Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Mutare abonament

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 25.09.2011
Buna seara!

Am o mica problema si nu stiu daca o pot rezolva. Noi(familia) avem 3 abonament la digi dar 2 ( net+fix ) sunt pe numele fratelui meu si unul singur (TV) este pe numele tatalui meu . Deoarece fratele meu este plecat de ani buni in afara si tata a platit abonamentele lui , luna de luna , in ultimii 3 ani , as dori sa stiu daca el (tata) poate sa treaca cele doua abonamente ale fratelui meu pe numele lui.

Multumesc.

#2
darklordsith

darklordsith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 13.05.2008
Da, daca fratele tau imputerniceste pe cineva prin procura notariala sa semneze in locul lui. Dar, pt. ce aveti nevoie de toate serviciile pe numele tatalui?

Edited by darklordsith, 09 June 2014 - 23:50.


#3
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 25.09.2011
Ideea este ca numai stim nimic de el de 6luni Posted Image ...

edit: pai vrem sa ne facem un abonament ( digi 5 euro nelimitat ) si sa luam un smartphone la un pret mai mic. Din pacate pentru digi 5 euro nelimitat este nevoie de cel putin 2 servicii fix/internet/tv si nu avem pe acelasi nume.

Edited by diabolik213, 09 June 2014 - 23:52.


#4
darklordsith

darklordsith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 13.05.2008
Un singur abonament? Faceti min. 2 si va ies ambele la 5 EUR! ;)

#5
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 25.09.2011
Stiu dar reprezinta prea mult noi in acest moment si nu ne permitem. Trebuie sa putem sa face ceva.

Mentionez ca inca nu am ajuns pe la digi sa vorbesc direct cu ei.

#6
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Degeaba ajungi la Digi, ei nu au ce sa faca, nu pot semna in locul fratelui.

Atata timp cat fratele nu e in tara si nu puteti merge impreuna sa semnati, ramane valabila doar varianta cu imputernicirea.

O alta varianta, una neortodoxa, sa nu mai platiti respectivele servicii, sa le taie, si dupa sa le contracteze tatal tau. O faceti pe propria piele daca va asumati riscul asta.

Edited by oauzor, 10 June 2014 - 00:01.


#7
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Daca nu o sa plateasca si o sa se ajunga in situatia de a le fi suspendate serviciile, s-ar putea ca la adresa aia sa nu mai ofere cei de la RDS acele servicii, pana nu se achita datoria.

Cei de la RDS nu pot face o ilegalitate, schimbarea titularului unui abonament fara consimtamantul acestuia. De aceea e nevoie de procura notariala.

Edited by Ciubex, 10 June 2014 - 00:08.


#8
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005

View Postdarklordsith, on 09 iunie 2014 - 23:47, said:

Da, daca fratele tau imputerniceste pe cineva prin procura notariala sa semneze in locul lui. Dar, pt. ce aveti nevoie de toate serviciile pe numele tatalui?

O procura notariala costa minim 70 € pe dincolo asa ca nu merita osteneala.

#9
darklordsith

darklordsith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 13.05.2008
Dar e cam singura posibilitate, daca abonatul nu se prezinta fizic in POP.

#10
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
dati-l disparut la politie, in cativa ani il declara mort

#11
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,357
  • Înscris: 16.04.2014
S-a rapuns corect la intrebarea ta.
Fie prin imputernicire notariala sau prin prezenta titularului intr-un punct de prezenta.

#12
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010

View Postdiabolik213, on 09 iunie 2014 - 23:45, said:

Buna seara!

Am o mica problema si nu stiu daca o pot rezolva. Noi(familia) avem 3 abonament la digi dar 2 ( net+fix ) sunt pe numele fratelui meu si unul singur (TV) este pe numele tatalui meu . Deoarece fratele meu este plecat de ani buni in afara si tata a platit abonamentele lui , luna de luna , in ultimii 3 ani , as dori sa stiu daca el (tata) poate sa treaca cele doua abonamente ale fratelui meu pe numele lui.

Multumesc.
Nu se poate, acelasi lucru am incercat si eu sa mut un serviciu de catv, caci titularul e plecat din tara. Din pacate nu se mai poate instala un alt serviciu, si nici suspenda cel actual. Ar trebui sa fie si ei un pic mai flexibili pe partea aceasta.

Edited by aris86, 10 June 2014 - 09:48.


#13
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Din punct de vedere uman, sentimental, ar putea sa fie flexibili, dar legal nu au cum.
Cum dovedesti ca esti de buna credinta si nu vrei sa-i faci unei persoane, fara acordul ei, niste schimbari?

#14
dantp

dantp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.12.2009
Cred ca mai exista o varianta. Sa expire contractul. Asta in ideea ca nu este facut pe termen nelimitat (de fapt nici nu cred ca este posibil sa fie pe termen nelimitat).
Cand o sa va contacteze reprezentantul de vanzari RDS pentru reinoirea  contractului faceti trecerea celor doua servicii pe numele tatalui.
Sau si mai bine sa cititi pe vechiul contract cand expira. S-ar putea sa aveti o surpriza (placuta). Daca spuneti ca fratele este plecat de multa vreme poate ca vechiul contract este expirat deja si atunci o sa puteti face trecerea.

P.S. Vorbesc din proprie experienta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate