Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Daca puterile Axei castigau Al Doilea Razboi Mondial...

- - - - -
  • Please log in to reply
236 replies to this topic

#181
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View Postlucifer76, on 28 decembrie 2014 - 19:28, said:

Nici romanii nu sunt anti-niggers, dar de ce oare?
Perceptia mea este ca sunt la fel de antisemiti ca si anti-negri, ori crezi ca lui cabral nu i s-a spus cioara? Ba chiar de curand: http://www.cabral.ro...arata-un-rasist

Asta cu anti-semitismul la romani mi s-a parut mereu distractiva, mai ales ca multi sustin ca sunt crestini buni, iar Iisus era evreu. Dragoste & ura in acelasi timp.

View Postlucifer76, on 23 ianuarie 2015 - 07:14, said:

S-au aliat cu italienii si spaniolii, care numai arieni nu erau.

Si la sfarsit nu i-au scutit nici pe ei de crime.
http://www.spiegel.d...y-a-874024.html

View Postsearcher-star, on 23 ianuarie 2015 - 09:31, said:

Daca le luam in context adica langa alalalt fenomen similar si concomitent numit gulag, nu e chiar asa mare branza. Repet, exagerati voi astia prapastiosii.
Oricum aici ne dam cu presupusul despre ce ar fi fost daca castiga Axa. Eu cred ca ar fi masacrat foarte multi oameni in numele unei ideologii.

Nemtii au omorat in masa inainte de al doilea razboi mondial, au facut-o in timpul razboiului. De ce sa cred ca s-ar fi oprit?

#182
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostLL13G, on 26 ianuarie 2015 - 20:04, said:

Oricum aici ne dam cu presupusul despre ce ar fi fost daca castiga Axa. Eu cred ca ar fi masacrat foarte multi oameni in numele unei ideologii.

Nemtii au omorat in masa inainte de al doilea razboi mondial, au facut-o in timpul razboiului. De ce sa cred ca s-ar fi oprit?
Pragmatismul.
Comunistii aveau mana mult mai libera, oricine poate fi comunist, din orice neam. Poti gasi gunoaie sa-ti serveasca entuziast ideologia in orice tara. Comunismul poate avea cati membri vrea. Nazismul nu e deloc asa lejer ca situatie. Poate avea doar atatia membri cati are rasa pe care o preaslaveste. Multi nemti ziceau de altfel ca lupta pe termen lung e intre Europa si Asia deci e contra-productiv sa extermini rusi si alti albi.

Edited by searcher-star, 27 January 2015 - 09:34.


#183
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View PostLL13G, on 26 ianuarie 2015 - 20:04, said:

Nemtii au omorat in masa inainte de al doilea razboi mondial?

pe cine?

#184
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View Postsearcher-star, on 27 ianuarie 2015 - 09:33, said:

Pragmatismul.
Comunistii aveau mana mult mai libera, oricine poate fi comunist, din orice neam. Poti gasi gunoaie sa-ti serveasca entuziast ideologia in orice tara. Comunismul poate avea cati membri vrea. Nazismul nu e deloc asa lejer ca situatie. Poate avea doar atatia membri cati are rasa pe care o preaslaveste. Multi nemti ziceau de altfel ca lupta pe termen lung e intre Europa si Asia deci e contra-productiv sa extermini rusi si alti albi.

Nu prea vad unde e pragmatismul tinand cont de cat de mare era distanta intre cele 2 fronturi deschise, faptul ca nu i-au dat in mare la Dunkirk pe englezi, etc..

View PostPengoon, on 27 ianuarie 2015 - 17:20, said:


pe cine?
In Africa de Sud-Vest au avut niste colonii si acolo au purces la uciderea unor bastinasi. Nu sunt singurii, englezii au facut la fel cu burii, dar oricum exista un precedent.

#185
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostLL13G, on 27 ianuarie 2015 - 21:19, said:

Nu prea vad unde e pragmatismul tinand cont de cat de mare era distanta intre cele 2 fronturi deschise, faptul ca nu i-au dat in mare la Dunkirk pe englezi, etc..
Cand te izbesti de situatie te adaptezi. Altfel nu castigi. Vorbim daca castigau, nu? Erau obligati sa faca concesii, inca din timpul ostilitatilor. Altfel n-aveau cum castiga.

#186
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View PostLL13G, on 27 ianuarie 2015 - 21:19, said:

In Africa de Sud-Vest au avut niste colonii si acolo au purces la uciderea unor bastinasi. Nu sunt singurii, englezii au facut la fel cu burii, dar oricum exista un precedent.
s-a inabusit o rascoala intr-o campanie militara. nimic diferit de ce au facut englezii in india in 1857, doar la o scara mai mica. nimic comparabil cu o exterminare industrializata.

#187
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View PostPengoon, on 28 ianuarie 2015 - 16:32, said:

s-a inabusit o rascoala intr-o campanie militara. nimic diferit de ce au facut englezii in india in 1857, doar la o scara mai mica. nimic comparabil cu o exterminare industrializata.
Au facut-o? Au facut asta in mod sistematizat in al doilea razboi mondial? Aveau practic abrici de omorat oameni.
Eu cred ca ar fi dorit sa aiba doar blonzi cu ochi albastri.

#188
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Ai o imagine deosebit de caricaturala a istoriei. Te-ai uitat prea mult pe Hitler Channel... aaa... History Channel.

#189
Painkiller_DM

Painkiller_DM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 21.03.2007

View PostLL13G, on 26 ianuarie 2015 - 20:04, said:

Perceptia mea este ca sunt la fel de antisemiti ca si anti-negri, ori crezi ca lui cabral nu i s-a spus cioara? Ba chiar de curand: http://www.cabral.ro...arata-un-rasist
Nu numai ca-i cioara dar promoveaza si decadenta televizata alaturi de Cacatos, Maruta fara Puta si alti clasici in viata. Dar asta-i alta discutie...

Oricum, era vai si amar de americani daca castigau nemtii in Europa caci mai mult ca sigur nu ar fi castigat ei Razboiul Rece Reich-America si astazi ar fi fost cu totul alta lume cu SUA relevanta doar undeva pe la periferie. Cum de altfel ii este si locul.

#190
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013

View PostPainkiller_DM, on 04 februarie 2015 - 13:33, said:

Oricum, era vai si amar de americani daca castigau nemtii in Europa ...

Nu stiu cum era daca il castigau dar un lucru e sigur daca razboiul mai dura cateva luni: incasau MACAR doua atomice.

Si-l castigau dup-aia. Pe razboi.

Si-si luau locul bine-meritat, in fruntea bucatelor.

Planul Morgenthau ar fi parut culmea umanismului.

Edited by Boshaft_Sylvester, 04 February 2015 - 19:49.


#191
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
doar ca o parere personala...Hitler a fost indirect manipulat de Occident contra URSS, de-aia revista Time il declarase la un moment dat omul anului si de-aia americanii initial erau neutri....insa nimeni nu a anticipat ca el se va indrepta si catre Occident...
e o prostie sa crezi ca toti au inchis ochii la programul de inarmare desi ei aveau interdicitii...
n-a fost suficient de intelept sa nu se puna cu TOTI, daca s-ar fi concentrat doar catre URSS razboiul era 100% castigat

#192
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Nu cred ca Vestul ar fi lasat Germania sa inghita Rusia, fie ea si sovietica. Plus, mai era si Polonia intre ele...

#193
CristianMoldoveanu

CristianMoldoveanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 18.02.2015
Eu cred ca chiar daca ar fi castigat Hitler, un astfel de imeperiu masiv s-ar prabusi sub propria lui greutate. Toate popoarele ocupate si-ar fi cautat libertatea cu orice pret, si fortele germane ar fi fost intinse la limita. Toata povestea u ar fi durat prea mult in opinia mea.

#194
Resolute

Resolute

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 28.08.2013

View Postsearcher-star, on 07 ianuarie 2015 - 15:34, said:

1 Americanii erau foarte aproape de ideea asta a albilor vs restul.
2 Numai ca nemtii au fost prea germanocentrici, si americanilor nu le-a placut nici totalitarismul lor.
Plus ca pe atunci era Roosevelt, un adevarat closet communist.

1 Nu prea. Pe italieni si mediteraneeni in general nu prea ii suportau. Nici pe irlandezi nu i-au inghitit multa vreme, si nu doar pentru ca erau catolici. Vezi cateva caricaturi de irlandezi facute prin ziarele americane pe la 1900.
2 Care totalitarism? Hitler n-a avut niciodata puterea pe care o avea Stalin in URSS. Sistemul judiciar nu a fost niciodata subordonat partidului, armata nu era politizata, proprietatea privata era protejata etc nu mai reiau discutia. Totusi nu neg ca regimul evolua treptat spre unul semi-totalitar, dar adaptat specificului politico-cultural germano-prusac.
3 Corect

View PostPainkiller_DM, on 21 ianuarie 2015 - 20:00, said:

Dintre cehi, belorusi si baltici ar fi selectat o parte maricica pt germanizare, avand gene mai apropiate de germanici, dupa ratiunea nazistilor.

Asta cu "omorau [insert random tribe here]" s-ar fi intamplat intradevar in timpul lui Hitler. Dupa moartea lui, daca nu iesea aripa radicala SS dominanta in Germania, s-ar fi liberalizat colonizarea estului putin si s-ar fi reinfiintat chiar statul rusesc, ucrainean, samd.

Hai sa fim seriosi. Era mai greu sa omori atatia oameni pe timp de pace. Ar fi fost deportari foarte probabil, dar nu exterminari in masa si nici un Holocaust.
Poate s-ar fi reinfiintat Rusia sau Ucraina, dar nu ca state slave ci ca state germanice. Adica un fel de Lombardii ale estului.

View PostLL13G, on 21 ianuarie 2015 - 19:52, said:

Omorau slavii pt ca nu erau arieni? Omorau tiganii pt ca nu erau arieni? Omorau evreii pt ca nu erau arieni?

Tehnic vorbind tiganii sunt arieni, majoritatea amestecati cu dravidieni. Evreii est-europeni erau chiar si mai arieni. Macar daca ar fi respectat criteriul arianismului. Dar nu, majoritatea nazistilor au mers pe linia nationalismului etnic de secol 19, foarte putini au sustinut o docrina ariana/nordicista adevarata.

View PostLL13G, on 28 ianuarie 2015 - 20:02, said:

Eu cred ca ar fi dorit sa aiba doar blonzi cu ochi albastri.

Pai atunci trebuiau sa extermine vreo 70% dintre germani, incepand cu Hitler!

View PostCristianMoldoveanu, on 26 februarie 2015 - 19:36, said:

Eu cred ca chiar daca ar fi castigat Hitler, un astfel de imeperiu masiv s-ar prabusi sub propria lui greutate. Toate popoarele ocupate si-ar fi cautat libertatea cu orice pret, si fortele germane ar fi fost intinse la limita.

Totusi unele popoare si-au obtinut libertatea datorita Germaniei, croatii, flamanzii sau slovacii de pilda. Chiar si ucrainenii sau bielorusii au obtinut mai multa autonomie dupa 1942.

Edited by Resolute, 27 February 2015 - 04:16.


#195
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostResolute, on 27 februarie 2015 - 04:11, said:

2 Care totalitarism? Hitler n-a avut niciodata puterea pe care o avea Stalin in URSS. Sistemul judiciar nu a fost niciodata subordonat partidului, armata nu era politizata, proprietatea privata era protejata etc nu mai reiau discutia. Totusi nu neg ca regimul evolua treptat spre unul semi-totalitar, dar adaptat specificului politico-cultural germano-prusac.

Io zic ca mai degraba evolua de la semi la total, iar cu dominatii era total.

Edited by searcher-star, 27 February 2015 - 15:29.


#196
Resolute

Resolute

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 28.08.2013

View Postsearcher-star, on 27 februarie 2015 - 15:28, said:

Io zic ca mai degraba evolua de la semi la total, iar cu dominatii era total.

Daca zici asa atunci si eu zic ca SUA evolua spre semitotalitarism dupa 1932.

Cu dominatii care? Daca te referi la aliatii din Axa nici poveste. Nici macar daca te referi la danezi, olandezi, norvegieni sau belgieni.
Cu slavii ocupati da.

Edited by Resolute, 27 February 2015 - 21:46.


#197
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostResolute, on 27 februarie 2015 - 21:40, said:

Daca zici asa atunci si eu zic ca SUA evolua spre semitotalitarism dupa 1932.
Pai l-am vorbit io vreodata de bine pe Roosevelt?

#198
KarlAsgar

KarlAsgar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.04.2017
Scenariul asta se apropie catusi de realitate:  

Cum ar fi arătat lumea de azi dacă puterile Axei câștigau războiul?


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bSCuE7jmFa4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by KarlAsgar, 04 May 2017 - 07:44.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate