Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...
 Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna
 Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare
 Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...

Instalarea mobilei prea scumpa?
 

Guvernul Ponta s-a împrumutat pe 10 ani pentru a plăti pensiile și salariile din 2014

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
188 răspunsuri în acest subiect

#109
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.558
  • Înscris: 01.10.2013

 Mos-Nicolae, on 17 aprilie 2014 - 14:26, said:

Nu platesc pe dracu... nu din salariul meu sunt scoase? Nu mie imi apare pe fluturas cat dau pe luna la stat?

Cand o sa semnezi tu cu mana ta OP-ul si o sa-ti fie debitat contul mai vorbim...

Pana una alta nu platesti nimic.

Costurile cu impozitul si contributiile in contul tau sunt platite de angajator.

Pentru el sunt doar niste costuri, la fel cu cele pentru salariul tau net.

Nu-i nicio diferenta calitativa intre tine si un bugetar din acest punct de vedere. Si n-o spun depreciativ.

Trebuie doar sa constientizezi unde te situezi si sa lasi garagara "de dreapta" a la galeo.

 e_bulu, on 17 aprilie 2014 - 14:30, said:

Poate ar avea netul mai mare daca n-ar fi atatea taxe.

Hai, ca n-am mai ras atat de bine de nu mai stiu cand :lol:

#110
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.954
  • Înscris: 09.12.2013
Nu am salariu fix: Cum depasesc nitel mai sus - Cresc si taxel pe leafa.
Deci eu platesc totul, mai imi baga ponta o acciza, dragoste adevarata.

Hai sa mai taiem oleaca de la pensioar...

#111
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.001
  • Înscris: 01.12.2010

 Boshaft_Sylvester, on 17 aprilie 2014 - 14:17, said:

Tu, ca lefegiu, in afara de TVA si impozitele pe proprietate, nu platesti niciun impozit, taxa sau contributie. Le plateste angajatorul tau.
Daca angajatorul le-ar "plati" si atunci cand lefegiul n-ar fi lefegiu, atunci ar fi intr-adevar taxele ar fi *platite* de angajator. Insa respectivele sume de bani sunt "platite" doar cand lefegiu-i lefegiu. Implicit nu sunt "platite" de angajator ci doar *virate* de acesta catre bugetul public. Implicit in aceasta privinta angajatorul nu e platitor ci doar un pseudo-agent fiscal. Al statului.

#112
plmokn

plmokn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.444
  • Înscris: 09.02.2009

 Mos-Nicolae, on 17 aprilie 2014 - 14:38, said:

Nu am salariu fix: Cum depasesc nitel mai sus - Cresc si taxel pe leafa.
Deci eu platesc totul, mai imi baga ponta o acciza, dragoste adevarata.

Hai sa mai taiem oleaca de la pensioar...
Omu' zice ca nu platesti tu, nu ca nu sunt din banii tai. Pe acelasi principiu si Ponta creste pensiile ca nu sunt bani dati de la el ci bani dati de el.

#113
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.961
  • Înscris: 01.04.2010

 Boshaft_Sylvester, on 17 aprilie 2014 - 14:12, said:

E periculos.

Daca n-au bani maresc contributiile. Contributii care nu sunt contributii ci impozite platite de angajator [si, pe hartie, de angajat]

Solutia ar fi sa se puna prin lege un plafon procental din bugetul consolidat. Nu stiu cat, 10% e de ajuns?
Poate că soluția ta e cea mai bună, poate există altele și mai bune, nu mă pronunț încă. Dar.
Atât timp cât sistemul prevede că din sumele colectate în contul angajaților de acum se susțin pensiile actualilor pensionari, mi se pare normal ca bugetul de cheltuieli alocat acestora să fie limitat la cât se încasează.
Pe de altă parte, Guvernul poate administra sumele după cum dorește, în limitele legilor; dacă Guvernul dorește ca un procent de 99,(9)% din buget să se ducă spre plata pensiilor, acest lucru este legal iar cetățenii sunt de acord cu acest lucru, eu nu pot decât să mă conformez voinței majorității.
Sunt de acord și cu un împrumut, rambursabil în timpul exercițiului bugetar și prevăzut în buget; dar nu sunt de acord ca un Guvern - oricâtă susținere populară ar avea - să se împrumute pe o perioadă mai lungă de un an decât pentru proiecte de interes național, ratificate ori de Parlament, ori de Președinte, ori de o autoritate de la nivel european.

#114
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.954
  • Înscris: 09.12.2013

 plmokn, on 17 aprilie 2014 - 14:54, said:

Omu' zice ca nu platesti tu, nu ca nu sunt din banii tai. Pe acelasi principiu si Ponta creste pensiile ca nu sunt bani dati de la el ci bani dati de el.
Sa creasca pensia ca are nevoie de voturi, doar nu o sa fie votat de angajat... care priveste jumate din leafa cum merge la stat.

#115
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.558
  • Înscris: 01.10.2013

 leogoto, on 17 aprilie 2014 - 14:51, said:

Daca angajatorul le-ar "plati" si atunci cand lefegiul n-ar fi lefegiu, atunci ar fi intr-adevar taxele ar fi *platite* de angajator. Insa respectivele sume de bani sunt "platite" doar cand lefegiu-i lefegiu. Implicit nu sunt "platite" de angajator ci doar *virate* de acesta catre bugetul public. Implicit in aceasta privinta angajatorul nu e platitor ci doar un pseudo-agent fiscal. Al statului.

Daca iti cumperi un magar sa te ajute la lucru, nu-i dai apa, paie si bataie?

Ii dai!

Daca nu-ti cumperi magar nu mai dai banii pe apa si paie si n-ai cui sa-i dai bataie.

Costurile cu impozitul pe salarii [apa] si contributiile [paiele] in contul angajatului [magarului] le suporta angajatorul [stapanul]

+++

Da, stiu, magarii isi negociaza salariile brute...

Editat de Boshaft_Sylvester, 17 aprilie 2014 - 15:33.


#116
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.954
  • Înscris: 09.12.2013
Ne-am fript cu magarul tau!

#117
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.080
  • Înscris: 02.08.2012

 Mos-Nicolae, on 17 aprilie 2014 - 14:38, said:

Hai sa mai taiem oleaca de la pensioar...

Tai "de la pensionr" = tai de la firma care ii vinde pensionarului bunuri si servicii. Tai de la firma ? Niste angajati ai firmei vor fi dati afara. Da' poate te angajezi dumneata sa te duci si sa cumperi din 50 de locuri ca sa aiba si oamenii aia un salariu ? Vor fi extrem de bucurosi afland ca "nu mai platesc la stat" in ziua in care vor constata ca nu mai primesc nisi leafa ....

Editat de Val888, 17 aprilie 2014 - 15:39.


#118
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.001
  • Înscris: 01.12.2010

 Boshaft_Sylvester, on 17 aprilie 2014 - 15:33, said:

Daca iti cumperi un magar sa te ajute la lucru, nu-i dai apa, paie si bataie? Ii dai! Daca nu-ti cumperi magar nu mai dai banii pe apa si paie si n-ai cui sa-i dai bataie.
Costurile cu impozitul pe salarii [apa] si contributiile [paiele] in contul angajatului [magarului] le suporta angajatorul [stapanul]
Daca apa si paiele eu managerul de magar le obtin doar prin munca magarului, si fara magar nu obtin nici apa nici paie, atunci nu ii *dau* eu managerul nimica, ci doar, profitand de degetele mele agile opozabile si de oportunismul specific hominizilor evoluati din maimuta, reusesc sa ma plasez mai sus decat el in lantzul logistic generat de munca lui de paricopitat.
Costurile cu impozitul pe salariu incumba* angajatorului doar atat timp cat incumba si salariul, adica atat timp cat munceste muncitorul. Ergo angajatorul le "suporta"daca vrei sa te exprimi in acest mod (expresie asociata de regula suferintei, durerii tragice), dar nu le "plateste" propriu-zis.

*am gasit cuvantul asta "incumba" neologistic in dictionar ca nu stiam cum sa zic almintrelea "sunt datoria". ca asta sunt, o datorie. legala.

Editat de leogoto, 17 aprilie 2014 - 15:53.


#119
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 14.412
  • Înscris: 15.04.2006

 britishpub, on 17 aprilie 2014 - 12:17, said:

e capodopera politicienilor, securistilor, coruptilor, in primul rand. bine, dupa creieru' lui galeo taranii din varful muntelui si pensionarii sunt principalii vinovati Posted Image Posted Image Posted Image

desigur ca si pensionarii au rolul lor, in plan secund undeva.

cat despre strategia lui Ponta, am incredere in omul ala ca intr-un orb care conduce o masina fara frane.

Pe politiceni, securisti si corupti cine mama naibii I-a pus in fruntea tarii? Cine a tolerat hotia si coruptia?

 Pictor_Fonta, on 17 aprilie 2014 - 12:27, said:

si ce vroiati domnilor? Sa facem ca basescu sa taiem la jumate pensiile si salariile?
Da
Cheltui atat cat ai.

Amaratul de la privat era somer cu rate la banci iar pensionarului ii mareau pensia, pai e normal?
Plus ca pensionarul nu a avut de platit rate 30 ani, a primit o locuinta moca de la regimul comunist

Editat de galeo, 17 aprilie 2014 - 16:01.


#120
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.961
  • Înscris: 01.04.2010

 Val888, on 17 aprilie 2014 - 15:38, said:

Tai "de la pensionr" = tai de la firma care ii vinde pensionarului bunuri si servicii.
Îi tai din impozitele pe care le are de plătit, deci firma rămâne cu profituri mai mari, deci are mai mulţi bani pentru dezvoltare, eventual pentru a face mai multe angajări.

#121
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.558
  • Înscris: 01.10.2013

 leogoto, on 17 aprilie 2014 - 15:47, said:

Daca apa si paiele eu managerul de magar le obtin doar prin munca magarului, si fara magar nu obtin nici apa nici paie, atunci nu ii *dau* eu managerul nimica, ci doar, profitand de degetele mele agile opozabile si de oportunismul specific hominizilor evoluati din maimuta, reusesc sa ma plasez mai sus decat el in lantzul logistic generat de munca lui de paricopitat.
Costurile cu impozitul pe salariu incumba* angajatorului doar atat timp cat incumba si salariul, adica atat timp cat munceste muncitorul. Ergo angajatorul le "suporta"daca vrei sa te exprimi in acest mod (expresie asociata de regula suferintei, durerii tragice), dar nu le "plateste" propriu-zis.

*am gasit cuvantul asta "incumba" neologistic in dictionar ca nu stiam cum sa zic almintrelea "sunt datoria". ca asta sunt, o datorie. legala.

Vezi tu? De cele mai multe ori magarul este pus sa care cu carca altceva decat apa si paie.

Suntem de acord ca daca angajat nu e nici contributii si impozite nu sunt.

Nici salariu net...

Dar acelasi lucru se intampla cu orice costuri. Daca nu produci nimic nici costuri cu materia prima nu ai. etc.

Deci, nu angajatul plateste impozite si contributii.

Editat de Boshaft_Sylvester, 17 aprilie 2014 - 16:02.


#122
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 14.412
  • Înscris: 15.04.2006

 Val888, on 17 aprilie 2014 - 13:17, said:

Pai si pensionarii ce dreaq fac cu banii aia ? Se duc in vacanta in Caraibe ? NU, tata, cumpara haleala si maruntisuri DE LA PRIVAT. E investitie indirecta. Si ce face privatu' cu banii aia ? AIA E MAREA INTREBARE. Ce pi*** m**** s-a facut cu suta de miliarde de euro intrati in tara in ultimii 10 ani, in afara de gipane, mertzane, vile de jmekeri si conturi in strainatate ? Aaaa, importuri. Ca noi suntem prea ciumegi sa producem. Noi facem bijnita, ca e mai simplu. Da' unde facem bijnita aia ? In strainatate ? Cumparam de la turci, vindem la nemti si scoatem profitu' ? Neeee, nu merge, ca ne ia fiscu' german la ochi. Nu, tata, in Romania, ca e loc. Aici se face banu' gros.

De banii aia da-I lu ala cu 10 milioane si 3 copchii o relaxare fiscal, caci ala sigur consuma, nu pensionarului, pensioner care nu consuma, ci isi face depozite la CEC.
Iar taxele si impozitele mari il afecteaza pe privatul cinstit, nu pe bisnitar care oricum marfa nu o trece prin contabilitate

Editat de galeo, 17 aprilie 2014 - 16:11.


#123
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.001
  • Înscris: 01.12.2010

 Boshaft_Sylvester, on 17 aprilie 2014 - 16:01, said:

Vezi tu? De cele mai multe ori magarul este pus sa care cu carca altceva decat apa si paie.
Da, si de si mai multe ori, nici apa nici paiele nu tzashnesc in mod miraculos spontan si regenerabil din vreun orificiu al trupurilor de angajatori, ci angajatorii redistribuie venitul produs de magar catre furnizorii de apa si paie...

#124
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.558
  • Înscris: 01.10.2013

 leogoto, on 17 aprilie 2014 - 16:04, said:

Da, si de si mai multe ori, nici apa nici paiele nu tzashnesc in mod miraculos spontan si regenerabil din vreun orificiu al trupurilor de angajatori, ci angajatorii redistribuie venitul produs de magar catre furnizorii de apa si paie...

Asa, asa!

#125
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.080
  • Înscris: 02.08.2012

 lmk, on 17 aprilie 2014 - 16:00, said:

Îi tai din impozitele pe care le are de plătit, deci firma rămâne cu profituri mai mari, deci are mai mulţi bani pentru dezvoltare, eventual pentru a face mai multe angajări.

CARE PROFITURI, CETATENE, DACA N-ARE CLIENTI ? SAU CLIENTII N-AU BANI ? Ce dreaq, pe cine prostesti ? Pen' ce sa angajeze patronu' ? Pentru a vinde juma' din ce vindea inainte cu mai multi angajati ? Sa-ti spun io ce se va intampla ? Va da afara din angajati. Asta inseamna ca va creste somaju', deci patronu' va putea sa le spuna "fericitilor" care inca mai au slujba "domni angajati, de maine va platesc juma' de salariu, iar cine maraie e liber sa se care, ca mai sunt 100 de insi la usa care vor sa ia un ban aici". Hehe ... cand te gandesti cati naivi pun botu' la textele astea si nu se gandesc la consecinte ... fix ca la alegeri. Te lacomesti la 3 lei in plus, si nu realizezi ca maine nici nu vei mai avea salariu. Ne mai miram dupa aia de ce sunt votati unii sau altii.

Editat de Val888, 17 aprilie 2014 - 16:57.


#126
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.207
  • Înscris: 13.05.2008
De ce se discuta numai de pensionari pe aici?
:)
intreg aparatul bugetar este supradimensionat intentionat de catre toti guvernantii; Acolo trebuie taiat ..  criterii de competenta -> feedback de la cetatean -> concedieri; Asa se rezolva problema;

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate