Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Sony NX3 sau Panasonic AC160A ?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Eu as fi tentat sa trec pe 6D insa cand stiu ca trebuie sa-l impopotzonez cu grip, microfon si ecran LCD parca nu prea as mai fi asa sigur de el (cabluri, mufe, contacte imperfecte, etc).
M-ar tenta AC90 insa pana nu pun eu mana pe ea sa trag cateva cadre nu ma risc s-o cumpar. Din testele de pe net am vazut ca sta bine la zgomot (purici) dar la lumina slaba imaginea parca ar avea un efect de neat image, adica isi pierde detaliile. In plus imi place ca trage simultan pe 2 carduri. Am vazut ca AC90 chiar concureaza cu HC-X1000 care, fie vorba intre noi, mai dureaza cel putin 2 ani pana o sa ne obisnuim cu 4K.
La NX3 ma tot gandesc de anul trecut, singurul lucru care ma atrage la ea este marca fiindca am tot fost obisnuit cu Sony si, ca brand, nu am ce sa-i reprosez.
AC160 e prea mare si prea scumpa. Posted Image

#20
arique

arique

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.07.2011
Salut. Eu detin un HMC-150 de la Panasonic, care....da clasa si la NX3 si la NX5....singura problema e in low light....dar imaginea are o definitie atat de buna, incat la postprocesare poti scapa de zgomot fara sa pierzi din calitatea imaginii asa mult. NX3, da e mai bun in low light si atat...culori....nu exista....focus....il pierde chiar si-n plina zi cand are suficienta lumina sa-si faca calculele...rolling shutter.....mare diferenta...si aici probabil si din cauza senzorilor CCD ale HMC151....
hmc151 e generatie veche 10 ani inaintea lui NX3....
Spun asta pentru ca am lucrar cu toate 3...Am filmat si in paralel acelasi lucru...iar la montaj am vazut diferentele....
Panasonic scoate o camera la 5-6 ani.....Sony....la fiecare 5 luni.....
Nu stiu cum e AC160...dar se pare ca e succesoarea lui HMC151....
Cat despre DSLR....e cu totul alta poveste....nu poti compara o camera cu un DSLR si invers.....fiecare cu avantaje si dezavantaje.....
la filmat recomand GH4.....e mic....poti monta absolut orice tip de lentila....gadgeturile sunt mai ieftine....fiind o camera super usoara....intr-adevar nu ai shallow DOF....cica....ca la full frame ...e normal...da-l poti rezolva cu un metabones speedbooster.....
cat despre backup.....se poate rezolva cu un NINJA pe SSD...

#21
hy28

hy28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 13.03.2011
ai dreptate: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/G7Odx0ZA4i4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Acel test nu e relevant.
Daca am ajuns sa comparam camerele in mod auto si ce poate zoom-ul digital e clar.
Spui ca sony se duce in motion blur la panuri rapide dar nu spune nimeni ce viteza are obturatorul la fiecare camera in parete.Halal test.
E una la 1/30 si alta la 1/300.

#23
tmariustm

tmariustm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.06.2012
Am cumparat o camera video Panasonic W570, din dorinta de a putea pune o filmare pe pauza si apoi, de a o relua. Problema este ca atunci cand o pun pe pauza, cronometrul se reseteaza si la final, am atatea filmulete, cate pauze am pus. Nu mi se pare norma pentru o camera video. Am o camera foto DSLR de la Sony. Pot filma precum o camera video, dar nu pot pune pe pauza. As dori sa stiu, inainte de a o returna celor de la F64, daca exista vreo sansa sa fac o filmare cu pauza intre cadre, iar la final cand dau STOP, sa fie un singur film.

Multumesc

#24
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Toate camerele digitale asa filmeaza, inclusiv telefonul tau. Cand dai stop la inregistrare, se creeaza un fisier cu acel clip care l-ai filmat. Pentru a uni acele filmulete foloseste un program care face acest lucru.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate