Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Office in linux

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
salut!
as vrea sa discutam aici despre diverse probleme/rezolvari  pe care le-ati intampinat cu programele de office in linux.
o sa incep eu cu o intrebare:
am instalat ultima versiune de "kingsoft" pe OpenSuSE dar caracterele romanesti sunt redate cam aiurea.
voua vi se intampla?

Attached Files



#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Asta tine de font nu atat de editor.

#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
De ce nu folosesti Microsoft Office versiunea online? Nu cred ca te limiteaza la redactarea unui document...

#4
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
Din cate stiu eu Kingsoft era dezvoltat de chinezi. Banui ca by default engleza si chineza vof fi afisate minunat, restul ...
https://en.wikipedia...Kingsoft_Office
Avand o piata de desfacere ca si china si tintind la utiliztorii de limba engleza, cred ca anumite piete cum ar fi Ro nici nu au fost luati in calcul. Probabil daca iti setezi fontul ar trebui sa nu ai probleme prea mari.
( eu unu nu l-am instalat, merg pe LibreOffice )

#5
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008
Rich nu esti multumit de libreoffice?

#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
o alta versiune de suita de office care merita incercata este "freeoffice"
http://www.freeoffice.com/
am facut o proba, am descarcat in pdf de pe net:
http://scoalamihaile...-prof-sem-i.pdf
l-am convertit in .doc sici:
http://www.convertfiles.com/
si apoi, freeoffice mi-a randat cel mai aproape de realitate fisierul .doc rezultat din conversie.

Edited by rich1974, 04 May 2014 - 18:09.


#7
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
@rich1974
ai incercat Google Docs? eu asta folosesc atat pe Windows 7 cat si pe Elementary OS

Edited by danzi23, 04 May 2014 - 18:23.


#8
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
am incercat si google docs, e bun, dar strict din exemplul de mai sus, randarea a fost defectuoasa.
eu nu sunt mare utilizator de office, am dat sugestiile astea fiindca am observat ca despre freeoffice nu prea s-a discutat nimic.

Edited by rich1974, 04 May 2014 - 18:57.


#9
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cautam la un moment dat o alternativa la Microsoft PowerPoint / PowerPoint Viewer care sa poata deschide orice prezentare M$ PowerPoint, chiar daca este password protected.
Singura alternativa pe care am gasit-o a fost sa utilizez Microsoft PowerPoint Viewer in wine.

FreeOffice Presentations poate deschide prezentari PowerPoint protejate printr-o parola (in mod read only)? Sau alta suita de birotica/ aplicatie?

#10
2578_Alin

2578_Alin

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.06.2014
@rich1974 : SoftMaker Office ai incercat?

#11
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Post2578_Alin, on 16 iunie 2014 - 15:24, said:

@rich1974 : SoftMaker Office ai incercat?

Link-ul pus de rich1974 este catre SoftMaker Free Office. Chiar la acesta s-a referit.

#12
2578_Alin

2578_Alin

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.06.2014
Eu am facut referire la varianta comerciala http://www.softmaker...lish/ofl_en.htm
Varianta free nu am incercat-o deci nu pot spune daca sunt diferente mari intre cele doua versiuni.

#13
DaCosta

DaCosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 25.06.2007
Daca vrei MS-compat, mergi pe Office365 sau virtualizare (sau, why-not, Citrix?). Daca nu, orice alternativa, cu plusuri si minusuri.

#14
adybratulescu

adybratulescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 29.09.2009

View Postrich1974, on 02 mai 2014 - 10:51, said:

salut!
as vrea sa discutam aici despre diverse probleme/rezolvari  pe care le-ati intampinat cu programele de office in linux.
o sa incep eu cu o intrebare:
am instalat ultima versiune de "kingsoft" pe OpenSuSE dar caracterele romanesti sunt redate cam aiurea.
voua vi se intampla?

Eu folosesc Kingsoft Office în mod curent la birou și folosesc și diacritice. Nu am avut probleme cu afișarea lor, și nici când am deschis un document Kingsoft cu alt program nu am avut probleme de afișare. Ce-i drept pe Windows, în Linux doar am deschis documente create cu Microsoft Office cu diacritice și știu ca le afișa corect.
Depinde însă de modul în care introduci diacriticele, am pățit sa mi le afișeze asa în Windows cu Microsoft Office, dar nu mai știu în ce condiții.

Edited by adybratulescu, 19 June 2014 - 07:53.


#15
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Uitasem sa spun ca mie asa imi afiseaza diacriticele in aceleasi aplicatii pe smartphone-ul cu o versiune mai veche de Android (2.3.6 vs 4.3).
Deci, problema nu este la aplicatiile respective. Posibil sa fie din cauza fonturilor instalate in sistem.

#16
MariIancu112

MariIancu112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 14.06.2014
Va salut,

Fac si eu putin de offtopic si va intreb: De ce discutati de asa multe suite Office cand este LibreOffice preinstalat ? (pe Ubuntu si pe Linux Mint l-am gasit preinstalat si am ramas la el). Este ceva ce nu stiu despre LibreOffice ? Are anumite functii lipsa, se blocheaza, ce este ?

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Multi cauta sa foloseasca formatul MS in suite office libere si de aici o intreaga discutie.

#18
MariIancu112

MariIancu112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 14.06.2014

View Postneagu_laurentiu, on 29 iunie 2014 - 15:34, said:

Multi cauta sa foloseasca formatul MS in suite office libere si de aici o intreaga discutie.

In LibreOffice poti salva si citi .doc si .docx. (pe partea de Word)
Iar Excelul din LibreOffice, de asemenea, salveaza .xls si .xlsx.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate