Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Procedura schimbare numere auto la schimbare domiciliu

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Mi-am schimbat domiciliul in alt judet, iar asta a pogorat mania zeilor birocratici asupra mea, asa ca va spun si voua la ce sa va asteptati...

CF legii/codului fiscal, aveti 30 de zile la dispozitie de la schimbarea domiciliului (chiar daca va mutati pe os trada la 50m distanta) sa mergeti la circa financiara, sa va mutati dosarul fiscal.

- la circa financiara faceti cerere de mutare dosar fiscal si aveti grija sa fiti la zi cu darile.
- In max 30 de zile veti fi chemat sa ridicati dosarele si sa le duceti personal la circa financiara arondata noului domiciliu.
Va vor da si un referat care contine rezumatul situatiei (terenuri/imobile/masini).
- la circa financiara a noului domiciliu veti completa iar un morman de hartii si in cateva zile, daca zambiti, va vor baga in calculator (nu exista retea, in 2014).
Atentie la data cu care va iau une videnta, pt ca Codul Fiscal spune ca trebuie sa fii bagat cu data de 01.01 an curent! (la mine nu au stiut)
- tot aici va vor da si o adresa prin care se dovedeste ca ai fost luat in evidenta (cereti sa va stapileze si Fisa fiscala de care vorbim mai jos).
Aceasta adresa va trebui sa o prezinti la circa financiara veche, pentru a va stampila "Fisa de inmatriculare", ca  a fost radiata!
Cand luati stampila de radiere, cereti si Certificat Fiscal!

Attached File  FISA INMATRICULARE A4 (2).doc   65.5K   48 downloads

Asadar, trebuie sa completati o fisa fiscala ca atunci cand vindeti o masina.
La Vanzator datele voastre cu vechiul domiciliu + viza de la circa financiara veche, iar la Cumparator datele noului domiciliu + viza fiscala noua!

La Politia de care apartine noul domiciliu, mergeti cu:

- Certificat fiscal de la VECHIUL DOMICILIU, care dovedeste ca masina a fost scoasa din evidenta.
- CIV dactilografiat la masina de scris (gasiti langa politie zeci de servicii de acest gen) + copie xerox
- chitanta taxa in valoare de 37 RON, achitata la CEC pe numele proprietatului.
- talon + copie xerox
- copie RCA vechi
- Fisa fiscala (stampilata, vezi mai sus)
- cerere de transcriere (atasata)
- vechile placute de inmatriculare.

!!! Numerele noi se dau de pe zi pe alta, sa nu va treziti pieton pentru o zi.

A doua zi se ridica noile placute de inmatriculare si CIV-ul + o dovada in loc de Talon.
Talonul vine prin PrioriPost in cateva zile, la domiciliul din CI.

Nu e nevoie de Rovineta noua, daca ati schimbat numarul, dar verificati ca pe Rovigneta sa fie trecut corect seria de sasiu, exact ca in CIV. Asta mi s-a spus de la CNADNR.

Daca va mutati din Bucuresti sau alt oras mare, intr-un oras mai mic, veti observa ca sumele pt RCA/CASCO scad dramatic, deci cereti recalculare brokerului si veti primi diferenta pt restul perioadei de valabilitate.

Attached Files



#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Care e intrebarea?

#3
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Bre, eu m-am mutat la trei străzi distanţă, în Bucureşti.
În acelaşi sector. Şi n-am avut nevoie de nimic.
Doar am schimbat buletinul pe noua adresă şi... gata.
Nu a trebuit/nu mi-a cerut nimeni să fac asemenea hârtii de care zici tu.
Dar da, dacă te muţi dintr-o circă financiară în alta, cam ăsta-i mersul.
Că am auzit o tanti de la ghişeu cum îi spunea povestea unui nene care se muta dintr-un sector în altul.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
O sa ai o surpriza, cf legii, la schimbarea de domiciliu, se trece in CIV al masinii noul domiciliu.

Necunoasterea legii, nu te absolva, dar e clar ca daca esti in cadrul aceleiasi circumscriptii fiscale, lucrurile merg mai repede.

#5
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 Adm, on 27 iunie 2014 - 11:06, said:

O sa ai o surpriza, cf legii, la schimbarea de domiciliu, se trece in CIV al masinii noul domiciliu.

Necunoasterea legii, nu te absolva, dar e clar ca daca esti in cadrul aceleiasi circumscriptii fiscale, lucrurile merg mai repede.

Mă refeream doar la hârţogăriile privind procedurile de la circa financiară.
La poliţie n-am ajuns încă.

#6
rlutia66

rlutia66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.02.2006
Am luat dosarul de transfer si l-am dus la circa noua (in Amzei) unde dupa ce am stat un pic la coada mi-au dat decizia de impunere si fisa fiscala (de inmatriculare) vizata
Nu mi-au dat insa nicio adresa
Tu cum ai primit adresa de confirmare , ca sa o duci la circa veche?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate