Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Android SWAP - ''Marire Memorie RAM''

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Salut! Foloseste cineva acest ''trick'', adica sa-ti faci o partitie in cardul de memorie si sa o folosesti ca SWAP in caz ca ai putina memorie ram? Merita? Si dupa ce fac lucrul asta, de exemplu la manager aplicatii, swap-ul se va vedea adaugat la memoria ram? Adica daca fac partitie pt swap de 1gb, memoria mea ram va fii 512mb+1gb deci va aparea acolo 1.5gb?

#2
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Androidul are swap ca Windows? Eu n-am vazut nicio optiune referitoare la swap pe Samsung Galaxy S2-ul meu...

#3
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

 rickysyv, on 17 martie 2014 - 22:18, said:

Androidul are swap ca Windows? Eu n-am vazut nicio optiune referitoare la swap pe Samsung Galaxy S2-ul meu...
Daca il rootezi, faci o partitie pe card diferita de tipul EXT2, EXT3 sau EXT4 si folosesti o aplicatie de genul ''Swapper for Root'', merge!



Insa vreau sa stiu daca merita, si se va vedea diferenta pe un Galaxy S care are doar 390mb ram si merge destul de greu. Clasa cardului este clasa 4.

Edited by Robiacs, 17 March 2014 - 22:25.


#4
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,043
  • Înscris: 26.09.2010
Numai daca iti suporta kernelul poti face swap. incearca cu Ram Manager Pro, si mai era o aplicatie dar i-am uitat numele.

#5
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Class 4 e destul de lent, poate s-ar merita pe un class 10... Hmm S2-ul meu are 1GB de RAM, nu cred ca are rost sa mai fac swap pe card...

#6
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

 flobuc, on 17 martie 2014 - 22:26, said:

Numai daca iti suporta kernelul poti face swap. incearca cu Ram Manager Pro, si mai era o aplicatie dar i-am uitat numele.
Stiu cum se face, iar kernelul suporta. Vreau doar niste pareri de la persoane care folosesc, deoarece pe net e plic de oameni care zic ca telefonul se misca mult mai lent iar altii ca se misca mult mai bine si mai sunt unii care zic ca se misca mai bine pt o scurta perioada de timp iar dupa se misca foarte greu.

#7
wannabeok

wannabeok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 20.02.2014
incearca si spune tu parerea ta ...asa aflam si noi concret :)

#8
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
2 reguli: kernelul să suporte și cardul să fie rapid (clasa 10). Dacă îl ai de clasa 4 se mișcă mai lent. Nu aștepta minuni nici cu 10 că scrierea nu e mai rapidă ca memoria RAM dar ajută când ai o amărăciune de 512 MB RAM pe Android.

Asta așa de la unul care și-a rupt creierii cu Android.

Edited by Ouroboros, 17 March 2014 - 23:17.


#9
ovi_dany

ovi_dany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 22.11.2009
Parerea mea...mai bine il vinzi. Dar daca ai timp de pierdut, testeaza si posteaza aici.

#10
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 30.09.2012
Va rog mult,stiu ca sunt off topic,puteti sami spuneti cum sa fac upgrade  la versiunea 4.3 pentru un asus memo pad 7? Multumesc anticipat

#11
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

 ovi_dany, on 17 martie 2014 - 23:48, said:

Parerea mea...mai bine il vinzi. Dar daca ai timp de pierdut, testeaza si posteaza aici.
Nu am de ce...Tatal meu care a avut telefonul si-a luat lg g2 si mi-a dat mie acest telefon pe care il tin ca telefon de experimente si pe el testez ceva daca e mai serios inainte sa pun pe telefonul meu principal. Cu acest telefon " ma perfectionez" in ale androidului.

Insa am intrebat acum deoarece acum sunt plecat si nu am timp sa testez si eram curios sa aud parerea unuia care foloseste aceasta metoda, ca de incercat oricum o sa incerc

Edited by Robiacs, 18 March 2014 - 00:10.


#12
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
eu am cardul partitionat ext, facut swap-ul din cvm, si, vizibil efectul este 0.
si pe 512mb ar trebui sa se vada ceva diferenta.
dar e un part. adica partz :)

#13
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

 pastel3005, on 18 martie 2014 - 00:14, said:

eu am cardul partitionat ext, facut swap-ul din cvm, si, vizibil efectul este 0.
si pe 512mb ar trebui sa se vada ceva diferenta.
dar e un part. adica partz Posted Image

Mda, ajunsesem la aceleași concluzii și eu. Nu poți face din căcat bici.

#14
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
http://forum.xda-dev...d.php?t=2602089
Cea mai buna solutie.

Iar daca vrei ca si aplicatiile sa se duca pe card (necesita root) aici

#15
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

 nick5roo, on 18 martie 2014 - 08:09, said:

http://forum.xda-dev...d.php?t=2602089
Cea mai buna solutie.

Iar daca vrei ca si aplicatiile sa se duca pe card (necesita root) aici
Ce face chestia aia? Din ce am inteles e ceva cu modarea partitie MT6589, insa cu ce ma ajuta pe mine si ce e aia? E ceva sa deblochez memoria pe care si-o ia el sau ce...? Te rog frumos, daca poti sa-mi explici :)

#16
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
poti da traducere cu google translate din chrome si ai sa vezi ce face. La sfarsitul citatului este ce te intereseaza.
Dar poti face swap si cu tutorialul de aici aplicatia o iei de aici (asta daca vrei sa faci separat).
Succes

Cred ca am fost destul de explicit :D

#17
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
Alooo ...el vorbeste de ram si tu ii dai solutii pentru memoria interna a telefonului.
Complet altceva. Plus ca nu are Oppo, din ce scrie mai sus.
Solutia pentru memoria interna am testat-o cu succes pe Desire, merge doar cu carduri foarte rapide, clasa 10, de firma buna (Samsung, Sandisk),
nu cu facaturi gen Serioux sau cu clasa 4-6.
Daca testezi swap la ram (a testa, adica o faci efectiv, nu intrebi aici daca va merge), iti recomand aceleasi conditii (clasa 10 si carduri bune).
Altfel e posibil sa nu mearga tocmai bine.

#18
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

 nick5roo, on 18 martie 2014 - 11:48, said:

poti da traducere cu google translate din chrome si ai sa vezi ce face. La sfarsitul citatului este ce te intereseaza.
Dar poti face swap si cu tutorialul de aici aplicatia o iei de aici (asta daca vrei sa faci separat).
Succes

Cred ca am fost destul de explicit :D
Mersi frumos pt tutorialul pe care mi l-ai dat in postul asta. E cel mai bun pe care l-am citit despre cum se face. Acum ca am toate informatiile despre cum functioneaza si ce face ma voi apuca de treaba cum ajung acasa.

Edited by Robiacs, 18 March 2014 - 12:41.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate