Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Insumare semnal CATV si satelit

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
z_naicul

z_naicul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.09.2007
Salutare, poate ma poate ajuta cineva cu un sfat in urmatoarea situatie.

Se da o antena satelit de la Dolce si un GPON de la RDS. Exista posibilitatea sa insumez semnalul de satelit Dolce cu semnalu CATV care iese din GPON, pe un singur cablu? Cablu respectiv ajunge la o priza, de unde printr-un spliter sa impart semnalul catre receiverul HD Dolce si catre antena televizorului (se va utiliza decodorul DVB-C al televizorului pt semnalul RDS).

Ce echipamente ar trebui sa cumpar?

Merci

#2
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
cum sa combini semnalele ? crezi ca esti la masterchef ?

#3
hvoicu

hvoicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 05.03.2004
trebuie sa tii cont ca lnb-ul este alimentat si comandat de catre receiver, deci trebuie sa folosesti dispositive de sumare/distributie cu power pass, si care sa aiba frecventa maxima de lucru de 2500MHz. Mergi la o firma care monteaza/distribuie echipamente de satelit si poate gasesti la ei ce vrei tu.

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
cu siguranta este mult mai ieftin sa tragi inca un cablu
in plus nici nu ai pierderi de calitate

Edited by aeon, 27 June 2014 - 22:32.


#5
z_naicul

z_naicul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.09.2007
credeti ca asta m-ar ajuta?

Edited by z_naicul, 28 June 2014 - 08:01.


#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
afirmativ

normal ca trebuie sa le "combini"
TVul are doar o singura intrare RF si pentru antena (analog si DVB-T), si pentru cablu (DVB-C) si pentru satelit DVB-S2

Edited by Nero-d, 28 June 2014 - 11:45.


#7
mitza_bv

mitza_bv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.03.2007

 opop, on 27 iunie 2014 - 18:39, said:

cum sa combini semnalele ? crezi ca esti la masterchef ?
salut :) am si eu o situație asemănătoare am un tv samsung ue55ju6450 am Smart card satelit orange plus al doilea lnb astra ăla de la nemți nu știu exact care + cablu tv . Cea ce nu reușesc sa fac este sa combin toate canalele intr-o singura lista de canale de câte ori schimb de pe satelit pe cablu trebuie sa schimb lista de canale . Știe cineva vrun program care mixează listele astea sau exista vrun device care face treaba asta ?am încercat cu o sumedenie de programe de editat listele de programe dar pot edita doar fiecare lista in parte nu ma lasă sa le mixez. Va mulțumesc .

#8
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 12.07.2007
Din TV  nu se poate. Solutii sunt, dar deloc ieftine, de ex. un receptor de satelit combo cu 2 tunere DVB-S si un tuner DVB-C cu emulator de cam.

#9
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
@z_naicul
la magazinele de specialitate  se gaseste un dispozitiv numit combiner sau diplexer , cu care poti sa insumezi semnal de catv si satelit si sa il duci unde ai nevoie pe un singur cablu. Ai nevoie de 2 bucati unul la insumarea semnalelor si al 2-lea la tv ; pe combiner sint notate intrarile catv respectiv sat .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate