Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Samsung Galaxy Tab S 10.5

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Galaxy Tab S 10.5 este prima dintre cele doua tablete din seria Tab S, gama de top a celor de la Samsung, lansate ieri. Noua tableta impresioneaza prin grosimea de doar 6,6 mm şi ecranul Super AMOLED cu rezoluţie de 2560x1600 pixeli.

Va fi disponibila in doua versiuni: una doar cu conexiune WiFi, iar cealalta cu conexiune WiFi + LTE.

Caracteristici:

- Android OS, v4.4.2 (KitKat)

- 2560 x 1600 pixels, 10.5 inches (~288 ppi pixel density) Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors

- CPU: Quad-core 2.3 GHz Krait 400 (LTE model)/ Quad-core 1.9 GHz Cortex-A15 & quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 (Wi-Fi model)

- Chipset: Snapdragon 800 (LTE model) / Exynos 5 Octa 5420 (Wi-Fi model)

- Adreno 330 (LTE model)/ Mali-T628 MP6 (Wi-Fi model) GPU

- 16 /32 GB internal memory, microSD card-slot up to 128 GB

- 3 GB RAM

- 8 MP (3264 x 2448 pixels) autofocus camera, LED flash; 1080p@30fps video-recording, Geo-tagging

- 2.1 MP front-facing camera

- Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi hotspot; HSDPA, HSUPA; LTE

- Bluetooth v4.0 with A2DP, LE

- Accelerometer, gyro, compass; GPS with A-GPS support and GLONASS

-  Non-removable Li-Ion 7900 mAh battery

- 247.3 x 177.3 x 6.6 mm, 465 g (Wi-Fi) / 467 g (3G/LTE)

http://news.softpedi...ys-446571.shtml

http://www.mobilissimo.ro/img/mobilissimo/Image/Samsung/Galaxy-Tab-S-10-5/Galaxy-Tab-S-10_5_inch_Titanium-Bronze_6-660x440.jpg

#2
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Samsung’s Beautiful AMOLED Tablets Are Thinner than the iPad Air, Start at $399 / €294

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qwpfT9jtsMk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
s-a lansat azi
stirea aici    http://stiri-telefoane.mobilissimo.ro/samsung/samsung-galaxy-tab-s-84-i-galaxy-tab-s-105-lansate-oficial-vin-cu-display-uri-quad-hd-i-preuri-incepand-de-la-399-video_21828.html
sursa: mobilissimo.ro

#4
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011
Sincer nu prea le vad rostul acestor noi tablete, cele din gama pro au niste display-uri excelente Super Clear PLS, sunt usoare, subtiri.

#5
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Samsung Galaxy Tab S 10.5 review

[ http://i-cdn.phonearena.com/images/reviews/160687-thumb/TI.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
AVRELYANVS

AVRELYANVS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 11.05.2007
Detin tableta Samsung Galaxy Tab S de 10.5 inch  ,fiind in UK , aceasta deja exista in oferta magazinelor la preturile de £399 varianta de 10.5 inch,respectiv £319 varianta de 8 inch .La noi stiu ca s-a lansat aseara.Vreau sa spun ca vizionarea continutului media si rularea jocurilor sunt o incantare,fara light bleed,fara lag totul merge uns.In timpul sesiunilor de gaming se incalzeste foarte putin,iar bateria tine destul de mult.La nevoie se poate activa si UltraPowerSave care reduce tot la o interfata alb-negru,reducand consumul foarte mult.Calitatea materialelor este foarte buna,dand dispozitivului un sentimemt de premium cum si este.Daca ar fi sa asociez tableta cu o masina cred cel mai bine s-ar potrivi asocierea cu un Mercedes CLS.Pe parte de soft vine cu cel mai nou Android ce aduce schimbari interfetei.Avem un Touchwiz mai plat,icoane mai plate si mai elegante zic eu,parca mairapidputin.Tableta dealtfel fiind una foarte subtire si plata,este totodata bine inchegata fara trosnituri sau lumini pe acran cand apesi mai tare rama,ca in cazul lui Sony Z2 tab.Pana acum nu am avut parte de lag ,ca in cazul lui Note10.1 2014 Edition care s-a blocat odata fiind necesara restartarea,dar timpul nu e pierdut.Oricum nu am reusit sa-i gasesc defecte ,dar daca ar fi sa spun ceva m-as lega de paleta coloristica,ce s-ar putea sa nu fie pe gustul tuturor.Eu o am pe cea alba cu margini aurii,dar mai este si cea aurie(mai mult maron) .As fi preferat sa existe si un model pe negru dar e ok si cea alba,spatele ae niste reflexii sidefii cand il misti in lumina,dand din nou in pus de eleganta si premium.Un alt aspect ce ar putea fi considerat un mic incovenient ar fi accesoriile,tableta are pe spate 2 gaurele cu capacele ce intra in ea atunci cand atasezi una din cele 2 coperte ;coperta ce imbraca total sau cea care acopera fata.Copertile se ataseaza prin intermediul unor capse de tableta,fapt ce nu este pe gustul tuturor.Eu mi-am luat o gentuta intarita pe interior impotriva socurilor.Cam asta ar fi impresia mea legata de acest dispozitiv ca utilizator normal.Daca ar fi sa rezum totul in cateva cuvinte acestea ar fi: eleganta,finete,putere,rafinament.
Attached File  20140709_104450.jpg   169.33K   52 downloads
Attached File  20140709_103850.jpg   96.86K   52 downloads
Attached File  20140709_103611.jpg   109.92K   53 downloads
Attached File  20140709_104852.jpg   178.16K   51 downloads
Attached File  20140709_104723.jpg   186.69K   49 downloads

Edited by AVRELYANVS, 09 July 2014 - 11:59.


#7
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Putere ... e acelasi CPU Exynos 5420 prezent si pe Note 10.1 (2014) Wifi. Sa speram ca vers. LTE va veni cu Snapdragon 805.

#8
AVRELYANVS

AVRELYANVS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 11.05.2007
Intradevar dar parca se misca mai bine ca Note nu stiu,unde e si Android-ul mai nou.Acum sa vedem dupa ceva vreme cum se comporta.Ar fi tare ca LTE sa nu vina in UE desi dupa jaful recent din state si scaderea vanzarii s-ar putea sa treaca si pe la noi.

#9
davidk

davidk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 22.01.2007
Oficial, Samsung Romania inca nu are o data pentru comercializarea Tab S. Raspunsul primit a fost "Nu e disponibila" si nici nu mi-au dat un termen.
Spunn oficial, pentru ca am sunat la Samsung Romania. Ce-i drept, m-am interesat de modelul de 8.4, dar oricum merg impreuna la vanzare.

#10
AVRELYANVS

AVRELYANVS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 11.05.2007
Mergi pe neoficial si ia dupa ebay ,ca dupa astia poate la Craciun o aduc redusa la 3999Ron.Citeam in Iunie despre ea cum ca in Iulie se lanseaza si uite ca au si adus-o.Ma asteptam sa fie mai scumpa ca Note.

Edited by AVRELYANVS, 10 July 2014 - 23:11.


#11
crigre69

crigre69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 21.12.2006
ce 4000?! la emag precomanda la 2300. intrebarea e: cand vine ?!!!

#12
AVRELYANVS

AVRELYANVS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 11.05.2007
E bine atunci, le-a venit mintea la cap de nu mai aduc produse noi la preturi de iti pica fata.Acuma rabdare si tutun,asteptarea merita zic eu.Quickmobile stiu ca aduc produse noi mai rapid,dai o raita si pe acolo.M-am uitat azi la clip-ul Alegria-Cirque du Soleil Fhd si se vede bestial.Pacat ca pe S4 nu poti rula 1024 de pe Youtube.

Edited by AVRELYANVS, 11 July 2014 - 20:23.


#13
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
cred ca voi intra si eu in clubul posesorilor acestei tablete. am fost foarte incantata ieri atata timp cat am putut sa o testez. din pacate aveau doar varianta wifi.

totusi marele meu semn de intrebare ramane bateria. tipic samsung cred ca nu va fi stralucita.

#14
rolbyroland

rolbyroland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 26.09.2011
Si pe mine ma intereseaza bateria, tine cat un ipad air? Am un ipad 2 si a venit timpul sa-l schimb.

#15
AVRELYANVS

AVRELYANVS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 11.05.2007
Bateria dupa cateva luni de folosinta in special pe parte media cu tot ce se poate dezactiva pe parte de aplicatii Samsung tine cam 3,4 filme de 1h34min,browsing si o sesiune zilnica de Real Racing 3,deci 8 ore tine cu siguranta.Pentru rapiditate sporita luati SD clasa 10,va fi ca un SSD pentru PC asa de repede sa misca lucrurile.ATENTIE! DACA DORITI SA MUTATI FISIERE DINTR-O PARTE IN ALTA FOLOSITI BROWSER-UL DE FISIERE INCORPORAT,PENTRU ALTE ACTIVITATI,(ARHIVAT,DEZARHIVAT,ETC.), FOLOSOTI ES EXPLORER.MOTIVUL ACESTEI ADAUGIRI ESTE ACELA CA ANDROID-UL 4.4 NU MAI PERMITE SCRIEREA DE CONTINUT PE SD.Inca nu am rootat-o caci nu am motivatie,mai ales ca nu e telefon sa-mi pese de baterie.Azi am incercat (asa e cand esti cazut in cap) sa vad cum merge un video 4k,60mbs.
L-am vizionat cu Mxplayer Pro,setat din Settings pe H/W+ decoding.Player-ul ruleaza totusi pe S/W ca sa am si imagine.Oricum,nu vreti sa vedeti cat de clar se vede ,absolut ireal.Sacadarea ocazionala a sunetului iti aminteste ca totul e real.Inca o chestie care m-a impresionat placut,senzorul de amprenta functioneaza bine fara erori datorita butonului Home mai mare.Era sa uit,cu temperaturili cum stam dom'le?Pai conform hronicilor si graficelor, luate fara intarziere la iesirea din aplicatii, emise de aplicatia Cpu Temp(parca) ,stam asa:

-Browsing,filme -30-40°C
-20min Real Racing 50-60°C
-20-30 min Dead Effect (asta are dead effect pe temperatura) 70°C
Odata cu iesirea din aplicatie temperatura inregistrata scade foarte rapid,asa ca valorile sunt aproximativ maximale cu mici diferente fata de temperatura maxima reala

Edited by AVRELYANVS, 16 September 2014 - 23:31.


#16
BlackS0ull

BlackS0ull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.07.2005
detin si eu aceasta tableta si pot spune ca este minunata. nu am ce sa ii reprosez; ecranul este inredibil de sharp, bateria tine foarte mult si merge orice ii arunc. Am instalate o groaza de aplicatii, o galagie de jocuri si toate merg fara nici o problema.

Detin versiunea fara LTE, dar sincer nici nu ma deranjeaza pentru ca daca o sa am nevoie de internet vreodata si nu am wi-fi am testat hotspot de pe telefon si merge de minune.

In viitorul apropriat as dori sa ii iau o husa, dar din pacate mi se pare mult prea mult 200 RON cat este cea originala, asa ca e posibil sa iau pe aceasta de aici

http://goo.gl/vz1xvO

Am vorbit cu cineva din UK care a luat-o si mi-a zis ca este foarte OK avand in vedere pretul de 17 GBP.

Legat de partea sistemului de operare, pot spune ca mai agatza din cand in cand, dar stiam acest lucru dinainte sa cumpar tableta. Am inteles ca se rezolva cu custom ROM/ROOT, dar cum spunea si user-ul de mai sus, e o tableta si nu ma prea intereseaza acest aspect.

#17
AVRELYANVS

AVRELYANVS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 11.05.2007
E mult,parerea mea,cauta ca gasesti la fel mai ieftin ,din ce am vazut,mai ales ca nu e OEM.Eu mi-am luat una rotativa,am avut la Note si e Ok,nu stii cand ai nevoie sa o tii in Portret.M-a costat £6.Sa vedem cand va veni ce e de capu ei.

#18
BlackS0ull

BlackS0ull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.07.2005

View PostAVRELYANVS, on 18 septembrie 2014 - 11:08, said:

E mult,parerea mea,cauta ca gasesti la fel mai ieftin ,din ce am vazut,mai ales ca nu e OEM.Eu mi-am luat una rotativa,am avut la Note si e Ok,nu stii cand ai nevoie sa o tii in Portret.M-a costat £6.Sa vedem cand va veni ce e de capu ei.

poti sa imi dai un link cu ce ti-ai comandat tu?

thanks!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate