Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

antena facuta acasa

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Golem

Golem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 17.01.2004

 cfrtriaj, on 05 iunie 2014 - 22:43, said:

salut .am dat eu pe o antena cu motoras si telecomanda in piata si pe care am asamblat-o singur 40 lei...ai materiale si timp sa faci una tu??.prinzi tvr 1 si 2,protv ,antena 1 si poate ceva locale din oradea.
Pe pariu ca in maxim 3 luni arunci la gunoi turcismul?Posted Image
Antenele de cumparat ori sunt ieftine, dar facute in bataie de joc, materiale plastice ordinare, perisabile, nu rezista in bataia soarelui, ori sunt foarte scumpe si...banale.
Se gasesc in magazinele de bricolaj(Leroy Merlin, Praktiker, Bricostore, etc) materiale foarte bune pentru confectionat antene, sub forma de bare, tije, profile de aluminiu, trebuie sa fii putoare americaneasca sa cumperi de-a gata la sapte preturi...
http://www.okazii.ro...St2b2RhLmh0bWw=

#20
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Antena UIF plus amplificator, cea mai buna treaba.
Se gaseau pe la tarabe, aduse din Turcia, destul de ieftine.

#21
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

 XON-XOFF, on 05 iunie 2014 - 23:46, said:

Antenele sînt o știință în sine, foarte complicată. Realizarea unei antene performante, care să îți asigure cîștig cît mai bun și deci să prinzi cît mai bine posturile îndepărtate, nu e treabă "de colo". Pe vremea lui Ceașcă era o întreagă "industrie" neoficială de făcut antene pt prins bulgarii, sîrbii, etc.

Deci dacă nu ești radioamator sau măcar pasionat de domeniu, și nu ai aparatele, materialele și timpul necesar, nu vei obține cine știe ce rezultate, e mai simplu să cumperi o antenă fabricată industrial -poa' să fie și chinezească, care-s ieftine, ideea e că dimensiunile contează... și e greu să tai tu artizanal piesele metalice exact pe dimensiuni !
Stiam ca si antenele astea sunt dimensionate pentru tipul de canal TV. Pe vremuri, imediat dupa 89, aparuse canalul 28 de televiziune locala in orasul meu care dadea numai muzica si filme. Era o nebunie generala. Ne-am chinuit cu antene artizanale. Rezultat cit de cit satisfacator. Pina cind intr-o zi vad la un magazin expusa o antena cu multi elementi mici. Pe eticheta scria antena pt canalul 28. Am crezut ca fac aia misto de mine. Am dat banul neincrezator si am montat-o pe bloc. Rezultatul beton. Nu-mi venea sa cred. Atunci mi-am dat seama ca antenele nu se fac dupa ureche ci necesita un nene care stie si calculeaza in functie de tipul de semnal. Asa ca nu te mai agita. Cauta sa te interesezi ce statii emit in zona si apuca-te de cautat pe net sau in magazine, bazar etc.

Edited by misu183, 06 June 2014 - 06:59.


#22
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 19.12.2011
Recent am montat o antena la 60 km de Buc si se comporta bine.Vede:
TVR 1,TVR2,PRO tv, Antena1,Realitatea si vreo 4 de bulgari..
Se numeste ,,Antena TV terestra de exterior Synaps AHD310"
Costa 40-45 lei nu are amplificator (voi face proba data viitoare)
Nu este turcism sau chinezarie .
Pretul este rezonabil  si imi amintesc de vreo 4-5 antene artiznale incercate soldate cu esec.

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,757
  • Înscris: 07.02.2003

 leomagic44, on 06 iunie 2014 - 05:20, said:

Antena UIF plus amplificator, cea mai buna treaba.
Se gaseau pe la tarabe, aduse din Turcia, destul de ieftine.
"Telekanak-ul" e baza, am vazut ca-l folosesc si unii "dx-eri" tv la distanta mare.

#24
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
http://www.traiect.r...-69/470-862Mhz)
La preturile acestea, nu stiu daca se merita efortul de a construi, indiferent de cat esti de pasionat.

#25
Piaggio-si2

Piaggio-si2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 07.04.2014
va multumesc tutturor de raspunsuri din toate raspunsurile majoritatea spun sa imi cumpar o antena,si asta o sa si fac......Multumesc tuturor

#26
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

 Piaggio-si2, on 05 iunie 2014 - 22:27, said:

As dori sa imi fac o antena pentru a prinde mai multe posturi cand merg la tara la bunici la bihor,deoarece nu au cablu,aveti ceva idei ce posturi as putea prinde si cum sa fac o antena?
Fă-o pe asta: http://movingelectro...-larga-vhf.html

#27
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006
O sa-ti raspunda la anu'.

P.S.: Data viitoare cauta niste topice mai vechi.

#28
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

 zappaf, on 22 martie 2015 - 13:34, said:

O sa-ti raspunda la anu'.
De-asta nu mai pot eu. Am dat de topic din întâmplare și fiindcă am avut ceva de zis am zis. :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate