Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Aplicatie Android pentru identificare directie propagare semnal

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
k17

k17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.04.2005
Exista asa ceva - gen busola, care sa imi arate directia catre (pe) care telefonul meu comunica cu reteaua (o anumita antena) in timpul unei convorbiri/trafic de date (presupunand ca raman intr-un punc fix)?

#2
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
3g/4g/wifi signal

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Telefonul are o antena omnidirectionala, nu poate determina ce vrei tu. Poate insa cunoaste releul/celula din aria curenta iar daca ai avea o lista ce contine coordonatele GPS aferente si comparand cu ale tale afli ce te intereseaza. Insa nu cred ca exista public o astfel de lista.

Edited by neagu_laurentiu, 10 March 2014 - 09:41.


#4
k17

k17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.04.2005

 neagu_laurentiu, on 10 martie 2014 - 09:39, said:

Telefonul are o antena omnidirectionala, nu poate determina ce vrei tu. Poate insa cunoaste releul/celula din aria curenta iar daca ai avea o lista ce contine coordonatele GPS aferente si comparand cu ale tale afli ce te intereseaza. Insa nu cred ca exista public o astfel de lista.

Totusi, ma gandesc ca dupa stabilirea conexiunii aceasta se propaga pe o singura directie si aceasta este probabil cea aratata si in modul de asteptare (multumesc nelu - cred ca este ce trebuie) sau gresesc?

#5
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
in aceea aplicatie ai mai multe optiuni, cel putin la mine, imi arata directia, apoi daca erau mai multe relee, harta cu relee, cu wifi, etc

#6
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
mai potisa testezi si Network Signal Info (Pro) . Are si asta informatii despre tower-ul la care se conecteaza telefonul si iti arata directia si distanta pana la el

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

 k17, on 10 martie 2014 - 09:46, said:

Totusi, ma gandesc ca dupa stabilirea conexiunii aceasta se propaga pe o singura directie si aceasta este probabil cea aratata si in modul de asteptare (multumesc nelu - cred ca este ce trebuie) sau gresesc?
Telefonul emite in toate directiile. La fel si receptioneaza. Doar o antena directionala poate stabili o directie daca e sa ne axam strict pe localizarea semnalului.

Edited by neagu_laurentiu, 10 March 2014 - 22:21.


#8
k17

k17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.04.2005

 neagu_laurentiu, on 10 martie 2014 - 22:20, said:

Telefonul emite in toate directiile. La fel si receptioneaza. Doar o antena directionala poate stabili o directie daca e sa ne axam strict pe localizarea semnalului.

Din ce vad aici la telefoanele actuale sunt 2 antene:

http://www.antenna-t...n/diversity.php

cea de emisie se pare ca functioneaza asa cum spui tu - omnidirectional iar cealalta receptioneaza din orice directie. Presupun ca atunci cand antena (baza) comunica cu telefonul o face totusi directional (probabil ca un fascicul de lanterna) - te rog sa ma corectezi daca gresesc

Edited by k17, 11 March 2014 - 09:34.


#9
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 05.01.2007
Ai oarecum dreptate. Antena de la statia de baza poate emite mai puternic pe anumite directii daca este implementat "beamforming" intr-un sistem de antene. De obicei sunt 4 antene intr-un panou mai mare si prin modificarea puterii de emisie/element de antena se formeaza acel fascicul directionat catre mobil. In GSM nu exista asa ceva si in 3G e foarte  rar. E mai comun in tehnologiile 4G.
Mobilul nu are cum sa-si dea seama de pe care antena a primit semnalul si ai nevoie de o aplicatie cu harti si locatii de site-uri.

#10
k17

k17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.04.2005

 VanBasten, on 11 martie 2014 - 09:54, said:

Ai oarecum dreptate. Antena de la statia de baza poate emite mai puternic pe anumite directii daca este implementat "beamforming" intr-un sistem de antene. De obicei sunt 4 antene intr-un panou mai mare si prin modificarea puterii de emisie/element de antena se formeaza acel fascicul directionat catre mobil. In GSM nu exista asa ceva si in 3G e foarte  rar. E mai comun in tehnologiile 4G.
Mobilul nu are cum sa-si dea seama de pe care antena a primit semnalul si ai nevoie de o aplicatie cu harti si locatii de site-uri.

Sa inteleg ca intr-o retea obisnuita, antena (baza) emite omnidirectional si cu aceeasi intensitate in momentul in care ii este solicitat acest lucru de catre telefon?

Cu alte cuvinte: singura diferenta intre telefonul meu si celelalte aflate in cerc in jurul antenei este ca desi semnalul emis de baza (ca urmare a solicitarii telefonului meu) este prezent cu aceeasi intensitate in interiorul cercului (lasand la o parte distanta) si poate fi captat teoretic de oricare telefon din cercul respectiv - este in final captat numai de telefonul meu doar pentru ca asa spune protocolului de comunicare?

Daca este asa inseamna ca aplicatiile adroid de care vorbeam mai sus si care teoretic arata directia de unde provine semnalul sunt inutile si nu dau indicatii corecte, nu?

#11
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 05.01.2007

 k17, on 11 martie 2014 - 11:35, said:

Sa inteleg ca intr-o retea obisnuita, antena (baza) emite omnidirectional si cu aceeasi intensitate in momentul in care ii este solicitat acest lucru de catre telefon?
Intr-o retea pot sa fie antene omni - care emit ca si o sfera turtita (mai rare) si antene directionale. Nu mobilul solicita cat de tare sa emita statia de baza.

Quote

Cu alte cuvinte: singura diferenta intre telefonul meu si celelalte aflate in cerc in jurul antenei este ca desi semnalul emis de baza (ca urmare a solicitarii telefonului meu) este prezent cu aceeasi intensitate in interiorul cercului (lasand la o parte distanta) si poate fi captat teoretic de oricare telefon din cercul respectiv - este in final captat numai de telefonul meu doar pentru ca asa spune protocolului de comunicare?
Teoretic, da. Practic in GSM fiecare mobil are alocat o frecventa si un interval de timp in care poate emite/receptiona. In 3G diferentierea se face prin coduri. Mobilul inmulteste semnalul receptionat cu codul sau si gaseste informatia folositoare.

Quote

Daca este asa inseamna ca aplicatiile adroid de care vorbeam mai sus si care teoretic arata directia de unde provine semnalul sunt inutile si nu dau indicatii corecte, nu?
Daca ai baza de date a retelei pusa la punct, ar putea functiona destul de bine.

#12
k17

k17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.04.2005
Pentru ca nu imi este clar cat este de lat fascicolul sub care comunica baza cu telefonul astazi am facut un mic experiment. Am setat telefon in modul 2G only dupa care l-am apelat de mai multe ori de pe un alt telefon schimband la fiecare apel pozitia si distanta fata de niste boxe date la maxim.

Din ce am observat, bruiajul exista intr-o zona de aproximativ 30 cm - 1m in jurul boxelor cu un maxim pe un anumit segment  - probabil pe directia antenei.

Nu stiu cum este in 3 G poate poti sa explici tu cum functioneaza transmisia in acest sistem?

#13
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 05.01.2007
Nu are nici o relevanta experimentul tau.Undele se propaga in directia in care e antena indreptata.
Se propaga la fel si in 2G si in 3G, lungimea de unda difera.

Edited by VanBasten, 12 March 2014 - 15:00.


#14
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009
Aplicatiile sunt apa de ploaie; se uita la cell ID si dupa un lant intreg de presupuneri care mai de care mai hazardate iti indica o directie. Daca te iei dupa astea ai toate sansele sa ajungi in sant sau sa iti rupi picioarele.
Daca ai avea o aplicatie care sa stie coordonatele statiilor, Cell ID-urile si azimutele (directiile pe care sunt puse sa emita antenele ce deservesc sectoarele cu acele cell ID-uri) si ai avea si GPS-ul activ atunci ai putea sa obtii ceea ce vrei. Aceste informatii nu sunt insa publice.

Edited by hupogramos, 12 March 2014 - 22:53.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate