Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Casatorie intre ortodox-catolica, in biserica Catolica,cum se desfasoara?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
41 replies to this topic

#19
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
"De preferinţă, trecerea la ritul latin se face în cadrul Sfintei Liturghii, cu participarea rudelor şi a prietenilor. Dacă pentru un motiv grav nu este posibilă celebrarea Sfintei Liturghii, primirea se face în cadrul unei celebrări speciale (se citesc lecturile din Biblie, urmează predica, se desfăşoară admiterea, rugăciunea credincioşilor, se recită Tatăl nostru, iar apoi urmează binecuvântarea din partea celebrantului)"
Proceduri simplificate in cazul casatoriei si a muribunzilor.

#20
MarcusAurelius

MarcusAurelius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 14.10.2013

 maramicuip, on 23 aprilie 2014 - 18:32, said:

"De preferinţă, trecerea la ritul latin se face în cadrul Sfintei Liturghii, cu participarea rudelor şi a prietenilor. Dacă pentru un motiv grav nu este posibilă celebrarea Sfintei Liturghii, primirea se face în cadrul unei celebrări speciale (se citesc lecturile din Biblie, urmează predica, se desfăşoară admiterea, rugăciunea credincioşilor, se recită Tatăl nostru, iar apoi urmează binecuvântarea din partea celebrantului)"
Proceduri simplificate in cazul casatoriei si a muribunzilor.

Multumesc !!

#21
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 MarcusAurelius, on 23 aprilie 2014 - 18:37, said:

Multumesc !!
Ca si ortodox esti superior catolicismului.
Daca vrei sa te lepezi de credinta treaba ta.
Din cate stiu conditia cea mai importanta la catolici este ca copiii nascuti in familii mixte sa fie botezati in catolicism

Edited by altul2, 23 April 2014 - 19:27.


#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 sfantu.dracu, on 23 aprilie 2014 - 17:34, said:

Când te-oi scuipa şi io....
Bea agheasma.

Edited by neagu_laurentiu, 23 April 2014 - 19:40.


#23
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 14.02.2010

 gekkado, on 23 aprilie 2014 - 17:37, said:

Nu, nu este deloc obligatoriu. Invers e problema adica sa faci cununia in cadrul Bisericii Ortodoxe. Nepotul meu, ortodox, s-a casatorit cu o fata catolica iar cununia, oficiata la Sibiu de un preot catolic a fost superba.
Ceremonia a fost la Ursuline ? Acolo e chiar deosebit.

#24
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007

 altul2, on 23 aprilie 2014 - 19:26, said:

Ca si ortodox esti superior catolicismului.
Daca vrei sa te lepezi de credinta treaba ta.
Din cate stiu conditia cea mai importanta la catolici este ca copiii nascuti in familii mixte sa fie botezati in catolicism

De unde ai scos-o pe asta? Ma refer la superioritatea ortodoxilor fata de catolici? Unde situezi ortodoxismul fata de budisti, musulmani, etc? Mai sus? Mai jos? Daca te nasteai catolic sau budist sau... mai aveai aceeasi opinie? Catolicismul unde este situat in raport cu celelalte religii? Dar budismul?
Cei mai multi oameni au adoptat credinta in care s-au nascut si au crescut.
In ceea ce priveste ierarhizarea religiilor ar fii bine sa-i lasi pe cei care se pricep cu adevarat sa o faca.

#25
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 tandrei99, on 23 aprilie 2014 - 21:25, said:

In ceea ce priveste ierarhizarea religiilor ar fii bine sa-i lasi pe cei care se pricep cu adevarat sa o faca.
Si eu cu ce as putea sa-i opresc?
Chiar si initiatorul topicului vrea sa faca alta ordine. Pot eu sa-l impiedic?

 tandrei99, on 23 aprilie 2014 - 21:25, said:

Unde situezi ortodoxismul fata de budisti, musulmani, etc? Mai sus? Mai jos?
Adica cum mai sus mai jos?
Ortodoxia inseamna Rai.
Restul pe care le-ai insirat inseamna Iad.
Diferenta e de la viata la moarte.

 tandrei99, on 23 aprilie 2014 - 21:25, said:

Catolicismul unde este situat in raport cu celelalte religii?
Catolicismul ca si Biserica este mantuitoare, dar inferior ortodoxiei in sensul ca prezinta erori de dogma. Adica e intr-o stare nesigura, oricand poate deraia fatal, asa cum a fost partea de protestantism care s-a desprins din ea. De asemenea erorile dogmei pot crea nenorociri asa cum e ideea purgatoriului. Pacatosul poate sa-si inchipuie ca o sa scape prin purgatoriu si cand ajunge dincolo afla cu stupoare ca nu exista asa ceva

#26
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Tu crezi ce vrei.
Eu vad ce fac preotii si cum profita de naivitatea enoriasilor. Iau cum se zice si de pe viu si de pe mort. Ce mantuire este asta?
Cand discut de preoti discut de preotii tuturor religiilor. E vorba de preotii tuturor religiilor "rai" sau "ïad" cum le categorisesti tu.
Oricine poate crede in ce a fost invatat sau in ceea ce a ales sa creada.
PS. Au fost si sant si cativa preoti care au servit si servesc enoriasii. Cati? Prea putini.

#27
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 tandrei99, on 23 aprilie 2014 - 21:50, said:

Tu crezi ce vrei.
Eu vad ce fac preotii si cum profita de naivitatea enoriasilor. Iau cum se zice si de pe viu si de pe mort. Ce mantuire este asta?
Cand discut de preoti discut de preotii tuturor religiilor. E vorba de preotii tuturor religiilor "rai" sau "ïad" cum le categorisesti tu.
Oricine poate crede in ce a fost invatat sau in ceea ce a ales sa creada.
PS. Au fost si sant si cativa preoti care au servit si servesc enoriasii. Cati? Prea putini.
Ma faci sa rad foarte tare.
Crezi ca si la religie se potriveste asta cu clientul nostru stapanul nostru, si toate celelate sloganuri din societatea de consum?

Deci eu am vorbit din calitate de ortodox evident
Tu vorbesti din calitate de anticrestin evident (sau in fine antireligios)

#28
DiaboliKa

DiaboliKa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 02.02.2011

 JurasikMan, on 23 aprilie 2014 - 17:58, said:

Cand aveam cam 7-8 ani ...parca ...parintii mei au cununat fiul unui prieten de familie care se casatorea cu o unguroaica buna de tot. Inainte de nunta , a avut loc trecerea ei ( catolica ) la ordoxism ( religia baiatului ) . Acest lucru s-a facut in urma unui botez la care am tinut mortis sa particip, desi de mic eram ateu convins. In mintea mea , ma gandem ca este o ocazie minunata sa vad viitoarea fina a parintilor mei la gogoasa goala. Dezamagirea a fost crunta ..i-au dat numai cu niste apa pe cap.
Ce precoce erai tu!Posted Image

#29
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 MarcusAurelius, on 23 aprilie 2014 - 17:57, said:

Adica la ortodocsi, daca vrei sa faci cununia religioasa, catolicul trebuie sa se boteze in Biserica Ortodoxa inainte de aia,altfel nu se poate,da?

 MarcusAurelius, on 23 aprilie 2014 - 18:17, said:

Deci ar fi mai simplu,sa trec (botez) la Catolicism...? daca zici ca procedurile sunt simplificate,avand ca motiv casatoria?

Nu se mai face nici un botez in plus, bisericile catolica si ortodoxa isi recunosc reciproc botezul, fiind biserici apostolice. Stiu insa, ca biserica catolica, in cazul cununiei pretinde nasi (parinti spirituali) catolici. In rest, si botezul, si cununia si inmormantarea sunt recunoscute reciproc in ambele biserici.
Dar nu te duci mai degraba la o biserica catolica si stai de vorba cu un preot - orice preot, nu neaparat acolo unde ar urma sa va cununati ? Discutia ar fi mult mai instructiva decat ce poti afla de pe forum... Aici primesti doar indicatii, nu informatii complete.

 altul2, on 23 aprilie 2014 - 19:26, said:

Ca si ortodox esti superior catolicismului.

Attached File  Vladimir_ghika.jpg   6.85K   3 downloads

Vladimir Ghika: „Am trecut la catolicism pentru a fi un mai bun ortodox”

#30
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 horia66, on 23 aprilie 2014 - 22:28, said:

Dar nu te duci mai degraba la o biserica catolica si stai de vorba cu un preot - orice preot, nu neaparat acolo unde ar urma sa va cununati ? Discutia ar fi mult mai instructiva decat ce poti afla de pe forum... Aici primesti doar indicatii, nu informatii complete.
Trebuie sa discute tocmai cu preotul unde urmeaza sa se cunune.
Poate ca la catolici e mai lejer, invers sa se cunune la ortodocsi nu se poate decat cu dezlegare de la ierarhul locului.
Cazurile trebuie analizate individual si nu e sigur ca sunt aprobate din moment ce astfel de casatorii sunt normal interzise

Edited by altul2, 23 April 2014 - 22:36.


#31
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Astfel de casatorii sunt "normal interzise" poate de catre Sinodul Ortodox, credinciosii in schimb au o libertate de opinie. Si poate sa intrebe de principiu orice preot catolic, la catolici nu este ca la ortodocsi, sa se "orienteze" dupa om si dupa situatie, exista o singura si clara regula, care se aplica tuturor.

#32
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

 tandrei99, on 23 aprilie 2014 - 17:38, said:

Nu e obligatoriu ca nasii sa fie neaparat de religia bisericii in care cununa. Eu am fini catolici iar noi suntem de religie ortodoxa.
Eu am un prieten catolic, care desi a vrut sa se casatoreasca in biserica catolica (nevasta fiind ortodoxa) nu a putut intrucat avea nasi ortodocsi.
Negasind o alta pereche de nasi, a facut cununie in Biserica Ortodoxa.
Acum isi tine fiecare religia lui. Plus sarbatorile mari din religia celuilalt.

#33
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Eu sunt nascut si botezat la ortodocsi si am trecut la catolici.Botezul cum a zis si horia66 este recunoscut diferenta la catolici ca sa prmesti mirul (adica prima spovada trupul si sangele domnului)copiii merg si fac pregatire pentru cunostinte generale, la asta trebuie sa  participi.
In schimb la ortodocsi il primesti odata cu botezul.

#34
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 horia66, on 23 aprilie 2014 - 22:39, said:

Astfel de casatorii sunt "normal interzise" poate de catre Sinodul Ortodox, credinciosii in schimb au o libertate de opinie.
Deci situatia e ceva mai grava.
Sigur casatoria e problema personala a oricui, problema e ca inevitabil nu stiu cum se face ca se incearca introducerea ei pe gatul unor comunitati.
Deci a-ti santaja comunitatea in speta cea religioasa cu propriile fite de casatorie e de-a'dreptul inuman si in mod normal astfel de deviatii ar trebui interzise total fara alte observatii.

Edited by altul2, 23 April 2014 - 23:25.


#35
MarcusAurelius

MarcusAurelius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 14.10.2013

 ddaannii, on 23 aprilie 2014 - 22:59, said:

Eu sunt nascut si botezat la ortodocsi si am trecut la catolici.Botezul cum a zis si horia66 este recunoscut diferenta la catolici ca sa prmesti mirul (adica prima spovada trupul si sangele domnului)copiii merg si fac pregatire pentru cunostinte generale, la asta trebuie sa  participi.
In schimb la ortodocsi il primesti odata cu botezul.

Imi place  de exemplu cum decurge cu Impartasania la catolici,fata de ortodocsi...

#36
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

 altul2, on 23 aprilie 2014 - 23:24, said:

Deci situatia e ceva mai grava.
Sigur casatoria e problema personala a oricui, problema e ca inevitabil nu stiu cum se face ca se incearca introducerea ei pe gatul unor comunitati.
Deci a-ti santaja comunitatea in speta cea religioasa cu propriile fite de casatorie e de-a'dreptul inuman si in mod normal astfel de deviatii ar trebui interzise total fara alte observatii.
Cand te nasti,primesti incadrarea intr/o religie fara voia ta, dar cand esti mare, esti liber sa alegi alta si ma refer aici la toate cate or fi ele.
Asta sa fie clar,deci nu santajezi nici o comunitate si nu e fite.Posted Image

Edited by ddaannii, 23 April 2014 - 23:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate