Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

andive

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Hai sa recapitulam un pic amandoi:
Lumina ioc...easy!
Caldura 17C?
Umiditatea...din abundenta...
Durata?...trei-patru saptamani???
Hai, lamureste, care sunt raspunsurile corecte la chestionarul cu 'bife'!
:)

Si de ce in ianuarie?
Doar ca atunci e cel mai frig?

P.S.
Nu ne impresionezi cu doua 'tuburi', daca nu ne lamuresti exact despre ce e vorba...nu scapi asa usor de 'carcotasii batrani' de pe forumul sopftpedia, oricat ai sprea sa nu fie asa!
:)

#20
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Pentru ca atunci se cauta si au cel mai bun pret.
Ca doar nu ai sa muncesti tot anu si o vinzi in pierdere.
Trebuie sa scoti minim dublul investitiei.
Dar asta am mai zis de ce.
Sau ai glumit si acum?

Edited by ddaannii, 15 July 2014 - 21:25.


#21
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Mi-as dori sa mananc o an'diva' din gradina proprie fara sa fac investitii ce m-ar duce la faliment!
Ajuta-ma daca te pricepi, nu te da 'rotund' si 'dastept', ca nu ajuta pe nimeni!
Ori, ori, ori ai raspunsuri pertinente, ori ai doar 'tuburi'!

Edited by subway_guru, 15 July 2014 - 21:50.


#22
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Pai ai pus o intrebare am raspuns sincer (de ce in ianuarie) si tu o dai in altele.
Daca vrei doar cateva,le faci si in casa intr/o ladita sau galeata acoperite.
Daca vrei mai multe,undeva in beci,pivnita.
Sper sa te ajute aceste randuri.
Si nu am fost eu primu cu glumite.
Rotund nu ma dau ca n/am cu ce, doar cu munca cred ca n/are impact.

#23
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Ok, ramanem prieteni, probabil n-ai inteles exact ce ma preocupa...din 'prima'!
:)

P.S.
Esti convins ca andivele ce se gasesc acum la vanzare in supermarket sunt din cele culese prin ianuarie trecut?
Indoi-m-as...
Si daca nu te superi, o intrebare 'superpersonala'...cate kile de endive ai 'produs' singur-singurel la viata matale?
E doar o curiozitate inocenta...doar ca sa ma dumiresc cata baza pot sa pun in ceea ce afirmi...
;)
Eu marturisesc ca sunt ' nul' in materie de cultivat, dar 'maestru' la mancat!
:) :) :)

Edited by subway_guru, 15 July 2014 - 21:58.


#24
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
S/a scris prea repede sau haotic ca si eu m/am trezit ca mai adaugai cate ceva in urma.
Am explicat cum fac astia de au treptat andive proaspete la vanzare tot anu in postu14.
De la noi de la tara se face in felul urmator.
Dupa ce s/a plantat,cotorii (radacinile) in bordeie acestea se pastreaza reci, deci fara caldura si fara apa, se dau cand decide fiecare.
Cand ai multe sau foarte multe le compartimentezi si dai pe perioade.
Ps.Sa incerci si astea traditionale la iarna sa vezi diferenta.

#25
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Exact asta simteam si eu...ne-a luat valul si am pierdut subiectul in mrejele absolutului...vorba unui clasic inca in viata!
:)
Hai sa tragem putin aer in piept si sa incercam sa sistematizam...la rece!
Toate cele bune!

Edited by subway_guru, 16 July 2014 - 00:03.


#26
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
CU aer in piept si fara sa "stiu", eu "cred" ca nu e nicio jmecherie....se cultiva in sezon, se scot radacinile si se depoziteaza ..."la rece"... Asa cum si alte radacinoase pot fi pastrate in anumite conditii multe luni fara probleme, cam asa cred ca si andivele pot fi pastrate fara mari probleme... Cand ai nevoie de produsul finit le bagi la "incoltit" si dupa alea cateva saptamani "legale" faci salata...
Intrebarea de baza e ...maioneza, maioneza aveti?
PS: Nene gurule, destul de similare cu andivele am constatat ca sunt verzele chinezesti....alea dracoase, cu fustii ...ma refer la verzele crocante facute in gradina si nu la storciturile alea din hipermarket...

#27
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Zii padre, zii...hai ca ma pregatesc sa semincez neste chinezoaice si sunt super interesat!
;)
Dar baga pe 'asiatice', ca aici suntem off-topic!
P.S.
Maioneza...am!

Edited by subway_guru, 16 July 2014 - 23:53.


#28
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Pai ce sa zic...michili...alea... textura frageda poate fi cam pe acolo, aroma aia varzoasa, piparata, este acolo, gustul usor amarui... si el poate fi acolo, nu neaparat la michili...alea, cum le zice, dar poti combina cu cicori pentru capatana gen rosso ori verzituri, iti ziceam ca eu anul trecut am pus varza chinezeasca si de la Floraself, ei bine aia au si o cicoare pt capatana verde...
Cred insa ca e mult prea devreme pentru semanat, cel ptuin astea nehibridate... mult prea devreme...rasar imediat, cresc FOARTE rapid, la nivel de zile sunt bune de plantat, eu pun in alveole de 28 si chiar si din alea isi scot radacinile rapidos...Pe caldurile astea la propriu nu cred ca dureaza mai mult de 2 saptamani si ceva de la semanare la plantare...jumatate de august este mult prea devreme pentru plantare, practic le cam pui degeaba.
alea se planteaza cu vreo 2 saptamani inainte de racoarea de toamna ceea ce pe la noi anul trecut a fost cam sfarsit de septembrie, inceput de octombrie, plantarea zic...
Seamana ca si comportament cu salata in ce priveste caldura, e "sezoniera" grav..
Am mai zis, e o treaba cu hibrizii aia mai jmecheri la care producatorul insista pe formarea capatanii in conditii de temperaturi mai ridicate , in descriere zic...cu aia mai scapi cu ceva grade in plus...anul trecut eu am avut capatani de asa ceva in gradina.... anul asta am pus devreme samanta de la agrosel sau ceva de genul , soi...ciuca, in alveola direct fusti...am pus si hibridul de anul trecut, mai avea ceva seminte, ironia dracu, si la alea o buna parte din ele au facut tija...e drept ca le-am cam tinut in alveola mai mult decat trebuia si e posibil ca si asta sa fi influentat desi n-as zice ca a contat asta mai mult de 10-20 %...nu pot spune acum cate din 25 plantate mai sunt , pe alea cu tija le-am scos de atunci......maine ma uit si dau asa un reper... cert e ca pana si hibrizii aia, anul trecut pusi foarte devreme, anul asta au dat chix partial...
  De aia zic, daca te joci cu "banalitati" pune-le cat de tarziu... pune mai multe loturi incepand de pe la inceput de august , insamantarea... daca am vreme eu asa planuiesc...
Daca ai curiozitatea si nervii sa comanzi, baga-te la un hibrid profi, eventual care sa vina si cu o "tehnologie" de la producator in privinta conditiilor optime..sa iti zica aia ce trebuie hibridului lor, scazi riscul de esec. Eu am mai intaratat un amic, gradinar, sa incerce pentru vanzare...in fond ca si intretinere nu e deloc mai complicata decat o salata, cu exceptia limacsilor si insectelor parazite care sunt similare cu cele ale verzei...  dar la cost similar productia poate fi vanduta la kg si la costul de productie similar cu al salatei , chiar daca piata e reticenta, cantitate mica poate fi vanduta macar curiosilor iar acestia, dupa ce gusta, o vor prefera fara doar si poate salatei...pe greutate poate fi si mai ieftina chiar daca pe capatana e mai scumpa....

In fine, cam asta ar fi cu alternativa la andive...din punctul asta de vedere, al  faptului ca fac figuri la temperatura, andiva cu toata tehnologia ei  post gradina, poate fi MULT mai putin pretentioasa...aia cam creste in sezon, face radacina/tubercul, apoi daca ai un beci sau nitel spatiu cat de cat controlat incolteste...poate ca nu obtii calitatea de magazin dar mananaci oarece..la cerzele chinezesti mananaci tije, daca nici nu esti posesor de gaini risti sa muncesti degeaba...

#29
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
La chinezoaice, sunt totusi de spus niste lucruri...
Michihili e 'lenesa'...adicatelea tardiva...
Dintre alelalte, daca nu ai un soi 'tropical' de canicula, culegi floricele...
Iar gogu zice ca e mofturoasa la transplantare...asa o fi oare?
P.S.
De ce nu vii pe orientale, ca nu-mi place sa fabulez off-topic?

Edited by subway_guru, 17 July 2014 - 01:36.


#30
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
Dragi colegi, din cele prezentate mai sus inca nu m-am prins ce tre' sa fac cu aceste andive in al 2-lea an si cum sa le trec dintr-un sezon intr-altul, ma puteti lamuri va rog? Asa arata ele in momentul de fata:

Attached File  20140804_195703.jpg   106.23K   19 downloadsAttached File  20140804_195710.jpg   104.9K   20 downloads

Multam fain!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate