Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Ati apela la fertilizarea in vitro? (FIV)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
O groaza de oameni pe care ii stiu au copii prin FIV, se vede si pe strada din procentul mare de gemeni.
Iar niste cunoscuti au copil facut cu mama surogat in India. Aia aventura, nu FIV care e un procedeu banal (cel putin cind merge).

#38
Mysha2202

Mysha2202

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.05.2017
Procedeu banal? Am o fetita de 3 luni in urma unui astfel de procedeu si iti pot spune ca numai banal nu este 😂

#39
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
În România, 20% din cupluri nu pot procrea. Soluția salvatoare este mult prea scumpă

Edited by leusteanul, 17 June 2019 - 04:48.


#40
Alexandra_13

Alexandra_13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.09.2019
Din punctul meu de vedere, FIV ar trebui sa fie ultima optiune. Asta ca depinde care din voi e cu problema. Daca problema de infertilitate este la barbat, ar trebui sa se controleze dar scapati mai usor. Este un articol despre infertilitatea masculina tratata de dr Sebastian Voinea la Fundeni (link), mai ales din cauza varicocelului. Daca problema este la femeie, atunci se complica lucrurile. Dar daca problema este la femeie si poti face FIV, mergi in Turcia sa il faci, nu in Romania.. Dar totusi, daca vrei neaparat in Romania, vezi ca statul deconteaza o mare parte din bugetul alocat acesteia, pentru prima fertilizare.

#41
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostAlexandra_13, on 24 septembrie 2019 - 15:07, said:

FIV, mergi in Turcia sa il faci
da...si dupa aia ne plangem ca ne-au invadat musulimii :D

#42
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017

View PostAlexandra_13, on 24 septembrie 2019 - 15:07, said:

Din punctul meu de vedere, FIV ar trebui sa fie ultima optiune. Asta ca depinde care din voi e cu problema. Daca problema de infertilitate este la barbat, ar trebui sa se controleze dar scapati mai usor. Este un articol despre infertilitatea masculina tratata de dr Sebastian Voinea la Fundeni (link), mai ales din cauza varicocelului. Daca problema este la femeie, atunci se complica lucrurile. Dar daca problema este la femeie si poti face FIV, mergi in Turcia sa il faci, nu in Romania.. Dar totusi, daca vrei neaparat in Romania, vezi ca statul deconteaza o mare parte din bugetul alocat acesteia, pentru prima fertilizare.
1. De ce ar fi ultima optiune? Care e problema? E o optiune fireasca la care apeleaza tot mai multe cupluri, nu e nimic rusinos sau anormal.
2. Vezi ca multe cupluri au probleme de infertilitate de ambele parti.
3. De ce Turcia? Si la noi sunt cateva clinici cu rate de succes mari (Gynera, Wellborn  etc). Pentru cei fara dare de mana, exista FIV la Giulesti cu doar 7.000 lei, la care se adauga costul hormonilor.
4. Statul deconteaza doar vreo 11.000 lei si doar daca te incadrezi in conditii specifice de infertilitate. Costul unui FIV e cel putin dublu, cu tot cu medicamente, ecografii, monitorizari. Multe cupluri au cauze necunoscute de infertilitate si sunt pe cont propriu.

Edited by leusteanul, 29 September 2019 - 12:53.


#43
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017

View PostDude_2nd, on 28 septembrie 2019 - 17:41, said:

da...si dupa aia ne plangem ca ne-au invadat musulimii Posted Image
Nici eu n-am inteles-o pe asta cu "daca problema este la femeie si poti face FIV, mergi in Turcia sa il faci, nu in Romania".
Dar fiecare cu fixatiile lui/ei.

#44
Alexandra_13

Alexandra_13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.09.2019

View Postovidiu_ms, on 03 martie 2014 - 17:53, said:

O prostie. Vad ca nu pot face copii dar incearca toate experimentele. Si dupa aceea se plang ca au copii cu dizabilitati sau cu cine stie ce malformatii.

Nu este o prostie. Foarte multe femei au ajuns la depresie ca nu pot face copii. Pentru cineva care nu a trecut prin asta, probabil este o prostie, dar asta pentru ca nu poate intelege cum este. Dar de multe ori trebuie facute analize. In zilele noastre varicocelul a luat amploare si trebuie tratat (asta la infertilitatea masculina). Dr Sebastian Voinea este unul din cei mai buni medici din Romania pentru operatia de varicocel, fiind foarte multe comentarii de lauda pentru acesta. Dar din pacate daca femeia este cea cu problemute, este mai greu sa conceapa. Asa ca se apeleaza la fertilizarea in vitro.

#45
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Rata de anomalii cromozomiale, trisomii si Down la FIv e fix la fel ca la conceptia naturala.
Trebuie incercat prin orice mijloace, ca infertilitatea de ambele sexe a explodat, aia e, nu e nicio rusine, apelezi la FIV si speri ca va fi bine.

#46
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Infertilitatea, o problemă tot mai frecventă în rândul românilor. Care sunt soluțiile

Edited by leusteanul, 02 November 2019 - 19:25.


#47
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Fiv-ul in Romania: http://archive.is/Eydns

#48
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005
Salutare tuturor!

Am o intrebare pentru cei care au trecut prin ceva asemenator. Eu si sotia mea, trebuie sa accesam acest program de FIV si incercam prin ajutorul de la stat. Pe Fisa de inscriere, trebuie bifat un punct "Suntem asigurati in sistemul de asigurari sociale de sanatate din Romania" . Sotia este asigurata dar eu nu sunt asigurat, deci nu contribui cu sume si nici coasigurat nu sunt, deoarece figurez cu venituri (avand un mic PFA) dar nu am oblogatia de plata a CASS (sunt sub pragul de profit). Intrebarea mea: Este obligatoriu, pt accesarea programului sa fiu si eu platitor la CASS? Daca da, trebuie sa achit ceva in urma sau pot incepe cu minimul sumei in luna curenta?

Multumesc frumos!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate