,ce monitor mi`ati recomanda?eu ma gandeam la ceva de 19,5 pana in 200 lei

#33
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Nu stiu unde o sa gasesti 19.5" nou, preturile pleaca de pe la 300 lei pentru cele de 18.5".

#34
adriandragus

adriandragus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 27.04.2014
0h,era sa uit...carcasa include si dvd-writter sau trebuie sa cumpar dvd separat?

#35
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Trebuie luat separat daca tii musai la el.

#36
adriandragus

adriandragus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 27.04.2014
Mai astept sfaturi,totusi,decizia e deja luata,cel putin asa cred,o sa merg pe mana voastra si o sa cumpar pe piese..totusi,am o nelamurire..Wishlistul lasat de tine georgik,toate componentele sunt compatibile cu placa de baza..?daca exista incompatibilitati sau ceva de genul?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate