Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poiana lui Ioc Khan CPI

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing
 BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 

Abuz al angajatorului.

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Ok!
O sa cer maine toate explicatiile inclusiv cele legate de partea imputernicirii. Dar raman la parerea ca astfel de lucruri nu se fac macar fara a instiinta in orice fel titularul contului de drept.

#56
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Pai cred ca nu ai inteles nimic din ce ti-am spus.
In primul rand citeste tot ce ai tu acasa.
Nu e vorba de nicio imputernicire. O persoana fizica sau juridica (angajatorul tau) nu numai ca nu are niciun motiv sa fie imputernicit pe contul tau ci ar trebui ca acest lucru sa fie exrimat expres intr-un contract.
Eu nu sunt foarte convins ca tu ai inteles ce trebuie din ce ti s-a spus sau ca ai spus aici foarte clar ce ai inteles.

Daca X ti-a virat de 2 ori o suma si face refuz pe una dintre tranzactii si suma se reverseaza, nu inseamna "ca nu se fac" si nici nu trebuie sa te instiinteze cineva pe tine.
E o chestiune care tine de X si de banca.

Faptul ca tu vezi efectul operatiunilor in sold este altceva...

Deci tind sa cred ca esti intr-o grava eroare dar, in fapt, nu s-a intamplat nimic neobisnuit.

#57
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Perioada de timp dintre acea plata eronata si acel refuz de plata prin care se remediaza situatia este de doua saptamani. Nu e cam mare perioada. Intre timp am cheltuit acea suma si acum mi s-a luat dintr-o alta plata. Fiecare isi face socotelile cu banii pe care ii are si nu am eu nicio vina ca ei nu stiu ce fac.

#58
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Nu e. Poate sa fie si de 3 saptamani si de 1 luna.

Deci, in cele din urma deduc ca problema e ca tu ti-ai facut socotelile pe niste bani care nu sunt ai tai.
Sau nu erau ai tai la acel moment. S-a retras suma virata in plus. Nu ti-a furat nimeni nimic.

Tu ai o vina ca ai folosit niste bani ce stiai ca nu sunt ai tai (inca). Tranzactia s-a anulat, banii s-au intors, etc...

#59
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,642
  • Înscris: 30.07.2003

View PostDitian, on 13 noiembrie 2014 - 18:55, said:

- fara sa fiu instiintat macar
- Astazi primesc mesaj pt telefon cum ca s-a virat o suma de bani in cont
- eu am imputernicit angajatorul sa ma reprezinte la banca
Inteleg ca ai fost instiintat de operatiune, apoi daca mai ai si pe altcineva cu drepturi de operare pe cont nu vad ce treaba are banca in poveste !

Deschide un cont fara drepturi date altora (sau permise in cunostinta de cauza de catre tine si nu semnat ca primarul), firma nu are de ce sa fie imputernicita, apoi doar ANAF-ul mai poate pune popriri pe contul in cauza (in niste limite daca specifici clar ca-i cont de salariu).

Edited by neagu_laurentiu, 13 November 2014 - 22:44.


#60
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Vad ca nu se intelege ce spun.
Eu nu am cheltuit suma stiind ca nu e a mea. Am mai spus ca in momentul in care am obs asta am anuntat angajatorul care atunci mi a spus ca e in regula nu e nicio gresala cu banii virati.
Eu nu am dat nimanuit drep asupra contului meu. Ei au doar contul iban pt a face plati.


#61
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
Este valabil ce a spus spare-me.
Tu ai anuntat angajatorul iar el a spus ca nu e nici o problema cu gandul ca luna viitoare o sa-ti scada banii virati in plus, practic trebuia sa primesti salariul minus suma deja virata in plus. Gresala lui e ca trebuia sa-ti explice ca tu sa intelegi. Problema e ca angajatorul trebuie sa justifice plata salariului din contract si daca facea cum am spus mai sus, puteai spune ca nu ai primit remuneratia cuvenita. Oricine verifica, considera aceasta plata dubla ca fiind un bonus/prema... deci nu putea sa ramana asa ca platea ametita care a facut hartiile catre banca.
Prin urmare a fost emis un PV de plata eronata iar banca a retras suma ce era in plus.
Astfel de cazuri se intampla destul de des.

#62
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Intre timp am rezolvat problema. Contabila a recunoscut gresala, directorul mi-a dat dreptate dar in continuare ma gandesc la idea ca oricand ma pot trezi fara bani pe card (poate chiar cand sunt cumparaturi la casa) si asta fara sa-mi fie clonat cardul sau alte chestii de genul.

#63
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
Da, se poate intampla oricand lucrul asta si se intampla destul de frecvent, nu numai in Romania.
Erori se produc, cu sau fara intentie. Pana la urma si un angajat al bancii poate sa iti ia cate un leu in fiecare zi si tu sa nu-ti dai seama de asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate