Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...

Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...
 Apeluri efectuate dar nu apar in ...

Apa de puț in Berceni-Ilfov

Recomandare alegere - R7 7800X3D/...

OCEANIA NATIONS CUP 2024
 Recomandare router portabil wifi

Plata internaționala

Problema cheie/inchidere centrali...

Casa pe structura de lemn (timber...
 In ce an ati facut scoala de sofe...

Problema masina de spalat

Achiziție lentile ochelari o...

Alegere rucsac 20 litri
 

Dileme alegere DSLR versus bridge

- - - - -
  • Please log in to reply
1244 replies to this topic

#1171
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Nex 5 are 1080p..sONY rx100 SI http://snapsort.com/...l-cameras-1080p

Oricum nu cred ca o compacta precum RX100 poate fi la nivelul unui Nex C3/5-R, dar de vreme ce nu am testat si nu am posibilitatea..ma uit la reviewuri

#1172
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,063
  • Înscris: 06.04.2007
Tu vrei sa faci poze sau sa filmezi?

#1173
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Voi filma la fel de mult ca si poze- la evenimente sau oriunde apare ceva interesant sa uun view frumos, tag cate un filmulet

Ma intereseaza cu siguranta calitatea filmarii in lumina slaba si compresia

#1174
oNNly

oNNly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.01.2014
Doresc sa imi achizitionez un aparat foto si nu stiu ce sa aleg  intre un DSLR si un Compact .

Am de ales intre 3 modele :

1. Nikon D5100 : http://www.emag.ro/n...1/pd/EY9R7BBBM/
2. Nikon Coolpix L380 : http://www.cel.ro/ap...x-l830-negru-l/
3. Sony SLT A58K : http://www.emag.ro/s...c/pd/DCF8XBBBM/


Care dintre cele 3 este mai bun la raportul calitate/pret ?

Daca aveti sugestii mai bune lasati-mi link , dar vreu un produs pana in ||  2.000 de lei  ||

Edited by oNNly, 19 May 2014 - 16:58.


#1175
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Alegerea mea ar fi D5100, daca vrei un aparat in care ulterior sa investesti prin achizitionarea de obiective, blitz, samd si sa profiti de gama foarte larga de obiective, blitzuri, accesorii pe care ti-o ofera Nikon.

Daca vrei comoditate, cumpara un aparat mirorless de la Fuji, Sony, samd. Un bridge de genul lui L830 este un compromis iar modelul respectiv nici nu cred ca e cel mai recomandat bridge.

In legatura cu calitatea/pret, as spune ca expresia corecta este performante/pret sau caracteristici/pret, tehnica moderna a ajuns la un punct la care calitatea produsului este ireprosabila in 9999 de cazuri din 10000.

#1176
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,954
  • Înscris: 28.12.2006

View PostoNNly, on 19 mai 2014 - 16:57, said:

Compact .
Coolpixul nu e deloc compact.
Esti constient ce inseamna DSLR? Cele doua vin la kit cu obiectiv 18-55, e bun dar nu ai "zoom" ca si Coolpixul, daca asta vrei neaparat.


Quote

este ireprosabila in 9999 de cazuri din 10000.
Ee....

Edited by crokodilu, 19 May 2014 - 17:27.


#1177
oNNly

oNNly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.01.2014

View Postcrokodilu, on 19 mai 2014 - 17:26, said:

Coolpixul nu e deloc compact.
Esti constient ce inseamna DSLR? Cele doua vin la kit cu obiectiv 18-55, e bun dar nu ai "zoom" ca si Coolpixul, daca asta vrei neaparat.


Ee....
sunt incepator in domeniul acesta !

View Postnicolaie, on 19 mai 2014 - 17:20, said:

Alegerea mea ar fi D5100, daca vrei un aparat in care ulterior sa investesti prin achizitionarea de obiective, blitz, samd si sa profiti de gama foarte larga de obiective, blitzuri, accesorii pe care ti-o ofera Nikon.

Daca vrei comoditate, cumpara un aparat mirorless de la Fuji, Sony, samd. Un bridge de genul lui L830 este un compromis iar modelul respectiv nici nu cred ca e cel mai recomandat bridge.

In legatura cu calitatea/pret, as spune ca expresia corecta este performante/pret sau caracteristici/pret, tehnica moderna a ajuns la un punct la care calitatea produsului este ireprosabila in 9999 de cazuri din 10000.
si eu tot la nikon D5100 ma agandeam . cred ca il iau pe acesta

#1178
bunciuleo

bunciuleo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 16.02.2007
Cateva poze cu un Sony SLT a58. Foarte multumit de raportul calitate/pret. Recomand cu incredere!

Attached Files



#1179
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Face poze cam naspa sony asta 58 .. e japonez sau e facut in china? Cat costa?

#1180
bunciuleo

bunciuleo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 16.02.2007

View Postnenis, on 18 iulie 2014 - 21:13, said:

Face poze cam naspa sony asta 58 .. e japonez sau e facut in china? Cat costa?
1800 Kit (cu 18-55). Acum fac o comparatie intre el si un d3200 al unui prieten. Prima problema la D3200 este ca nu poti vedea nimic afara (e noapte) prin vizorul optic. Nu se descurca prea bine nici la focalizarea nocturna. Revin maine cu comentarii si mai multe fotografii (sa le vedem cum se descurca si la lumina).
(Fabricat in Tailanda)

Edited by bunciuleo, 18 July 2014 - 21:56.


#1181
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,954
  • Înscris: 28.12.2006
Daca e noapte si nu vezi nimic ce vrei sa vezi/fotografiezi? La sony vezi ceva?

Edited by crokodilu, 18 July 2014 - 23:30.


#1182
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postbunciuleo, on 18 iulie 2014 - 21:55, said:

(Fabricat in Tailanda)
Te lua la caterincă, iar tu l-ai luat în serios... :rolleyes:

#1183
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Paracioaso.. Posted Image
Vroiam sa imi cumpar alt aparat pt  ca asta pe care il am acum face poze cam neluminoase si neclare.  Cred ca de la blitz.. In fine e clar ca astea taivaneze nu prea scot calitate

#1184
bunciuleo

bunciuleo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 16.02.2007

View Postcrokodilu, on 18 iulie 2014 - 23:27, said:

Daca e noapte si nu vezi nimic ce vrei sa vezi/fotografiezi? La sony vezi ceva?
Da, se vede cu zgomot, dar se vede! Poti face focalizarea! Priveste fotografiile cu expunere lunga (focalizate automat de sony, nikon voia doar manual si la manual nu distingi nimic prin vizorul optic). L-am testat si la strand, e mult mai rapid la focusul automat, rafala e super si hdr-ul isi face treaba bine. Nikon-ul este mai bun la fotografiile facute cu programul manual.

#1185
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,954
  • Înscris: 28.12.2006
In tinerete reuseam sa focalizez (AF) pe o stea cu un entry level, vrei sa zici ca astea moderne nu strabat peisajul terestru in prag de seara?

Quote

Nikon-ul este mai bun la fotografiile facute cu programul manual.
Cum adica?

#1186
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postbunciuleo, on 22 iulie 2014 - 07:07, said:

Nikon-ul este mai bun la fotografiile facute cu programul manual.
Nein Posted Image Posted Image Posted Image

#1187
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005
Referitor la acest subiect DSLR vs. bridge stiti ca sunt un fan al DSLR-urilor...dar zilele trecute , studiind pozele mele personale format 9x13 , 10x15 facute in decursul ultimilor ani cu compacte , bridgeuri si dslr-uri....am ajuns la concluzia ca nu mai merita sa bag nici un ban in nimik.....nu fac evenimente , nu fac calendare ,culinare , deci...nu am profit , ..si cascand ochii pe aceste poze de familie si neobservand mari diferente intre un hs10 si un k-500 am decis sa ma las la mana mea::)) aici nu compar viteza de focusare calitatea in lumina slaba si alte detalii tehnice...compar greutatea unui dslr in geanta cu o baterie de rezerva si alt obiectiv....400-600 + obiectivul...se duce la kil si poza de 9x13 care se vede la fel!  Dupa ce am inceput cu niste compacte urmate de bridgeuri unde am invatat setari manuale urmate de DSLR-uri unde am ramas uimit de viteze si claritate ( compacte-kodak,canon,sony bridge-panasonic,canon,fuji dslr-nikon,pentax,panasonic) am decis ca nu sunt facut pentru a investi bani in asa ceva..deci vanzand tot pana la urma , si cumparand pentru vacantele mele unde fac 50 de clisee si facebook si familie un hs35exr SH cu 500 roni..si gata..cred ca ma opresc aici...
sa nu ma judece colegii de forum gresit m-am gandit ca poate fi un sfat pentru cei ce tot pun aici intrebari ce sa-si cumpere ..si dupa investirea banilor in ceva sa vada ca e in vant...vorba lui nicolaie - unii cumpara ceva scump si in 2 saptamani il vinde la jumate de pret dandu-si seama ca nu e ceva pentru el, DECI daca nu faci bani din fotografie si e doar un hobby de vacanta si facebook...nu merita investitia in camere...
lumina buna sa aveti!

#1188
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Ai dreptate, la dimensiunile alea de printare si daca ai lumina buna, diferentele se reduc foarte mult.
Pentru mine  DSLR-ul este un  senzor mare si  sansa de a il utiliza  cu obiective luminoase.
Combinatia creaza imagini mai interesante vizual. Ma declar dependent de alunecarea de la clar la neclar si imi place sa vad subiectul detasat de fundal si la focale mai mici.
Este foarte adevarat ca nu toate genurile de fotografie au treaba cu ce zic eu mai sus dar acolo unde de aplica este foarte greu de obtinut efectul cu senzori mici.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate