Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Folosirea majusculei în interiorul propoziției

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
19 răspunsuri în acest subiect

#1
Ziua_ielelor

Ziua_ielelor

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 666
  • Înscris: 19.11.2009
Am citit cam toate regulile pe care le-am găsit pe Internet despre folosirea majusculei în interiorul propoziției, dar tot nu-mi sunt decât pe jumătate clare, așa că vă rog să mă ajutați să le înțeleg pe baza unor exemple concrete.

1. Statul se scrie vreodată cu majusculă? Eu știam că nu, dar am găsit o regulă care spune așa: „Se scriu cu inițială
majusculă toate cuvintele (cu excepția cuvintelor ajutătoare) care desemnează entități geografice și teritorial-administrative”, și erau date ca exemple Statul Israel, Statul Qatar.

2. O altă regulă spune așa: „Se scrie cu majusculă numai primul element din numele proprii care reprezintă denumirile organismelor de conducere și ale compartimentelor din instituții.”
În acest caz, scriem serviciile sociale cu majusculă? Eu l-am văzut scris cu minusculă, inclusiv pe site-uri serioase.

3. La regula de mai sus (2) era dat ca exemplu Serviciul de contabilitate. Cuvântul contabilitate folosit singur îl scriem cu majusculă? Spre exemplu Gina de la Contabilitate? Pe de o parte e denumirea unui departament și ar trebui scris cu majusculă, pe de altă parte e denumirea neoficială și poate ar trebui scris cu minusculă.

4. „Se scriu cu inițială majusculă toate cuvintele (cu excepția cuvintelor ajutătoare) care formează denumirile instituțiilor naționale sau internaționale și ale organizațiilor, inclusiv când sunt folosite eliptic. Însă denumirile neoficiale ale instituțiilor se scriu cu litere mici.”
Atunci considerăm muzeul de istorie denumire eliptică și scriem Am fost la Muzeul de Istorie, sau neoficială și folosim minuscule Am fost la muzeul de istorie?

5. „Se scrie cu majusculă numai primul element din numele proprii care reprezintă documente de importanță națională
sau internațională.”
Primul amendament, al 5-lea amendament sunt cel mai adesea scrise cu minusculă, dar atunci când spunem primul
amendament ne referim la Constituție, deci nu ar trebui scris cu majusculă? Sau e ca și cum am spune primul capitol al Constituției, caz în care e substantiv comun?

6. Onorată instanță intră în categoria locuțiunilor de politețe? Se scriu cu majusculă ambele cuvinte, primul sau
niciunul?

7. Știu că e student la (Facultatea de) Litere/Geografie, dar Am făcut facultatea de litere/geografie? Sau cu majusculă, facultatea de Litere/Geografie?

#2
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.423
  • Înscris: 02.03.2006

 Ziua_ielelor, on 04 martie 2014 - 18:42, said:

Am citit cam toate regulile pe care le-am găsit pe Internet despre folosirea majusculei în interiorul propoziției, dar tot nu-mi sunt decât pe jumătate clare, așa că vă rog să mă ajutați să le înțeleg pe baza unor exemple concrete.

1. Statul se scrie vreodată cu majusculă? Eu știam că nu, dar am găsit o regulă care spune așa: „Se scriu cu inițială
majusculă toate cuvintele (cu excepția cuvintelor ajutătoare) care desemnează entități geografice și teritorial-administrative”, și erau date ca exemple Statul Israel, Statul Qatar.
Se încadrează la regula prevăzută la capitolul 3.1 Scrierea cu literă mică, pct. 2 substantivele comune (chiar dacă provin din nume proprii) folosite izolat sau în interiorul unei comunicări... (DOOM pag. LV):
-substantivele cu sens generic care nu fac parte din numele propriu al entității geografice și administrativ teritoriale care le urmează: aleea Nucșoara, calea Floreasca, comuna Tudor Vladimiresca, orașul Mizil, județul Sălaj. În mod similar se scrie statul Israel, statul Qatar.
Pe tăblițele indicatoare, în indicarea adresei, pe hărți aceste substantive se scriu cu literă mare.
Anomaliile alea sunt scrise de cele mai multe ori de niște jurnaliști care sunt foarte mult influențați de regulile limbii engleze.

#3
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.198
  • Înscris: 05.06.2006

 Ziua_ielelor, on 04 martie 2014 - 18:42, said:

Am citit cam toate regulile pe care le-am găsit pe Internet despre folosirea majusculei în interiorul propoziției,
Lasa Internetul, citeste mai bine in DOOM - Pag LVI-LXI

Hai ca am facut cateva poze... Sper sa se vada bine :)

Fișiere atașate



#4
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.423
  • Înscris: 02.03.2006

 Ziua_ielelor, on 04 martie 2014 - 18:42, said:

2. O altă regulă spune așa: „Se scrie cu majusculă numai primul element din numele proprii care reprezintă denumirile organismelor de conducere și ale compartimentelor din instituții.”
În acest caz, scriem serviciile sociale cu majusculă? Eu l-am văzut scris cu minusculă, inclusiv pe site-uri serioase.
Da, m-am lovit și eu de această problemă atunci când lucram într-o structură de armonizare legislativă pentru că erau mulți care nu vroiau să priceapă faptul că se scrie Direcția resurse umane, Direcția contencios, Direcția economică, Direcția financiar șamd și nu Direcția Resurse Umane, Direcția Contencios, Direcția Economică, Direcția Financiar cum credeau ei că se scrie. Scriem serviciile sociale atunci când este o denumire generică, dar dacă la o primărie (să zicem) este o astfel de structură atunci ea se scrie așa: Serviciile sociale sau, mai degrabă Serviciul social, că este unul distinct, nu sunt mai multe, caz în care ajungem la o denumire generică.

Păi, să înceapă de la pagina LIV unde este și capitolul 3.1 Scrierea cu literă mică.

#5
Ziua_ielelor

Ziua_ielelor

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 666
  • Înscris: 19.11.2009

 senator, on 04 martie 2014 - 19:18, said:

Scriem serviciile sociale atunci când este o denumire generică, dar dacă la o primărie (să zicem) este o astfel de structură atunci ea se scrie așa: Serviciile sociale sau, mai degrabă Serviciul social, că este unul distinct, nu sunt mai multe, caz în care ajungem la o denumire generică.
Mulțumesc.

 liviu_np, on 04 martie 2014 - 19:13, said:

Lasa Internetul, citeste mai bine in DOOM - Pag LVI-LXI
Mulțumesc mult pentru efort, dar paginile alea le găsisem deja pe Internet și de acolo dădusem și majoritatea citatelor, însă tot nu m-au lămurit pe deplin.

 senator, on 04 martie 2014 - 19:09, said:

Pe tăblițele indicatoare, în indicarea adresei, pe hărți aceste substantive se scriu cu literă mare.
Asta știam deja, de aia am și precizat că mă interesa folosirea majusculei în interiorul propoziției.

#6
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.423
  • Înscris: 02.03.2006
Eu am citat din DOOM nu de pe net.

 Ziua_ielelor, on 04 martie 2014 - 18:42, said:

3. La regula de mai sus (2) era dat ca exemplu Serviciul de contabilitate. Cuvântul contabilitate folosit singur îl scriem cu majusculă? Spre exemplu Gina de la Contabilitate? Pe de o parte e denumirea unui departament și ar trebui scris cu majusculă, pe de altă parte e denumirea neoficială și poate ar trebui scris cu minusculă.
Gina de la contabilitate. E denumire generică așa cum spunem domnul Ionescu de la primărie. Dacă vrem să spunem de la care primărie, atunci spunem domnul Ionescu de la Primăria Comunei Bragadiru.

 Ziua_ielelor, on 04 martie 2014 - 18:42, said:

4. „Se scriu cu iniţială majusculă toate cuvintele (cu excepţia cuvintelor ajutătoare) care formează denumirile instituţiilor naţionale sau internaţionale şi ale organizaţiilor, inclusiv când sunt folosite eliptic. Însă denumirile neoficiale ale instituțiilor se scriu cu litere mici.”
Atunci considerăm muzeul de istorie denumire eliptică și scriem Am fost la Muzeul de Istorie, sau neoficială și folosim minuscule Am fost la muzeul de istorie?
Dacă spun că am vizitat Muzeul de Istorie Nicolae Iorga atunci scriu cu litere mari. Dacă scriu că am trecut pe la muzeul de istorie unde lucrează vecina mea atunci scriu cu litere mici.

 Ziua_ielelor, on 04 martie 2014 - 18:42, said:

5. „Se scrie cu majusculă numai primul element din numele proprii care reprezintă documente de importanță națională
sau internațională.”
Primul amendament, al 5-lea amendament sunt cel mai adesea scrise cu minusculă, dar atunci când spunem primul
amendament ne referim la Constituție, deci nu ar trebui scris cu majusculă? Sau e ca și cum am spune primul capitol al Constituției, caz în care e substantiv comun?
Aici trebuie detaliate un pic lucrurile pentru a fi bine înțelese. Acele amendamente, în contextul dat (cel mai probabil din constituția americană) sunt, de fapt, echivalentul articolelor din constituția românească și nu numai. În consecință, ar trebui să aibe același statut cu acestea din urmă, adică să fie scrise cu litere mici. Dar, iar amintesc o realitate a zilelor noastre: jurnaliștii de la noi sunt extrem de superficiali, în presă nu mai sunt filtrele de corectură necesare și, uite așa, ies fel și fel de bazaconii. La concret, se încearcă să se aplice și la noi regulile limbii engleze.
Alte exemple de acest gen. Corect ar trebui să se scrie Codul civil, Codul penal, Codul fiscal așa cum sunt ele corect scrise în Monitorul oficial. Atenție, am scris Monitorul oficial (document) cu o mic, pentru că dacă aș face referire la instituție atunci s-ar scrie RA Monitorul Oficial.

 Ziua_ielelor, on 04 martie 2014 - 18:42, said:

6. Onorată instanță intră în categoria locuțiunilor de politețe? Se scriu cu majusculă ambele cuvinte, primul sau niciunul?
Formula de adresare în corespondență impune scrierea cu literă mare a fiecărui cuvânt. Deci, corect este așa:

Onorată Instanță,

Subsemnatul, ___ ___, ...

 Ziua_ielelor, on 04 martie 2014 - 18:42, said:

7. Știu că e student la (Facultatea de) Litere/Geografie, dar Am făcut facultatea de litere/geografie? Sau cu majusculă, facultatea de Litere/Geografie?
Ultima variantă este exclusă.
Aici nu bag mâna în foc că varianta prezentată de mine este cea corectă (nu sunt lingvist). Cred că varianta corectă este de a scrie e student la litere/geografie, iar la cealaltă Am făcut Facultatea de Litere/Geografie. De fapt, corect ar fi am absolvit ...

#7
Ziua_ielelor

Ziua_ielelor

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 666
  • Înscris: 19.11.2009
Mulțumesc încă o dată pentru răspuns.

 senator, on 04 martie 2014 - 22:39, said:

Formula de adresare în corespondență impune scrierea cu literă mare a fiecărui cuvânt. Deci, corect este așa:  
În corespondență scriem și domnule director cu majuscule, aș fi vrut să știu cum e corect și în restul contextelor.

 senator, on 04 martie 2014 - 22:39, said:

Cred că varianta corectă este de a scrie e student la litere/geografie, iar la cealaltă Am făcut Facultatea de Litere/Geografie..

În DOOM e dat exemplul cu student la Litere, scris cu majusculă. Eu cred că se scrie cu majusculă când denumește instituția - Facultatea de Litere organizează concursul de admitere... sau student al Facultății de Litere - și cu minusculă în rest, dar mi se pare ciudat să văd scris litere cu minusculă.

Editat de Ziua_ielelor, 04 martie 2014 - 23:01.


#8
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.423
  • Înscris: 02.03.2006

 Ziua_ielelor, on 04 martie 2014 - 23:00, said:

În corespondență scriem și domnule director cu majuscule, aș fi vrut să știu cum e corect și în restul contextelor.
Depinde la ce context te-ai gândit.
Eu înțeleg din DOOM că atunci când scriem pe plic și în text (formula de adresare) folosim expresiile:
Domnului Director _____ _____ (pe plic)
Domnule Director, (Formula de adresare de la începutul textului).
În DOOM, la pag. LXI pct. 5 se face următoarea precizare:
Pentru a sugera anumite atitudini sau sentimente, a marca valoarea specială a unui cuvânt, a-l scoate în evidență etc.
(din punctul meu de vedere, expresia de mai sus aș traduce-o ca o formă de slugărnicie și/sau de lingușeală, tipic zonei orientale, pe care am întâlnit-o foarte des în documentele prezidențiale și guvernamentale, chiar și față de persoane la care nu se preta o astfel de adresare):
- se scriu cu literă mare termenii de adresare (inclusiv pronumele), în corespondență (pe plicuri și în text): Domnului Director ...; Domnule Președinte ...; Dumneavoastră ...;
Pe plicuri și în text (ca formulă de adresare la începutul textului) lucrurile sunt clare pentru mine. Nu știu dacă exprimarea aceea din paranteză (în text) face referire doar la această formulă de adresare de la începutul textului sau și la alte mențiuni din text.
De exemplu, poți să ai o exprimare de genul:
a ) Domnule Director,

Subsemnatul, _____ _____,
și spui ce ai de spus în câteva fraze după care, ca un fel de prezentare mai hotărâtă a situației revii cu formula de adresare în text:

Domnule Director,

b ) Dacă am înțeles bine, domnule director, ați dat dispoziția să...

Cred că în acest context s-ar scrie cu literă mică.


Uite, solicitarea ta este o provocare și pentru mine. Nici eu nu le stăpânesc perfect pe toate, așa că trebuie să recunosc uneori că mai greșesc (cum e cazul de față).

 Ziua_ielelor, on 04 martie 2014 - 23:00, said:

În DOOM e dat exemplul cu student la Litere, scris cu majusculă. Eu cred că se scrie cu majusculă când denumește instituția - Facultatea de Litere organizează concursul de admitere... sau student al Facultății de Litere - și cu minusculă în rest, dar mi se pare ciudat să văd scris litere cu minusculă.
Da, am verificat și ai dreptate. Fie că spui Facultatea de Litere organizează concursul de admitere..., fie că spui student la Litere, se scrie cu literă mare.

Editat de senator, 05 martie 2014 - 08:50.


#9
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.442
  • Înscris: 27.05.2006
Nu mi-e clar în ce context pui întrebarea asta, mai ales că aici e vorba de un forum.

Dacă eşti elev/student şi vrei să fii sigur că nu vei fi depunctat atunci contează.
Pt orice fel de altă aplicaţie practică, nu prea contează. În zilele noastre, din cauza influenţei masive din limbile străine în care se scrie mai mult cu majuscule decît în rom., inclusiv prin efecte de genul ăsta disponibile în orice program de tehnoredactare, este considerat ceva tolerat să bagi mai multe majuscule în propoziţie. Poate DOOM nu e de acord, dar după cum vezi DOOM se adaptează limbii vorbite.

Mulţi consideră un soi de politeţe să scrii domnule Director şi nu domnule director, aşa cum mulţi consideră nepoliticos să scrii "el" despre o personalitate, în loc de "dînsul", deşi cf. DOOM "dînsul" este pur şi simplu o formă veche.

"student la Litere" - este normal să fie cu majusculă pt a marca că e o facultate, o instituţie aparte, nu cuvîntul "literă" la plural. Sună aiurea "student la litere" probabil din cauza dualităţii cuvîntului "literă". Dacă însă scrii student la automatică, sună mai puţin aiurea, chiar dacă nu e cu majusculă.

Editat de XON-XOFF, 05 martie 2014 - 12:38.


#10
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.423
  • Înscris: 02.03.2006

 XON-XOFF, on 05 martie 2014 - 12:35, said:

Pt orice fel de altă aplicaţie practică, nu prea contează. În zilele noastre, din cauza influenţei masive din limbile străine în care se scrie mai mult cu majuscule decît în rom., inclusiv prin efecte de genul ăsta disponibile în orice program de tehnoredactare, este considerat ceva tolerat să bagi mai multe majuscule în propoziţie. Poate DOOM nu e de acord, dar după cum vezi DOOM se adaptează limbii vorbite.
Unde e scris că e tolerată asta? Hai să nu mai dăm informații false.

 XON-XOFF, on 05 martie 2014 - 12:35, said:

Poate DOOM nu e de acord, dar după cum vezi DOOM se adaptează limbii vorbite.
După logica asta peste câțiva ani o să se accepte în DOOM toate anomaliile astea promovate de incompetenții care scriu cu doi de i atunci când nu trebuie.

 XON-XOFF, on 05 martie 2014 - 12:35, said:

Mulţi consideră un soi de politeţe să scrii domnule Director şi nu domnule director,...
Din politețe sau pentru a respecta regulile din DOOM se scrie Domnule cu D mare pentru că e o formulă de adresare folosită la începutul textului. În formele scrise de tine se folosesc poate de unii mai haioși care au momente de excentricitate.

 XON-XOFF, on 05 martie 2014 - 12:35, said:

...mulţi consideră nepoliticos să scrii "el" despre o personalitate, în loc de "dînsul", deşi cf. DOOM "dînsul" este pur şi simplu o formă veche.
Poți să-mi spui unde scrie asta în DOOM?

 XON-XOFF, on 05 martie 2014 - 12:35, said:

"student la Litere" - este normal să fie cu majusculă pt a marca că e o facultate, o instituţie aparte, nu cuvîntul "literă" la plural. Sună aiurea "student la litere" probabil din cauza dualităţii cuvîntului "literă". Dacă însă scrii student la automatică, sună mai puţin aiurea, chiar dacă nu e cu majusculă.
Până la urmă, trebuie să scriem așa cum este reglementat, nu cum ni se pare nouă normal. Și mai trebuie să fim și consecvenți. Nu se poate ca într-un caz să scriem student la Litere, iar în alt caz student la automatică. Altfel ar fi multe excepții și ar fi foarte greu de învățat limba română.

#11
Ziua_ielelor

Ziua_ielelor

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 666
  • Înscris: 19.11.2009

 senator, on 05 martie 2014 - 08:48, said:

Depinde la ce context te-ai gândit.
Eu înțeleg din DOOM că atunci când scriem pe plic și în text (formula de adresare) folosim expresiile:
Domnului Director _____ _____ (pe plic)
Știu când se scrie domnule director cu majusculă și când cu minusculă, pe mine mă interesa cum se scrie onorată instanță în interiorul propoziției, spre exemplu în: Dacă îmi permiteți, onorată instanță...
Știu și că e student la Litere/Automatică, aș fi vrut să știu dacă se scrie cu majusculă și într-un context de genul Am făcut/absolvit facultatea de litere. Mi se pare o situație similară cu Am făcut liceul de muzică, unde aș folosi numai minuscule.

#12
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.423
  • Înscris: 02.03.2006

 Ziua_ielelor, on 05 martie 2014 - 17:57, said:

Știu când se scrie domnule director cu majusculă și când cu minusculă, pe mine mă interesa cum se scrie onorată instanță în interiorul propoziției, spre exemplu în: Dacă îmi permiteți, onorată instanță...
Dacă știi când se scrie cu minusculă domnule director ar trebui să știi și în cazul în care scrii onorată instanță. Din punctul meu de vedere, în cazul prezentat de tine se scrie corect cu minuscule.

 Ziua_ielelor, on 05 martie 2014 - 17:57, said:

Știu și că e student la Litere/Automatică, aș fi vrut să știu dacă se scrie cu majusculă și într-un context de genul Am făcut/absolvit facultatea de litere. Mi se pare o situație similară cu Am făcut liceul de muzică, unde aș folosi numai minuscule.
Inițial și eu credeam că se scrie cu minusculă, dar din câte văd că scrie în DOOM, forma corectă este cu majusculă.

#13
Ziua_ielelor

Ziua_ielelor

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 666
  • Înscris: 19.11.2009

 senator, on 06 martie 2014 - 12:56, said:

Dacă știi când se scrie cu minusculă domnule director ar trebui să știi și în cazul în care scrii onorată instanță.
Tocmai asta am întrebat de la început: dacă onorată instanță intră în aceeași categorie cu domnule director/domnule judecător sau, cum înclin eu să cred, în categoria locuțiunilor de politețe gen: Măria Ta, Sfinția Sa, caz în care s-ar scrie ambele elemente cu majusculă.

Quote

Inițial și eu credeam că se scrie cu minusculă, dar din câte văd că scrie în DOOM, forma corectă este cu majusculă.
Mie mi se par două situații diferite. Am făcut liceul de muzică mi se pare sinonim cu Am absolvit un liceu cu profil muzical și, în mod analog, Am făcut facultatea de litere - Am absolvit o facultate cu profil filologic. În ambele exemple avem doar substantive comune, deci majuscula nu ar fi justificată, spre deosebire de student la Facultatea de Litere, când ne referim la o instituție și se impun majusculele.

#14
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.423
  • Înscris: 02.03.2006

 Ziua_ielelor, on 06 martie 2014 - 15:58, said:

Tocmai asta am întrebat de la început: dacă onorată instanță intră în aceeași categorie cu domnule director/domnule judecător sau, cum înclin eu să cred, în categoria locuțiunilor de politețe gen: Măria Ta, Sfinția Sa, caz în care s-ar scrie ambele elemente cu majusculă.
Cred că aștepți totul de pe Softpedia. Ia DOOM-ul, citește-l și recitește-l de câte ori crezi de cuviință și ai să te luminezi.
Un proverb chinezesc spune că unui om flămând să nu-i dai de mâncare, ci să-l înveți să pescuiască.
Tu te-ai săturat ieri, iar astăzi îți este iar foame.

#15
Ziua_ielelor

Ziua_ielelor

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 666
  • Înscris: 19.11.2009
E drept că am multe nelămuriri, dar asta nu înseamnă că nu am încercat mai întâi să mi le clarific singură. M-am uitat și în DOOM, și pe dexonline în dreptul cuvintelor onorat și instanță, dar de sintagma onorată instanță nu se spunea nimic, și nici în paginile din DOOM pe care mi le recomandase liviu_np. Aș putea să le recitesc și de zece ori, conținutul lor nu s-ar schimba cu nimic. Oricum, mulțumesc pentru răbdare.

#16
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.423
  • Înscris: 02.03.2006

 Ziua_ielelor, on 06 martie 2014 - 15:58, said:

Tocmai asta am întrebat de la început: dacă onorată instanță intră în aceeași categorie cu domnule director/domnule judecător sau, cum înclin eu să cred, în categoria locuțiunilor de politețe gen: Măria Ta, Sfinția Sa, caz în care s-ar scrie ambele elemente cu majusculă.
Am spus mai sus. Pe plicuri și în text (ca formulă de adresare la începutul textului) se scrie cu litere mari. În text, cu literă mică. Nu este locuțiune de politețe.

#17
Ziua_ielelor

Ziua_ielelor

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 666
  • Înscris: 19.11.2009
OK, mulțumesc.

#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.913
  • Înscris: 25.01.2007
Ia legatura cu userul Lopatar, http://forum.softped...390651-lopatar/ ,el e specialistul nr. 1 cand e vorba de majuscule in interiorul propozitiei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate