Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Distilare in vid

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
NightWish72311

NightWish72311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 26.12.2013
De curand m-am apucat sa invat despre aparatura/sticlaria de laborator.Ok...am ajuns la distilari.Am priceput cum merge treaba.Pui lichidul in balon,conectez acele adaptoare,termometrul,condensatorul si balonul in care ajunge produsul final.Ok..m-am blocat la partea cu distilarea in vid si pompa pentru a introduce apa in condensator.Logica imi spune ca apa aia trebuie sa fie rece,deci are pompa sistem de racire sau trebuie sa trec eu furtunul prin niste apa rece/gheata?
Explicati-mi cum sta treaba cu aceasta pompa si cu sursa de vid.Am citit undeva(in engleza,nu stiu cat corespunde cu romana) ca pentru vid o sursa foarte buna ar fi un aspirator de vid.Unde se conecteaza si cum merge?De ce are nevoie?
Am gasit asta pe google:

http://images.tutorv...d-pressure.jpeg
Deci trebuie sa conectez la condensator pompa de apa care tot schimba apa ce se incalzeste cu cea rece si sa conectez si o sursa de vid in cealalta parte,da?

La o distilare "normala",fara vid merge sa acopar condensatorul cu niste gheata carbonica sau gheata ca sa nu mai folosesc pompa de apa?

Nu am reusit sa gasesc prea multe pe google.

#2
pb70

pb70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 27.07.2010
Nu am auzit de pompa cu sistem de racire a lichidului. Acea pompa poate sa refaca circuitul apei cind ajunge apa la o anumita temperatura ,iar ca pompa de vid iti pot recomanda o pompa de vid ca aceasta http://www.ancoro.ro...ve-115n-5057741

Attached Files


Edited by pb70, 26 April 2014 - 18:23.


#3
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Pt distilarea sub vid in laborator se foloseste un miniejector alimentat la sursa de apa(chiuveta); iesirea din ejector se conecteaza la intrarea apei in refrigerent(condensator).
Depresiunea se regleaza prin reglarea debitului apei prin ejector.

Edited by gcom61, 26 April 2014 - 18:25.


#4
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010

View PostNightWish72311, on 26 aprilie 2014 - 18:05, said:

De curand m-am apucat sa invat despre aparatura/sticlaria de laborator.Ok...am ajuns la distilari.Am priceput cum merge treaba.Pui lichidul in balon,conectez acele adaptoare,termometrul,condensatorul si balonul in care ajunge produsul final.Ok..m-am blocat la partea cu distilarea in vid si pompa pentru a introduce apa in condensator.Logica imi spune ca apa aia trebuie sa fie rece,deci are pompa sistem de racire sau trebuie sa trec eu furtunul prin niste apa rece/gheata?
Explicati-mi cum sta treaba cu aceasta pompa si cu sursa de vid.Am citit undeva(in engleza,nu stiu cat corespunde cu romana) ca pentru vid o sursa foarte buna ar fi un aspirator de vid.Unde se conecteaza si cum merge?De ce are nevoie?
Am gasit asta pe google:

http://images.tutorv...d-pressure.jpeg
Deci trebuie sa conectez la condensator pompa de apa care tot schimba apa ce se incalzeste cu cea rece si sa conectez si o sursa de vid in cealalta parte,da?

La o distilare "normala",fara vid merge sa acopar condensatorul cu niste gheata carbonica sau gheata ca sa nu mai folosesc pompa de apa?

Nu am reusit sa gasesc prea multe pe google.
Taranul roman face tuica, bine acum, mai mult pufoaica.
El distileaza (normal, fara vid), nu are gheata carbonica dar totusi reuseste sa raceasca.
Daca ai nevoie de o pompa de circulatie, pompa acee nu trebuie cumva dimensionata? Ma gandesc ca totusi nu trebuie sa ai debitul cascadei niagara. De ce nu folosesti drept pompa de circulatie, un motoras de lichid de parbriz? Racirea o faci ca ratanul roman, un butoi mai mare (are suficienta inertie termica), sau daca vrei pui radiator de racire cu aer, asa cum au toate motoarele de autoturism.
Pompa de vid?  O siringa este o pompa de vid. Acum bineinteles ca intervine din nou dimensionarea.
Siringa nu trebuie neaparat sa fie din asta ultimul ragnet, de plastic si super sterila, pe vremuri se folosea sticla, dar poti folosi bineinteles si o pompa de bicicleta.

#5
pb70

pb70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 27.07.2010

Quote

Taranul roman face tuica, bine acum, mai mult pufoaica.
. Posted Image Poate .... "mai mult pufoaica " unii care au de vinzare in cantitati mari si clienti tot de pufoaica cei care beau zilnic ca na ei pot bea si metanol, spirt, carmol si antigel mai nou si toate porcariile aduse de la Ukraineni .
Dar cine se respecta face o tuica buna in gospodarie pentru consum propriu, si garantez ca cei ce beau prin restaurante de fite nu mai sunt siguri pe ce beau , dar na traiesc cu amagirea Posted Image ........Ca doar si viata e o amagire.

#6
NightWish72311

NightWish72311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 26.12.2013

View Postpb70, on 26 aprilie 2014 - 18:19, said:

Nu am auzit de pompa cu sistem de racire a lichidului. Acea pompa poate sa refaca circuitul apei cind ajunge apa la o anumita temperatura ,iar ca pompa de vid iti pot recomanda o pompa de vid ca aceasta http://www.ancoro.ro...ve-115n-5057741
Furtunurile le cumpar separat?Din ce material trebuie sa fie?Si acea pompa cum face vidul in sticlarie?

#7
ladyana

ladyana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.08.2014
Buna!Am nimerit tarziu aici si cu siguranta ti-ai rezolvat dilema distilarii la vid. Totusi, iti spun din ce stiu. Vidul il faci in interiorul instalatiei ( balon distilare, balon colectare, spatiul din refrigerent ). Se poate realiza cu o pompa de apa dar mult mai elegant si mai usor este cu o pompa de vid la care ii poti regla presiunea in functie de cerinte. Apa de racire din refrigerent, in general, e cea de la reteaua de canalizare, circula continuu, sau daca ai posibilitate poti pune antigel sau alt agent de racire intr-un criotermostat cu pompa de recirculare, faci legaturile la refrigerent, ajustezi temperatura in criotermostat si ...faci agent de racire de -10 grade celsius :) O zi frumoasa si experimente cat mai reusite!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate