Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Este Romania o putere militara?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
109 replies to this topic

Poll: Este Romania o putere militara? (88 member(s) have cast votes)

Este Romania o putere militara?

  1. Da (20 votes [22.73%])

    Percentage of vote: 22.73%

  2. Nu (68 votes [77.27%])

    Percentage of vote: 77.27%

Vote Guests cannot vote

#91
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,138
  • Înscris: 27.03.2003

 maramicuip, on 26 aprilie 2014 - 12:51, said:

Cucul este o pasare care are puterea sa eclozeze mostenitori, fara sa-l doara capul.
Se fooseste de siretlicuri militate.
Pur si simplu face oul in cuibul altei pasar, cu instincte materne mai dezvoltate.
Putere militara nu inseamna numai cati stalone ai in uniforma.
Putere militara inseamna sa faci ce trebuie in interesul tarii tale.
Deocamdata romanica face ce trebuie.

Parca threadu' era despre puterea militara.

Altminteri da, cucu e tare siret si vorbaret nevoie mare.Posted Image

Edited by fanariotul, 27 April 2014 - 12:38.


#92
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

 Spetnaz, on 27 aprilie 2014 - 12:32, said:


Cum bre sa cumpere turcii 100 de F-117 cand au fost fabricate doar 64 de bucati ? , si din cate stiu singurul operator este US Air Farse .

Despre bagat nasul , pai pot sa-ti dea amerlocanii si ,,blueprinturile'' full , trebuie sa mai ai si capacitatea de a le produce .
a sorry numarul e corect 117 dar nu avionul. aveau ei ceva cu 117 numa ca erau rachete. da ideea ramane. pai ideea nu e de a produce si tu avioane din astea ca sunt scumpe. mai bine am lua unul si am face ceva experimente pe el de genul f117 vs radar propriu sau sistem de tintire. si vezi ca pe tehnologia vopselei invizibile cu care e dotat f117 se bazeaza si rachetele intercontinentale alea de care ne temem cel mai mult. asa ca ar fi multe de studiat si la cel mai vechi aparat din asta invizibil. asa ca idee daca am produce macar un amarat de avion asa sa aiba pe el tehnologia invizibila si sa ne jucam un pic cu radarele tot ar fi bine.
pana una alta ma gandesc ca la un razboi conventional rusii se baga mai greu de exemplu ca si nato asta are tancuri si etc. marea sperietoare de fapt de la rusia vine de la rachetele alea din ce in ce mai bune + alea vechi care sunt cu duiumul. la un simplu calcul o bomba nucleara face praf pe 2 km asta x 2000-3000 de rachete cate or avea rusii face cat aproape toata suprafata europei. deci ce faci cand ei au capacitatea sa distruga totul cm cu cm? asta e intrebarea .....
ca atare viitorul o reprezinta sistemele de aparare anti racheta. desi daca lasi armele conventionale in urma cu dezvoltarea..... dar macar pe urmatorii 5-10 ar trebui investit in achizitionarea de aparare anti aeriana. + ca daca rusii sunt mai cu picioarele pe pamant si nu dau cu rachete d'astea nu acelasi lucru il putem spune despre cine stie ce taliban apucat care daca pune mana  macar pe un scud ni-l face cadou. ca cu tancuri n-are cum sa ajunga de acolo pana in europa si nici sa produca nu stie. deci tot la aparare anti aeriana ajungem + paza mare sa nu detoneze vreun terorist o bomba.

#93
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
eu m-am gandit la cum sa se revitalizeze industria de armament romaneasca. in primul rand uzinele si fabricile astea private nu au bani sa produca ceva masiv. ca atare ar trebui sa inceapa cu arme ieftine : pusti , casti etc de calitate pe care sa le construiasca in 2 variante : de export si pentru piata interna. dupa ceva timp cand se strang comenzile si banii se pot trece la ceva lucruri serioase. dupa care la cele mai serioase. numai prin comenzi si contracte reusite se poate face ceva. in al doilea rand as incerca un sistem de precomenzi. adica vii cu dosarul unui super avion sa zicem. bine pus la punct cu toate cele etc etc. pe dosarul asta ministerul apararii plateste totul de la testare , demonstrarea conceptului , prototip , linie de productie si in sfarsit produsele in sine. costa mult dar ar revitaliza firmele respective. bineiteles contractul sa fie facut beton in asa fel incat niciuna din parti sa nu evapore banii cu obligativitatea pastrarii in siguranta a banilor pentru produse de catre firma. sau plata etapizata mai intai a testelor, materialelor , demonstrarea conceptului, prototic si abia apoi livrarea banilor pentru linia intreaga de productie si pentru aparatele finale ca sa nu ne trezim ca banii sunt dati si ioc prototip functional. as propune si listarea la bursa in proportie de vreo 30-40% din actiuni fara instrainarea componentelor fizice ale fabricilor. + o campanie de atragere a investitorilor din randul a catorva patrionti ceva mai avuti.

#94
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
Aberatii!
Industria romanie nu este in stare sa faca oale si lighene si voi vreti sa produca casti militare?
Visati si la avioane supersonice si nu asa, unul doua trei, vreti productie in serie mare.
Pe deasupra 2 calitati, pentru intern si pentru export.
Presupunand prin absurd ca romanica chiar are bafta sa nascoceasca cativa ingineri care sa vina cu inovatii in domeniul militar, credeti ca politicienii nostrii ar scapa ocazia sa vanda pe bani buni munca unor neica nimeni de inginerasi?
In domeniu militar se discuta de performante extreme de viteza , fiabilitate, manevrabilitate, invizibilitate...ETC
Ce poate face romania ? Cum poate realiza p[erformante extreme?
Romania inca nu s-a decis inca cine este mai important? catelul sau omul?

#95
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eºti condus de proºti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
unii în amintirea bunicilor...se mai cred buricii pămîntului
încă nu realizează vidanjarea periodică a imperiului...

Edited by sarac.lipit, 27 April 2014 - 20:32.


#96
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

 maramicuip, on 27 aprilie 2014 - 20:10, said:

Aberatii!
Industria romanie nu este in stare sa faca oale si lighene si voi vreti sa produca casti militare?
Visati si la avioane supersonice si nu asa, unul doua trei, vreti productie in serie mare.
Pe deasupra 2 calitati, pentru intern si pentru export.
Presupunand prin absurd ca romanica chiar are bafta sa nascoceasca cativa ingineri care sa vina cu inovatii in domeniul militar, credeti ca politicienii nostrii ar scapa ocazia sa vanda pe bani buni munca unor neica nimeni de inginerasi?
In domeniu militar se discuta de performante extreme de viteza , fiabilitate, manevrabilitate, invizibilitate...ETC
Ce poate face romania ? Cum poate realiza p[erformante extreme?
Romania inca nu s-a decis inca cine este mai important? catelul sau omul?
tu ai cumva impresia ca americanii aia au avut dintotdeauna banii sau au inceput si ei de undeva? nu crezi ca e mai usor sa ne plangem ca domnle ce noroc pe unii au ajuns sa aiba bani? da nene casti militare cu asta se incepe. si cumparatori pot fi garla din toate partile. evident cu varianta de export mai prost calitativa. pe cuvant ca s-ar putea face si un avion. hai sa ne gandim de exemplu ca marea problema o reprezinta lipsa banilor pentro orice. ei bine nu trebuie decat niste politicieni bine intentionati care sa dea banii pe etape pentru toata treaba. in 10 ani se scoate si avionul. cat despre vandut ei bine dai in ....de politicieni. aici depinde de noi. ce alegem la conducere. asta e astazi nu e loc de scarba. e loc de facut ceva. ca asa a reusit vesticul. cu incapatanare si risc. da la noi la un protest se strang 1000 de naivi care si aia la primul frig pleaca acasa.
ce poate face romania? pai multe dar tre sa o ia de jos. ca aici suntem. si de aici construim atent. in ceea ce priveste catelul si omul respectul e reciproc intotdeauna. respecti ceva vei primi respect. e si normal nimanui nu ii place sa fie injurat de ceea ce considera el mai important. ca tre sa analizeze ce e important pentru el....asta e alta mancare de peste. iar la finalul analizei nu stim ce va fi. asta daca nu cumva cineva are cheia succesului si nu ne-o spune.
eu stiu una si buna fac ceea ce simt si asta am facut dintotdeauna. am cautat sa ma simt bine in largul meu sa am parte de momente de relaxare ca astea sunt cele mai importante. ele imi vor da solutia. ma simt bine scriind si aratand ca pot sa zic ceva inteligent. si asta fac. incerc si eu sa intru in ritmul forumului si in ritmul romanilor. sa vad ce iese. si poate iese o idee buna. important e de inteles e ca noi toti trebuie sa facem ceea ce e corect. uite eu incerc sa invat sa respect opinii , sa ma gandesc si la alternative , sa ma gandesc ca exista un "poate".. dupa asta vedem ce va fi.

 sarac.lipit, on 27 aprilie 2014 - 20:32, said:

unii în amintirea bunicilor...se mai cred buricii pămîntului
încă nu realizează vidanjarea periodică a imperiului...
nu stiu daca ma gandesc la bunici. ca nu sunt poet si nu prea am acum simtul ala idilic al vietii la tara. eu n-am trait la tara in copilarie si nu o am pe aia cu "casa de la bunici". eu doar scriu. si incerc si eu cate ceva. ce iese....sa speram ca de bine

#97
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
Americanii aia, pe vremea cand aveau pistoale in vestul salbatic( COLT 1814), noi  traiam vremurile lui tudor vladimirescu
mai exact aveam niste furci.

#98
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011

 maramicuip, on 27 aprilie 2014 - 20:10, said:

Aberatii!
Industria romanie nu este in stare sa faca oale si lighene si voi vreti sa produca casti militare?

Ti-am dat like da' la faza cu castile m-ai jignit , macar casti putem face , problema e ca de alea fac toti si de toate formele , culorile si marimile.

 vyctoras1985, on 27 aprilie 2014 - 20:58, said:

tu ai cumva impresia ca americanii aia au avut dintotdeauna banii sau au inceput si ei de undeva?
Americanii au inceput acum sute de ani , au inventat mitraliera , au inventat diverse alte chestii intr-o perioada in care la noi era jmekerie sa ai caciula si car cu boi , presupun ca ar trebui sa ne compari mai degraba cu Japonia in perioada aia din "Ultimul samurai" daca chiar vrei sa discutam despre ceva , problema a fost ca la ei a fost o vointa politica uriasa si mai ales aia sint japonezi , adica alta specie.
Daca vrei sa o iei de jos o sa ajungi peste 2-300 de ani sa fii superputere....de unul singur pe Tera , restul vor fi emigrat de mult in spatiu , decalajul este urias la momentul actual.

Edited by LILDEBUL, 27 April 2014 - 21:25.


#99
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012

 maramicuip, on 27 aprilie 2014 - 21:04, said:

Americanii aia, pe vremea cand aveau pistoale in vestul salbatic( COLT 1814), noi  traiam vremurile lui tudor vladimirescu
mai exact aveam niste furci.

Serios ? Ai impresia ca gastile de talhari (sau haiduci, cum le zic astia) olteni plecau la jefuit cu furca ?

#100
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
1877,armata otomana detinea pusti cu repetitie  , noi detineam doar pusti,  daca gresesc te rog sa ma corectezi.


#101
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012
Nici turcii n-aveau pusti cu repetitie. Da' oricum, armele turcesti erau mai moderne si mai bune decat ale noastre. D-aia, dupa rezbel, armata romana a inlocuit vechile arme fix cu aceleasi modele de arme pe care le vazusera la turci.

Asta-i pusca folosita al mai des de turcaleti

http://en.wikipedia....i/Martini-Henry

Edited by Val888, 28 April 2014 - 05:34.


#102
SCORILO-CORYLLUS

SCORILO-CORYLLUS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 24.02.2008

 undercoverbrother, on 24 aprilie 2014 - 18:49, said:

Ontopic, dupa buget Romania este o forta militara. Dupa tehnica si efectiv, nici pe departe.

Buget trebuie ca doar ai de platit salarii la atatia generali care nu au fost o zi in razboi pe undeva.

#103
SCORILO-CORYLLUS

SCORILO-CORYLLUS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 24.02.2008

 Val888, on 24 aprilie 2014 - 23:59, said:

Nu, cetatene, Romania e o putere locala. La nivel balcanic. ATAT. Nu poate avea pretentii la mai mult. Cand vom depasi balcanismu' atunci - poate - ne vom putea permite si-o armata mai puternica.

NU suntem nici local. De prin '40 incoace exista o singura componenta care iti ofera o sansa sa castigi un razboi: aviatia. Aviatia a facut praf si Germania nazista si Japonia, aviatia a facut praf si prin Serbia, Irak, Afganistan, Vietnam etc. Fara ea pierzi la oameni de nu iti mai vine sa lupti. Atat in ofensiva cat si defensiv. Noi nu avem aviatie, F16 third hand sau MIG21 nu sunt avioane ok. Stiu ca propaganda americana zice ca F16 e ze moder and ze fader dar nu e (nici cele produse mai tarziu). Vezi asta prin tactica aplicata de armata americana: prima data invizibile, rachete si apoi avioane de superioritate aeriana care sa faca praf aviatia si antiaeriana adversarului si la urma mai zboara si rable f16 care mai distrug un tank, mai ataca accidental o nunta etc.
Costa mai mult, dar mai bine ceva mai nou. Daca vrei de la americani cumperi un F18 macar, de la europeni un SAAB (ca nu suntem noi mai cu mot decat cehii de exemplu) sau poti lua de la francezi Rafale. Poti lua si mai putine initial, e ok si sa ai 8 noi decat 12 rable.

Edited by SCORILO-CORYLLUS, 28 April 2014 - 10:36.


#104
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

 SCORILO-CORYLLUS, on 28 aprilie 2014 - 10:16, said:


NU suntem nici local. De prin '40 incoace exista o singura componenta care iti ofera o sansa sa castigi un razboi: aviatia. Aviatia a facut praf si Germania nazista si Japonia, aviatia a facut praf si prin Serbia, Irak, Afganistan, Vietnam etc. Fara ea pierzi la oameni de nu iti mai vine sa lupti. Atat in ofensiva cat si defensiv. Noi nu avem aviatie F16 third hand sau MIG21 nu sunt avioane ok. Stiu ca propaganda americana zice ca F16 e ze moder and ze fader dar nu e (nici cele produse mai tarziu). Vezi asta prin tactica aplicata de armata americana: prima data invizibile, rachete si apoi avioane de superioritate aeriana care sa faca praf aviatia si antiaeriana adversarului si la urma mai zboara si rable f16 care mai distrug un tank, mai ataca accidental o nunta etc.
Costa mai mult, dar mai bine ceva mai nou. Daca vrei de la americani cumperi un F18 macar, de la europeni un SAAB (ca nu suntem noi mai cu mot decat cehii de exemplu) sau poti lua de la francezi Rafale. Poti lua si mai putine initial, e ok si sa ai 8 noi decat 12 rable.
oricum ar fi mai intai tre sa ajungi cu ceva acolo ca doar nu ii lovesti cu puterea gandului. asa ca in principiu astazi tarile gen rusia sau china se bazeaza pe scuturi anti racheta si anti aviatie. le rezolvi pe astea atacatorul n-are decat sa se care cu toata armata de tancuri pana la tine in tara cheltuind enorm pe carburant pentru tancuri si ducand o lupta lunga si idioata pentru orice colt de strada.
de fapt marele smen il reprezinta numarul de rachete nucleare. nici nu e nevoie sa fie toate de top. rachetele intercontinentale odata aruncate te poti cazni sa le prinzi pe cat mai multe dar slabe sanse. poate americanii sa aiba pana la urma ceva in sensul distrugerii a cat mai multe rachete. daca vin in est si construiesc cat mai multe chestii de aparare ii sare lu nea putin mustarul ca ce cautam acolo. adica intelegi pana la urma ajungem sa il blocam de tot fix in tara lui fara sa poata face o miscare fara resurse sau etc. de aia domnul putin incearca sa avanseze si inzestreaza armata inainte ca americanii sa puna o droaie de scuturi anti racheta prin toata lumea si sa rezolve. prostia mare poate veni si de la submarine care se pot pierde in vastele oceane si daca nu le-ai gasit la timp......... ai pus-o ca arunca racheta langa tine si canci capacitate de interceptare. pentru ca rachetele care apara trebuie mai intai sa se pozitioneze pe traiectoria de interceptare si daca au si ghinionul sa fie un pic mai lente .... praful se alege. laserul e degeaba ca aceste rachete merg pe foarte jos si se pitesc dupa forme de relief sau chiar dupa curbura pamantului si canci. pana la urma poate sa se faca ceva in domeniul protectiei prin satelit. sau la radare puse pe dirijabile care sa scaneze permanent cerul fiind alimentate cu panouri solare. e mai ieftin sa faci unul din asta decat sa lansezi unul in spatiu unde se poate pune problema si de semnal mai prost. + ca video poate sa scaneze practic tot. ma gandesc si la propulsia dirijabilului cu vele.

in ceea ce priveste submarinul ma gandesc ca fiecare chestie de pe lumea asta are nu stiu cate "semnaturi" care pot fi detectate in diverse moduri. spre exemplu se reuseste sa se afle compozitia unei planete aflate la departare de ani lumina dar nu reusim sa aflam compozitia oceanului in timp real.

#105
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 Val888, on 24 aprilie 2014 - 22:56, said:

E la egalitate cu Grecia (minus marina militara, normal).
in veci nu.
grecia are peste 300 de Lepoard 2 si 500 de Leopard 1, peste 400 de M109 si 25 PzH2000 si peste 150 F16 C/D, ca sa enumar doar echipamentele mai importante. armata romana n-are nimic comparabil.

#106
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011

 Val888, on 28 aprilie 2014 - 05:34, said:

Nici turcii n-aveau pusti cu repetitie.
Nu stiu de ce am avut impresia ca aveau carabine de alea cum aveau cowboy-ii dar cred ca m-am inselat.

#107
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Avem 22 elicoptere de lupta, 3 barci din care una e nava amiral si un submarin fara baterii.
Mie asta nu mi se pare putere militara ...

#108
zyraxes27

zyraxes27

    connaisseur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 31.01.2010
artileria romana in actiune : https://www.facebook...17142311783117/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate