Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro
 Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 

Cum scapam de ciori?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011
Am observat, ca imediat ce s-a facut timp frumos, si-au facut aparitia si ciorile, pe semanaturile de porumb si in zona noastra.
Au mai aparut ceva. Niste drugi de fier, infipti adanc in pamant, de care sunt legati fire groase de nailon pentru pescuit, la capatul liber avand carlige solide in care sunt infipte boabe de porumb. Cand haleste vreo cioara acul, care ramane infipt in gatul acesteia, sa vezi atunci taraboi in randul suratelor ei, le piere pofta de mancare instant, nemaifacandu-si simtita prezenta fizica in zona.

Edited by PicoDazore, 21 May 2014 - 11:42.


#20
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Cred ca varianta cu spanzurarea o sa functioneze.
Ciorile sunt destepte.

Sa nu fie prea destepte si in acest caz or sa se razbune.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hplpQt424Ls?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ai incercat sa depistezi unde au cuiburile? De acolo ar trebui inceputa actiunea de eliminare. Am mai vazut o solutie, mi s-a parut destul de eficace la grauri, poate merge si la ciori. E vorba de  un flacon de plastic, de 2 l, gaurit in mijlocul fundului, iar pe partea lateral, se decupeaza niste aripioare. Se infige flaconul pe un bat, iar cand bate vantul, aceasta se invarte si face un zgomot destul de puternic si de ciudat ca sa alunge pasarile. Daca vrei, pot sa-ti fac o schita ca sa incerci.

#22
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 myshyk, on 21 mai 2014 - 12:10, said:

1Ai incercat sa depistezi unde au cuiburile? De acolo ar trebui inceputa actiunea de eliminare.
2am mai vazut o solutie, mi s-a parut destul de eficace la grauri, poate merge si la ciori. E vorba de  un flacon de plastic, de 2 l, gaurit in mijlocul fundului, iar pe partea lateral, se decupeaza niste aripioare. Se infige flaconul pe un bat, iar cand bate vantul, aceasta se invarte si face un zgomot destul de puternic si de ciudat ca sa alunge pasarile. Daca vrei, pot sa-ti fac o schita ca sa incerci.
1Departe, intr-o zona bine umblata deci din pacate nu putem da iama in cuiburile lor.
2Daca poti si esti amabil...

#23
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cam asa arata:
Attached File  vartelnita..jpg   28.07K   12 downloads
Pe liniile de pe peretii pet-ului, tai cu un cutit cele trei laturi si le indoi catre inafara, asa cum se vede in vederea de sus.Nu au importanta dimensiunile, nici ca taieturile sa fie egale, doar sa le prinda vantul si sa se invrta.
Spor la treaba si bafta, sa speram ca merge si la ciori. Eu am folosit metoda (si o folosesc) la grauri, in vie si e ok.

#24
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Hmm, pare simplu.
Si la ce distanta merge?
Oricum, merge doar cand e oleaca de vant, nu?

Edited by searcher-star, 22 May 2014 - 08:03.


#25
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Incearca sa pui pe o sperietoare improvizata niste CD-uri uzate atarnate de o sfoara.Se pare ca reflexia de la soare baga frica in ele.

#26
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
http://www.agritocan...imale-salbatice

Asta e o scula ok, am vazut-o de curand la Agriplanta. Cu conditia sa ai numai ciori pasari si nu de alt fel ca pe alea nu le sperie. Posibil sa sperie ele tunul.

#27
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Imi marturisea cineva care pune in pepeni un tun deasta, dupa un timp se invatau si cu el.

#28
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,182
  • Înscris: 07.11.2006

 searcher-star, on 21 mai 2014 - 09:23, said:


Deci, stie cineva vreo schema prin care sunt indepartate in mod eficient?


Iei legatura cu cioara vopsita.Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate