Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Incalzire/Racire casa cu aer

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
CAT5

CAT5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 17.03.2014
Am vazut prin filme , de obicei americane, ca au un mod mai diferit de a incalzi/raci casa. Nu prea am vazut calorifere, ci doar niste gauri in tavan/perete prin care vine caldura/racirea. Cum e sistemul asta? Are cineva vreo idee?

#2
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,394
  • Înscris: 29.07.2013

 CAT5, on 02 aprilie 2014 - 10:55, said:

Am vazut prin filme , de obicei americane, ca au un mod mai diferit de a incalzi/raci casa. Nu prea am vazut calorifere, ci doar niste gauri in tavan/perete prin care vine caldura/racirea. Cum e sistemul asta? Are cineva vreo idee?

Salut,
E vorba despre un sistem de climatizare cu chiller extern. Este destul de utilizat si la noi, bineinteles la constructiile realizate dupa 90'. Sofitel este, paraca, prima investitie dotata cu asa ceva.

Fiecare apartament are un termostat de unde se seteaza temperatura dorita.

Edited by argonaut, 02 April 2014 - 11:13.


#3
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
HVAC.

#4
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Si cat de eficient este acest sistem de incalzire raportat la gerul din Romania?

#5
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,394
  • Înscris: 29.07.2013

 emyboy, on 02 aprilie 2014 - 11:29, said:

Si cat de eficient este acest sistem de incalzire raportat la gerul din Romania?

Avand in vedere ca se consuma exclusiv energie electrica, este scump, daca te refereai la eficienta dpdv financiar. Face fata cu brio oricaror temperaturi, de la -40, pana la + 50, in exterior. Bineinteles ca trebuie tinut cont si de eficienta termica a cladirii. Sunt prevazute cu recuperatoare de caldura, in asa fel incat aerul scos din sistem este prima data trecut printr-un recuperator de caldura care preia energia si o cedeaza aerului care intra. Este de asemenea eficient, avand in vedere ca aerul din incapere este tot timpul proaspat si curat, existand filtre la recirculare si exhaustare.

In ultima vreme se utilizeaza pompele de caldura, care reduc costurile substantial.

Edited by argonaut, 02 April 2014 - 11:36.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,745
  • Înscris: 07.02.2003

 CAT5, on 02 aprilie 2014 - 10:55, said:

Am vazut prin filme , de obicei americane, ca au un mod mai diferit de a incalzi/raci casa. Nu prea am vazut calorifere, ci doar niste gauri in tavan/perete prin care vine caldura/racirea. Cum e sistemul asta? Are cineva vreo idee?
Probabil celebrul heat pump electric american. Este foarte eficient fata de incalzirea cu rezistente dar la noi nu ar fi fezabil ca e scumpa energia electrica. Incalzirea si racirea se face cu coloane de aer prin tubulatura. Unitatea externa face schimbul de caldura, circularea aerului si compresia agentului de racire/incalzire, de obicei se monteaza undeva in spatele casei la 1m distanta ca sa nu transmita vibratii.
O sa vezi si calorifere in cladirile mai vechi sau blocuri dar in general la casa in suburbii predomina heat pump-ul. Reteaua lor distribuie cu medie tensiune pe strazi deci nu le pica daca se incalzesc toti, ma rog cu mici exceptii pe unde instalatiile nu sunt dimensionate sau pe canicula in Calilfornia... dar e normal. La noi nu cred ca ar face fata sa aibe fiecare casa, s-ar arde instant sigurantele de la traf/fire si altele.

#7
CAT5

CAT5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 17.03.2014

 argonaut, on 02 aprilie 2014 - 11:35, said:

Avand in vedere ca se consuma exclusiv energie electrica, este scump, daca te refereai la eficienta dpdv financiar. Face fata cu brio oricaror temperaturi, de la -40, pana la + 50, in exterior. Bineinteles ca trebuie tinut cont si de eficienta termica a cladirii. Sunt prevazute cu recuperatoare de caldura, in asa fel incat aerul scos din sistem este prima data trecut printr-un recuperator de caldura care preia energia si o cedeaza aerului care intra. Este de asemenea eficient, avand in vedere ca aerul din incapere este tot timpul proaspat si curat, existand filtre la recirculare si exhaustare.

In ultima vreme se utilizeaza pompele de caldura, care reduc costurile substantial.

Ce insemana defapt scump? ca un cost/luna ?
Eu ma gandesc la sistemul asta in defavoarea incalzirii cu gaz, care..oricum e foarte scumpa.

Avantajul la o astfel de instalatie e confortul oferit si care merita 110%.

Edited by CAT5, 02 April 2014 - 11:41.


#8
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,394
  • Înscris: 29.07.2013

 andreic, on 02 aprilie 2014 - 11:36, said:

Probabil celebrul heat pump electric american. Este foarte eficient dar la noi nu ar fi fezabil ca e scumpa energia electrica. Incalzirea si racirea se face cu coloane de aer prin tubulatura.

Este vorba despre pompa de caldura, tipul aer - aer ( cel mai scazut randament ) identic cu unitatea externa a unui aer conditionat dar de alte dimensiuni. Incalzirea/racirea se face prin schimb de caldura cu ajutorul unui compresor si a freonului.

 CAT5, on 02 aprilie 2014 - 11:40, said:

Ce insemana defapt scump? ca un cost/luna ?
Eu ma gandesc la sistemul asta in defavoarea incalzirii cu gaz, care..oricum e foarte scumpa.

Avantajul la o astfel de instalatie e confortul oferit si care merita 110%.
Cum am spus, costurile de exploatare scad daca se foloseste un alt tip de pompa de caldura, aer - apa, apa - apa, apa - sol, etc. dar in acest caz este scumpa investitia!

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,745
  • Înscris: 07.02.2003

 argonaut, on 02 aprilie 2014 - 11:12, said:

bineinteles la constructiile realizate dupa 90'.
La blocuri moderne, birouri si asemenea poate.

#10
CAT5

CAT5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 17.03.2014

 andreic, on 02 aprilie 2014 - 11:36, said:

Probabil celebrul heat pump electric american. Este foarte eficient fata de incalzirea cu rezistente dar la noi nu ar fi fezabil ca e scumpa energia electrica. Incalzirea si racirea se face cu coloane de aer prin tubulatura. Unitatea externa face schimbul de caldura, circularea aerului si compresia agentului de racire/incalzire, de obicei se monteaza undeva in spatele casei la 1m distanta ca sa nu transmita vibratii.
O sa vezi si calorifere in cladirile mai vechi sau blocuri dar in general la casa in suburbii predomina heat pump-ul. Reteaua lor distribuie cu medie tensiune pe strazi deci nu le pica daca se incalzesc toti, ma rog cu mici exceptii pe unde instalatiile nu sunt dimensionate sau pe canicula in Calilfornia... dar e normal. La noi nu cred ca ar face fata sa aibe fiecare casa, s-ar arde instant sigurantele de la traf/fire si altele.

Si daca se ia in calcul si o retea electrica off grid hibrida ? :P

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,745
  • Înscris: 07.02.2003
Daca ai retea autonoma personala care sa dea macar 10kW ar putea sa mearga la o casa medie din materiale eco si izolante (cnecesar mai mic de incalzire). Ce retea ai ?

#12
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,394
  • Înscris: 29.07.2013

 andreic, on 02 aprilie 2014 - 11:44, said:

La blocuri moderne, birouri si asemenea poate.
Si la vile rezidetiale, la cei care si-au permis, recte baietii destepti!

#13
CAT5

CAT5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 17.03.2014
Ideea la care vreau sa ajung e ca mi-as dori o casa (max 100 mp) independenta energetic, dar si confortabila. Si sistemul asta mi se pare superb: air conditionat, aer curat si proaspat. Daca mai ai si o energie off grid esti ca si castigat. Problema e la costuri acum...

Edited by CAT5, 02 April 2014 - 14:01.


#14
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004

 argonaut, on 02 aprilie 2014 - 11:12, said:

Salut,
E vorba despre un sistem de climatizare cu chiller extern. Este destul de utilizat si la noi, bineinteles la constructiile realizate dupa 90'. Sofitel este, paraca, prima investitie dotata cu asa ceva.

La aproape o suta de ani dupa castelul Peles.

#15
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,394
  • Înscris: 29.07.2013

 Razvan_N, on 02 aprilie 2014 - 14:03, said:


La aproape o suta de ani dupa castelul Peles.

Acolo este vorba de pardoseala incalzita cu aer cald, dar despre asta stiau si romanii cu HIPOCAUST-ul lor.!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate