Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Share la placa de retea catre router

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
trackback

trackback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 04.08.2011
PC-ul are 2 placi de retea fizice, eth0 si eth1.
In eth0 vine conexiunea de la provider.
In tun0 se creeaza o conexiune vpn.
Prin eth1 vreau sa dau share la tun0 catre router.
Practic vreau ca routerul sa ia internet din pc prin placa eth1, si sa serveasca clienti mai departe. Un capat al cablului sa fie in portul WAN al routerului, altul in placa de retea eth1.

Momentan am asa:
echo "1" > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward

iptables -A FORWARD -i eth1 -d 192.168.100.0/24 -j ACCEPT ### -- subnetul asta dat eu la nimereala ca sa aiba routerul, nu am facut nicio setare
iptables -t nat -A POSTROUTING -o tun0 -j MASQUARADE

sysctl net.netfilter.nf.conntrack_act=1

, dar nu functioneaza.

Va rog sa-mi spuneti daca aceste comenzi ar trebui sa aiba rezultatul asteptat de mine, si de asemenea ce configurari ar trebui sa-i fac routerului.
Momentan am incercat sa-l configurez cu static ip, dar nu stiu ce sa trec la Default Gateway. Cum va sti el ce ip are eth1 ?

#2
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Daca am inteles bine, tu vrei sa scoti clientii din spatele eth1 (al routerului) prin VPN:
echo "1" > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward
iptables -F
iptables -t nat -F
iptables -t nat -A POSTROUTING -o tun0 -j MASQUERADE

E posibil sa fie din cauza c-ai scris prost masquerade.

#3
bizpenet

bizpenet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 20.03.2006
Din primul post se pare ca e vorba de linux.
Propun ca daca nu e obligatoriu sa folosesti linux sa treci pe FreeBSD.
In BSD toata problema e rezolvata usor, cel mult o recompilare de kernel si optiuni corecte in /etc/rc.conf

#4
DaCosta

DaCosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 25.06.2007
Daca am inteles eu bine, in  PC o sa ai asa:
- eth0 -> WAN (ISP)
- tun0 -> VPN (via eth0)
- eth1 -> link catre router
- in spatele router-ului -> LAN

Intrebarea care imi vine mie in minte e la ce mai ai nevoie de router? Daca il folosesti doar in scopuri de wireless, majoritatea vor face bridging chior (sau cu putine setari), in consecinta il poti folosi pe post de switch cu 802.11 features, caz in care configurezi pe eth1 un subnet la voia inimii tale, iar de pe Linux ii faci SNAT via adresa IP primita prin VPN. Daca vrei sa scoti LAN-ul direct via VPN, va trebui sa te joci putin cu rutarea dupa sursa din iproute2.

Daca vrei sa persisti in continuare cu utilizarea router-ului in mod routing, aloca-ti un /30 pe eth1, prima adresa va fi configurata pe eth1 si va fi folosita pe post de default gw de router, iar a doua va fi pe interfata WAN de la router. Cel mai probabil te vei alege cu un double-NAT in acest scenariu, se aplica exact ce am zis mai sus, insa doar pentru adresa IP alocata pentru router.

Router-ul respectiv nu stie VPN, ca sa-ti rezolvi din start istoria?

Edited by DaCosta, 06 May 2014 - 21:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate