Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

ZyXEL NSA320 2-Bay Power Media Server (discutii generale)

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
sonyc16

sonyc16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 18.08.2006

View Postlori_2001, on 09 aprilie 2014 - 16:23, said:

Nu e clar. Poti avi, nu poti mkv, sau nu poti deloc?
Si cum le accesezi, de pe un pc sau de pe mobil/tableta?
Daca e de pe mobil, iti lipseste un codec, incearca alt media player.
Daca accesul e de pe un desktop, incearca cu vcl-ul.

Daca accesez adresamea.go.ro din browser imi cere sa introduc user si pass, dupa ce ma loghez apare meniul cu pictograme. Ma duc pe video si cand incerc sa dau play la oricare din fisiere imi da error, am incercat de mai multe pc-uri din diferite retele ( pluginurile instalate).

Daca accesez adresamea.go.ro/video imi apare sub forma de lista in browser iar fisierele avi. mi le deschide direct cu pluginul de VLC sau media player din browser.
Cele .mkv in schimb mi le deschide doar cu chrome dar fara sunet. Cu ie si Firefox desi selectez sa deschida cu vlc sau media player incepe sa le descarce si apoi le face play.

Ce fac eu acum ca sa pot vedea filme este sa copiez adresa url si apoi deschid cu vlc si folosesc optiunea play url stream...

Ce nu-mi place la aceasta varianta este ca pe adresamea.go.ro/video nu imi cere nici o parola si poate sa o acceseze oricine afla adresa.
De pe mobil accez cu aplicatia zcloud ( de la zyxel ) si merge perfect. Pe pc am instalat polkast dar nu imi face play la filme ci mi le descarca.

View Post_-_, on 09 aprilie 2014 - 17:07, said:

De ce nu accesezi continutul pur si simplu cu MAP Network Drive? In felul acesta poti utiliza ce player doresti si, pe deasupra, poti rula un film de la ce timp doresti.

Din browser am incercat, am vazut ca nu imi afiseaza subtitrari, am vazut ca nu poti sa vezi un film decat de la inceput pana la sfarsit asa ca am golit folderul respectiv de continut, folder care fiind public ar putea teoretic oricine sa iti stearga tot ce ai acolo. Iar daca ai modificat drepturile pe director, atunci este posibil ca din cauza asta sa nu poti accesa continutul.

N-am reusit sa fac MAP network drive. Inca mai caut pe google, am incercat cu adresa dar nu vede nimic momentan.

Va rog sa ma intelegeti ca e prima data cand am un astfel de dispozitiv, acum invat si eu :)

#20
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postsonyc16, on 10 aprilie 2014 - 08:31, said:

N-am reusit sa fac MAP network drive. Inca mai caut pe google, am incercat cu adresa dar nu vede nimic momentan.

Nu stiu ce sistem de operare folosesti.
Incearca, de exemplu, din Windows 8 cu "\\adresamea.go.ro\video" din File Explorer > Map Network Drive. In loc de video poti trece numele volumului ('Volume1' sau cum este la tine) si scrii contul si parola de admin.
Sub MAC OS X intri in Finder, GO (menu) > Connect to server... si scrii adresa "smb://adresamea.go.ro/video". La fel, sub Linux, scrii adresa la Location...

Din browser ai incercat si cu IP (atat cel de interior al N.A.S.-ului cat si cel de exterior) in loc de adresamea.go.ro?

#21
sonyc16

sonyc16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 18.08.2006
Am rezolvat problema.
Era din setarile router-ului, trebuia activata functia DMZ unde se trece host ip - ip-ul nas-ului
Acum functioneaza perfect.

Multumesc!

#22
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Daca te-ai fi uitat pe atasurile mele ai fi vazut asta. Si eu am optat tot pentru DMZ ca sa nu imi mai bat capul cu fiecare port in parte.
Credeam ca facusesi deja asta.

#23
calinp72

calinp72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 09.09.2012

View Post_-_, on 09 aprilie 2014 - 20:35, said:

Ai incercat sa copiezi mai mult de 20MB? Valoarea aia nu este reala. Asa vede Windows...
da , ma lasa sa copiez dupa ce dau de 3 ori ok , pe buton , in total commdander .... pt. fiecare fisier ,

dar am rezolvat o altfel am creat alt director in volumul meu de raid...si l am map-at pe acela separat  in win , si acum imi arata spatiul real de pe hdd (457g)

#24
calinp72

calinp72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 09.09.2012
sal
ma confrunt cu alta "dilema" cum pot modifica baza de date din MySQL intrucit implicit nu se poate face nimic in ea atunci cind o accesezi din phpMyAdmin
vreau sa schimb cale de incarcare a wordpress din   nume.ro/adv,/pkg/WordPress   in nume.ro/WordPress   ?!

ms

#25
calinp72

calinp72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 09.09.2012
legat de aplicatia Dropbox de pe NSA 320 in momentul in care o activezi  isi face un dir Drop2NAS pe  Dropbox , am copiat un film in el dar observ ca nu se sincronizeaza cu el, nu mi apare pe al pc....cum ar trebui ...oare de ce ??

#26
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postcalinp72, on 14 aprilie 2014 - 20:02, said:

legat de aplicatia Dropbox de pe NSA 320 in momentul in care o activezi  isi face un dir Drop2NAS pe  Dropbox , am copiat un film in el dar observ ca nu se sincronizeaza cu el, nu mi apare pe al pc....cum ar trebui ...oare de ce ??

Isi mai face si directorul zDownload in Dropbox...
Nici la mine nu functioneaza, asa ca am dezactivat-o si am eliminat permisiunile pentru aplicatia respectiva din contul Dropbox.
Parerea mea este ca mai bine nu iti bati capul cu aceste aplicatii. Cu cat pui N.A.S.-ul mai putin la munca cu atat va functiona mai bine. Altfel, mai bine iti faci tu un server...

In alta ordine de idei, mai puteti afla cate ceva despre N.A.S.-urile Zyxel (inclusiv despre modelul din titlul topicului) in pagina de Facebook ZyXEL Europe.

#27
xpresso

xpresso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 11.04.2007
salutare,

e cineva destule de experimentat cu linuxul de pe acest nas, incat sa ma ajute sa instalez ZNC pe el ? eventual pe ffp stick...

mersi anticipat.

#28
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Post_-_, on 29 martie 2014 - 21:04, said:

Configuratia mea:
Router TP-Link TL-WR740N (150 Mbps) + placa de retea limitata la viteza de transfer de 100 Mbps, adica maxim 12.5 MB/s.
Viteza maxima pe care o prind fara placa de retea de 1 Gbps si Router gigabit este de aproximativ 11.2 MB/s sau 89.6 Mbps.
Deci, viteza maxima pe care o ating in LAN este cam de 1GB date in 1.55 minute (sau 1m33 sec), adica o viteza mai mica decat direct intre un HDD si un stick pe USB.

Am trecut pe router TP-LINK TL-WR1043ND (Gigabit) si viteza de transfer a crescut in mod sensibil: de la aprox. 11.2 MB/s la 62 MB/s sau 496 Mbps, adica a crescut de aproximativ 5.5 ori.
Ceea ce inseamna ca in LAN pot transfera 1GB de date in aprox. 17 secunde.
Ciudat este ca in timp ce copiam a existat un scurt salt de viteza de peste 80 MB/s, apoi a scazut din nou la 60-62 MB/s.

Atasez si o captura de ecran.

Attached Files



#29
catalin1paul

catalin1paul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.01.2005
Salut
Stie cineva o metoda de reveni la setarile de fabrica? (adica fara alte "floricele" instalate). Ideal ar fi, fara sa pierd datele din HDD,
Multumesc

#30
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Cum pot recupera fisiere sterse (accidental) de pe NAS in configuratie simpla (1 HDD)
In Recyle nu gasesc mare lucru.

#31
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
e dificil spre imposibil. pe viitor ar fi indicata o solutie de backup automata a datelor de pe nas

#32
lucikorleone

lucikorleone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 22.12.2006
Sal, stie cineva daca acest NAS suporta si hard-uri de 2.5" (laptop) ? Multmesc

#33
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Da. Dar ai nevoie de un adaptor de acest gen: http://www.altex.ro/...after-2-5-rev-b

#34
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Pentru NSA320S avem Firmware nou: V4.75 (AANV.0), release februarie 2016

Edited by danutzu_1069, 07 February 2016 - 13:47.


#35
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pe 14.04.2016 a aparut un nou firmware: V4.70(AFO.3) aplicabila la modelul NSA320 si nu numai.
Pentru release notes consultati pagina de suport: http://www.zyxel.com...9138&md=NSA320#

Attached File  new_firmware_1.PNG   16.96K   27 downloads  Attached File  new_firmware_2.PNG   27.63K   29 downloads

#36
sonyc16

sonyc16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 18.08.2006
Salut,

va rog sa ma ajutati cu o problema pe un NSA320. Nu l-am mai folosit 2 luni si acum cand l-am incarcat cu 2x1TB HDD am urmatoarea problema. Nu mai apare nimic in lista de packages.
calea fiind Package din  System Settings > Firmware/Packages

Am creat 'web_prefix' in '/admin/zy-pkgs' si am scris doar linia ftp://ftp.zyxel-tech.de/2.new_mirror/
Nu apare nimic. Pana acum mergea, ma interesa pt a instala Transmission. Inainte il aveam acolo si il instalam imediat.
Pe site-ul zyxel nu mai gasesc produsul. Il caut la search dar cand dau cautare imi zice page not found, ma gandeam sa reinstalez firmware-ul. Acum am V4.70(AFO.3).

Va rog sa ma ajutati cu o modalitate sa instalez transmission, fiind destul de vechi nu mai sunt active linkurile din tutorialele gasite pe net si nici nu ma prea pricep.

Multumesc!

Edited by sonyc16, 13 December 2016 - 22:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate