Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

Bere pe laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
wizi

wizi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 08.11.2003
Ieri seara am reusit sa vars jumatate de pahar de bere pe laptop(un macbook white) Posted Image
Am scos cablul de alimentare dupa cateva secunde si laptopul s-a oprit instant(nu am baterie la el).

L-am sters de bere cat am putut si apoi l-am pus cu tastatura in jos intr-o punga sigilata plina cu orez Posted Image Am vrut sa-l las asa cateva zile dar m-am decis azi sa ii scot tastatura ca sa vad ce s-a intamplat in interior. Are o gramada de praf imbibat cu bere iar placa de baza este inca umeda.

Ce imi recomandati sa fac? Ma gandesc sa sterg usor tot praful de pe el si sa il mai las sa se usuce. Eventual sa il usuc cu un uscator de par folosind doar aer rece. Iar mai apoi sa pulverizez placa de baza si tastatura cu alcool izopropilic.

O recomandare ceva?

Multumesc

Edited by wizi, 05 March 2014 - 00:06.


#2
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Incearca sa scoti cat mai repede umiditatea din componentele electronice (placa de baza) .

#3
the1godfather

the1godfather

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 741
  • Înscris: 17.11.2010

 wizi, on 05 martie 2014 - 00:04, said:

Ieri seara am reusit sa vars jumatate de pahar de bere pe laptop(un macbook white) Posted Image
Am scos cablul de alimentare dupa cateva secunde si laptopul s-a oprit instant(nu am baterie la el).
Te-ai scos! :D Vinde-l pe piese ca sa mai scoti ceva pe el. :)

#4
wizi

wizi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 08.11.2003

 Kain_12, on 05 martie 2014 - 00:10, said:

Incearca sa scoti cat mai repede umiditatea din componentele electronice (placa de baza) .

Pai asta incerc sa fac.

 the1godfather, on 05 martie 2014 - 00:10, said:

Te-ai scos! Posted Image Vinde-l pe piese ca sa mai scoti ceva pe el. Posted Image

Inca sper sa il recuperez Posted Image

Edited by wizi, 05 March 2014 - 00:15.


#5
the1godfather

the1godfather

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 741
  • Înscris: 17.11.2010
Ar fi bine,dar ma indoiesc....

#6
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Parca astea rezistau la lichide.....din clipuri asa arata....calcate de "tancuri" :)

#7
wizi

wizi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 08.11.2003

 xxvirusxx, on 05 martie 2014 - 00:17, said:

Parca astea rezistau la lichide.....din clipuri asa arata....calcate de "tancuri" Posted Image

Eh..marketing :)

#8
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Curata placa bine cu alcool izopropilic. Daca nu gasesti, e bun si alcoolul tehnic.

#9
wizi

wizi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 08.11.2003

 Lucian_M, on 05 martie 2014 - 00:51, said:

Curata placa bine cu alcool izopropilic. Daca nu gasesti, e bun si alcoolul tehnic.

Am alcool izopropilic intr-un pulverizator.
E de ajuns doar sa pulverizez sau ar trebui sa si sterg imediat dupa pulverizare cu o carpa fina?

#10
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Cureti bine cu o carpa, normal. Daca ai si un compresor, e si mai fain, ii dai cu presiune si se ia jegul.

#11
michael-myers

michael-myers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 02.08.2013
Ai belit sarmaua...

#12
wizi

wizi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 08.11.2003

 Lucian_M, on 05 martie 2014 - 01:01, said:

Cureti bine cu o carpa, normal. Daca ai si un compresor, e si mai fain, ii dai cu presiune si se ia jegul.

Ok, mersi. O sa fac asa.

 michael-myers, on 05 martie 2014 - 01:26, said:

Ai belit sarmaua...

Ramane de vazut.Posted Image

#13
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Lucian_M, on 05 martie 2014 - 00:51, said:

Curata placa bine cu alcool izopropilic. Daca nu gasesti, e bun si alcoolul tehnic.

     TAREEEEE ASTA ! Alcoolul trebuie sa-l toarne pe gat sau in tastatura ?
     Acum foarte multi ani, un individ dintr-un sat s-a electrocutat din pricina unui stalp de inalta/medie tensiune. Satenii din satul respectiv stiau ca pamantul "SUGE ELECTRICITATEA" asa ca au acoperit victima cu pamant. Victima a ajuns in cele din urma la spital, dar medicul de garda era sa faca un infarct  cand a auzit ca o persoana cu arsuri grave pe corp a fost ingropata in pamant. A zis ca asa barbari si asa prosti nu a vazut niciodata si nu crede ca stramosii lui au avut vreodata de-a face cu asemenea oameni.
      Revenind la cazul de fatza, inteleg ca niste apa/bere a ajuns in tastatura. Ghinion !
      Umbla vorba ca orezu absoarbe apa asa cum pamantu absoarbe curentul electric.
      Pamantul nu absoarbe curentul electric. Companiile de electricitate au legaturi la pamant peste tot pentru ca pamantul este conducator de electricitate. Pamantul nu absoarbe nimic. E multa teorie la mijloc si nu mai dezvolt...
     Orezul de asemenea absoabe apa, dar numai daca vine in contact direct cu ea. Daca o sa cumperi o punga de orez de la supermarket, nu va absorbi apa din baltoaca de la coltul strazii.
     Daca iei o oala si o umpli cu apa si pui orezul in apa, in 2-3 ore orezul absoarbe apa.
      Daca ai apa in laptop poti sa-l scufunzi in 4 tone de orez fara nici un efect. Aaaa, in plus o sa aia si o galeata de praf in laptop, dar ce mai conteaza...

 wizi, on 05 martie 2014 - 00:59, said:


Am alcool izopropilic intr-un pulverizator.
E de ajuns doar sa pulverizez sau ar trebui sa si sterg imediat dupa pulverizare cu o carpa fina?

      Tastatura nu se curata cu alcool izopropilic. Daca a intrat apa in ea, o cureti cu una noua.

#14
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
berea  a ajuns oricum la placa de baza si degeaba o usuci ca raman reziduuri pe ea. Ar trebui curatata totusi cu apa pana nu mai are depozite de bere uscata , la fel si tastatura apoi clatite cu apa distilata ca sa nu ramana saruri si uscarea cred ca e mai eficienta cu o rezerva de clorura de calciu decat cu orez. Se pun componentele si saculetul de clorura de calciu intr-un sac de plastic umflat putin cu aer si legat la gura si se lasa 1-2 zile. E posibil ca tastatura sa nu mai mearga prea bine dar placa de baza daca este uscata bine nu ar trebui sa pateasca nimic.

Edited by chilly willy, 05 March 2014 - 08:14.


#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,073
  • Înscris: 24.02.2006
berea contine si alte chestii in afara de apa. chestii care, dupa evaporarea apei, raman pe placa umezita cu bere. si pot fi curatate relativ usor cu alcool izopropilic.

#16
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Te-ai imbatat de bucurie cand ai auzit de condamnari, este ?

#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,894
  • Înscris: 25.01.2007

 wizi, on 05 martie 2014 - 00:46, said:


Eh..marketing Posted Image

Trebuia sa fie rezistent la lichide, sau nu?

#18
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Lichidele se comportă imprevizibil când pătrund în electronice.
Pagubele pot fi mai mari sau mai mici, funcţie de noroc.
În cazul tău, şansele de funcţionare după incidentul cu berea par a fi destul de mari.

Pentru curioşi, Efectele inundaţiei asupra tehnicii de calcul... .

Edited by Mos_Ilie, 05 March 2014 - 08:50.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate