Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Jurnal casa – IS 2014 P+M

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4612 replies to this topic

#2719
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Cam incarcat de modele acest brau ..


#2720
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Asa e..dar n-a am avut prea multe de spus..la faza (alegerea) asta.. ..Nu pot sa zic ca-mi displace modelul..insa tre sa fiu atent la mobila de bucatarie..

#2721
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,067
  • Înscris: 22.06.2004
felicitari, se muta pe finalizate (mai ai un pic pana te muti si daca tot eram pe aici....)

#2722
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Mai e ceva treaba pana la 'finalizare'...La cum se misca lucrurile..probabil vreo cateva luni..

#2723
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006
Buna alegere! Si mie imi place stilul patchwork, am luat pentru baie deocamdata.
Te poti inspira de pe google, pinterest. Nu ma lasa sa pun link.

Ideea este ca dulapurile sa fie albe sau in ton cu faianta, dar uni.
(Nu te lua dupa DoarUnom, pe vremea lui nu erau de-astea. Posted Image )

#2724
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Daa..la asa ceva ma gandeam si eu..Dar nu stiu daca tot alb..ca si peretii is albi..Oi videa la momentul potrivit..

Chiar asa..ce-i cu linkurile..de ce nu ne mai lasa sa le postam?

#2725
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006
Cred ca s-au dus vremurile bune...

#2726
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Azi m-am lamurit cum e cu casele facute pt vanzare...(de parca nu stiam):

Posted Image Mai sus de mine..pe deal..a inceput un santier..vreo 6 case insiruite..Acu vreo cateva zile s-a turnat fundatia..Ce talpa..ce adancime de inghet..? Niet..doar niste plasa sudata de 4..si stalpi din 4 bare de...sper ca era de 10 macar..Azi s-a turnat parte din elevatie..Fiind pompa si cife pe acolo..m-am infiintat si eu..sa asist..sa ma lipesc de pompagiu..Asa am aflat ca..vecinu constructor / vanzator / afacerist...are pile pe la statiile de  betoane..si poate ma rezolva cu un B250 la 230 ron/mc...fata de 270 cum m-au ofertat pe mine..firmele din oras..

Posted Image Fiind si sefu de sant'er pe acolo..nu m-am putut abtine sa nu-i zic..ca..zidul meu de sustinere o sa aiba fier mai mult/gros..decat are el in fundatiile la casele alea..A ras..si a lasat de inteles ca-l doare-n cot..pt ca stie ca le va vinde ca painea calda..Treaca de la mine..ii compatimesc pe viitorii locatari de acolo..

Printre altele..
Posted Image Faianta pe bucatarie..incepe sa prinda forma..parca-i cam..pestrita..
Attached File  20170523_175406.jpg   374.81K   144 downloadsAttached File  20170523_175419.jpg   375.66K   146 downloads
Posted Image Bataturile din palmele mele..incep sa se vada..pe masura ce inaintez cu sapatura pt talpa zidului de sustinere de la deal..Faza interesanta e ca tre sa arunc pamantul sus..pt a-l da inapoi ..dupa ce zidul va fi turnat..Posted Image Posted Image Dar..cine o sa aiba umerii si trapezul bine definiti? Posted Image Posted Image Posted Image
Attached File  20170523_203148.jpg   519.01K   136 downloadsAttached File  20170523_203156.jpg   539.82K   108 downloads
Posted Image Sper ca zilele urmatoare..sa ajunga si cei cu pazia / burlanele..sa scap si de schela aia..care-mi strica feng-shui-ul aspectului exterior al casei..
Posted Image Am reusit sa-l aburesc (sper) pe propritarul aspiratorului profesional (pe care l-am imprumutat data trecuta si pt sapa etajului)..sa mi-l dea si acu pt aspirarea sapei parterului..s-o pregaesc de gresie..

To be continued..

Edited by manghels, 23 May 2017 - 22:23.


#2727
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Daca n-a plouat anu' asta de m-am saturat...(daca ploua asa si anu trecut nu mai reuseam sa ridic casa).

Posted Image Aproape au terminat pazia..mai sunt cateva burlane de montat.,,capetele de coama..Reglat ceva uluce..sa dea panta corect...Apoi scap de schela
Posted Image Am mai cumparat ceva fier pt elevatia gardului...plasa sudata vreo 20 bucati..20 bare de PC de 8..cateva sute de kg de OB de 6..sarma de dulgher / fierar..Cuie mai am de la cofratul de la casa..
Posted Image M-a rupt in doua sapatura la talpa gardului..Cand sapam..mi-am adus aminte de injuraturile doreilor..cand i-a pus dirigintele sa mai sape inca 30 cm la talpa casei..pt a fi siguri ca e teren bun de fundare. Eu n-am dat la tarnacop inca..desi am dat de piatra..insa am sapat pe langa pietre si le-am scos din sant..Cateva is prea mari..si cred ca le las asa..sa le prinda betonul ..
Posted Image De maine voiam sa fac o pauza de la sapat..si sa ma apuc de legat fierul pt talpa..insa daca ploua..Posted Image Posted Image
Posted Image Azi..daca tot a plouat...am facut IAR curat pe parter..De la slefuit..plus alte gunoaie..am umplut 2 saci goi de la CM9 ..si inca n-am terminat..
Posted Image Nici astia n-au terminat cu slefuitul..Se duc rolele de smirghel..ca painea calda..dar ies peretii luciosi..Mai e un rest in bucatarie..apoi amosa si var..
Posted Image De sapt viitoare incepe gresia pe parter..Ma gandesc s-o pun cu CM17 mix cu CM12..Amorsa ..ca si pe etaj..PrimerG de la Mapei
Posted Image Daca mai ramane ceva maruntis in tolba...o sa dau comanda si de usile de pe parter..3 bucati simple..cu toc reglabil ca si sus..(O sa mai ramana una dubla + 1 mica la dressingul de sus)..

Attached Files


Edited by manghels, 26 May 2017 - 21:30.


#2728
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

 manghels, on 05 aprilie 2017 - 21:14, said:

cam asta e ..momentan tabloul pe etaj..L-am tot frecat..pe camere..prize/becuri...ba asa cum e acu..prize si becuri..separat...
Pentru comparatie

Attached Files



#2729
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
pune-le si fara capace Posted Image

#2730
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Oare merge si asa..la placa balconului / terasa bucatarie?

Posted Image Vorbeam zilele trecute cu cineva despre izolarea placii balconului si terasa de la bucatarie (sub care am demisol) si mi-a dat o 'idee' buna sau ne'buna sa pun BCA de x peste placa..apoi adeziv + hidroizolatie si apoi finisaj.
Posted Image In felul asta scap de o sapa peste placa. Ca sa impac si capra si varza (si luand  in calcul ce zicea Kolf la un moment dat ca..izolatia placilor in consola are efect cam 40m de la zid spre exterior  iar ce e peste nu mai e influentat asa 'dur' de pierderile termice..sau pe acolo se balanseaza plusurile cu minusurile / sper ca am inteles bine)..ma gandeam sa bag XPS pe placa langa zid..iar de acolo spre exterior..BCA..Cam ca in poza..

Ce ziceti?

Posted Image BCA-u e un pic mai greu decat XPS sau EPS..dar cred ca suporta placa balconului cateva zeci de kg in plus..
Posted Image Tasari inegale intre randul de XPS si BCA?

Posted Image Se rezolva mai rapid..

Attached Files


Edited by manghels, 29 May 2017 - 10:52.


#2731
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011
@man intrebare: Ai dat o mana de lavabila inainte de gresie si al doilea dupa. Nu s-a prafuit primul strat? Ai dat din nou amorsa inainte de al doilea strat?

De asemenea, cat a ocupat in total gresia + adezivul in inaltime? Sunt cu sapele la limita (si asa imi vor iesi prea subtiri pe alocuri) si ma gandesc de unde sa mai scot cate o jumatate de cm :)
Ms

 manghels, on 29 mai 2017 - 10:45, said:

Oare merge si asa..la placa balconului / terasa bucatarie?

Posted Image Vorbeam zilele trecute cu cineva despre izolarea placii balconului si terasa de la bucatarie (sub care am demisol) si mi-a dat o 'idee' buna sau ne'buna sa pun BCA de x peste placa..apoi adeziv + hidroizolatie si apoi finisaj.
Posted Image In felul asta scap de o sapa peste placa. Ca sa impac si capra si varza (si luand  in calcul ce zicea Kolf la un moment dat ca..izolatia placilor in consola are efect cam 40m de la zid spre exterior  iar ce e peste nu mai e influentat asa 'dur' de pierderile termice..sau pe acolo se balanseaza plusurile cu minusurile / sper ca am inteles bine)..ma gandeam sa bag XPS pe placa langa zid..iar de acolo spre exterior..BCA..Cam ca in poza..

Ce ziceti?

Posted Image BCA-u e un pic mai greu decat XPS sau EPS..dar cred ca suporta placa balconului cateva zeci de kg in plus..
Posted Image Tasari inegale intre randul de XPS si BCA?

Posted Image Se rezolva mai rapid..
de ce ai vrea sa scapi de sapa? mi se pare mai greu cu BCA decat cu sapa pana la urma ....

#2732
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008

 pcode, on 30 mai 2017 - 13:12, said:

@man intrebare: Ai dat o mana de lavabila inainte de gresie si al doilea dupa. Nu s-a prafuit primul strat? Ai dat din nou amorsa inainte de al doilea strat?
De asemenea, cat a ocupat in total gresia + adezivul in inaltime? Sunt cu sapele la limita (si asa imi vor iesi prea subtiri pe alocuri) si ma gandesc de unde sa mai scot cate o jumatate de cm Posted Image
Nu are de unde sa mai iasa praf..sau daca mai ramane..e infim....pt ca-l aspir destul de serios..Cat priveste grosimea stratului adeziv-gresie..sincer nu stiu sa-ti zic..dar pot masura diseara..si-ti spun..Sapele in proportie de 99% is destul de drepte..plane..nu intra mult material..Doar pela bai..unde s-a dat panta spre sifoane..cred ca a intrat un strat mai gros in anumite zone..

 pcode, on 30 mai 2017 - 13:12, said:

de ce ai vrea sa scapi de sapa? mi se pare mai greu cu BCA decat cu sapa pana la urma ....
pare mai simplu..si rapid cu BCA..lipit cu adeziv..trage destul de repede..apoi un strat de adeziv peste..hidroizolatie..si finisaj..

PS: am o noua provocare: de 2 zile..ma lupt cu randunele fara numar..vor numaidecat sa-si faca mutatie la mine ...bineinteles dupa ce-am dat decorativa..Au inceput "zidaria" undeva la lucarna..sus..langa coama..Slabe sanse sa le pot alunga..pt ca..tot ce le stric seara cand merg..repara ele ziua..cand is de capu' lor..So..cum scap de ele?..Sa le fac vreo sperietoare si s-o spanzur de coama de la lucarna Posted Image ? Sau sa le las in pace..ca lumea zice ca..aduc noroc...Mie pana acu..nu mi-au adus decat mizerie..

Edited by manghels, 30 May 2017 - 14:34.


#2733
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

 manghels, on 30 mai 2017 - 14:26, said:

Nu are de unde sa mai iasa praf..sau daca mai ramane..e infim....pt ca-l aspir destul de serios..Cat priveste grosimea stratului adeziv-gresie..sincer nu stiu sa-ti zic..dar pot masura diseara..si-ti spun..Sapele in proportie de 99% is destul de drepte..plane..nu intra mult material..Doar pela bai..unde s-a dat panta spre sifoane..cred ca a intrat un strat mai gros in anumite zone..

pare mai simplu..si rapid cu BCA..lipit cu adeziv..trage destul de repede..apoi un strat de adeziv peste..hidroizolatie..si finisaj..
tot mi  se par mai multe manopere:) taiere, lipire, apoi  un strat de adezi si abia apoi restul etapelor care ar urma si peste sapa (hidro si finisaj). Asa sapa o torni rapid si apoi astept sa se  usuce:)

Sapele ies destul de drepte, nu e asta problema...doar ca placa mea este "cu burta" in sus pe hol, in dreptul tuturor usilor. Ca sa pot monta usile, trebuie sa torn o sapa de maxim 3.5cm deasupra tevilor de la IPAT pe portiunea holului/usilor in cazul in care las vreo 2 cm pentru finisaj si goluri de usa cu h 2020....daca as putea furea .5 cm de la finisaj si inca .5 de la h usi (asta se poate cred) ar iesi si sapa OK pe acolo :)
La mine in una din bai va fi cam problema in zona sifonului caci am cumparat un sifon care are flansa iar partea de la flansa pana la finisaj este de minim 3.5cm...deci acolo sapa va fi mai jos cu circa 1.5cm

#2734
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
da..e un pic complicat cu furatul asta..Eu am lasat loc destul in bai..sa fiu sigur ca-mi ies sifoanele cum trebuie..Iar usile le pun dupa ce am gresia pe tot parterul..si cat o iesi H-ul..ala o fi. Oricum am lasat golurile la usi..inalte pana la cer..sa am de unde scadea..

#2735
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

 manghels, on 30 mai 2017 - 14:37, said:

da..e un pic complicat cu furatul asta..Eu am lasat loc destul in bai..sa fiu sigur ca-mi ies sifoanele cum trebuie..Iar usile le pun dupa ce am gresia pe tot parterul..si cat o iesi H-ul..ala o fi. Oricum am lasat golurile la usi..inalte pana la cer..sa am de unde scadea..
eu am comandat niste usi cu inaltimi standard...se poate taia din ele de catre cei care le monteaza dar as prefera sa nu tai:)

#2736
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Certificatul energetic..necesar la receptie..il mai face cineva pe bune?..Sau peste tot ii ca reclama la pizza.."30 minutes or less"?

Ziceti-mi idei sa scap de randunele..Ca nu vreau sa stau cu paru' pe ele..si nici autorizatie de demolare n-am..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate