Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

DigiMobil-probleme procurare SIM/-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
cornel_m2006

cornel_m2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 04.05.2012
salut
parcurg de ceva timp subiectele legate de serviciile oferite de RDS prin DigiMobil
am obs ca uneori sau destul de des, pe unele post-uri sunt amintite probleme legate de procurare SIM-uri
cred ca situatia ar trebui 'centralizata' intr-un fel pt ca problema e f des intalnita, aproape generala
cred/poate c-ar ajuta pe cei care ar dori sa inceapa 'aventura' procurarii unui SIM!

am inca in curs astfel de peripetii cu POPurile din C-ta, eu fiind din Mangalia; astept in acest sens o sesizare/propunere de la Rel cu clientii, care o am depusa de o saptamana

cum vi se pare?
atata timp cat iesi pe piata cu servicii de prepay si abonamente (deci si pt cei care inca n.au servicii de cabluTv), imi pun niste intrebari legate de o stare de normal si de ce o mai vreti voi/dvs:
- e atat de costisitor sa fii pregatit din timp cu un stoc suficient de SIM-uri/POP?
- tine oare tot de pregatire cand gasesti intr-un POP: 2 casiere (care mai asteapta cativa pensionari sau persoane care inca n.au conturi on-line pt a face plata abonam) si 2 birouri care sunt sufocate cu schimbari telef mobile, cabluri, etc schimbari/actualizari de contracte (insotite de zeci de pagini tiparite => atentie la aprovizionat cu cartuse de rezerva pt multifunctionala din POP), contracte noi (!?)
- e posibil ca totusi carerea sa fi depasit prognoza RDS cu aceste servicii?

Propuneri?:
ar fi in regula ca totusi sa ajutam  cu niste 'propuneri' depasirea unor astfel de situatii?

multumesc

#2
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
deci care e problema ?

#3
Colegu2002

Colegu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 17.06.2005
Am fost si eu tentat sa imi fac un abonament la ei.Dupa o LUNA dupa ce-am facut cererea online m-a contactat o duduie sa se laude ca au primit in sfarsit SIM-uri.Am zis PAS ! Cum sa iesi pe piata cu servicii de telefonie mobila si tu sa n-ai SIM-uri ?

#4
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Imi pare rau ca e situatia asta, dar intr-un fel, egoist, ma bucur ca-s mai putini "conectati la celulele" la care-s eu si astfel am sanse sa nu fie reteaua congestionata, precum era la alte retele cand eram abonat la respectivii :)
Daca nu ai rabdare nu trebuie sa apelezi la serviciile RDS-ului.

#5
XFR

XFR

    Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 10.03.2014
De ce aveti voi de nevoie de Digi mobil cand exista firme consecrate de telefonie mobile???

Edited by XFR, 04 April 2014 - 10:35.


#6
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Ce înţelegi prin "consacrate"?  Am vrut să portez un nr pe Orange şi, guess what! Nu aveau SIM! A trebuit să merg la Voda.

#7
XFR

XFR

    Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 10.03.2014
Nu am avut problem nici cu Orange nici cu Vodafone la capitolul SIM-uri.
Cosmote-ul și DIGI ies din discuție pentru că părerea generală este proastă.

La Orange am tot schimbat la viata mea ceva SIM-uri și de fiecare data au avut.

#8
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Experienţa ta e experienţa ta. Eu am avut alte experienţe.

#9
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Orange sunt aia care nu au SIM-uri pentru o portare postpay-prepay, dar au daca iti faci abonament Fluture? Scuze de off-topic, dar sunt patetici la faza asta, mai ales ca tipa din shop nu stia de avantajele acestui Fluture si nici dezavantajele. Era sigura ca functioneaza redirectionarea...

#10
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Eu am gasit SIM-uri in POP-uri.

Edited by ZIGZAG20, 04 April 2014 - 12:25.


#11
cornel_m2006

cornel_m2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 04.05.2012
constatasem si eu problema cu rabdarea

totusi, ati constatat si ceva imbunatatiri in zona de relatii cu clientii vs SIM-uri?? sa ramanem la subiect?

o ruga, pt a ajuta si alti 'cautatori', pt cei care ati/aveti procurat de curand SIM, oferiti si un nume de oras si/sau o locatie a POP-ului

patania/aventura mea cu aceste SIM-uri este cred demna de cartea recordurilor:
care ar fi probabilitatea ca sa gasesti un POP unde sunt Sim-uri, astepti linistit vreo ora, vii din alt oras, cu 10 min inainte de inchidere iti vine randul, dar... tonerul de la multifunctionala zice "'PAS'... sunt pe final", si in sediu nu exista unul de schimb!

#12
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Posttdan08, on 04 aprilie 2014 - 16:18, said:

Acum 5 minute ies de la un Orange Shop. Eram la cumpărături și o vad pe tipa libera asa ca intru. O întreb dacă îmi poate schimba simul cu unul compatibil 4G. Ma întreabă dacă sunt pe abonament sau pre pay. Eu zic pre pay. Ea răspunde că pentru pre pay nu are, doar pentru abonament are. Și îmi zice sa mai încerc saptamana viitoare ca poate o sa primească și pentru pre pay. Am zis ca o sa trec și săptămâna viitoare. Asa ca mi-e greu sa cred ca luni o sa găsesc sim 4G pentru pre pay.

postat acum 5 minute, da? ce zicea ala de mai sus cu firmele lui "consecrate" de telefonie mobila?

tovarasu', daca esteti amabil, be my guest...

#13
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
In Severin n-am avut niciodata probleme cu SIM-urile, nici eu si nici altii care s-au dus. Sunt doar doua POP-uri si alea sunt pline ochi de pachete prepay. Abonamente la fel, se fac pe banda rulanta si sunt SIM-uri pe stoc. Ma gandeam cand am luat o cartela de la ei sa-i cer cu nr preferential. Nu stiu daca se poate, insa.

@benis Considera-te norocos ca te-au acceptat la portare, chiar daca n-au avut SIM-uri. Eu am fost anul trecut in martie sa portez un numar de Zapp NoPay, si ca sa te plagiez: guess-what? Nu se poate sa ma portez decat la abonament, ca stia tipa bine ca Zapp-ul e doar pe abonament. Bineinteles ca am fost la Vodafone si am pierdut numarul pana la urma, ca s-a inchis reteaua, pentru ca si duduile de acolo erau proaste gramada, doua cereri de portare au facut si ambele gresite. 2 saptamani m-a costat toata distractie + numar pierdut.

Concluzie: Se poate si mai rau.

Edited by l0calh0st, 04 April 2014 - 16:29.


#14
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postl0calh0st, on 04 aprilie 2014 - 16:28, said:

Ma gandeam cand am luat o cartela de la ei sa-i cer cu nr preferential. Nu stiu daca se poate, insa.
daca te referi la faptul ca vrei sa-i ceri aleia din casierie teancu' de pachete prepay si sa-ti alegi tu
un numar dintre ele (daca gasesti vreunul usor si pe placul tau), se poate. eu am practicat de vreo
doua ori treaba asta si nu am fost refuzat. daca vrei numar preferential direct pe abonament, mi se
pare ca platesti o taxa, ceva in jur de 100 de lei.


legat de ametitii din magazine/shop-uri/stocuri/SIM-uri/whatever, asa e peste tot. fiecare padure cu
uscaturile ei. nu stiu de ce dracu' se tot mira unii de astia de la RDS, cand aia "consacratii" is de 10
ori mai praf in unele cazuri.

#15
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postdygey, on 04 aprilie 2014 - 16:44, said:

daca vrei numar preferential direct pe abonament, mi se
pare ca platesti o taxa, ceva in jur de 100 de lei.
Inseamna ca tuta la care am fost e proasta cu agravante, sustinea sus si tare ca nu se poate la erdeeși numar preferential.

#16
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 08.03.2011
Am schimbat un SIM prepay Orange la shopul din Iuliu Maniu, tipa habar nu avea ca exista SIM diferit pentru 4G si ca exista acces la 4G pe prepay, noroc ca mai vin si clienti informati de pe forumuri sa afle si ei noutati !

#17
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
Off-topic: Problema e ca toti sunt angajati inca din studentie, cand habar nu au, pentru ca tac si inghit un salariu de mizerie oferit de "multinationala". Cunosc caz (nu dau nume) unde se schimba angajatii regulat la 2-3 luni si bineinteles, numai loaze. Ca e aiurea sa ma duc sa cer activarea serviciului IP Static si duduia sa se uite la mine, gen: "Ce zici acolo ??"

La fel si la call-centere. Praf.

Nu sunt toti asa, dar sincer, consultantii cu care chiar poti sa intretii o conversatie decenta fara sa-ti faci nervi, ii numeri pe degete.

@dygey N-am incercat manevra asta :lol: dar o sa ma duc, oricum am prins o serie buna in decembrie cand am luat-o, parca 0772112xxx ceva de genul.

#18
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012

View PostXFR, on 04 aprilie 2014 - 10:35, said:

De ce aveti voi de nevoie de Digi mobil cand exista firme consecrate de telefonie mobile???
Pai ma nene unde gasesti tu, la firmele consacrate, cu 2E sa-ti dea 3GB net+ 200 minute nationale si internationale ?
Uite de aia avem nevoie de digi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate