Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

ONT HG8245H

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#91
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Intrebare: de ce media converter as avea nevoie ca sa transform semnalul de FO de la RDS in UTP, in ideea de a folosi un router ce nu are un port de FO?

#92
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stai la coada si asteapta. Daca aruncai un ochi pe aria dedicata lu' redese aflai ca nu exista asa ceva. Ori FO cu cacat de ONT ori UTP din cutie. Nu te maio conecteaza redese pe MC in zizua de azi. Si nici nu a conectat rezidentiali pe MC vreodata.

#93
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt deja conectat pe FO cu ONT-ul lor Huawei hg8245h. Ideea este ca am un router mai tzapan (Linksys EA9500) si as vrea sa-l folosesc doar pe asta (si sa scot Huawei-ul din circuit ca ma incurc de el pe-acolo), deci sa transform semnalul de FO de la RDS in UTP, cu ajutorul unui media converter.

Acum nu stiu de care/cum ... ma uitam la ceva de gen: http://www.emag.ro/m...s/pd/EH13TBBBM/  Nu merge ce zic eu?

Edited by MembruAnonim, 01 February 2017 - 15:47.


#94
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Tu nu citesti ce zice Kagaroth? Nu se poate fara ont. Ti-l pune in bridge si ai uitat de el....

Edited by diZy, 01 February 2017 - 16:08.


#95
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ok, am citit un pic pe topicul de RDS. O sa sun la ei sa vad cat de receptivi sunt sa-mi puna ont-ul in Bridge.

#96
claudiupepe

claudiupepe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.08.2007
Salut. Am sunat la RDS si am pus ont-ul in bridge. Am conectat router-ul la lan4 si am facut toate setarile. Problema pe care o am acuma e ca duma aproximativ 20, 30 de minute mi se deconecteaza si raman fara net. Am schimbat mai multe setari dar patesc acelasi lucru. Daca il scot din priza merge iar jumatate de ora apoi pica iar.
Precizez ca este vorba de un tplink 1042nd.
Daca bag cablul utp direct in laptop merge fara intreruperi.
Stie cineva care ar fi problema?

Multumesc,

#97
gigiones

gigiones

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 13.03.2006
daca din ONT cu cablul direct in computer functioneaza fara probleme, atunci baiul este de la router !!!  da-i o resetare la router la configuratia din fabrica, dupa care fa setarile pppoe introducand doar username si parola fara alte modificari si vezi cum merge !

#98
antecu

antecu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.12.2006
Am acelasi ONT Huawei hg8245h.Vreau sa adaug un NVR pe care sa-l pot vedea prin internet. Intrebarea este daca se poate face doar cu ONT-ul actual sau trebuie sa-l folosesc in bridge si pe Lan4 sa adaug un alt router.
Multumesc anticipat celor care pot sa-mi dea un raspuns.

#99
abacus70

abacus70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 03.06.2009
Merge direct cu HG8245H, n-ai nevoie de alt router.
Îți trebuie doar DDNS activat (se poate face din digicare).

#100
HyuugaH

HyuugaH

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.01.2017
Buna ziua! Am si eu o problema cu router ul si nu as vrea sa sun la companie. Am incercat sa l resetez dar nu merge. Mi se aprinde led ul de la LOS, si ideea e ca nu e verde este rosu se aprinde si se stinge la interval de 1 sec. De cand a aparut led ul rosu nu mai pot accesa internetul. Are cineva vreo idee? Am incercat sa ma loghez in setarile router ului dar nu prea stiu ce e de facut pe acolo!


#101
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Aveți idee daca merge ceva de genul SCHEDULE RULE pe routerul asta pt wifi? Un program pentru copil. Ma freaca cineva la cap sa trec sa ii configurez un "program de net" dar nu știu ce limitari sunt. Mulțumesc

#102
tehmatix

tehmatix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 10.02.2009
Salut, se da un ONT RDS HG8245H si un router Asus RT-AC51U pe care vreau  sa activez serverul VPN.Cum trebuie configurate cele doua device-uri? Astept ceva sfaturi.Multumesc

#103
izyer

izyer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 23.07.2014

 tehmatix, on 20 septembrie 2017 - 15:10, said:

Salut, se da un ONT RDS HG8245H si un router Asus RT-AC51U pe care vreau  sa activez serverul VPN.Cum trebuie configurate cele doua device-uri? Astept ceva sfaturi.Multumesc
Ai mai multe posibilitati , cea mai indicata e sa pui ONT in bridge (port 4 ) , faci pppoe de pe router si il conectezi la net apoi faci setarile necesare pentru vpn in router

#104
tehmatix

tehmatix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 10.02.2009
Salut, mai sunt si alte optiuni ? Ceva cu port forwarding?

#105
Bavarezu

Bavarezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 24.12.2004
[Aveți idee daca merge ceva de genul SCHEDULE RULE pe routerul asta pt wifi? Un program pentru copil. Ma freaca cineva la cap sa trec sa ii configurez un "program de net" dar nu știu ce limitari sunt. Mulțumesc]

Orice router de la cel mai ieftin la cel mai scump are schedule pentru acces internet - pentru wifi unele au buton altele au optiuni in interfata. Scrii orele pentru allow[deny] si dai save.

Edited by Bavarezu, 04 October 2017 - 14:41.


#106
izyer

izyer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 23.07.2014

 tehmatix, on 03 octombrie 2017 - 20:33, said:

Salut, mai sunt si alte optiuni ? Ceva cu port forwarding?
ONT-ul nu suporta VPN, poti sa conectezi normal celalalt router, setezi VPN-ul pe el și faci port forward pe onto.

#107
tehmatix

tehmatix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 10.02.2009

 izyer, on 05 octombrie 2017 - 19:43, said:

ONT-ul nu suporta VPN, poti sa conectezi normal celalalt router, setezi VPN-ul pe el și faci port forward pe onto.
Salut,
Am legat router-ul Asus pe portul 2 al ONT-ului si am configurat PPTP vpn server. In ONT am introdus mac-ul router-ului Asus in ''Forwarding Rules'' aplicatia PPTP ptr porturile 1723. Legatura este stabila dar viteza este mica 7-8Mb down cu 3-4Mb upload.

#108
izyer

izyer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 23.07.2014

 tehmatix, on 11 octombrie 2017 - 15:57, said:

Salut,
Am legat router-ul Asus pe portul 2 al ONT-ului si am configurat PPTP vpn server. In ONT am introdus mac-ul router-ului Asus in ''Forwarding Rules'' aplicatia PPTP ptr porturile 1723. Legatura este stabila dar viteza este mica 7-8Mb down cu 3-4Mb upload.
E mica viteza prin vpn sau viteza în router? Ar trebui sa faci un test local prima data.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate