Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Google Wallet

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Am incercat sa cumpar o aplicatie de pe Google Play si imi refuza cardul. E vorba de un card Visa Electron de la Transilvania, pe Zara Romania am cumparat fara probleme.

Care sa fie problema?

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Aceeasi problema am avut-o si eu cu un card MasterCard tot de la BT.
Du-te si vorbeste cu ei sa-ti ridice niste limite de pe card.

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Du-te la banca si deblocheaza-ti cardul pt plati online. Pe siteuri romanesti poti face 3 plati, dupa care iti cere sa-nrolezi cardul in 3D secure, dar accesul la procesatorii straini e blocat la cardurile BT.

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
@rumegus nu are legatura cu 3D secure sau cu operatorii straini, mi s-a intamplat sa nu pot plati online nici impozitul cu acel card.
Aveam deja 3D secure activat pe el, deci nu are vreo legatura nici cu cele 3 plati care se pot efectua daca nu activezi 3D secure.

#5
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Sanse mici sa fie limitare de la banca. Mai repede problema este ca nu accepta Visa Electron. Schimba card-ul, foloseste un Visa sau Mastercard nu variantele lor Electron sau Maestro. Link.

#6
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011

 rumegus, on 25 mai 2014 - 10:40, said:

Du-te la banca si deblocheaza-ti cardul pt plati online. Pe siteuri romanesti poti face 3 plati, dupa care iti cere sa-nrolezi cardul in 3D secure, dar accesul la procesatorii straini e blocat la cardurile BT.
Am activat 3D secure pe el.

 gumball3000, on 25 mai 2014 - 10:39, said:

Aceeasi problema am avut-o si eu cu un card MasterCard tot de la BT.
Du-te si vorbeste cu ei sa-ti ridice niste limite de pe card.
Tie ce ti-au spus? Ca ai limitat cardul la plati online?

 Lesbianu, on 25 mai 2014 - 10:45, said:

Sanse mici sa fie limitare de la banca. Mai repede problema este ca nu accepta Visa Electron. Schimba card-ul, foloseste un Visa sau Mastercard nu variantele lor Electron sau Maestro. Link.
Cred ca ai dreptate pentru ca am putut sa cumpar aplicatia cu un card Visa simplu de la BRD. E pe undeva specificat ca Google Wallet nu accepta carduri Visa Electron?

Edited by Papillon_, 25 May 2014 - 10:53.


#7
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Nu am folosit, nici nu am auzit. Pe unde am avut probleme la plata cu Electron sau Maestro am rezolvat prin folosirea unui card Mastercard.Posted Image

"În Google Wallet, puteți adăuga carduri de credit/debit pe care apar următoarele sigle:
MasterCard,
Visa,
American Express (numai în S.U.A.)
Discover (numai în S.U.A.)
JCB (numai în Japonia și S.U.A.)
Visa Electron (numai în afara S.U.A.)

Tipurile de carduri acceptate prin Google Wallet pot să difere în funcție de locație."

Teoretic ar trebui sa mearga, practic...

Sursa.

Edited by Lesbianu, 25 May 2014 - 10:57.


#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
@Lesbianu Dupa cum am spus si mai sus, la mine nu a mers sa platesc cu MasterCard de la BT.

@Papillon_ Am fost la BT, le-am explicat problema si am cerut sa-mi elibereze si un Visa Electron, mi-au spus ca nu tipul cardului ar fi problema, ci niste limite de sume.
Mai mult de atat nu mi-au spus, insa nu au precizat nimic despre limitare la plati online (pe alte site-uri am putut plati).
Au marit acele limite, am semnat niste hartii si asta a fost tot. De atunci nu am mai incercat sa cumpar nimic de pe G. Play nici cu Visa Electron si nici cu MasterCard (ambele de la BT), asa ca nu pot confirma daca acum pot cumpara sau nu.

Edited by gumball3000, 25 May 2014 - 11:04.


#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
https://support.goog...f_topic=3365267
Accepta Visa Electron, probabil cardul brd avea restrictia ridicata, sau era de la bcr, care n-are astfel de limitare.

#10
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
@Papillon_ Daca este problema de limita la plata online si ai internet banking BT24 activat, poti verifica/modifica limitele direct la ei pe site. Daca nu, ramane varianta apel in callcenter la ei sau deplasarea la cea mai apropiata sucursala (maine).

L.E. - Acum am vazut ca s-a rezolvat cu card de BRD. Poti verifica cele de mai sus in caz ca mai ai probleme in viitor.

Edited by Lesbianu, 25 May 2014 - 11:12.


#11
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

 Papillon_, on 25 mai 2014 - 10:33, said:

Am incercat sa cumpar o aplicatie de pe Google Play si imi refuza cardul. E vorba de un card Visa Electron de la Transilvania, pe Zara Romania am cumparat fara probleme.

Care sa fie problema?
Eu am Visa Electron de la ei si merge sa cumpar.

#12
sergiu8606

sergiu8606

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 30.10.2009
o faza de genul asta am patit si eu la cateva zile dupa ce mi-am luat cardul de la trasilvania...am cumparat un joc de 3 euro de pe steam si mi-a dat eroare desii banii au fost blocati in cont...am fost la banca ca tot aveam o amica si mi-a activat pe cont posibilitatea de a face plati pe internet si am pus o limita de 200 euro zilnic ca mai cumpar de pe sports direct.....de atunci nu am mai avut probleme....:P

#13
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Foarte ciudata treaba, nu vrea de nici o culoare sa ma lase sa cumpar cu cardul de la BT, indiferent de modficarile care le-am facut in contul de pe Google Wallet.
Plata online e activata, Verified by Visa la fel. Ma indoiesc ca e vreo limitare la suma de plata, ce naiba am cumparat pantofi de 300 de lei fara nici o problema de pe Zara si nu pot sa cumpar o aplicatie de 6 lei? O sa ma duc la banca sa intreb pentru ca nu am BT24 activat ca sa ma pot uita prin cont.

Edited by Papillon_, 25 May 2014 - 12:04.


#14
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu-i nimic ciudat, nu depinde de Google Wallet, ci de BT. Poti face plati in Ro, dar nu externe.

#15
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Trebuie sa le zic sa imi activeze platile externe?

 ZIGZAG20, on 25 mai 2014 - 11:18, said:

Eu am Visa Electron de la ei si merge sa cumpar.
A trebuie sa activezi ceva ca sa iti mearga?

#16
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
De cate ori trebuie sa ti se explice, pana pricepi, ca trebuie sa te duci la banca s-ti ridice limitarea? Lasa-l pe ZIGZAG20, nu cred c-a vazut un card in viata lui, daca ar avea, ar fi precizat cum a procedat, nu numai "am Visa Electron de la ei si merge".

#17
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Am inteles ca trebuie sa ma duc la banca dar(astazi) nu pot pentru ca e inchis, am incercat si la relatii cu clientii dar nu au program in weekend. Trebuie sa astept pana maine.

#18
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Nu exista limitare la platile externe. Din cate imi aduc aminte nu exista by default nici limita la suma (exceptie facand limita maxima acceptata per card), cel putin asa am avut eu acum 5-6 ani cand mi-am facut contul si cardurile la ei. Din BT24 m-am jucat cu limitele la fiecare tranzactie dar si acolo sunt temporare (parca doar timp de 3 luni sunt valabile apoi trebuie sa le reactivezi manual). Poate intre timp au schimbat tactica. Vezi maine ce si cum.

Edited by Lesbianu, 25 May 2014 - 13:02.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate