Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

HTC Windows Phone 8S vs. Nokia Lumia 520

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

Poll: HTC 8S vs Nokia Lumia 520 (12 member(s) have cast votes)

Ce telefon ati alege ?

  1. Nokia Lumia 520 (7 votes [58.33%])

    Percentage of vote: 58.33%

  2. HTC 8S (5 votes [41.67%])

    Percentage of vote: 41.67%

Vote Guests cannot vote

#37
TheBigDealerIsHardware

TheBigDealerIsHardware

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 27.07.2013

View Postslai, on 05 iulie 2014 - 11:43, said:

Htc in gama ieftina face telefoane slabe calitativ si ca rezistenta. cu lumia nu te temi ca o sa crape la o tranta, ca se cojeste vopseaua sau mai stiu eu ce.
dortiu, pe 8.1 poti instala aplicatii pe card, de fapt e un mare avans in multe domenii fata de 8.
ar trebui sa poti folosi ca gps nokia here care e foarte bun.
contul pe microsoft se poate face cu orice mail ai, nu esti obligat live.com
cautarea bing se poate schimba cu cautarea google.
camera pe 520 nu e senzationala, dar nu e nici varza. oricum, logic ca specificatiile hardware mai si concorda cu bugetul telefonului.

oricum, wp inseamna lumia, eventual un samsung ativ si cam atat.
Deci mi-am cam schimbat total parerea despre HTC 8S... Acum cred ca ma indrept mai bine catre lumia. Si o intrebare, la update w 8.1 trebuie platit ?

#38
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,894
  • Înscris: 25.01.2007
nu, evident.

#39
TheBigDealerIsHardware

TheBigDealerIsHardware

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 27.07.2013
Bine, cred ca o sa iau Nokia Lumia 520. Ca sa nu mai "arunc" cu topicuri inutile, pana la urma e Nokia Lumia 520 best-buy in bugetul de 500-520 lei ?

#40
Raduku96

Raduku96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 17.08.2008
Eu as lua un 525, are in plus fata de 520 inca 512 mb ram.

#41
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Plusuri la Nokia: aplicații Nokia, bateria ține mai mult (la propriu), memoria interna mai mai mare
Plusuri la HTC: camera (cu bliț), butoanele de sub ecran sunt iluminate, ai un led de notificare pentru baterie, ecranul se vede mai bine n soare, ai senzor pentru compas.

În mod normal aș lua HTC-ul dar are o mare problemă: memoria internă e f. mică pentru aplicații. Știu că pe WP8.1 o să poți muta aplicațiile pe card dar chiar și așa, nu s-au gândit deloc. Nokia în schimb e al dracului de rudimentar.

Edited by Ouroboros, 05 July 2014 - 12:46.


#42
2DORTIU

2DORTIU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.12.2013
Nu a aparut inca 8.1 pt wp8 htc. Ar fi excelent sa poti instala aplicatii pe sd si alte fisiere. Probabil ca si asa vor fi limitari..pt securitatea sistemului Posted Image Merg f greu cu wp8...dezvoltare viteza melcului, aplicatii codate pe regiuni si tara, multe din ele pt nokia Posted Image
Nu am experienta cu Nokia, doar cu un LG cu wp7 care e de 3 ori mai bun ca htc cu wp8 din multe puncte de vedere.
Mie nu imi mai trebuie wp si nici htc de buget sau m8 Posted Image. Am vazut si alte htc-uri si nu m-au impresionat deloc.
Eu pe al meu l-am primit cadou de la sotie Posted Image si macar de curtoazie..il pastrez...altfel...aveam de mult un alt android in buzunar.
M-am jucat cu multe aplicatii, unele si pt nokia..multe nu merg cum trebuie sau raman agatate si papa bateria repejor.
Cum poti sa schimbi bingul pe google la butonul cautare? Un link..un tutorial pls. Eu stiu ca nu se poate.

Edited by 2DORTIU, 05 July 2014 - 13:18.


#43
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View Post2DORTIU, on 05 iulie 2014 - 13:15, said:

Cum poti sa schimbi bingul pe google la butonul cautare? Un link..un tutorial pls. Eu stiu ca nu se poate.
Nu poți.

#44
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011

View Post2DORTIU, on 05 iulie 2014 - 13:15, said:

Nu a aparut inca 8.1 pt wp8 htc. Ar fi excelent sa poti instala aplicatii pe sd si alte fisiere. Probabil ca si asa vor fi limitari..pt securitatea sistemului Posted Image .
Ca sã te liniștesc, pe 8.1 o sã poți face ce vrei tu pe card. :)
[ https://i.imgur.com/gdCcUEU.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

View PostOuroboros, on 05 iulie 2014 - 12:45, said:

Plusuri la Nokia: aplicații Nokia, bateria ține mai mult (la propriu), memoria interna mai mai mare
Plusuri la HTC: camera (cu bliț), butoanele de sub ecran sunt iluminate, ai un led de notificare pentru baterie, ecranul se vede mai bine n soare, ai senzor pentru compass.

Ai subliniat perfect plusurile si minusurile la fiecare. As mai adauga si eu design-ul mai cool la HTC 8S + Beats Audio
La acelasi pret si eu as merge tot pe HTC 8S, desi poate noi suntem putini subiectivi avand HTC 8X Posted Image
Oricum pt a te bucura la maxim de el trebuie imbunatatit cu WP 8.1, un card de 8 GB + Here Drive care e acum e gratuit pe 8.1.


[ http://www.hardwareluxx.de/images/stories/galleries/reviews/wp_roundup/bilder/vergleich/675/P1010009BorderMaker.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#46
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 18.10.2007
Eu am htc 8s, la servici am colegi cu lumia 520 si am pus mana destul pe ele:

- bateria la 8s tine putin mai bine ca la 520.
- in unele conditii 8s face poze mai bune, nu in lumina slaba!
- in mana sta mai bine decat 520, e mai placut la atingere.
- lag-ul e la fel. depinde de aplicatii si mai putin de telefon.
- memoria interna e praf, nu are rost sa te gandesti la jocuri sau zeci de aplicatii pe care le ai instalate dar nu le folosesti la nimic.
- semnalul (vodafone) e exact la fel ca la 520, nu am avut probleme cu convorbirile.
- nu are compas dar are gorilla glass
- nu am nici un semn de uzura dar si am grija de el ca de ochii din cap.

pentru categoria lui de pret e un telefon bun.

Edited by bullterrorist, 05 July 2014 - 16:02.


#47
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Nu ti-ai pus 8.1 si card pe el? Sper sa apara curand si noile modele HTC cu WP 8.1


HTC W8 reported to be a 'flagship' Windows Phone 8.1

#48
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 18.10.2007

View PostMasterboy, on 05 iulie 2014 - 16:08, said:

Nu ti-ai pus 8.1 si card pe el? Sper sa apara curand si noile modele HTC cu WP 8.1


HTC W8 reported to be a 'flagship' Windows Phone 8.1

Nu si nici nu voi pune pana nu apare si firmware dedicat. orice update presupune factory reset deoarece am maxim 500 mega liber.
Chiar daca am card clasa 10, ma astept sa mearga aplicatiile mai prost. ucbrowser ridica probleme la unele site-uri, orice aplicatie se deschide in 1.5-3 secunde, nu este flagship si asta se simte chiar si la wp.

#49
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View Postbullterrorist, on 05 iulie 2014 - 16:01, said:

- nu are compas dar are gorilla glass
Nu are nici ăsta compas? Atunci de ce mama mă-sii costa așa mult la debut, cât 620-ul (că nici ăla nu-i prea breaz)? De obicei era o diferență de preț de 200 de lei între 8S și 520.

#50
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 18.10.2007
Costa mult la noi! eu salivam la 8x ca la savarina dar avea un pret de te lasa fara rinichi si ficat.

misto in schimb ca gr 2 si 3 au aparut foarte repede! mult inainte de nokia.

Htc ar fi bine sa rezolve problema 'spinoasa' a camerelor sau vor avea parte de un dus rece si invigorant in concurenta cu pureview.

#51
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,894
  • Înscris: 25.01.2007

View Post2DORTIU, on 05 iulie 2014 - 13:15, said:

.
Cum poti sa schimbi bingul pe google la butonul cautare? Un link..un tutorial pls. Eu stiu ca nu se poate.

greu cu gogu. pana si pe softpedia gaseai instructiuni. http://forum.softped...-windows-phone/

#52
2DORTIU

2DORTIU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.12.2013
@slai : Ai incercat tu pe htc 8s faza cu gugle si a mers? Link-ul tau e pentru un Nokia. Alta mancare de peste :)
Astept de mult update-ul de 8.1 care pana acum  a fost lansat  doar pt developeri si nu a impresionat foarte mult.
Oricum voi schimba sistemul in juma de an.
Cum spunea si cineva mai sus, nu se pot face setari de volum separat pentru notificari, rington sau alarma....asta iar e foarte frustrant.

#53
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 18.10.2007

View Post2DORTIU, on 05 iulie 2014 - 20:11, said:

@slai : Ai incercat tu pe htc 8s faza cu gugle si a mers? Link-ul tau e pentru un Nokia. Alta mancare de peste Posted Image
Astept de mult update-ul de 8.1 care pana acum  a fost lansat  doar pt developeri si nu a impresionat foarte mult.
Oricum voi schimba sistemul in juma de an.
Cum spunea si cineva mai sus, nu se pot face setari de volum separat pentru notificari, rington sau alarma....asta iar e foarte frustrant.


functioneaza si pe 8s, dar chiar nu merita deoarece bing cauta destul de bine.
8.1 a impresionat suficient, acum depinde si cat de impresionabili sunt oameni...un RR cu sigla dacia nu va impresiona niciodata cat un opel.... ca de ..e dacie.
Se pot seta volume diferite, cat de util este nu stiu, ma voi convinge in cateva saptamani.

#54
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011

View Post2DORTIU, on 05 iulie 2014 - 20:11, said:

Cum spunea si cineva mai sus, nu se pot face setari de volum separat pentru notificari, rington sau alarma....asta iar e foarte frustrant.
[ https://i.imgur.com/m0PlK9M.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate