Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Afacere paleti?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Zilele trecute mi-a sarit in ochi aceasta treaba cu paletii. Eram in birou la o firma (productie), si un angajat vine si ii zice sefului ca nu mai are paleti pe ce sa puna nu stiu ce. In alta zi, in timp ce conduceam, vad pe o cladire, scris mare, "cumpar paleti, orice cantitate". Acum 10 minute ma uitam pe niste site-uri cu anunturi straine, si vad cateva anunturi de genul "pallets wanted - as much ...".

Care ii smecheria? La o simpla cautare pe google am gasit nenumarate firme / oferte, gata sa aprovizioneze orice stoc.
Cand eram mic, tata avea o firma de debitat busteni, si facea si astfel de paleti dar nu in cantitati industriale, gen 2-3000 / luna.

Am undeva un teren de 4000 mp, firme de lemne in apropiere in jur de 10 (si nimeni nu face paleti), angajati pentru 700 ron / luna se gasesc la greu.
Nu ma intereseaza neaparat afacerea, desi nu ar strica. Ma intereseaza mai mult sa stiu care ii smecheria? De ce exista cerere continua pe piata, daca exista deja oferte la greu?

Parerea mea logica, ii ca, costul producerii de paleti (cantitatea de material pierduta) ii prea mare, in raport cu profitul obtinut  ? Si ofertele de pret actuale sunt prea mari din punctul de vedere al cumparatorilor, mai ales ca paletii sunt trecuti la cheltuieli, pe care logic, toti patronii incearca sa le micsoreze?

Attached File  images.jpg   4.27K   23 downloads

#2
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
La fel cum tu ai vazut la o firma de productie ca se cautau paleti, la fel am vazut si eu la o fabrica, depozitati mii de paleti si ii aruncau sau ii dadeau unora pt lemne de foc.
Cred ca e greu sa se gaseasca unii pe altii. E ca la sticlele de bere :) barurile si restaurantele au in magazie gramezi iar fabrizile de bere au nevoie. In cazul asta sunt mai multe modalitati prin care acestia fac schimburi insa cu paletii cred ca indiferenta e marea problema.

#3
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
esti sigur ca era vorba de paleti si nu de peleti ?
in ambele situatii?
poate ala era fochistu de la centrala...
iar in al 2-lea caz ala comercializa peleti pentru foc mai departe...

faza cu neintalnirea cererii cu oferta e o gogomanie, e o neintelegere pe undeva la mijloc.

PS sticlele de bere nu se refolosesc ci se recicleaza. De fapt am impresia ca niciun fel de sticla nu se mai refoloseste pentru ca costul curatarii-sapalarii si pericolele cauzate de potentiale substantele chimice care ar fi putut fi depozitate in sticle si care ar putea duce la moartea consumatorilor sunt prea mari
Prin urmare sticla se sparge, se retopeste si se retoarna in forma initiala.

Edited by onlyone, 06 April 2014 - 01:35.


#4
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Sigur era paleti si nu peleti. Tocmai de asta am pus si poza ca sa nu se confunde. Si nu, nu era fochistul, fiind tiruri in curtea firmei, acestea urmau a fi incarcate, iar marfa se punea pe paleti si se transporta.

Scrie pe google "cumpar paleti" si vei vedea anunturi destule si diverse. De ce ai da anunt pe net, cand poti suna la o firma si ti si aduce acasa? Nu cred ca ii vorba ca nu se intalneste cererea cu oferta, adica pana mea, cine cauta sau vinde paleti, au totusi minte sa se intereseze. Asa cum toata lumea gaseste de cumparat aifoane, gaseste si paleti fara probleme...
Ma intriga subiectul. Zici ca ii ceva gen masina de cusut germana.

#5
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Din cate am vazut eu, cei multi care cumpara paleti, doresc paleti deja folositi, nu noi. Asta are implicatii serioase asupra pretului.

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
e o afacere gen fier vechi
ceidare-i cumpara pe mai nimic ii vand mai departe doritorilor facand profit
asa cum a precizat colegul, e vorba de paleti (standard) folositi
pretul de vanzare al unui palert SH e mult sub al unuia nou
cei care folosesc paleti n-au nici un interes sa-i cumpere noi
e vorba de circuitul paletului in natura
expeditorul trimite marfa pe paleti... pe care nu-i mai recupereaza ca n-are cum, destinatarul vrea sa scape de ei pentru ca nu-i folosesc la nimic
aici intervine intermediarul

#7
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Asta vroiam sa scriu: Primesti marfa pe palet gratuit - La urma iti ramane si iti incarca curte aiurea.
Astia in auchan dau cu vopsea pe euro palet si baga in magazin pe post de raft... dar in mare este o durere de cap ce sa faci cu lemenele alea.

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Mos-Nicolae, on 06 aprilie 2014 - 08:35, said:

Asta vroiam sa scriu: Primesti marfa pe palet gratuit - La urma iti ramane si iti incarca curte aiurea.
Astia in auchan dau cu vopsea pe euro palet si baga in magazin pe post de raft... dar in mare este o durere de cap ce sa faci cu lemenele alea.

Paletul nu e gratuit, e inclus in pret. Iar cautare au doar "europaletii" nu orice ambalaj de lemn, pe care se transporta marfa.

#9
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Tu platesti marfa - transportul si restul sunt incluse in pret.
Acuma cat sa ceri pe un palet? Si daca se merita sa dai 1000 de ron(cu tot cu taxele la stat) unui angajat sa stea sa vanda asa ceva? pe langa angajat obligatoriu trebuie un stivuitor sa stea tot timpul ocupat cu incarcat marfa in tir.

#10
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ca la casa de schimb valutar
un europalet ce cumpara cu ~10 lei si se vinde cu ~20
(+/-functie de model, aspect, calitate, sarcina, material)

#11
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
cu cat se cumpara de nou?

#12
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pretul variaza foarte mult pentru ca sunt cateva categorii de greutate, de structura(model), de materiale...
un model din plastic e vreo 15€+TVA

#13
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
La ce rost or face de plastic? Oricum sunt de unica folosinta, cel putin la firmele de distributie.

#14
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
aia din plastic se spala usor (industria alimentara) si exista modele rezistente
doar ca nu se mai repara

#15
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Deci o logica - Daca ar pune carne/mezeluri pe ala de lemn s-ar alege cu lemnisoare infipte prin produs.
Nu am intalnit pana acuma de plastic.

Edited by Mos-Nicolae, 06 April 2014 - 18:51.


#16
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
sunt dificil spre imposibil de igienizat aia din lemn + ca reactioneaza nasol la apa :)

#17
sonic_adi

sonic_adi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.11.2004
Salut,

Paletii  sunt de 3 feluri:  paleti EURO, paleti NONEURO  si paleti speciali.

Paletii Euro sunt paleti cu valoare, cu dimensiuni standard. Acesti paleti au valoare in orice magazin si nu sunt aruncati la foc.
Paletii Non euro, au aceleasi dimensiuni sau dimensiuni apropiata cu EURO  dar nu respecta standardele.
Paletii speciali  ii numesc pe acei paleti  pe care sunt ambalate placile de rigips spre exemplu care  au dimensiuni foarte mari.

Ce te intereseaza pe tine este sa produci Europaleti  si in romania din cate stiu doar doua firme au licenta sa produca si inca cateva sa ii repare.

Ca sa-ti faci o idee, am atasat poza cu ce contine un palet EURO. Trebuie sa realizezi ca  si cuiele sunt speciale Posted Image)

Attached Files


Edited by sonic_adi, 06 April 2014 - 20:19.


#18
Milea222

Milea222

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.03.2014
Din cate stiu eu,atunci cand cumperi ceva ce iti vine pe palet opresc 20 sau 25 lei iar atunci cand te duci cu paletul si cu factura la firma de la care ai cumparat iti dau banii inapoi!
De exemplu carrefour are un munte de paleti la receptie marfa ,dar la un anumit timp fiecare distribuitor vine si isi ia paletii!
Ca producator eu cred ca mai mult ai pierde sau ai avea un castig nesemnificativ:)!
De obicei le cumpara cu 15 -25 lei maxim la firmele care ii repara si ii dau la pret intreg ii cumpara cu putini bani pt ca nu iti cer factura sau ceva de genul!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate