Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 

internet in zona fara semnal

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
mirunapopa

mirunapopa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.04.2014
Buna,
Ma poate ajuta cineva cu un sfat,m-am mutat intr-o zona unde nu avem nici un operator gen romtelecom,rds,upc.nu am semnal gsm decat la cosmote 2 linii,dar netu 3g de la ei prin stick nu are semnal.internetul prin satelit e scump si am inteles ca nu are viteza buna,ce solutii as mai avea?

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Logic daca nici un provider nu-ti ofera asta in oferta comerciala poti doar sa faci tu un "long-shot" cu un prieten la ceva km dar presupun ca te depaseste altfel nu postai aici.
Satelitul clar nu merita decit in conditii extrem de speciale.
Ultima solutie desigur sa te muti.

#3
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Un modem conectat la o antena exterioara si poate vei avea semnal mai bun la Cosmote... stiu ca operatorii GSM au si astfel de echipamente insa costa ceva!

Vorbeste si cu cei de la 2K Telecom... poate ai noroc si prinzi ceva semnal de la ei - este relativ ieftin si chiar nelimitat!.

P.S. O sa mut acest thread in sectiunea potrivita

#4
mirunapopa

mirunapopa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.04.2014
Merci mult f300,dar nu ma pot muta,tocmai am cumparat casa.la 7 km distanta este rds,romtelecom dar vor sa ma lege si pe mine.nu sunt in munte,e un sat circulat.in urma cu 6 luni romtelecom a instalat acolo la alti vecini net prin unde radio dar au zis ca acum au scos din uz sistemul asta

Sunt din jud timis sat latunas

Nu vor sa ma lege la retea nici o companie.

#5
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Cine te-a pus sa cumperi casa fara utilitati

#6
mirunapopa

mirunapopa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.04.2014
Am sunat la rds call center si fufa a zis ca-mi poate oferi net si cablu tv,apoi cand am mers sa fac contractul a zis aia ca doar cablu.de tv nu am nevoie

#7
C0pilu

C0pilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.01.2006
Daca te urci undeva (pod, stalp...etc) cu telefonul/stickul nu ai semnal 3g? Mai poti incerca cu antena 3g cu castig mare, gasesti pe ebay la preturi rezonabule dar si in tara. Problema e sa gasesti un modem cu mufa de antena externa. Antena am mai folosit dar la telefoane tip fixomobil, care vin din fabrica cu mufa de antena.

Edited by C0pilu, 05 April 2014 - 22:04.


#8
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009
Din Serbia nu prinzi nimic? E un superdeal la Varset si in varf erau niste piloni; poate s-au milostivit sa dea cu o antena si spre voi. E cam departe dar s-ar putea sa prindeti ceva.

#9
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Modem extern 3G preferabil cu antena la vedere pentru a prinde internetul dela Cosmote impreuna cu asa ceva . Ar trebui sa fie suficient daca spui ca ai deja doua liniute semnal. Ba mai mult poate prinzi si de la alti operatori. Pentru ceva mai sofisticat poti incerca asta (sau ceva asemanator). Dar prima varianta ar trebui sa fie suficienta. De notat ca "ligheanul" parabolic nu trebuie musai sa fie din tabla plina, poate fi si o sita foarte rara.

Edited by george90, 05 April 2014 - 22:11.


#10
mirunapopa

mirunapopa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.04.2014
Nu e acoperire 3g in zona.cu sticku 3g de la cosmote imi intra net de 2g dar e asa slab ca nu se poate incarca nici o pagina,nici emailul nu-l pot citi.

#11
mac_razvan

mac_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 11.01.2007
Incearca Orange, initial cu o cartela prepay, pe site-ul lor spun ca au acoperire 3G buna in Latunas, com.Jamu Mare.

#12
mirunapopa

mirunapopa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.04.2014
Am cartela si orange si vodafone si nu au deloc nici macar semnal gsm.

#13
flowersf

flowersf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 21.05.2010
cu unu ca asta http://shop.internet...cartela-2222186
si cu o antena ca asta  http://www.elpismedi..._id=6&Itemid=83
si o cartele de la digi ai imcercat?

#14
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Vezi ca pe youtube sunt N videoclipuri cu antene homemade, constructie simpla si ieftina. Daca as fi in situatia ta, as incerca cateva variante, costa foarte putin (bani si timp). Mai jos este doar un exemplu, nu stiu daca e viabil dar cred ca merita incercat, de asemenea in dreapta paginii mai gasesti si alte chestii:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t8xM3byNYPI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
sau:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2D2RtiBvEJA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by altuser09, 06 April 2014 - 08:39.


#15
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011
Cunosc situația, lățunașul este într-o groapă, nu vei prinde semnal decât cu pilon.

#16
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
da'le o sansa ligheanelor de captare a semnalului pe care ti le'am dat ca exemplu mai sus. E *foarte* probabil sa prinzi si alti operatori cu acea antena -lighean directionala. Cu cat mai mare ligheanul cu atat mai bine.

#17
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,604
  • Înscris: 20.10.2006
E pe bune faza cu ligheanul de metal ? A incercat cineva ? As incerca si eu in alta zona, dar la munte.

Edited by LunaCrystal, 06 April 2014 - 13:18.


#18
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Normal ca este dar trebuie pus vertical stickul ala nu orizontal si pe cat posibil in focus.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate