Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Tutorial video despre conectarea routerului Huawei HG658 pe RCS-RDS

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Zonny

Zonny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.12.2006
Cum am promis pe un alt topic, am facut un tutorial video despre cum putem sa conectam routerul de la Romtelecom
si anume Huawei HG658 (firmware care se termina cu .23) pe internetul de la RCS-RDS.
In acest tutorial va voi arata cum se face conexiunea PPPoE cat si cum puteti activa reteaua wireless.
Pentru alte setari avansate sau nu... se va discuta mai jos.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LNMLOLNac5U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Zonny, 09 April 2014 - 18:30.


#2
alexmanu

alexmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 08.08.2009
Salut,
la mine situatia este urmatoarea, folosesc internet de la RDS insa nu am acces la router( netul de la job) .
Fiind distanta mare de la router la laptop beneficiez de net prin cablu. Internetul nu functioneaza decat pe laptopul respectiv( daca conectez un alt laptop nu funtioneaza netul).

Acum vin intrebarile pt setarea unui HG658:
1. Procedura este aceeasi si in cazul meu?
2.Trebui sa modific  Ip.ul in router?
3. Referitor la pasul in care treb sa introduc user si parola pt rds (evident ca nu.l am) las necompletat?

#3
Zonny

Zonny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.12.2006
Daca internetul merge doar pe laptopul de la munca, atunci e posibil sa fie activata filtrarea pe adrese MAC in acel router...

Totusi nu inteleg, acest router HG658 este routerul de la serviciu care iti da tie net sau e routerul tau pe care ai vrea sa il conectezi la firul care iti vine in laptop ?

#4
alexmanu

alexmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 08.08.2009
Routerul HG658 e al meu ( un fost client romtelecom mi la donat) .
La serviciu am net doar prin cablu, nu am acces a router si exact cum ai zis tu cred e activata filtrarea pe adrese MAC.
Vreau doar sa pun routerul HG658 ca sa ma conectez pe wireless.
Asa cum am zis am urmat tutorialul si nu a mers netul prin wireless, ma conectez la router insa nu am net.

Acasa am testat doar pt PROBA acelasi router conectat la un router TP Link- conectand LAN1 de la TP LINK   cu LAN1 de la HG658 - folosind vechile setari romtelecom asa cum a venit el initial si am reusit sa ma conectez wireless doar folosind parola de pe spatele lui HG658.

Am cautat  sa clonez adresa MAC a laptopului si sa o pun la HG658 folosind acest filmulet insa nu am reusit,
Ai ceva idei ce as mai putea incerca?

#5
kill3rblitzkrieg

kill3rblitzkrieg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.03.2010
Buna,
As avea o intrebare : pot sa leg doua calculatoare la modemul respectiv?

#6
sssnake

sssnake

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.03.2007
Va salut! Incerc si eu sa configurez un HG658 pt RDS si in momentul cand vreau sa intru pe adresa cu "wanuplinkmode", nu imi apare nimic. Am Versiune Software V100R001C24B038.

#7
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
neavand firmware-ul necesar e perfect normal sa nu poti.

#8
ioany

ioany

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.03.2007
De unde se poate obtine firmware necesar? In afara de Telekom.

Edited by ioany, 28 June 2015 - 10:26.


#9
Zonny

Zonny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.12.2006
Daca deja v-a fost actualizat routerul cu noua versiune de la Telekom, tutorialul video nu va putea fi dus la bun sfarsit din pacate.
Totusi posibil sa mai existe o sansa daca reusiti sa schimbati softul/firmware-ul cu unul mai vechi, aveti mai jos doua versiuni de firmware mai vechi:
- ver. _B018   ->  https://goo.gl/YrLFmY
- ver. _B025   -> https://goo.gl/TNe431

Va rog confirmati daca v-a mers...

Edited by Zonny, 17 August 2015 - 11:41.


#10
Zonny

Zonny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.12.2006
Link-urile de mai sus nu mai sunt bune, puteti folosi acest link pt. versiunea _B016 - https://goo.gl/uCslfU

#11
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 18.04.2008
Dar pentru a-l atașa la o rețea fără PPPoE cum se face?
Pe PPPoE am reușit, dar pntru un LAN, nu.

#12
Zonny

Zonny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.12.2006
Urmariti tutorialul pana la minutul 6:30, iar acolo la
TIP CONEXIUNE alegeti -> IP_Routed(IP)
TIP IP -> IPv4
NAT -> Dezactivat
Tip Adresa -> DHCP
MTU -> Automat (1500)
MSS -> Manual - Marime 0

...pe urma urmariti tutorialul in continuare.

Cablul cu internet (cu ip prin DHCP)se baga in Lan 1 si ar trebui sa aveti internet prin porturile Lan 2,3,4 cat si prin wireless...

#13
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 18.04.2008
Când am făcut asta puteam doar să accesez meniul routerului. și nimic altceva.

#14
Zonny

Zonny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.12.2006
@KyKyKyKy scz. ca rsp. asa tarziu, eu asa am setat acest router si merge...
Deci schema cam asa este:
1. Routerul principal care se conecteaza la internet prin PPPoE sau IP Dinamic/Static configurat corespunzator cu DHCP activ si Nat activat (ideea e sa dea net)
2. Configurat routerul Huawei HG 658 ca in tutorial, exceptie setarile de mai sus.
3. Firul care vine din routerul principal sa intre neaparat in Huawei HG 658 in portul Lan1

Observatie!!!
Routerul principal sa distribuie IP-uri din clasa 192.168.0.x (x e un numar de la 1 la 245)
Routerul Huawei HG 658 va distribui IP-uri din clasa 192.168.1.x

P.S - Daca am gresit ceva va rog sa ma corectati sau sa completati...

Edited by Zonny, 06 October 2015 - 20:19.


#15
aditeo_yahu

aditeo_yahu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.01.2011
Salut.
Foarte interesant tutorialul si folositor, multumesc.
Dar m-am lovit de problema cu username-ul si parola de logare la web interface. Tocmai am incercat la un hg658 branduit telekom si bineinteles ca nu a mers, asa ca am descarcat firmware-ul de la Clicknet Romtelecom din link-ul de mai sus, cu ver. B016 si nu merge admin admin sau celelalte variante, cu parola 123456 admin1234 sau admin12345. Probabil, l acest firmware, fiecare client avea, ca si la cele Telekom de acum, parola personalizata trecuta pe spatele routerului, asa ca nu merge sa te conectezi decat daca gasesti o parola master de superadmin sau ceva.
Asa ca va rog, pe cei au reusit, sa posteze aici user si parola de acces si firmware-ul de descarcat si/sau varianta lui, ca sa pot incerca la altul tot de telekom dar cu un firmware la care sunt sigur ca stiu parola de logare sa pot configura si folosi routerul,  ca acum l;a acesta am interfata de la clicknet si nici nu am cum ma conecta... Eventual contact pe privat.
Va multumesc.

#16
Zonny

Zonny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.12.2006
Cineva care a resoftat cu acest firmware de mai sus a afirmat ca dupa mai multe reseturi a mers cu admin/admin
[ https://i.imgur.com/lfIGaSK.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Puteti incerca si variantele user/password   -  user/user   -   vodafone/vodafone    -    root/admin   -   admin/(la parola nu scrieti nimic)

Edited by Zonny, 09 October 2015 - 16:04.


#17
aditeo_yahu

aditeo_yahu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.01.2011

View PostZonny, on 09 octombrie 2015 - 15:48, said:

Cineva care a resoftat cu acest firmware de mai sus a afirmat ca dupa mai multe reseturi a mers cu admin/admin
[ https://i.imgur.com/lfIGaSK.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Puteti incerca si variantele user/password   -  user/user   -   vodafone/vodafone - root/admin   -   admin/(la parola nu scrieti nimic)


Asa e, confirm, trebuie reset dupa ce schimbi firmwareul si daca nu merge cu admin admin lasati-l 10 minute pana incercati iar, va merge. daca nu, iar hard reset si incercat admin admin si daca nu merge, iar pauza 10 minute, pana la urma merge fara a incerca alte variante de parole. Pentru firmware-ul HG658V100R001C24B016_upgrade_main.bin

Succes!

Multumim Zonny, esti tare!

ps-s-ar putea incerca seta si mufa adsl sa devina wan si sa ai 4 porturi wan? sau adsl-->sa devina lan4? just a thought..

#18
aditeo_yahu

aditeo_yahu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.01.2011
Confirm ca merge, l-am testat pe rds, am facut si test viteza

[ http://www.speedtest.net/result/4731630507.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

multumim Eduard

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate