Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Codeina Fosfat cu Augmentin+Metronidazol

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
Am facut o infectie in gat + sinuzita si am uitat sa o intreb pe doctora de la ORL care mi-a prescirs Augmentin 875/125mg , Metronidayol Arena 250 mg, Nasonex,Nazomer,Borenar daca vreunu din aceste medicamente interactioneaza c codeina fosfat care o iau pentru o tuse insuportabila de la infectie. Se poate lua?

#2
ovidiu35b

ovidiu35b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 31.05.2014
Ia coji de ceapa , fierbele si bea zeama, si-ti trece mult mai repede tusea ,in + e si natural

#3
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007

 ovidiu35b, on 10 iulie 2014 - 19:24, said:

Ia coji de ceapa , fierbele si bea zeama, si-ti trece mult mai repede tusea ,in + e si natural
am facut asta aseara, nu m-a ajutat deloc. Am incercat si Paxeladine,Eurespal nimic... am tusit aseara 6 ore pana la 3 dimineata de am crezut ca o sa mor...

#4
ovidiu35b

ovidiu35b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 31.05.2014
http://www.pcfarm.ro...ect.php?id=1053

inainte de culcare , dupa ce ai baut ceai sau apa sa iei miere de albini sau dulceata de nuci cred ca te va ajuta foarte mult
medicamentele isi fac efectul deabia dupa 24 sau 36 de ore

Edited by ovidiu35b, 10 July 2014 - 19:28.


#5
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Consulta si un doctor de plamani.Tusea aia poate fi de la ceva mai grav.

#6
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007

 ovidiu35b, on 10 iulie 2014 - 19:27, said:

http://www.pcfarm.ro...ect.php?id=1053

inainte de culcare , dupa ce ai baut ceai sau apa sa iei miere de albini sau dulceata de nuci cred ca te va ajuta foarte mult
Tusea este banuiesc de la infectia din gat. Am o raceala de 2 saptamani, dar doar de 4 zile mi s-a declansat tusea asta infernala, in 25 de ani nu am avut nici pe jumatate asa. Am incercat mai multe seri la rand cu miere dar parca mai rau tuseam, desi stiu ca nu are cum.

 ascended, on 10 iulie 2014 - 19:29, said:

Consulta si un doctor de plamani.Tusea aia poate fi de la ceva mai grav.
O sa o fac. Problema e ca tusea e acum mai mult ca sigur din cauza gatului/infectiei. Simt ca ma gadila gatu si trebuie sa tusesc. Dar partea care ma gandila/jenseaza cel mai tare e partea dintre nas si cerul gurii. Stie cineva cum se numeste zona ? am senzatia de "2 degete pe gat" si imi vine sa si vars de la atatea tuse.

#7
ovidiu35b

ovidiu35b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 31.05.2014
cel mai bine e sa-ti faci analize la mucoasa , la expectoratii daca ai. Posibil sa fie ceva mai grav, o raceala de obicei tine 10 zile , cu sau fara medicamente luate, daca ai depasit cele 10 zile e bine sa-ti faci ceva analize mai serioase

ai pierdut cumva vocea? mai poti vorbi clar? poate fi laringita,

Edited by ovidiu35b, 10 July 2014 - 19:36.


#8
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007

 ovidiu35b, on 10 iulie 2014 - 19:38, said:

cel mai bine e sa-ti faci analize la mucoasa , la expectoratii daca ai. Posibil sa fie ceva mai grav, o raceala de obicei tine 10 zile , cu sau fara medicamente luate, daca ai depasit cele 10 zile e bine sa-ti faci ceva analize mai serioase

ai pierdut cumva vocea? mai poti vorbi clar? poate fi laringita,

am fost foarte ragusit ultimele zile. Nu stiu exact de la ce este tusea asta, dar e o tuse care m-a dus la urgente desi am retinere sa ma duc la doctor. Pun si o poza cu zona unde simt discomfortul cel mai mare de ma face sa tusesc si atasez si radiografia SAF care arata sinuzita

Attached Files



#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Nu interactioneaza cu nici unul din medicamentele enumerate de tine.

Expectoratii ai?

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Ia Codeina daca nu vrei sa mori de tuse.

Pune si comprese fierbinti in exteriorul gatului cu otet de mere, sau obisnuit daca nu ai de mere.

Le ti pe gat, un prosopel imbibat si apoi stors, il ti cu mana si cand se mai raceste il bagi iar in otet fierbinte, il storci si iar ti compresa pe gat.

Vezi ce se intampla dupa o ora Posted Image

Poti sa mai faci si inhalatii cu musetel, intr-o oala fierbi musetel, pui oala pe o masa cu ceaiul fierbinte, iei un prosop si il pui pe cap in asa fel sa fie ca un minicort deasupra oalei cu ceai.

Deci avem, oala pe masa, apropii fata de lichidul fierbinte aproape cat permite fierbinteala, inchizi ochii ca sa nu fie afectati de aburul fierbinte, pui prosopul peste cap si peste oala ca sa nu se piarda vaporii, respiri pe nas si expiri pe gura de cateva ori, apoi schimbi, respiri pe gura sa absorbi abur fierbinte si expiri pe nas.

Daca te frige rau fata te salti mai sus de oala cu lichid, daca simti ca suporti aburul fierbinte te apropii de lichid.

Incearca sa rezisti un sfert de ora.

Sa nu te sperii, o sa asudezi abundent, o sa iti curga muci in ceai, o sa incepi sa expectorezi infectie, o sa ai fata rosie.

Dupa asta mergi in pat, te asezi comod pe o perna, te invelesti bine in jurul gatului si pe piept cu un prosop uscat, cand se face fleasca de la transpiratie il schimbi cu altul curat si uscat.

P.S. Era bun si un sirop de patlagina, sa bei cate un pic la perioade mai scurte pana cedeaza disconfortul.

Sanatate  Posted Image

Edited by crisstonne, 10 July 2014 - 20:46.


#11
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007

 lex404, on 10 iulie 2014 - 20:39, said:

Expectoratii ai?
Foarte putine si decat dimineata. Tusea nocturna este o tuse seaca si foarte iritativa , nu am cum sa o controlez, tusesc pana imi ies ochii din cap cu convulsii. Zici ca e un spiridus in gatul meu, mai ales in nasofaringe si ma gandila sadic sau ma inteapa... Am facut febra musculara la limba si la tot spatele, ma doare cand tusesc tot spatele,

Crisstonne o sa incerc inhalatia cu musetel, mersi.

Edited by mihai_tudose2006, 10 July 2014 - 20:48.


#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Ia si codeina, este foarte buna.

Daca poti sa bei cate un pic dar des cat sa ungi gatul cu sirop de Patlagina, face minuni.

Toate impreuna te scapa foarte repede, codeina, inhalatii, sirop si ce a mai zis medicul.

Edited by crisstonne, 10 July 2014 - 20:50.


#13
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006
Sirop de patlagina!

#14
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

 mihai_tudose2006, on 10 iulie 2014 - 19:45, said:

am fost foarte ragusit ultimele zile. Nu stiu exact de la ce este tusea asta, dar e o tuse care m-a dus la urgente desi am retinere sa ma duc la doctor. Pun si o poza cu zona unde simt discomfortul cel mai mare de ma face sa tusesc si atasez si radiografia SAF care arata sinuzita
Vezi ca la sinuzita aia trebuie facuta o punctie, sau mai multe.Doar cu tratamentul recomandat mai sus  nu scapi de ea.
tusea cred ca e din cauza sinuzitei. Probleme cu dintii de pe maxilarul superior ai?

#15
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007

 90210, on 11 iulie 2014 - 15:43, said:

Vezi ca la sinuzita aia trebuie facuta o punctie, sau mai multe.Doar cu tratamentul recomandat mai sus  nu scapi de ea.
tusea cred ca e din cauza sinuzitei. Probleme cu dintii de pe maxilarul superior ai?
da, am carie pe partea cu sinuzita, trebuie sa ma duc cat mai curand sa rezolv si caria.

#16
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010
Bun, sfatul meu :
1.
2. Mergi si scoate maseaua sau rezolva caria cat mai repede.
3. Ai sinusul plin de puroi, din cauza dintelui. Adica ai o sinuzita maxilara odontogena, din sinusul ala curge puroi prin spatele nasului si da tusea aia enervanta. Mergi la un medic orl, faci punctii, adica cu un ac se spala sinusul de puroi, si scapi de problema.
4. Daca nu rezolvi problema dentara, nu scapi de sinuzita si tuse
Sanatate.

Edited by lex404, 11 July 2014 - 16:02.


#17
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
pot sa intrerup administrarea de metronidazol dupa 3 zile? doctora mi-a dat 5 zile, 6 pe zi, luate de 3 ori din 8 in 8 ore. Problema e ca dupa ce le iau am stari puternice de greata. Pot sa le intrerup si sa continui doar cu augmentinul? Metronidazol se ia si in caz de infectie in gat/masea?

#18
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003

 crisstonne, on 10 iulie 2014 - 20:49, said:

Ia si codeina, este foarte buna.

Daca poti sa bei cate un pic dar des cat sa ungi gatul cu sirop de Patlagina, face minuni.

Toate impreuna te scapa foarte repede, codeina, inhalatii, sirop si ce a mai zis medicul.

Nu se administreaza un antitusiv cu un sirop care favorizeaza expectoratia. E o contradictie in termeni, ca sa zic asa. :)
Pe de o parte inhibi tusea, pe de alta favorizezi expectoratia.

Nu opri metronidazolul daca poti. Ala acopera o parte a spectrului micorbian, augmentinu o alta. Sa nu bei alcool cat iei metronidazol.
Incearca sa iei niste metoclopramid tb inainte, dar nu cred o sa actioneze evident impotriva simptomelor de greata.

Asculta de nenea ala cu crucea rosie, cu anumite rezerve legate de punctu 3.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate