Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Pete maro inchis. Cauze?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Olivia20

Olivia20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 18.07.2013
Saptamana asta am avut zilnic niste pete maronii pe chilot. Seamana cu sange mai vechi. Am avut contact sexual in urma cu 10 zile, fara prezervativ, dar eu iau anticonceptionale Belara de 19 zile ( deci atunci luasem pastila vreme de 9 zile). Am un ovar micropolichistic si am avut ( sper ca la timpul trecut ) vaginita, pentru care am luat ovule. Ultima oara cand am fost la consult, ginecologul mi-a spus ca am si o rana pe col. Abia la sfarsitul lunii ma duc iar la ginecolog.
Care e cauza cea mai probabila a petelor?
Mentionez ca am facut sex la cateva zile dupa menstruatie , cand se spune ca e perioada fertila, si e pt prima oara cand iau anticonceptionale deci nu sunt sigura daca si-au facut efectul.

#2
Dubai

Dubai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 30.04.2014
N-ai nimic, o sa fii mamica.



Si de ce nu-ti faci un test?

20 de lei la farmacie...

#3
Olivia20

Olivia20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 18.07.2013

View PostDubai, on 01 iunie 2014 - 10:51, said:

N-ai nimic, o sa fii mamica.



Si de ce nu-ti faci un test?

20 de lei la farmacie...


Se face la 14 zile de la conceptie. am abia 10

#4
Bokie

Bokie

    pensionata la cerere

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 13.12.2011

Quote

7
Efectul asupra controlului ciclului menstrual
Sângerări intermenstruale neregulate sau microhemoragii (pete)
Toate contraceptivele orale pot provoca sângerări vaginale neregulate (sângerări intermenstruale sau microhemoragii), în special în primele cicluri de administrare. În consecinţă, evaluarea medicală a ciclurilor menstruale neregulate trebuie efectuată după o perioadă de adaptare de aproximativ trei cicluri. Dacă în timpul administrării Belara, sângerările intermenstruale neregulate persistă sau apar după cicluri menstruale care au fost anterior regulate, se impune efectuarea unei examinări pentru excluderea unei sarcini sau a unei tulburări organice. După ce s-a exclus prezenţa unei sarcini sau a unei tulburări organice, administrarea Belara poate fi continuată sau se poate înlocui cu un alt medicament.
Sângerările din timpul ciclului pot constitui un semn de eficacitate contraceptivă scăzută (vezi „Administrarea comprimatelor omise”, „Instrucţiuni în cazul tulburărilor gastro-intestinale” şi pct. 4.5).

daca citeai prospectul inainte sa le iei, stiai.

#5
Olivia20

Olivia20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 18.07.2013

View PostBokie, on 01 iunie 2014 - 10:58, said:

daca citeai prospectul inainte sa le iei, stiai.

Scrie ca sunt eficiente din prima zi, dar poti stii sigur?

#6
Bokie

Bokie

    pensionata la cerere

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 13.12.2011

View PostOlivia20, on 01 iunie 2014 - 11:01, said:


Scrie ca sunt eficiente din prima zi, dar poti stii sigur?

tu nu intelegi ce scrie acolo?
sangerarile sunt datorita faptului ca le iei, se intampla frecvent in primele luni de administrare.
nu are legatura cu eficienta.
daca le iei corect sunt eficiente.

sigur nu ai cum sa stii. e un risc pe care ti-l asumi atunci cand faci sex, si anume ca poti ramane insarcinata. asta in ciuda masurilor de precautie.

#7
Dubai

Dubai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 30.04.2014

View PostBokie, on 01 iunie 2014 - 11:03, said:




sigur nu ai cum sa stii. e un risc pe care ti-l asumi atunci cand faci sex, si anume ca poti ramane insarcinata. asta in ciuda masurilor de precautie.

Bokie, vrei sa spui ca anticonceptionalele sunt o masura 100% sigura?
Eu nu cred, mai ales ca au fost luate de doar 19 zile....

View PostOlivia20, on 01 iunie 2014 - 10:58, said:



Se face la 14 zile de la conceptie. am abia 10

Astea-s mituri.

S-a facut si la o saptamana... si a dat rezultate.

#8
Bokie

Bokie

    pensionata la cerere

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 13.12.2011

View PostDubai, on 01 iunie 2014 - 11:47, said:

Bokie, vrei sa spui ca anticonceptionalele sunt o masura 100% sigura?
Eu nu cred, mai ales ca au fost luate de doar 19 zile....



unde am zis eu asta???
am zis ca e un risc pe care si-l asuma. singura metoda sigura 100% e abstinenta.

totusi sunt foarte sigure, chiar daca nu 100% sigure. si nu e ceva direct proportional cu intervalul de timp de cand le ia.

#9
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostOlivia20, on 01 iunie 2014 - 10:44, said:

Saptamana asta am avut zilnic niste pete maronii pe chilot. Seamana cu sange mai vechi. Am avut contact sexual in urma cu 10 zile, fara prezervativ, dar eu iau anticonceptionale Belara de 19 zile ( deci atunci luasem pastila vreme de 9 zile). Am un ovar micropolichistic si am avut ( sper ca la timpul trecut ) vaginita, pentru care am luat ovule. Ultima oara cand am fost la consult, ginecologul mi-a spus ca am si o rana pe col. Abia la sfarsitul lunii ma duc iar la ginecolog.
Care e cauza cea mai probabila a petelor?
Mentionez ca am facut sex la cateva zile dupa menstruatie , cand se spune ca e perioada fertila, si e pt prima oara cand iau anticonceptionale deci nu sunt sigura daca si-au facut efectul.

Sunt date insuficiente.
Ce inseamna ”ultima data cind ai fost la consult”.?
Ce inseamna” rana pe col”?
Citi ani ai ?,copii?, casatorita?, parteneri sexuali?
Ai facut tetul Papanicolau ?
Ai mai luat aniconceptionale?  etc.

Aceste pete indica o rana , microhemoragie, trebuie sa acorzi toata atentia  in special la ranile pe col si indeosebi la cele provocate de HPV care sunt cu potential crescut de cancer de col uterin

Edited by ciine, 01 June 2014 - 12:23.


#10
Olivia20

Olivia20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 18.07.2013

View Postciine, on 01 iunie 2014 - 12:22, said:

Sunt date insuficiente.
Ce inseamna ”ultima data cind ai fost la consult”.?
Ce inseamna” rana pe col”?
Citi ani ai ?,copii?, casatorita?, parteneri sexuali?
Ai facut tetul Papanicolau ?
Ai mai luat aniconceptionale?  etc.

Aceste pete indica o rana , microhemoragie, trebuie sa acorzi toata atentia  in special la ranile pe col si indeosebi la cele provocate de HPV care sunt cu potential crescut de cancer de col uterin


-pe 2 mai
-asta e tot ce mi-a zis doctorul
-24, nu, logodita, 1
- da, il repet la sfarsitul lunii iulie
- am zis deja ca e prima oara cand iau anticonceptionale

#11
Dubai

Dubai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 30.04.2014

View Postciine, on 01 iunie 2014 - 12:22, said:


Citi ani ai ?,copii?, casatorita?, parteneri sexuali?


View PostOlivia20, on 01 iunie 2014 - 12:40, said:


-24, nu, logodita, 1


Ce dulce discutie Posted Image

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
http://forum.softped...ca-eti-gravida/

Anticonceptionalele ( toate ) provoaca dereglari, mai ales la inceput. Ti-a dat Bokie bucata din prospect ;)

#13
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostOlivia20, on 01 iunie 2014 - 12:40, said:

-pe 2 mai
-asta e tot ce mi-a zis doctorul
-24, nu, logodita, 1
- da, il repet la sfarsitul lunii iulie
- am zis deja ca e prima oara cand iau anticonceptionale

Daca ai testul Papanicolau bun , desi nu cred cu acea rana pe col care este destul de recenta , atunci poate fi o reactie la anticonceptionale.
Recomandarea mea :
Trebuie sa faci testul Papanicolau cit mai urgent cu un consult ginecologic amanuntit  eventual si o ecografie pe tot sistemul si in functie de rezultat trebuie clarificata originea acelei leziuni pe colul uterin , care poate fi de origine bacteriana sau virala (in special HPV) si in functie de asta trebuie continuat cu tratament sau alte investigatii.
Chiar daca ai 24 ani si un singur partener nu te absolva de problemele descrise de mine, intrucat te poti contamina pe linga ce ai tu, cu absolut toate problemele aduse de partenerul tau cit si de partenerele cu care a avut contact acesta anterior tie.
Deficitul de educatie sexuala la poporul roman este foarte mare , ignoranta  de asemenea si din acesta cauza femeile au cel mai mult de suferit, asa ca te rog sa tratezi cu mare atentie  sanatatea legata de aparatul genital , igena personala corecta si igena de cuplu pt a nu  a avea surprize pe viitor.

Anticonceptionalele cu exceptia a citorva cazuri sunt destul de nocive pt organismul femeii si au reactii adverse chiar grave coraborate cu starea de sanatate si toleranta  fiecarei persoane.

Iti urez multa sanatate

Edited by ciine, 01 June 2014 - 15:50.


#14
Bruneta123

Bruneta123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.09.2015
Buna ziua, Ma numesc Anca si am 17 ani, luna trecuta in data de 12 am intretinut relatii sexuale cu prietenul meu neprotejat. De cateva zile imi tot curge o secretie maronie,pot fii insarcinata? Va rog ajutati-ma.

#15
van-style

van-style

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 05.09.2015
Draga mea, ai putea fi insarcinata.

Acele pete maro pot reprezenta de exemplu parti din fecalele copilasului.............!
Mergi la doctor urgent!

#16
Bruneta123

Bruneta123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.09.2015
Si daca nu sunt ce ar putea sa semnifice acele pete...? Sunt speriata...

#17
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014
Dar când l-ai lasat sa intre in tine fara prezervativ nu erai speriata?

Stai linistita, sunt mama si mai tinere ca tine si totul este ok. ;)

#18
blueee

blueee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 25.01.2009

View PostBruneta123, on 06 septembrie 2015 - 00:09, said:

Buna ziua, Ma numesc Anca si am 17 ani, luna trecuta in data de 12 am intretinut relatii sexuale cu prietenul meu neprotejat. De cateva zile imi tot curge o secretie maronie,pot fii insarcinata? Va rog ajutati-ma.

Data viitoare fa sex cu prietenul tau protejat.
Tinand cont ca ai postat pe 6, azi maxim cam trebuia sa-ti vina ciclu, daca nu ..mai asteapta cateva zile si du-te sa cumperi hainute.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate