Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Circulatia cu bicicleta in sensul giratoriu

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
regius

regius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.09.2009

View Postonlyone, on 20 mai 2014 - 15:49, said:

este prea periculos sa faci giratoriul cu bicicleta.
eu merg pana a prima trecere de pietoni, ma dau jos de pe bicla, trec strada cu bicla alaturi si apoi o iau in sens invers. 5 minute in plus care te scutesc de multe potentiale necazuri
nu as face giratoriul cu bicla decat daca soseaua ar fi goala.
Din pacate acest lucru este imposibil pentru mine si tricicleta mea, in special in zona Piata Unirii di Sibiu, unde nu avem treceri de pietoni, ci pasaje subterane. tricicleta mea are 40 kg goala, de obicei mai duc cu mine intre 20 si 40 kg de diverse, asa ca nu prea pot sa sar borduri sau sa fac alte giumbuslucuri pe care le faci in mod normal cu o bicla. deci la mine e "musai" sa ma dau prin giratorii.

#20
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 879
  • Înscris: 14.02.2010
te-am vazut pe centru :) E misto bicicleta. Giratoriul este corect facut pe banda exterioara. Te voi proteja in trafic Posted Image

#21
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postslai, on 20 mai 2014 - 15:15, said:

stai man pe exterior, ca toti biciclistii, in general pe orice sofer o sa il surprinzi daca se trezeste cu tine pe interiorul sensului.
lol. am vazut asa. Biciclit mwrgand pe mijloc, adica banda 2, langa linia de tramvai. Si am vazut biciclist mergand invers fata de sensul de mers. Despre care biciclisti "ca toti" vorbesti? Posted Image
Acestia 2 pe care i-am vazut nu sunt ok. primul incerca sa stea mereu pe mijlocul soselei. Mi se pare mult mai periculos decat sa mearga la margine. Celalalt..hm...macar vedea cand vine bizonul cu masina, nu ca ar avea ce sa mai faca...insa el inaintand cu viteza, masina la fel, distantele se micsoreaza repede.

Edited by xtremdriving, 20 May 2014 - 22:20.


#22
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Pe interiorul sensului esti cand ocolesti o masina care intra sau urmeaza a face la dreapta la urmatoarea iesire. Regulile sunt bune asa cum sunt, e bine sa le inveti si sa le urmezi, nu sa-ti dai tu cu parerea.

#23
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Nu stiu cu cine vorbesti...


Attached File  Untitled-1.jpg   373.68K   64 downloads

Attached File  Untitled-2.jpg   503.72K   65 downloads

Unul din biciclistii despre care spun ca nu e ok cum circula cu toate ca avea accesorii, casca bla, bla... si se voia, probabil, un biciclist citit...
El avea banda pt biciclete pe trotuar, din start avea interzis sa circule pe strada. In plus sa circuli intre banda 3 si 4??  Posted Image
Ca apoi in poza 2, sa continue sa mearga intre banda 2 si linia de tramvai in loc sa circule macar la bordura, ca sa nu mai zic ca are pista pentru biciclete si e obligat sa mearga pe ele...

#24
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

View Postxtremdriving, on 21 mai 2014 - 08:11, said:

Unul din biciclistii despre care spun ca nu e ok cum circula cu toate ca avea accesorii, casca bla, bla... si se voia, probabil, un biciclist citit...
El avea banda pt biciclete pe trotuar, din start avea interzis sa circule pe strada.   
Nu este chiar asa.
Mai documenteaza-te.
De-a lungul timpului, din ratiuni care imi scapa (sau nu) problema ciclistilor a fost "rezolvata" in pur stil mioritic astfel incat acestia nu mai stiu pe unde au voie / pe unde le este interzis sa circule.
Pistele de biciclete de pe trotuare, dupa ce ca au fost proiectate / construite (de fapt desenate) fara absolut nici o logica, au fost desfiintate dpdv legal.


Daca respectivul nu te-a incomodat nicicum nu vad care este problema (in afara riscului la care se autoexpune intr-un asemenea trafic - cum este in intersectia de la Eroii Revolutiei).

#25
Scimini

Scimini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 19.11.2010
Ce tare omu :)) nu stie ce e google maps. Uite, de ex in constanta nu am vazut vreo pista de biciclisti, cu toate asta noi circulam ori pe banda intai cat mai pe dreapta (ceea ce e cam aiurea, sincer as circula pe mijlocul benzii da mai vezi cate un cioban care tipa ca i-ai luat banda, nu de alta, da aceiasi viteza ca ei o ai si chiar uneori demarezi mai repede si te strecori mai usor). Iar in giratorii, cu tupeu inainte, tot pe exterior, belesti ochii bine, te tii strans de ghidon si spui tatal nostru in soapta, sa nu iti auda restu frica. Glumim... da omu a fost tare oricum, no comment :))

#26
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View PostBlueKing-69, on 21 mai 2014 - 12:41, said:

Daca respectivul nu te-a incomodat nicicum nu vad care este problema (in afara riscului la care se autoexpune intr-un asemenea trafic - cum este in intersectia de la Eroii Revolutiei).
pai asta era problema. ca degeaba purta casca daca se expunea ca prostul. Nu stiu, legal au fost scoase din codul rutier pistele pt biciclete?
Da, vad ca au fost desfiintate 20 piste ( in lista nu apare si aia de acolo) cica construite ilegal. S-au cheltuit 10 milioane de euro! Bani aruncati degeaba,

Cea mai sigura pozitie e langa bordura. In primul rand e viteza scazuta de deplasare. Iti dai seama cat de expus e un biciclist acolo de exemplu? Intre banda 3 si 4. ce o fi fost in capul lui?

Edited by xtremdriving, 21 May 2014 - 15:07.


#27
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,895
  • Înscris: 25.01.2007

View PostScimini, on 21 mai 2014 - 15:01, said:

Ce tare omu Posted Image) nu stie ce e google maps. Uite, de ex in constanta nu am vazut vreo pista de biciclisti, cu toate asta noi circulam ori pe banda intai cat mai pe dreapta (ceea ce e cam aiurea, sincer as circula pe mijlocul benzii da mai vezi cate un cioban care tipa ca i-ai luat banda, nu de alta, da aceiasi viteza ca ei o ai si chiar uneori demarezi mai repede si te strecori mai usor). Iar in giratorii, cu tupeu inainte, tot pe exterior, belesti ochii bine, te tii strans de ghidon si spui tatal nostru in soapta, sa nu iti auda restu frica. Glumim... da omu a fost tare oricum, no comment Posted Image)

Nu ca i-ai luat banda, io biciclistii ii depasesc schimband banda, ca de doua ori au luat trante in fata mea. Si nu de alta, dar in caz de ceva io's vinovat, ca ce caut pe banda lui. Asta'i viata, pe aici bautura'i temelie. In general pe astia crita ii vad ca merg pe mijloc, ca el are nevoie de spatiu daca mai merge danga-langa.  Si prefer sa am distanta laterala suficienta, daca el merge pe marginea benzii e perfect, chiar de n'as fi vinovat legal de accident, probabil toata viata as fi marcat ca am dat peste un om.

#28
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Daca trebuia sa faca undeva la stanga trebuia sa se incadreze. Nu stiu intersectia, asa ca asta este singurul motiv la care ma pot gandi. In mod normal te incadrezi cu cativa zeci de metri inainte de intersectie, tocmai ca sa eviti acest gen e situatii dar cum soferii au boala pe biciclisti si nu-i lasa cand trebuie, ca sa fii sigur ca mai apuci si tu sa faci stanga te incadrezi mult mai devreme. Chiar si asa, mi s-a intamplat de cateva ori sa nu pot schimba directia tocmai pentru ca desi semnalizam, nici un sofer nu dadea semne ca ma lasa sa intru pe o banda din centru.

#29
regius

regius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.09.2009
Sa revenim: ne supunem acelorasi reguli ca si masinile, si schimbam banda (aici vad eu o mare problema, pentru ca nu prea ne lasa nimeni) sau ramanem pe exteriorul sensului, semnalizam intentia de a ne deplasa la stanga, si intr-un final ne va lasa cineva sa si trecem?

#30
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Nu stiu ce sa spun. Multi soferi sunt retarzi. Azi era' unu' cu jeep rover parca. Albastru. Ochelari de soare. Zona de scoala cu 2 treceri consecutive, la 10 m una de alta. Si retardul tot era sa dea peste un copil ( s-a oprit la 50 cm) si se uita daca e trecere sau nu sa stie daca sa tipe la copil. Am tipat eu la el din masina mai repede. Posted Image retardat

Si mai era si speed bumper. ce sa pui mai mult ca sa opresti bizonii?

E adevarat ca copilul s-a grabit sa traverseze, dar cand vezi aglomeratie de copii nu te duce mintea sa devii prudent??

Deci daca la copii in conditiile astea nu opresc, la biciclete mi-e ca va fac una cu asfaltul.

Edited by xtremdriving, 21 May 2014 - 18:31.


#31
regius

regius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.09.2009

View Postxtremdriving, on 21 mai 2014 - 18:18, said:

Nu stiu ce sa spun. Multi soferi sunt retarzi. Azi era' unu' cu jeep rover parca. Albastru. Ochelari de soare. Zona de scoala cu 2 treceri consecutive, la 10 m una de alta. Si retardul tot era sa dea peste un copil ( s-a oprit la 50 cm) si se uita daca e trecere sau nu sa stie daca sa tipe la copil. Am tipat eu la el din masina mai repede. Posted Image retardat

Si mai era si speed bumper. ce sa pui mai mult ca sa opresti bizonii?

E adevarat ca copilul s-a grabit sa traverseze, dar cand vezi aglomeratie de copii nu te duce mintea sa devii prudent??

Deci daca la copii in conditiile astea nu opresc, la biciclete mi-e ca va fac una cu asfaltul.

Daca omu' avea jipan, ce te bagi tu?! multi din astia au impresia ca detin strada!

#32
Scimini

Scimini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 19.11.2010

View Postslai, on 21 mai 2014 - 16:50, said:

Nu ca i-ai luat banda, io biciclistii ii depasesc schimband banda, ca de doua ori au luat trante in fata mea. Si nu de alta, dar in caz de ceva io's vinovat, ca ce caut pe banda lui. Asta'i viata, pe aici bautura'i temelie. In general pe astia crita ii vad ca merg pe mijloc, ca el are nevoie de spatiu daca mai merge danga-langa.  Si prefer sa am distanta laterala suficienta, daca el merge pe marginea benzii e perfect, chiar de n'as fi vinovat legal de accident, probabil toata viata as fi marcat ca am dat peste un om.
Asa este, ce ma mai deranjeaza este ca mai dai de cate un natang cu carnet de 2 luni, care ii e mai frica lui sa te depaseasca decat iti e tie sa mergi, si te claxoneaza, gen... sunt prezent. Iar eu, asa am fost invatat, sa ma uit in spate daca ma claxoneaza, poate s-a intamplat ceva la bicicleta, sau poate pur si simplu am gresit, si chiar daca nu am ce repara, macar stiu unde am gresit ca data viitoare sa fiu mai atent, nu sa merg ca nesimtitu tot inainte. In schimb, astia te claxoneaza, si dupa cand te uiti in spate, vezi ca te depasesc la 10 cm distanta intre oglinda si ghidon... te intrebi oare care e motivul grabei? Pai omu trebuie sa depasasca pe banda intai ca sa il ia pe ala de pe banda 2, (banda 3 e prea aglomerata) si dupa ce ma depaseste pe mine, il vezi cum sare inapoi pe banda a doua, in fata celui din paralel cu noi. Dar de obicei, nu e nici-o problema, ca in urmatoarea 100m este un alt semafor... si uite asa eu trec pe langa soferu... *cenzura*.

Ah si mai e si partea, cu uitatu in spate, ca te deregleaza rau de tot, pana te intorci, pana focusezi, pana realizezi ce se intampla, dai in curu altuia care a gasit repede loc de parcare, franeaza brusc, fara semnalizari far nimic... eram sa imi infig dintrii intr-un jeep in felu asta... mai aveam si 50km/h.

Meltenii faze de genu nu vad.

View Postxtremdriving, on 21 mai 2014 - 18:18, said:

Nu stiu ce sa spun. Multi soferi sunt retarzi. Azi era' unu' cu jeep rover parca. Albastru. Ochelari de soare. Zona de scoala cu 2 treceri consecutive, la 10 m una de alta. Si retardul tot era sa dea peste un copil ( s-a oprit la 50 cm) si se uita daca e trecere sau nu sa stie daca sa tipe la copil. Am tipat eu la el din masina mai repede. Posted Image retardat

Si mai era si speed bumper. ce sa pui mai mult ca sa opresti bizonii?

E adevarat ca copilul s-a grabit sa traverseze, dar cand vezi aglomeratie de copii nu te duce mintea sa devii prudent??

Deci daca la copii in conditiile astea nu opresc, la biciclete mi-e ca va fac una cu asfaltul.


Stai linistit, lucrez intr-o zona in care e cam "cel mai important liceu din oras", sunt ceva treceri pietonale in zona, tinand cont ca e centru, mai sunt banci, posta, cofetarii, patiserii, toate cele. Asteptam si eu ca omu sa se faca verde, se face.. verde. Si cand colo, apare un smart fasnet, trecusera 3 secunde din verde, deci ea clar avea rosu, toata lumea se uita la ea, era si intr-o masina roza... Si noi ne uitam la ea, in speranta ca opreste, nu a oprit... daca intarzia 3 secunde, calca circa 10 oameni.. Ironic, nu ma pricep la masini, dar din ce am observat eu ea a apasat pe ambreiaj in loc pe frana, ca a turat motorul la maxim aproape... deci da, cine dracu le da carnete?!

#33
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

View Postxtremdriving, on 21 mai 2014 - 15:02, said:

Cea mai sigura pozitie e langa bordura. In primul rand e viteza scazuta de deplasare. Iti dai seama cat de expus e un biciclist acolo de exemplu? Intre banda 3 si 4. ce o fi fost in capul lui?
Pai este expus, dar ce sa faca? Isi duce crucea (si aici ma refer la ciclist generic, nu doar la cel din cazul tau).
Daca venea dinspre Oltenitei si vroia sa se duca pe Viilor, trebuia sa se incadreze cumva, nu putea sta pe prima banda.

Sau cobori pe Serban Voda si vrei sa faci stanga spre Budapesta - Unirii. Cum te incadrezi? Stiu ca frecventezi zona: de pe primele doua benzi mergi spre Sincai si este verde de la inceput, la stanga faci doar de pe banda 3 (si unii de pe linia de tramvai). Ce face un biciclist aici?  :)

Edited by BlueKing-69, 21 May 2014 - 20:57.


#34
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View PostBlueKing-69, on 21 mai 2014 - 20:54, said:

Pai este expus, dar ce sa faca? Isi duce crucea (si aici ma refer la ciclist generic, nu doar la cel din cazul tau).
Daca venea dinspre Oltenitei si vroia sa se duca pe Viilor, trebuia sa se incadreze cumva, nu putea sta pe prima banda.

Sau cobori pe Serban Voda si vrei sa faci stanga spre Budapesta - Unirii. Cum te incadrezi? Stiu ca frecventezi zona: de pe primele doua benzi mergi spre Sincai si este verde de la inceput, la stanga faci doar de pe banda 3 (si unii de pe linia de tramvai). Ce face un biciclist aici?  Posted Image
Nu, am pus a doua poza. Cobora la Adesgo, nu pergea catre viilor. Posted Image Asta m-a surprins. Asa parea "bine imbracat". As putea spune educat, dar aia nu mi-a placut deloc. Eu inteleg ca la bordura e tot praful si sunt toate cuiele... Dar stiu si eu unde e mai bine? In niciun caz pe miklocul strazii cand el merge cu 25 si ceilalti cu 50. E ca o frunza-n vant. Posted Image

Acolo, daca vrea sa nu doneze organe merge inainte si face stanga traversand la trecerea de pietoni. Posted Image

Edited by xtremdriving, 21 May 2014 - 22:41.


#35
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008

View Postslai, on 21 mai 2014 - 16:50, said:

Nu ca i-ai luat banda, io biciclistii ii depasesc schimband banda, ca de doua ori au luat trante in fata mea. Si nu de alta, dar in caz de ceva io's vinovat, ca ce caut pe banda lui. Asta'i viata, pe aici bautura'i temelie. In general pe astia crita ii vad ca merg pe mijloc, ca el are nevoie de spatiu daca mai merge danga-langa.  Si prefer sa am distanta laterala suficienta, daca el merge pe marginea benzii e perfect, chiar de n'as fi vinovat legal de accident, probabil toata viata as fi marcat ca am dat peste un om.

Cam asa trebuie sa se faca o depasire, teoretic si nu numai. In multe sate merg multi betivi pe biciclete din ce-am vazut...

Felicitari!

#36
antll

antll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 11.04.2014

View Postxtremdriving, on 21 mai 2014 - 22:38, said:

In niciun caz pe miklocul strazii cand el merge cu 25 si ceilalti cu 50.
EL mergea cu 25km/h, CEILALTI cu 50km/h. dar TU cu cat mergeai?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate