Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cumparaturi cu plata prin SMS

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

Poll: Plati prin SMS (32 member(s) have cast votes)

Ati efectuat plati prin SMS?

  1. Da. Am utilizat un abonament pentru plati prin SMS. (13 votes [40.62%] - View)

    Percentage of vote: 40.62%

  2. Da. Am utilizat o cartela preplatita pentru plati prin SMS. (7 votes [21.88%] - View)

    Percentage of vote: 21.88%

  3. Da. Am utilizat atat un abonament/ abonamente cat si una sau mai multe cartele preplatite pentru plati prin SMS. (7 votes [21.88%] - View)

    Percentage of vote: 21.88%

  4. Nu inca. Dar as dori sa pot efectua plati prin SMS de pe abonament. (1 votes [3.12%] - View)

    Percentage of vote: 3.12%

  5. Nu inca. Dar as dori sa pot efectua plati prin SMS din creditul de pe cartela preplatita. (1 votes [3.12%] - View)

    Percentage of vote: 3.12%

  6. Nu inca. Dar as dori sa pot efectua plati prin SMS atat de pe abonament cat si din creditul de pe cartela preplatita. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  7. Nu. Si nici nu doresc sa efectuez plati prin SMS. (3 votes [9.38%] - View)

    Percentage of vote: 9.38%

Ce ati platit prin SMS?

  1. Servicii; (19 votes [52.78%] - View)

    Percentage of vote: 52.78%

  2. Bunuri; (6 votes [16.67%] - View)

    Percentage of vote: 16.67%

  3. Altele.../ Alta situatie... (Voi oferi precizari mai jos!) (5 votes [13.89%] - View)

    Percentage of vote: 13.89%

  4. Nu am efectuat plati prin SMS (alegeti acest raspuns numai daca nu ati optat pentru niciuna dintre variantele de mai sus). (6 votes [16.67%] - View)

    Percentage of vote: 16.67%

Serviciile carui operator de telefonie le-ati utilizat pentru plati prin SMS?

  1. Orange (14 votes [30.43%] - View)

    Percentage of vote: 30.43%

  2. Vodafone (12 votes [26.09%] - View)

    Percentage of vote: 26.09%

  3. Cosmote (8 votes [17.39%] - View)

    Percentage of vote: 17.39%

  4. Zapp (2 votes [4.35%] - View)

    Percentage of vote: 4.35%

  5. Digi.Mobil (5 votes [10.87%] - View)

    Percentage of vote: 10.87%

  6. RomTelecom (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  7. Alt operator (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  8. Niciuna dintre variantele de mai sus nu se aplica in cazul meu. (5 votes [10.87%] - View)

    Percentage of vote: 10.87%

Vote Guests cannot vote

#1
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Dupa cum probabil stiti, un abonament detinut la unul din marii operatori de telefonie mobila precum si creditul acumulat pe o cartela prepaid poate fi utilizat pentru plata anumitor bunuri sau servicii.
Din cate cunosc, operatorii care accepta plata prin SMS sunt deocamdata doar Orange, Vodafone si Cosmote.
Unii operatori impun restrictii mai mari, altii impun restrictii mai mici in legatura cu utilizarea acestui serviciu.
Comisioanele percepute de operatori pentru astfel de tranzactii, de asemenea, pot sa difere.
Site-uri care accepta efectuarea de plati prin SMS exista, dar sunt putine si greu de gasit.

Supun dezbaterii la acest topic probleme cum ar fi:
- Care sunt avantajele si dezavantajele sau riscurile platilor efectuate prin SMS?
- Care sunt conditiile fiecarui operator de telefonie mobila din Romania in ceea ce priveste utilizarea acestui serviciu?
- Ce servicii putem plati prin SMS?
- Ce bunuri putem achizitiona prin SMS?
- Ce site-uri/ magazine online accepta plata prin SMS?
- Ce (fel de) produse/ servicii ati platit sau intentionati sa platiti prin SMS?
- Ati intampinat probleme la plata prin SMS? Ce probleme?

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Am incercat sa iau o rovinieta la Vodafone (serviciu oferit de ei direct); n-a mers, mi-au luat banii pe 1 sau 2 SMS-uri (da, culmea platesti si niste centi acolo sa trimiti SMS-urile!).

Daca chiar ar merge ceva as plati probabil dar mai ales chestiile care nu-s oferite de provider au riscuri si mai mari sa nu mearga si in plus am inteles ca SMS-urile astea sint comisionate enorm deci sint bune doar pentru servicii unde nu conteaza f mult daca vinzatorul pierde o parte buna din vinzare.

#3
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005

View Post_-_, on 23 aprilie 2014 - 14:45, said:

Site-uri care accepta efectuarea de plati prin SMS exista, dar sunt putine si greu de gasit.
Stii de ce ? Pentru ca suma platita de client ajunge la vanzator dupa multa vreme. Foarte multa! Pana la 90 zile. Asta ar fi prima problema.
A doua, este legata de comisioanele de procesare care, in functie de valoarea platita, pot incepe de la 65% si coboara pana undeva la 20% (+/-). In momentul de fata nu stiu corect grila insa acum 1-2 ani, la 1 euro platit de client, vanzatorul incasa fabuloasa suma de 0.33-0.35 eur, evident, dupa 60-90 zile. Poti numi asta "business" cu atat mai mult cu cat am vorbi despre entry level?

Quote

Supun dezbaterii la acest topic probleme cum ar fi:
- Care sunt avantajele si dezavantajele sau riscurile platilor efectuate prin SMS?
   - avantaj: plata rapida
   - dezavantaj: nu se poate face refund (returnare bani)
- Care sunt conditiile fiecarui operator de telefonie mobila din Romania in ceea ce priveste utilizarea acestui serviciu?
    - plafonul maxim lunar 20-60 eur/luna/numar telefon, cu mici exceptii legate de bonitatea clientului si nivelul abonamentului (business stuff)
- Ce servicii putem plati prin SMS?
- Ce bunuri putem achizitiona prin SMS?
- Ce site-uri/ magazine online accepta plata prin SMS?
- Ce (fel de) produse/ servicii ati platit sau intentionati sa platiti prin SMS?
- Ati intampinat probleme la plata prin SMS? Ce probleme?
La celelalte intrebari sunt prea extinse versiunile de raspus si nu are rost sa poluez (mai rau) thread-ul Posted Image

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postf300, on 23 aprilie 2014 - 15:39, said:

Am incercat sa iau o rovinieta la Vodafone (serviciu oferit de ei direct); n-a mers, mi-au luat banii pe 1 sau 2 SMS-uri (da, culmea platesti si niste centi acolo sa trimiti SMS-urile!).

Daca chiar ar merge ceva as plati probabil dar mai ales chestiile care nu-s oferite de provider au riscuri si mai mari sa nu mearga si in plus am inteles ca SMS-urile astea sint comisionate enorm deci sint bune doar pentru servicii unde nu conteaza f mult daca vinzatorul pierde o parte buna din vinzare.

Eu am platit rovinieta pentru 7 zile din creditul pe care il aveam pe o cartela Vodafone si a functionat.
Cele doua SMS-uri la 7500 au costat 10 Eurocenti, adica, in total, mi s-au retras 2.84 Euro din credit.

Am utilizat credit pentru achizitie de carti, pentru plata abonamentului Voyo de multe ori; am mai folosit de cateva ori si la RATB; am achizitionat si un domeniu web.
Din cand in cand caut magazine online de unde poti cumpara produse prin SMS, dar se pare ca si alea care erau au cam disparut. Stiu ca era un magazin cu electronice, altul cu tricouri si un Sex Shop care acceptau plata prin SMS.
Recent am vazut si un site de pe care poti cumpara "oferte" prin SMS, adica niste asa-zise reduceri la produse care pe site-ul unde poti utiliza "oferta" pretul este umflat cu exact pretul SMS-ului. Din alta parte poti cumpara produsele respective la pretul gata redus...

Voi ati descoperit magazine care comercializeaza produse cu plata prin SMS?

Edited by _-_, 23 April 2014 - 16:26.


#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Despre plata prin SMS de pe abonamentul de voce mobila sau din creditul prepaid a abonamentelor Voyo si SeeNow:

- Abonamentul Voyo (asa cum am scris si mai sus):

Costul abonamentului s-a redus de la 2 Euro/ luna la 1 Euro/ luna pentru cine detine deja un cont inactiv si urmeaza pasii urmatori:
1) se logheaza in cont;
2) Parcurge calea: Profilul meu > Istoric tranzactii > Incarca-ti contul;
3) incarca contul cu o valoare suficient de mare, cate 5 sau 10 Euro o data din Orange si/ sau Vodafone si/ sau Telekom (eu am incarcat cu 30 Euro - nu cunosc care este valoarea minima pentru a beneficia de acest tarif special);
4) se delogheaza si se relogheaza in cont in vederea convertirii automate a creditului incarcat in luni de abonament.
(Oficial nu este anuntata aceasta oferta.)

- Abonamentul Seenow:

De la 1 februarie 2015 vechea oferta nu se mai reactiveaza automat:
TV - 2 EUR
AVANTAJ - 2 EUR
FILMBOX LIVE - 2.4 EURO
AVANTAJ + FILMBOX - 3 €
TV + AVANTAJ - 3 €
TV + AVANTAJ + FILMBOX - 4 €
Pachetul FilmBox va iesi din oferta si nu mai poate fi achizitionat.

In locul ofertei de mai sus exista o noua oferta:
Abonamentul SEENOW FILME 1 luna : 2 € + TVA (*Bonus Filmbox Live pana la sfarsitul lunii)
sau
Abonamentul SEENOW FILME 6 luni : 6 € + TVA (*Bonus Filmbox Live pana la sfarsitul lunii)

Pentru activarea ofertei se acceseaza din Profil optiunea "Incarca cont" si contul se reincarca utilizand urmatorii multipli:
Orange / Telekom: 5 sau 10 Euro
Vodafone: 1 sau 5 sau 10 Euro
Dupa aceasta se alege manual tipul de abonament dorit, pastrand sau nu activa optiunea de reactivare automata.

#6
maiorukaki

maiorukaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 24.03.2014
merci

#7
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,527
  • Înscris: 20.10.2006
Sa inteleg ca s-au schimbat ofertele la seenow. Doar 6 euro sa fie pe 6 luni ?

#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Da. L-am activat eu pe 6 luni la 1 februarie 2015. In mod normal costa 2 Euro/ luna daca platesti doar pentru o luna, dar se reduce cu 50% costul abonamentului daca platesti in avans pe 6 luni.
Attached File  SeeNow.PNG   84.46K   11 downloads
Aceasta optiune apare doar in momentul in care vrei sa te abonezi la "Seenow Filme".

Pentru Seenow exista o valabilitate a creditului reincarcat, dar aceasta se modifica lunar prin adaugarea automata a cate unei luni suplimentare de valabilitate, deci cine doreste sa incarce contul cu o valoare mai mare nu are de ce sa sperie. :)

Acum nu stiu daca nu or fi retras aceasta promotie, dar m-ar mira sa dispara atat de repede.
La mine oferta de abonare pe 6 luni a aparut in momentul in care am vrut sa ma abonez pe o luna cu 2 Euro chiar inainte de a confirma achizitia. Am fost si eu surprins de aceasta varianta.
Posibil sa fi contat faptul ca aveam deja creditul necesar in cont.

#9
HFL

HFL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 27.12.2005

View Post_-_, on 17 februarie 2015 - 09:42, said:

3) incarca contul cu o valoare suficient de mare, cate 5 sau 10 Euro o data din Orange si/ sau Vodafone si/ sau Telekom (eu am incarcat cu 30 Euro - nu cunosc care este valoarea minima pentru a beneficia de acest tarif special);

Oferta este valabila si pentru o valoare a creditului de 5 euro.

#10
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pai cu 5 Euro nu poti achita abonamentul pe 6 luni, deoarece pretul ar fi de 6 Euro. Sau te referi la o oferta pe numai 5 luni cu 1 Euro/ luna?

Sau la care oferta te referi?

#11
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,527
  • Înscris: 20.10.2006
Din pacate se pare ca e vorba doar de filme nu si seenow tv.

#12
HFL

HFL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 27.12.2005
Ma refer la faptul ca mi-am reincarcat contul cu 5 Euro si apoi mi-am convertit acest credit in luni de abonament Voyo (1 E/luna)

Edited by HFL, 17 February 2015 - 16:56.


#13
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am inteles. Credeam ca te referi la Seenow.

View PostLunaCrystal, on 17 februarie 2015 - 16:37, said:

Din pacate se pare ca e vorba doar de filme nu si seenow tv.

Seenow TV este separat. Nu stiu in ce conditii se poate achizitona. Eu il am gratuit de la Vodafone ("TV by Vodafone" care este acelasi lucru cu "Seenow TV").

Seenow GOLD (TV + filme) costa 3 Euro/ luna. Daca se aplica reducerea de 50% pentru achizitionare pe 6 luni in avans, atunci ar trebui sa coste 1.5 Euro/ luna.

Legat de valabilitatea creditului reincarcat pe Seenow am gasit o nota  importanta:

"Creditul incarcat pe Seenow are perioada de valabilitate de 6 luni de la data ultimei activari de abonament sau inchirieri de film. Fiecare activare de abonament sau inchiriere de film prelungeste valabilitatea creditului total disponibil cu un nou ciclu de 6 luni. Dupa scurgerea a 12 luni de la data ultimei activari de abonament sau inchirieri de film, creditul neconsumat se va anula."

#14
b2tu

b2tu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 20.12.2005
Nu se mai poate plati cu SMS  :(

#15
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 18.04.2008
Am băgat bani într-un joc cu SMS din Vodafone.

Totuși, să-mi spună și mie cum poți trimite mesaje din RomTelecom.Posted Image

#16
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
La Voyo a disparut optiunea de plata prin SMS? Eu nu o mai gasesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate