Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Robineti si alte armaturi.

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
chestionar

chestionar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 20.01.2009
Am primit raspunsuri diferite intreband persoane diferite, unii au vrut sa-mi vanda robineti noi iar altele mi-au spus ca se poate rezolva de catre un instalator. Picuratura provine de langa roata rosie, cand e inchis cantitatea e nesemnificativa, dar cand e deschis curge o picatura pe secunda. Daca e necesar sa-l inlocuiesc, trebuie oprita apa din tot blocul si din acest motiv am cautat sa evit o noua instalare. Si ca sa nu mai am probleme pe viitor, daca stiti, ce robinet e mai bun sa cumpar sau cine se pricepe sa faca o lucrare de calitate ? Daca sunteti din Bucuresti, va puteti face reclama pe privat, trimiteti-mi un pret.

Toate robinetele au o durata de viata limitata, dar ar fi bine sa stiu si daca e mai bine sa nu-l inchid cand nu folosesc apa pe termen de cateva luni, sau daca e mai bine sa il inchid si sa il deschid de fiecare data.

[ http://i57.tinypic.com/x2p6jk.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by chestionar, 09 March 2014 - 18:26.


#2
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Strange cu o cheie acea piulita pe unde intra axul robinetului. Ar trebui sa nu mai curga.

#3
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Nu mai lua porcarii d'alea de apa.Eu in interval de un an,am schimbat de 3 ori robinetii de urgenta de la baie.Pana mi-a deschis ochii un mare mester instalator,sa iau robineti de gaz care sunt mult mai buni din motive lesne de inteles.Si au 8 ani de-atunci si merg ca la inceput.La 3-4 luni ii inchid si ii deschid pentru a-i mai desmorti.A se deschide pana la capat cand ai nevoie de apa si nu partial,pentru a evita colmatarea cu rugina,nisip ce vine de pe conducta.
[ http://www.calor.ro/images/products/53094/giacomini_robinet_cu_sfera_si_fluture_giacomini_pentru_gaz.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Adi blondu, 09 March 2014 - 18:36.


#4
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
Asa cum a spus si crull stringe piulita de la presetupa cam 15-30 de grade. Ar trebui sa nu mai curga.

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 29.03.2006
In RO se faceau robineti cu sertar, inclusiv mici de 1/2, care odata montati pe o teava verticala de apa, intr-un mediu ambiant normal, nu se stricau in urmatoarele zeci de secole.
Bronz bun, alama buna, design foarte sanatos la sertar - daca se monteaza pe teava verticala, sa nu se faca depuneri.
Posibil ca garnitura lor de presiune sa fie din ceva fibre de azbest, insa riscul de contaminare a apei este practic nesemnificativ sau chiar inexistent.

Tot asa, in RO se fabricau in anii '50 ( sec 20), becuri cu incandescenta de 100 W ( si nu numai), printre care sunt unele care nu s-au ars nici astazi, dupa ce au fost utilizate zilnic de atunci incoace, chit ca dau o lumina relativ normala.
Filamentul era mai rezistent, din sarma mai groasa si probabil mai scurta, poate si fabricat cu o tehnologie de sinterizare diferita ( prin topire bruta totusi greu de crezut), poate si o idee mica - usor de tot subvoltate, cu o temperatura K aproape normala, si poate cine stie, cu ceva halogeni scapati in balon fara tam-tam.

Pana una alta, incearca sa strangi putin garnitura de presiune.
Robinetul trebuie sa se roteasca usor, cu un cuplu mic, insa apa nu trebuie sa apara prin locuri nedorite.

Edited by loock, 09 March 2014 - 19:04.


#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 crull, on 09 martie 2014 - 18:25, said:

Strange cu o cheie acea piulita pe unde intra axul robinetului. Ar trebui sa nu mai curga.

Dupa care nici nu mai inchizi/deschizi robinetul decat rupandu-l. Desfa de tot acea piulita, infasoara cateva randuri de calti, sau banda de teflon rasucita, (nu prea strans) si insurubeaza la loc piulita, strangand cu grija, atata cat e necesar ca sa nu mai picure.


 Adi blondu, on 09 martie 2014 - 18:31, said:

Nu mai lua porcarii d'alea de apa.Eu in interval de un an,am schimbat de 3 ori robinetii de urgenta de la baie.Pana mi-a deschis ochii un mare mester instalator,sa iau robineti de gaz care sunt mult mai buni din motive lesne de inteles.Si au 8 ani de-atunci si merg ca la inceput.La 3-4 luni ii inchid si ii deschid pentru a-i mai desmorti.A se deschide pana la capat cand ai nevoie de apa si nu partial,pentru a evita colmatarea cu rugina,nisip ce vine de pe conducta.
[ http://www.calor.ro/images/products/53094/giacomini_robinet_cu_sfera_si_fluture_giacomini_pentru_gaz.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ce e acolo, e robinet pentru gaz, nu pentru apa!

Edited by myshyk, 09 March 2014 - 19:18.


#7
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Robinetii cu bila sunt mai slabi decat astia de fonta. Cei de fonta au obartai (nu stiu cat de buna este exprimarea), care se schimba foarte usor. Se duc garniturile, de aia picura. Un obartai e pana in 10 lei.

No, ca idee http://www.e-vasion....TAI-CERAMIC-12/ .

Edited by Lucian_M, 09 March 2014 - 19:22.


#8
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Daca nu ai citit bine postarea....vedeai ca am recomandat robinet de GAZ(in imagine) si nu de apa.Ochelari?Posted Image

#9
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,213
  • Înscris: 15.10.2006

 chestionar, on 09 martie 2014 - 18:15, said:

Am primit raspunsuri diferite intreband persoane diferite, unii au vrut sa-mi vanda robineti noi iar altele mi-au spus ca se poate rezolva de catre un instalator. Picuratura provine de langa roata rosie, cand e inchis cantitatea e nesemnificativa, dar cand e deschis curge o picatura pe secunda. Daca e necesar sa-l inlocuiesc, trebuie oprita apa din tot blocul si din acest motiv am cautat sa evit o noua instalare.

Acel robinet nu are nici o problema care nu se poate rezolva.
Am impresia ca gresesti: el picura doar cand e semideschis si nu picura atunci cand e total deschis sau total inchis. De ce se intampla asta?
Fiindca aceea tija este conica cu diametrul cel mai mare in partea opusa rozetei (roata rosie) si in cazul cand e total deschis el nu mai picura.
Strange putin presetupa (hexagonul) cel mai apropiat de rozeta si nu va mai picura. Mai este suficient filet sa mai strangi inca multi ani de acum inainte in caz de picurare.
http://www.armatura....=produs&idc=257
Deci se strange putin hexagonul S1 in sensul in care se apropie de S2.

 Lucian_M, on 09 martie 2014 - 19:21, said:


Asa ceva e f. putin probabil sa se potriveasca ca dimensiuni (inaltime) cu robinetul din imagine.
Ventilul ceramic e doar pt. bateriile de baie care au o cota fixa de la garnitura la umarul superior.

Edited by cipaul, 09 March 2014 - 19:53.


#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Adi blondu, on 09 martie 2014 - 19:25, said:

Daca nu ai citit bine postarea....vedeai ca am recomandat robinet de GAZ(in imagine) si nu de apa.Ochelari?Posted Image

Care e diferenta de dilatare intre gaz si apa calda? cum sa recomanzi robinet de gaz la apa?
"tija este conica cu diametrul cel mai mare in partea opusa rozetei"
Pe masurate?

Edited by myshyk, 09 March 2014 - 20:02.


#11
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006

 cipaul, on 09 martie 2014 - 19:37, said:

Asa ceva e f. putin probabil sa se potriveasca ca dimensiuni (inaltime) cu robinetul din imagine.
Ventilul ceramic e doar pt. bateriile de baie care au o cota fixa de la garnitura la umarul superior.
Eu am scris acolo ""ca idee"" , nu ca fix asa ceva ii trebuie.

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Lucian_M, on 09 martie 2014 - 19:21, said:

Robinetii cu bila sunt mai slabi decat astia de fonta. Cei de fonta au obartai (nu stiu cat de buna este exprimarea), care se schimba foarte usor. Se duc garniturile, de aia picura. Un obartai e pana in 10 lei.

No, ca idee http://www.e-vasion....TAI-CERAMIC-12/ .

oberteil= piesa de sus in limba germana, se citeste obertail, e corect ce spui.
Se refera la armatura robinetului, adica toata partea de sus a acestuia.

Edited by myshyk, 09 March 2014 - 20:07.


#13
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Eh, se foloseau intensiv acum cativa ani, avem la apartament. Acasa nu am decat unul sau doi (in caminul din curte si spre gradina). Am ales sa pun fonta dupa ceva experiente traumatizante cu cele de aliaj, care crapa intr-o fericire (la inghet), chiar daca sunt APE.

#14
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 16.02.2013
Robinetul in cauza este prevazut cu posibilitatea reglarii ( in sensul reducerii pierderilor la zero ) etanseitatii intre tija si corp prin asa numita presetupa si prin stringerea piulitei de sub roata de manevra anulezi pierderile in cauza. Se poate eventual completa cu fuior de cinepa uleiat sub piulita daca nu mai are suficient material de etansare , asa cum am recomandat si antevorbitorii.
Constructia este solida, corpul are acelasi coeficient de dilatere ca si conductele din otel, este gindit pt apa si in practica functioneaza zeci de ani, daca periodic este inchis/deschis pt ca sa nu se gripeze. In plus se poate inlocui elementul de etansare ( garnitura din cauciuc ).
Cei pentru gaz nu sunt dimensionati sa lucreze cu apa ( presiune mult mai mare ) si in plus cei vinduti curent in magazine sunt niste mari PORCARII ( filet cilindric prea scurt pt montaj, extrem de subtiri peretii si crapa cind iti este lumea mai draga , la actionari repetate bila taie inelul de etansare si apar pierderile, scapa pe la tija ).

#15
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,213
  • Înscris: 15.10.2006

 myshyk, on 09 martie 2014 - 20:01, said:

"tija este conica cu diametrul cel mai mare in partea opusa rozetei"
Pe masurate?

Pe cat pui pariu ca e conicaPosted Image ?
Aceea tija se obtine prin presare si pentru a putea fi extrasa din model trebuie sa fie conica.
In plus pozitia din poza este ceea mai probabila in care pot aparea scurgeri de apa.

#16
doublez

doublez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 06.10.2008
Imi poate spune cineva care este cel mai bun, fiabil, chiar si scump robinet 3/4 pentru apa pe care il pot cumpara? Vreau sa il montez la intrarea in casa si chiar vreau sa fie foarte bun.
Multumesc! Va rog mult sa imi spuneti chiar marca.

#17
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,631
  • Înscris: 30.01.2008
Tiemme.

#18
10MilesHigh

10MilesHigh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 31.08.2005
Apa curge prin capul dusului/robinetului (nu pe langa manere). Am scos-o din perete si am inlocuit garniturile de la sagetile rosii, am mai strans si pe la sagetile galbene dar cam atat pana acu si fara succes.

Mai e optiune sa iau o hexagonala pt poza 2 dar nu stiu daca are rost sa ma bag pacolo. Astept sugestii dincolo de 'cheama un instalator' si 'opreste apa de tot'. Posted Image  Incerc sa evit sa cumpar una noua in caz ca asta poate fi reparata relativ ieftin si usor..

Multam!

[ https://s29.postimg.org/k087wklxj/IMG_1242.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s29.postimg.org/qxq549o53/Untitled.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate