Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

fotografiere in carrefour/kaufland

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
BlueSoul

BlueSoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 18.06.2006
salut. am niste intrebari  poate ma ajuta cineva:
1. ce statut au parcarile din carrefour/kaufland sunt private sau publice.
2. poti sa faci o fotografie in parcari private, daca nu exista semn de interzis la foto?
3. o masina care transporta marfa poate parca de un loc rezervat pt pers cu handicap?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
In parcare cred ca se fac insa in magazin e interzis... bine se fac daca nu abuzezi, eu am pozat copilul cu diverse ocazii fara probleme acolo. Aia cu marfa parcheaza aproape de locul desfasurarii activitatii, se obicei descarca la magazinele aferente, in rest parcheaza oamenii obisnuiti pe locurile alora oricum si fara aia cu marfa Posted Image

#3
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Si daca vezi un sobolan mort pe raft nu ai voie sa faci poze? Nu de alta dar a fost o faza din asta odata cand au filmat unii intr-un magazin mare un sobolan mort pe raft. Omul se mira ca nu are pretul afisat.

#4
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
oare de ce  a murit ?

#5
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
Magazinele si parcarile aferente sunt spatii publice, nu unitati militare, nu centrale atomo-electrice, nu depozite de munitie si nici nu au un obiectul de activitate lansarea de rachete nucleare.
Ca proprietarii acestor magazine au facut o sedinta si au hotarat ca este interzis sa faci fotografii sau sa filmezi in incinta, este strict problema lor.

#6
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Ce tupeu pe proprietarii astia!

#7
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

 BlueSoul, on 29 mai 2014 - 19:24, said:

salut. am niste intrebari  poate ma ajuta cineva:
1. ce statut au parcarile din carrefour/kaufland sunt private sau publice.
2. poti sa faci o fotografie in parcari private, daca nu exista semn de interzis la foto?
3. o masina care transporta marfa poate parca de un loc rezervat pt pers cu handicap?

1. sunt spatii publice.
2. da
3. nu

Problema e ca nu ai unde sa trimiti poza aia pentru ca nimeni nu se sesizeaza. In mod normal, in parcare se aplica regulile de circulatie, deci politia ar trebui sa dea amenda dar politia declina responsabilitatea pe magazin care FIRESTE nu poate da amenda. Cel mult poate sa vina "badigardu' " sa ii ceara sa mute masina de acolo.

 andreic, on 29 mai 2014 - 19:32, said:

In parcare cred ca se fac insa in magazin e interzis... bine se fac daca nu abuzezi, eu am pozat copilul cu diverse ocazii fara probleme acolo. Aia cu marfa parcheaza aproape de locul desfasurarii activitatii, se obicei descarca la magazinele aferente, in rest parcheaza oamenii obisnuiti pe locurile alora oricum si fara aia cu marfa Posted Image

aia cu marfa parcheaza la intrarea la care se primeste marfa. E una separata. Handicapati psihic sunt multi dar cred ca nu stiu ca daca se inregistreaza si cer si semnul ala de pus in geamul masinii, mai au si impozit redus la salariu :D

#8
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
he, he
magazinul si parcarea sunt spatii private (in nici un caz nu e considerat domeniu public)
proprietarul iti da un sut in cur cand vrea muschiul lui
iti permite sau nu accesul cum, cand si in ce conditii vrea
legal nu ai voie sa fotografiezi fara acordul proprietarului
cu toate ca parcarea nu e drum public, e considerat drum public si se aplica regulile de circulatie, incluziv in caz de accident sau conducere fara permis
conform legii, autovehiculele care transporta marfuri alimentare pot opri pentru descarcare unde vor ele, nu exista oprirea interzisa pentru ele

sunt supermarketuri in care fotografia e interzisa in mod explicit, prin panouri si afise

Edited by Nero-d, 29 May 2014 - 20:46.


#9
BlueSoul

BlueSoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 18.06.2006
pai au tabarat bate`nguarzii pe mine ca de ce fac poza, ca nu am voie in pacare si ca o masina/dubitza poata parca pe locul rezervat cand livreaza marfa...sa ma duc sa fac plangere la politie? ce sa scriu in plangere? abuz, hartuire, intimidare?

Edited by BlueSoul, 29 May 2014 - 21:08.


#10
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010

 Nero-d, on 29 mai 2014 - 20:43, said:

he, he
magazinul si parcarea sunt spatii private (in nici un caz nu e considerat domeniu public)
proprietarul iti da un sut in cur cand vrea muschiul lui


 Nero-d, on 29 mai 2014 - 20:43, said:

cu toate ca parcarea nu e drum public, e considerat drum public


HE-He-He!
Hotaraste odata.
Ori Ka-Ka, ori Ka-Ka.
Ce facem? Jucam bambilici?

Edited by maramicuip, 29 May 2014 - 21:15.


#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 Nero-d, on 29 mai 2014 - 20:43, said:

cu toate ca parcarea nu e drum public, e considerat drum public

[ http://i3.kym-cdn.com/photos/images/original/000/158/329/9189283.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
MB_152

MB_152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 24.05.2006

 maramicuip, on 29 mai 2014 - 21:14, said:

HE-He-He!
Hotaraste odata.
Ori Ka-Ka, ori Ka-Ka.
Ce facem? Jucam bambilici?
dpdv rutier e drum public, atat. e spatiu privat, supus regulilor rutiere.

#13
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010

 MB_152, on 29 mai 2014 - 21:36, said:

dpdv rutier e drum public, atat. e spatiu privat, supus regulilor rutiere.
Ce legatura are fotografierea cu regulile rutiere?
Sula si prefectura?
Dpdv, al proprietatii, bineinteles.

#14
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
Fotografierea e permisa in Kaufland. Cel putin la mine in Slatina fac baietii si fetele poze in voi, iar apoi le arunca pe facebook. Chiar era o fita la un moment dat sa-ti faci poze in carucior la Kaufland cred. Sa nu mai vorbesc de raionul de bauturi. Posted Image

Deci ma gandesc ca e permis, daca nu abuzezi sau daca nu pozezi doar produsele intr-un mod care sa atraga atentia baietilor de la camere.

#15
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
cu telefoanele de azi poti sa filmezi si in aeroport fullhd.
asta cu te lasa / nu te lasa cineva e doar asa de complezenta...
oricum fotografiatul in magazine e interzis si in alte tari, nu e moda romaneasca. totul e sa o faci pe neve

#16
BlueSoul

BlueSoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 18.06.2006
rog un admin sa editeze si sa adauge PARCARE in fata la numele magazinelor!

Edited by BlueSoul, 29 May 2014 - 22:37.


#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 gerbil, on 29 mai 2014 - 19:35, said:

Si daca vezi un sobolan mort pe raft nu ai voie sa faci poze? Nu de alta dar a fost o faza din asta odata cand au filmat unii intr-un magazin mare un sobolan mort pe raft. Omul se mira ca nu are pretul afisat.
In principiu nu ai voie si pace, daca asa spune regulamentul intern care e litera de lege (aprobat si de politie vis a vis de paza etc), ce apare in fata ta nu schimba regulamentul. Acu ca se tolereaza si incalcari la unii mai mult ca la altii e cu totul altceva. Carrefour de ex e prin excelenta tolerant la astea, am pozat si eu destule inclusiv pe culoarul principal cu diverse mascote de-i placeau fiului meu, la Metro insa nu e. Oricum daca vezi asa ceva cred ca primul instinct e sa pozezi dar ratiunea trebuie sa-ti spuna sa anunti de urgenta seful de raion, adica asa e civilizat.

 onlyone, on 29 mai 2014 - 22:17, said:

cu telefoanele de azi poti sa filmezi si in aeroport fullhd.
asta cu te lasa / nu te lasa cineva e doar asa de complezenta...
oricum fotografiatul in magazine e interzis si in alte tari, nu e moda romaneasca. totul e sa o faci pe neve
Corect, si preferabil sa nu publici si sa apara cine stie cine pe acolo. De ex ca faza amuzanta unii prin state au semn la intrare de interzis cu ochelari google sau smecherii asemenea, cu aia poti filma. Se invoca dreptul la viata privata al cumparatorilor. Si la noi se inaspresc treptat ca in UE regulile cu fotografiatul si filmatul in spatiu public sau privat cu destinatie publica.

#18
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
@BlueSoul
ai inteles ce am scris? in parcarea care e cat se poate de privata si cu destinatie si reguli precise, se aplica codul rutier, politia rutiera are competenta si jurisdictie

dar daca aveai permis ar fi trebuit sa stii ca masinile care descarca marfuri alimentare pot opri absolut oriunde, nu exista pentru ele spatiu cu oprirea interzisa!
sau ca sa fiu mai exact, nu se considera oprire, stationare, parcare!!!
got it?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate