Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Sfat achizitionare bluray/media player in 2014-2016

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1504 replies to this topic

#1009
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Nu pentru tv ma interesa, pentru proiector este important sa primeasca 24p in mod RGB, proiectorul genereaza frame-urile primite nu le face pull-down in 50/60Hz.

#1010
Krafty

Krafty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 06.10.2016
Din tabelul de la pag. 52 as intelege ca da, dar mai jos specifica doar disc pentru functia 24p....deci e destul de confuza treaba
http://downloadcente...500-ZA_1203.pdf

Aici zice unul ca reda mkv la 24p
Je préfère les lire sur le lecteur car il lit les MKV en 24p, alors que le téléviseur converti le 24p en 60 im/s,

http://www.hdfever.f...8779&start=3130

Edited by Krafty, 29 October 2016 - 10:08.


#1011
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,496
  • Înscris: 17.09.2007

View PostKrafty, on 29 octombrie 2016 - 09:34, said:


daca nu le aduce playerul la 50/60 hz, le aduce oricum televizorul, deci nu cred ca are o asa mare importanta....Nu cred ca procesorul din playerul Samsung are ceva peste procesorul din televizor. Daca as avea un player Oppo, poate as lasa playerul sa duca materialul 24p la 50/60 hz in locul televizorului.
TV poate sa faca frame-repetition la un numar multiplu de cadre si arata mult mai bine decat orice pulldown 24/60.

#1012
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Nu meritã. Are cinavia! Verificat!

Edited by Calin_fdx, 29 October 2016 - 20:43.


#1013
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Am reușit să găsesc niște setări între PS3 și Sony-ul HX800 care m-au surprins prin aportul pe care și-l aduc la imagine.
Deci avem așa:
În PS3, la output: [Y Pb / Cb  Pr / Cr], RGB Full, Super White On, Deep Color On
În televizor, activat RGB Full și Deep Color. Panoul pe HX800 e 10 bit (8 bit cu FRC)/200 Hz, din păcate nu-mi afișează la Info la câți biți e procesarea când activez Deep Color.
Diferența e considerabilă între RGB Limited și RGB Full. Cu RGB Full, imaginea devine mai „întunecată” (în sensul bun, adică dacă aș comuta înapoi la RGB Limited, pare mai spălăcită). În același timp, cu RGB Full pare oarecum și mai „sticloasă”, (mi-e greu să găsesc un termen potrivit) și brusc se disting mai multe nuanțe de negru.
Mă întreb ce fac televizoarele care nu au setare RGB Limited/Full atunci când primesc semnal RGB Full....
Una peste alta, trebuie să recunosc că PS3 e o mașinărie dată naibii. Cu PS3 Media Server, transcodingul e de mare clasă, sunt citite toate fișierele, cu subtitrări cu tot.
Strict comparativ la imagine, PS3 îl ia pe playerul Sony S6200, însă cu setările menționate mai sus.

Edited by Andi Pavel, 05 November 2016 - 17:14.


#1014
marius2du

marius2du

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 09.12.2007
Eu ma întreb de ce ai folosi ieșirea component in loc de hdmi.....

#1015
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View Postmarius2du, on 05 noiembrie 2016 - 18:38, said:

Eu ma întreb de ce ai folosi ieșirea component in loc de hdmi.....

Cine folosește component? :)
http://manuals.plays...superwhite.html

#1016
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Iti explic eu ce face in display-ul cand primeste Full RGB si nu este compatibil: imaginea pare cu mult mai mult contrast, negru se intensifica si totul pare mai dinamic, real insa face black-crush si arde zonele highlight.
Treaba se poate verifica de exemplu daca poti deschide browserul asta : http://www.lagom.nl/lcd-test/black.php
Pagina cu black level si with saturation sunt relevante pentru a vedea daca redarea este corecta.
Acelasi lucru se intampla daca vrei sa redai full-RGB cand sursa, materialul nu este asa.Materialele video comerciale sunt 16-235, full-RGB se utilizeaza deobicei la aplicatii special sau PC.

Edited by FC72, 05 November 2016 - 19:16.


#1017
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Da, la un potențial black crush m-am gândit și eu.

#1018
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,820
  • Înscris: 04.10.2014

View PostAndi Pavel, on 05 noiembrie 2016 - 17:12, said:

Diferența e considerabilă între RGB Limited și RGB Full. Cu RGB Full, imaginea devine mai „întunecată” (în sensul bun, adică dacă aș comuta înapoi la RGB Limited, pare mai spălăcită).
Asta se întâmplă numai dacă eșuează comunicația parametrilor imaginii. Dacă TV-ul așteaptă ca nivel de negru valoarea 0, dar primește un 16, e normal să redea un gri mai închis. La fel pentru alb, în loc de alb vezi un gri foarte deschis. În condițiile acestea se reduce dinamica redată și apare efectul de „spălăcire”. Invers, dacă TV-ul așteaptă 16 și primește 0, va reda toată gama de valori 0-16 ca aceeași nuanță de negru; la fel pentru alb, tot ce e 235-255 produce același rezultat pe ecran.
De la TV-urile mai recente te-ai aștepta să recunoască automat din EDID ce anume transmite sursa (dacă aceasta „vorbește” în concordanță cu standardul; mama lui de standard, că unii se tot întreabă de ce trebuie reglat televizorul să se conformeze standarului). În acest caz, se întâmplă cele de mai sus numai dacă îl scoți din auto și îl forțezi în opțiunea proastă.

Edited by Jean-Luc_Picard, 06 November 2016 - 01:38.


#1019
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Dupa ce am testat la ochi si unele setari imi pareau mai grozave am incercat discul : https://www.amazon.c...c/dp/B00CKWI13O
Am descoperit ca este mai important sa utilizezi setarile corecte nu cele superioare pentru a obtine o imagine corecta.
Am mai avut discutia legata de cromatica unde se sustinea ca spatiu de culoare extins este automat mai bun pentru ca este ...extins, la fel si full-RGB nu este mai bun daca sursa nu este asa, daca nu setezi corect problemele de conversie pot compromite calitatea imaginii chiar daca la ochi pare ca a aparut ceva in plus.
Pe discul de test se observa usor cum este alterata imaginea daca utilizezi setari superioare incorecte.Poti vedea cum culorile intense si contrastul asa grozav iti omoara gardientii si gradatiile fine.
Personal am gasit setarea corecta la playerul HD VTEN: limited RGB 16-235 pe care proiectorul o recunoaste si reda in consecinta, il full RGB face black-crush.Materialele video sunt pe 8 biti informatie afisata si de receiverul Denon, semnalul HDMI trecand passtrough prin el.

#1020
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Se poate face un test ușor cu imaginea de mai jos, pentru a vedea dacă ai Full RGB autentic în lanțul de redare: setezi Full RGB atât în sursă, cât și în televizor. Dacă distingi pătratul din colțul stânga sus, nu ai black crush. Dacă ai black crush, nu ai vedea aproape deloc rândul de sus.

În lanțul meu de redare PS3 - HX800 așa cum sunt setate acum, fiecare pătrat are o nuanță distinctă, de la deschis spre închis.

Attached Files


Edited by Andi Pavel, 06 November 2016 - 12:58.


#1021
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Preț bun la Xbox One la emag, dacă e cineva interesat, 599. Le-a căzut site-ul exact în timp ce făceam comanda....

#1022
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,496
  • Înscris: 17.09.2007
S-a epuizat stocul. Daca era versiunea noua (One S) era un gheseft...

#1023
BCBLU

BCBLU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 07.12.2009
La postarea mea anterioara despre un nou blu-ray player am cam fost "atacat" cum ca nu mai intereseaza.
Poftiti atunci la un UHD blu-ray OPPO UDP 203 care pentru cei nerabdatori se gaseste deocamdata din ce am gasit eu in USA la 549USD in UK la 649LIRE iar la noi cand va ajunge va costa probabil 750LIRE ca doar nu se pot compara strainii cu nivelul nostru de trai.
La prima vedere pare un OPPO 103 upgradat pentru ULTRA HD-mai multe info pe site-ul lor.Cei de la OPPO mai au in plan lansarea si unui model mai sofisticat UDP205 anul viitor probabil cu mai multe bunataturi audio in genul lui 105

#1024
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,820
  • Înscris: 04.10.2014

View PostBCBLU, on 14 decembrie 2016 - 07:29, said:

La postarea mea anterioara despre un nou blu-ray player am cam fost "atacat" cum ca nu mai intereseaza.
Poftiti atunci la un UHD blu-ray OPPO UDP 203 care pentru cei nerabdatori se gaseste deocamdata din ce am gasit eu in USA la 549USD in UK la 649LIRE iar la noi cand va ajunge va costa probabil 750LIRE ca doar nu se pot compara strainii cu nivelul nostru de trai.
La prima vedere pare un OPPO 103 upgradat pentru ULTRA HD-mai multe info pe site-ul lor.Cei de la OPPO mai au in plan lansarea si unui model mai sofisticat UDP205 anul viitor probabil cu mai multe bunataturi audio in genul lui 105
La prima vedere, nu ai citit cu atenție descrierea produsului. Împreună cu Mediatek au dezvoltat un cip nou-nouț pentru control și decodare. Și partea audio e diferită, bazată pe alte DAC-uri. Nu au stat un an doar pentru un upgrade parțial. Cei care au văzut mostrele pe la expoziții spun că imaginea e net superioară față de ce oferă Samsung și Panasonic pe UHD, care cu adevărat sunt cârpeli, upgrade-uri minimale, atât cât să redea discurile.
Deși UHD BD nu mai are regiuni, DVD și blu-ray au rămas cu ele, iar modelul vândut în State e regiunea 1 + regiunea A. În UK încă nu e oferit la vânzare pe situl oficial, nu știu de unde ai luat prețul. La noi oferta va fi, ca de obicei, cam dublul prețului din State.

#1025
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
La noi 103d e la 3000, pe site-ul Oppo din State e aprox. 2600 convertit. Nu mi se pare dublu si in mod sigur e un pret normal daca iei in considerare taxele.
De fapt, in acest moment pretul de la avstore e cam acelasi cu cel din State

Edited by Andi Pavel, 14 December 2016 - 08:40.


#1026
BCBLU

BCBLU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 07.12.2009
E adevarat ca au chipset nou-dedicat si DAC nou de la AKM dar nu am vrut sa intru prea mult in detalii-pt mai multe date am recomandat site-ul lor
Pretul UK este de pe What HIFI

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate