Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

Ce parere aveti?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
Bocacio Junior

Bocacio Junior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 04.11.2005
Ce parere aveti despre vanzarea BCR-ului austriacilor? Va avea vreo influenta pozitiva/negativa asupra Romaniei?

#2
twisterme2003

twisterme2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 11.01.2004
influenta va fi una pozitiva:creste mediul concurential pe piata bancara ceea ce inseamna ca BRd va ajunge foarte curand pe locul 1(asta pt ca la BCR se derulau programe ale statului).
cred ca acum astia de la putere se gandesc ce banca sa foloseasca si ei,cum sa o dezvolte mai mult si apoi sa o vanda din nou...
nu inteleg de ce o afacere de stat profitabila trebuie neaparat vanduta? ca pana si germania (saraca de ea) are propria banca de stat prin care acesta isi deruleaza sume de bani...pt ce sa plateasca nu stiu ce comisoane la nu stiu ce banca cand cetateanul de rand se poate adresa exact la banca lui si astfel el incaseaza toata suma?
oricum eu cred ca fara ajutorul de la stat (cum am scris mai sus) BRD va trece pe primul loc.
eu as vrea ca saraca bancpost sa mai progreseze un pic ca de la servicii excelente de acum 2-3 ani au luat acum modelul de brd sau care naiba o fi si au introdus ghiseul unic ceea ce face ca pt o amarata de incarcare de bani pe card sa stai si cate o ora!...halal!

#3
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
http://forum.softped...topic=97242&hl=

#4
pepelea

pepelea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 07.03.2005
Ce banca de stat are Germania???

#5
luc4s

luc4s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 23.11.2005
Astia privatizeaza tot ce merge bine.Nu inteleg cum de nu puteam tine la stat Petrom, Bcr...
Petromul a fost cumparat de OMV(fiind adjudecate si drepturile de extractie pe nu stiu cati ani), OMV fiind companie ce apartine statului austriac. :angry:
O sa ajungem sa ne conduca altii.
Acum au rezolvat si BCR.Urmeaza CEC, care o sa mearga mai greu pentru ca nu e dotata f bine, in schimb are cea mai multe filiale.
Sa ne ia strainii cu totul :bandit:

#6
luc4s

luc4s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 23.11.2005
Astia privatizeaza tot ce merge bine.Nu inteleg cum de nu puteam tine la stat Petrom, Bcr...
Petromul a fost cumparat de OMV(fiind adjudecate si drepturile de extractie pe nu stiu cati ani), OMV fiind companie ce apartine statului austriac. :angry:
O sa ajungem sa ne conduca altii.
Acum au rezolvat si BCR.Urmeaza CEC, care o sa mearga mai greu pentru ca nu e dotata f bine, in schimb are cea mai multe filiale.
Sa ne ia strainii cu totul :bandit:

#7
abe

abe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 04.09.2004
Eu cred ca trebuia sa avem si noi o banca de stat care sa ne reprezinte, in Franta, Germania si nu numai exista multe banci regionale de stat care functioneaza fara probleme, bine macar ca s-a facut o privatizare mai corecta privind suma de achizitionare desi nu m-as mira ca si aici sa existe comisioane, activele bancii din cate am auzit sunt totusi de 9 miliarde.

#8
criss_pt

criss_pt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 12.07.2004

View Postabe, on Dec 22 2005, 15:59, said:

Eu cred ca trebuia sa avem si noi o banca de stat care sa ne reprezinte, in Franta, Germania si nu numai exista multe banci regionale de stat care functioneaza fara probleme, bine macar ca s-a facut o privatizare mai corecta privind suma de achizitionare desi nu m-as mira ca si aici sa existe comisioane, activele bancii din cate am auzit sunt totusi de 9 miliarde.

Sunt, dar a fost vandut 62 sau 63%, deci cu putina matematica....

#9
pepelea

pepelea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 07.03.2005
Si pe langa active, mai sunt si datoriile.

#10
neostar

neostar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 25.03.2004
pai ideea e ca privatizarile intreprinderilor de stat chiar si rentabile sunt necesare pt. a stopa coruptia si facutul de afaceri preferentiale cu aceste intreprinderi; astfel de "manevre" merg doar cu firme unde statul adica nimeni este actionar majoritar. Poate ca nu era situatia la fel de nasoala la BCR ca si la sidex dar in principiu orice privatizare e un pas inainte din acest punct de vedere.

#11
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004

View Postneostar, on Dec 23 2005, 15:23, said:

pai ideea e ca privatizarile intreprinderilor de stat chiar si rentabile sunt necesare pt. a stopa coruptia si facutul de afaceri preferentiale cu aceste intreprinderi; astfel de "manevre" merg doar cu firme unde statul adica nimeni este actionar majoritar. Poate ca nu era situatia la fel de nasoala la BCR ca si la sidex dar in principiu orice privatizare e un pas inainte din acest punct de vedere.


e o treaba buna ca au luat-o austriecii si nu portughezii

#12
xoo

xoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 16.10.2005
OMV nu apartine statului austriac. Este o companie fondata in Austria, alta mancare de peste.
Avem si noi un fel de banca. Trezoreria Nationala ce este?
Toate institutiile statului au conturile deschise la Trezoreria Nationala.

#13
criss_pt

criss_pt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 12.07.2004

View Postamadeus79, on Dec 24 2005, 22:41, said:

e o treaba buna ca au luat-o austriecii si nu portughezii

de ce?

#14
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001

View Postxoo, on Dec 25 2005, 02:34, said:

OMV nu apartine statului austriac. Este o companie fondata in Austria, alta mancare de peste.
Avem si noi un fel de banca. Trezoreria Nationala ce este?
Toate institutiile statului au conturile deschise la Trezoreria Nationala.

Oameni buni, ati uitat de BNR (Banca Nationala a Romaniei)? BCR e doar o banca comerciala.

#15
xoo

xoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 16.10.2005

Quote

Oameni buni, ati uitat de BNR (Banca Nationala a Romaniei)? BCR e doar o banca comerciala.
blackcat, nu am uitat doar ca nu am mentionat de ea pentru ca BNR nu lucreaza cu publicul.

#16
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005
Erste va vinde 50% din imobilele BCR si vor da afara din personal  :nonobad:
Mai este nevoie de comentarii?
In privinta "o alta banca intra in competitie, este bun ptr consumator" sa fim serios. Toate bancile
din Rom sint o apa si pamint  :confuzzled:

#17
twisterme2003

twisterme2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 11.01.2004

View Postactive95, on Dec 26 2005, 18:39, said:

Erste va vinde 50% din imobilele BCR si vor da afara din personal  :nonobad:
Mai este nevoie de comentarii?
In privinta "o alta banca intra in competitie, este bun ptr consumator" sa fim serios. Toate bancile
din Rom sint o apa si pamint  :confuzzled:
ceea ce scrii tu este exact mentalitatea unuia dinainte de '89. Tu ai auzit de productivitate a muncii? Uiti ca atunci cand Omv a cumparat Petrom cea din urma avea mai multi angajati decat cumparatorul in toate sucursalele din lume!pai tu daca ai fi patron nu ai dori sa ai acelasi profit sau mai mare cu un nr mai mic de angajati carora astfel sa le poti  oferi si salarii motivante?
cat despre bancile din romania ca sunt "o apa si un pamant"... nu neaga nimeni asta, dar daca te uiti ce profit fac aceste banci datorita economiei si conjuncturii bancare(influentata in parte de BNR) nu ai mai spune astfel...au dobanzi mari la credite(pt imobiliar spre exemplu rar gasesti sub 8%) dar pt depozit dobanzi foarte mici (~3-4%). cine castiga din aceasta diferenta? BNR ca mai stopeaza ritmul creditelor(mecanism inflationist) si bancile comerciale(diferenta de dobanzi). Cine pierde ? tu, eu si toti romanii... and I hate this... F*ck cu aceste banci! nu iti poti permite un credit in limite mai rezonabile!cat despre erste bank...cine sunt astia?
ca inainte de privatizarea BCR nici nu auzisem de ei...daca ar fi venit o banca mai cu renume as mai fi zis dar astia par mici copii si cam incapabili(chiar si pt un micut ca BCR-ul).

Edited by twisterme2003, 26 December 2005 - 19:01.


#18
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

View Posttwisterme2003, on Dec 26 2005, 19:00, said:

ceea ce scrii tu este exact mentalitatea unuia dinainte de '89. Tu ai auzit de productivitate a muncii? Uiti ca atunci cand Omv a cumparat Petrom cea din urma avea mai multi angajati decat cumparatorul in toate sucursalele din lume!pai tu daca ai fi patron nu ai dori sa ai acelasi profit sau mai mare cu un nr mai mic de angajati carora astfel sa le poti  oferi si salarii motivante?
cat despre bancile din romania ca sunt "o apa si un pamant"... nu neaga nimeni asta, dar daca te uiti ce profit fac aceste banci datorita economiei si conjuncturii bancare(influentata in parte de BNR) nu ai mai spune astfel...au dobanzi mari la credite(pt imobiliar spre exemplu rar gasesti sub 8%) dar pt depozit dobanzi foarte mici (~3-4%). cine castiga din aceasta diferenta? BNR ca mai stopeaza ritmul creditelor(mecanism inflationist) si bancile comerciale(diferenta de dobanzi). Cine pierde ? tu, eu si toti romanii... and I hate this... F*ck cu aceste banci! nu iti poti permite un credit in limite mai rezonabile!cat despre erste bank...cine sunt astia?
ca inainte de privatizarea BCR nici nu auzisem de ei...daca ar fi venit o banca mai cu renume as mai fi zis dar astia par mici copii si cam incapabili(chiar si pt un micut ca BCR-ul).

Da, cred ca pe undeva prin manualul de economie politica am citit de productivitatea muncii  :lol: Numai ca in momentul privatizarii unei banci controlate de stat unul dintre punctele din contract ar fi trebuit sa fie si "alocare de bani ptr programe de recalificare a personalului disponibilizat"
Intradevar un bun exemplu cu OMV ( platim acelasi pret pe litrul de benzina ca si in UE mai ales cind sintem tara producatoare de petrol :P )
In cazul unei compani particulare nu pot sa am pretentii sau cerinte , fiindca nu am platit taxe sau am contribuit la fond. Dar in privinta companiilor conduse sau administrate de stat, am, fiindca este condusa sau administrata din banii publici.
Daca asi fi fost patron asi fi acordat bonus-uri consiliului de administratie, directorilor ( cum se intimpla in majoritatea cazurilor  :lol: ) nu personalului :lol:
Bancile au profituri nu din cauza economiei ( ok , aici sint deplasat admit ) ci din faptul ca "jefuiesc" clientii cu tot felul de comisioane, taxe, etc.

Edited by active95, 26 December 2005 - 19:57.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate