Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Proiectare instalatii electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
LazarV

LazarV

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.06.2014
Buna ziua. Sunt nou si in cazul in care am postat gresit, va rog sa ma redirectionati/stergeti topicul. Intrebarile mele se refera la PROIECTARE A INSTALATIILOR ELECTRICE.  Am terminat Grup Scolar Industrial Energetic Constanta, cu atestat de "cunostinte in MESERIA DE ELECTROENERGETIC STATII SI RETELE ELECTRICE". Nu am avut o vasta activitate in acest domeniu,destul de putina ca si electrician.  In timp am ajuns sa fac proiectare,cu diverse programe, in alt domeniu. Intrebarea mea este cum pot sa ajung sa fac proiecte pe partea de instalatii electrice(case,apartamente),cu programe de genul FineElec,AutoCAD, ce cursuri sau scolarizare sa fac( din pacate nu am timp pentru facultate de profil) si care este titulatura unui astfel de post, sa aplic ca si junior sau internship.Va multumesc si va doresc o zi buna.

#2
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013
Din câte știu eu nu există așa ceva în țară. Doar ceea ce faci la facultate. Posturi în domeniu ar fi proiectant instalații electrice.

#3
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Pai inscrie-te la inginerie electrica.
Din nefericire, inca nu am auzit de proiectant ne-inginer.

Daca vrei sa proiectezi pentru tine... exista tutoriale destule, doar sa le cauti.
Uite 2 variante de scolarizare.
http://www.tvet.ro/i...postliceal.html
http://www.calificat...-electrice.html

Edited by radurus, 24 June 2014 - 10:33.


#4
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postradurus, on 24 iunie 2014 - 10:33, said:

Pai inscrie-te la inginerie electrica.
Din nefericire, inca nu am auzit de proiectant ne-inginer.

Daca vrei sa proiectezi pentru tine... exista tutoriale destule, doar sa le cauti.
Uite 2 variante de scolarizare.
http://www.tvet.ro/i...postliceal.html
http://www.calificat...-electrice.html
Poate sa proiecteze chiar daca nu e inginer (cf regulamentului de autorizare electricieni ANRE)

#5
LazarV

LazarV

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.06.2014
Mutumesc pentru informatii. Ma interesa acest aspect, daca pot sa-mi iau atestate pentru a putea face  zona de proiectare eventual ca si PFA, fara a fi inginer.

#6
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Vezi ca autorizatia asta ti-o iei in baza unui examen si asta implica sa fii foarte bine pregatit la: legislatie, norme tehnice, electricitate.

#7
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006

View PostGeorgeTrisina, on 24 iunie 2014 - 10:41, said:

Poate sa proiecteze chiar daca nu e inginer (cf regulamentului de autorizare electricieni ANRE)
Nu m-am informat suficient...

#8
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Primul pas ar fi sa te autorizezi ca electrician la ANRE.Categoriile 2A+2B cred ca-ti ajung pt inceput, asta inseamna proiectare si executie instalatii electrice cu tensiune pana la 1kV.
Din cate-mi aduc aminte examenele se dau doar de 2 ori pe an. Vezi pe site-ul lor cand sunt examenele pt 2014. La examen ai intrebari din teorie si legislatie dar si probleme.
Acum 2 ani cand am dat eu ca sa te poti inscrie la examen trebuia sa aduci dovada absolvirii unui curs teoretic. Eu l-am facut la Politehnica in Bucuresti dar sunt mai multe locuri unde poti face acest curs, in functie si de orasul in care locuiesti.
Aici http://www.anre.ro/d...ente.php?id=121  gasesti cam tot ce-ti trebuie in legatra cu autorizarea.

#9
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Cu niste ani in urma existau postliceale din care puteai iesi tehnician proiectant CSR (centrale, statii si retele).
Trebuie vazut la ANRE ce cerinte au referitor la studii, pentru autorizare.
Iti recomand blogul https://stoianconsta....wordpress.com/, dar inainte de a intreba ceva, cauta... poate cineva a mai intrebat asta.
Dl. Stoian e foarte de treaba, dar e si foarte ocupat.

#10
LazarV

LazarV

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.06.2014
Va multumesc pentru informatii. Ma documentez de ceva vreme si acum stiu de unde sa incep,am o viziune mai buna a intregului proces.Eu stau acum in Bucuresti, asa ca voi incerca la Politehnica. Probabil e cea mai buna solutie.

#11
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
In mod sigur e cea mai buna solutie, pt ca ai mai multe facilitati in aprobarea dosarului.
Succes!

#12
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Pentru gradul IIA (amintit de cineva mai sus) , adica exact proiectare, ceea ce te intereseaza pe tine, trebuie sa ai minimum studii postliceale (o scoala de maistri, eventual). Stiu foarte sigur asta, intrucat am studiat regulamentul de autorizare, fiind interesat de exact acelasi lucru. Intrucat studiile mele de licenta si masterale sunt in alt domeniu, am fost nevoit sa ma "autoretrogradez"Posted Image  la scoala de maistri electricieni (o termin in februarie viitor), tocmai pentru a putea ulterior sa-mi depun dosarul pentru IIA.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate