Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Conectare boxe vechi cu mufa rotunda la amp

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
fodur

fodur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 21.07.2010
Buna ziua oameni buni,

Ma prezint cu o mica dilema. Am gasit niste boxe vechi romanesti pe fiecare scrie clar in spate 8VA 6ohmi.
Dilema: mufa lor este rotunda; am taiat firele le-am pregatit frumos, sunt gata sa le conectez la amplificator (care-i capabil de 6ohmi) dar inainte sa fac vreo prostie trebuie sa va intreb: merge? si care fir insurubez unde, pentru ca amandoua sunt imbracate alb.
Mersi frumos

#2
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Pune niste poze .

#3
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,491
  • Înscris: 08.12.2006

 fodur, on 08 aprilie 2014 - 17:27, said:

amandoua sunt imbracate alb.

Ia o baterie (merge şi acumulatorul telefonului) şi atinge firele de bornele + şi -. Doar le atingi scurt, nu le laşi mult timp aşa, ci doar cât să vezi cum se deplasează membrana. Dacă membrana este împinsă în afară apoi revine, firul de plus este cel de la borna plus a bateriei / acumulatorului. Dacă membrana este trasă înăuntru, firul de plus este, evident, celălalt (adică cel pus la borna minus a bateriei).

#4
fodur

fodur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 21.07.2010
Multumesc pentru explicatia punctuala. Nu pot vedea miscarile membranei. Boxele sunt acoperite de panza neagra, care nu pare detasabila.

Edited by antinari, 08 April 2014 - 19:04.
Nu e necesara citarea postului anterior


#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,491
  • Înscris: 08.12.2006
Dacă nu vezi, pui mâna Posted Image
E suficient să atingi marginea membranei, (cred că) se poate ajunge la ea împingând uşor pânza spre interior, astfel îţi dai seama dacă membrana e trasă sau împinsă.

#6
fodur

fodur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 21.07.2010
Cred ca am reusit; adica nu pot spune 100%. A  trebuit sa "infig" putin degetul in panza (a rezistat presiunii in ambele cazuri) cert e ca: tensiune trece prin ele, pocnesc putin.
Si: nu atat impinge cu convingere atata cat simt o reactie contra degetului. Cu firele inversate nu simt nimic, si pocnitul e diferit, supt ..mai slab.

Inca o data multumesc pentru ajutor, am invatat un lucru nou azi.

Edited by fodur, 08 April 2014 - 19:24.


#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Era mai simplu, ca inainte de a taia firele, sa te uiti care fir e legat la lamela si care e legat la stift. Stiftul se lega la rosu(+)

#8
fodur

fodur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 21.07.2010
..pardon, doua lucruri noi! Mersi ca m-ai deslusit myshyk, stii, mi-am dat seama de asta la a doua boxa, unde am lasat firul din centru mai lung atunci cand l-am dezbracat. Dar a trebuit sa le egalez perfect ca sa le pozitionez pe bateria de telefon fara sa ating firele cu mana.

#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
De mers merg legate oricum, nu se-ntampla nimic grav, oricum ele lucreaza-n curent alternativ, dar pt o functionare corecta important e ca ambele boxe sa fie in faza.

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Doar ca legate in antifaza, adica una intr-un fel, cealalta invers, apar distorsiuni la nuvele medii de semnal si se aude prost.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate