Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Caini otraviti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11 replies to this topic

#1
nmd19

nmd19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 09.11.2007
Acum cateva zile, la casa parintilor mei de la tara, au fost otraviti doi caini. De talie mica. Nu erau agresivi. Unul avea cateva luni. Dovezile arata destul de clar cine a fost autorul. Desi curtea are cateva sute de metri de gard, cu vecinul respectiv sunt doar cativa metri. Urmele de carne amestecata cu otrava plus doua pisici moarte au fost gasite in zona respectiva, pe partea noastra. Exista persoane care l-au auzit plangandu-se, dar noua nu ne-a spus nimic. Expertiza de la DSV a aratat  ca otrava folosita a fost foarte puternica (si ilegala din cate stiu eu) asa ca e foarte putin probabil ca otravirea sa se fi produs in alta parte. Am facut plangere la politia locala, au venit, s-au uitat dar se fac ca ploua.
Intrebarea mea este daca am sanse sa ii fac sa raspunda penal si unde ar trebui sa ma adresez. Se dau mandate de perchezitie pentru asa ceva? Probabil au scapat de otrava dar e posibil sa se mai gaseasca urme

Edited by nmd19, 01 March 2014 - 12:50.


#2
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Frate, in Romania omuciderile nu sunt tratate serios si tu vrei sa caute cineva urme de otrava ca a otravit un caine? Tu crezi ca ei stiu ce inseamna urme si cum sa colecteze dovezile? In Bucuresti mai sunt cativa care cunosc criminalistica dar la sate...

#3
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
adreseaza-te unui ONG - te indruma ei ce sa faci
nu e normal sa arunci mancare otravita ca sa omori niste caini; daca omu avea vre-un copil mic si o gasea pe jos , sau o vaca de lapte care lua carnea si mesteca la ea (chiar daca nu mananca, vacile au prostu obicei sa mestece cam tot ce gaseste: cauciucuri, nyloane , sticle de plastic etc) sau gainile ciugulea din ea etc . ce faceai!?
fa plangere mai sus si sa vezi ce o sa se implice politia
ps. stau la tara si stiu cum e sa iti moara un animal de la tine din curte

Edited by STARTREK1, 01 March 2014 - 13:09.


#4
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007

 rickysyv, on 01 martie 2014 - 13:08, said:

Cainii care latra cand vrei sa dormi merita otrava aia cu varf si indesat!
si ca iti mai moare si alte animale pe langa caini , nu are nimic,nu-i asa ?

Quote

au fost otraviti doi caini...plus doua pisici moarte


#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
N-ai ce sa ii faci vecinului, nu se poate dovedi ca el ti-a otravit cainii.

#6
Panterakristin

Panterakristin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.02.2014
In primul rand vad ca unii arunca vina pe caini si scot la inaintare motivul pentru care au fost otraviti. Nu cred ca acei caini mancau gainile vecinului. Daca galagia a fost problema,atunci buba e la vecin. Mie mi s-a intamplat sa merg la cinema la un film foarte frumos,pe care il asteptam de mult,si sa stea fix in fata mea o doamna cu un copil de maxim 5 ani (poate chiar mai mic),care a inceput sa planga pe la jumatea filmului si a tinut-o asa pana aproape de sfarsit. Si ma refer la plans de copil mic. Aia urla de-a dreptu. Ce trebuia eu sa fac? Sa-i dau una sa-l las lat? Nimeni nu a zis nimic. E un copil. Un om. O fiinta. Asa si? Un caine e un animal. Tot o fiinta. Tot la esenta fiintei ajungem. Iar de autobuze si alte transporturi nu mai zic. Ce galagie fac copilasii in ele..
Motivul otravirii e unul singur. Cruzimea.
Habar nu am cati dintre oameni stiu ce inseamna otravirea. Mai ales cu o substanta foarte puternica. Dureri ca la otravire nu ati simtit voi in viata voastra. Va invit sa cititi ce inseamna otravirea. Ce simte cainele si ce se intampla cu organismul lui. Ca doar nu agonizeaza de prosti.
Eu in locul tau as face orice ca respectivul sa plateasca.
Adreseaza-te Protectiei Animalelor! Ei te vor indruma cel mai bine.
Si as zice sa vorbesti cu vecinul,sa-l intrebi de ce a facut asta si sa-i spui ca nu e om daca a putut otravi niste fiinte nevinovate,care latra pentru ca asa sunt ei. Lasa ca oamenii latra uneori mai mult decat cainii. Ce sa mai vorbim de oamenii care comit omoruri. Pe aia putem sa-i asociem cu ursul din padure sau cainii din capitala care sunt agresivi din cauza oamenilor. Pe aia ii eutanasiaza. Pe criminali ii baga la inchisoare unde de bine de rau au mancare si dorm in pat.
Daca vecinul nu intelege trebuie sa-i fie data o lectie. Una subtila. Cum a otravit si el subtil cainii.
Asa cum zice si ady_77 plateste pe cineva sa-l scuture bine. Eventual sa nu-l mai vezi cateva luni. Daca nu ai cu ce sa platesti atunci cauta cateva "matahale" care sustin drepturile animalelor.

#7
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007

 Clovis, on 01 martie 2014 - 13:11, said:

In primul rand trebuie vazut de  ce respectivul a otravit cainii. Nu mai dati cu bata inainte de a stii tot adevarul. Daca cainii aia latrau tot timpul si il deranjau? Si eu  am o jigodie de caine la 10 m de casa care latra toata ziua... si tot o piticanie din asta este. Astia sunt cei mai galagiosi. E simplu sa spui ca ala mi-a otravit cainele dar mai bine te-ai intreba de ce. Nu e nimeni nebun sa otraveasca un caine aflat intro curte doar asa de florile marului. Sigur cainii aia faceau ceva.

Indiferent ce-ar fi nu iti faci dreptate singur. Daca tu ma enervezi pentru te imbraci in rosu trebuie sa te otravesc?
Exista legi, exista politie, procuratura, justitie si presa. Sunt puterile prin care statul isi mentine autoritatea si asigura securitatea cetatenilor proprii. Intr-o tara civilizata iti faci dreptate pe cale legal. Nu ai tu dreptul @clovis sa omori o fiinta pentru ca te deranjeaza. Daca ar fi asa atunci lumea noastra ar fi dominata de anarhie: vecini, soacre, femei, barbati etc omorati pentru ca au deranjat pe cineva.Asta se cheama anarhie.

#8
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Faptul că omul nostru bănuieşte deja că vecinul a fost înseamnă că ştie el ce ştie. Să vedeţi numa cum e să te latre câinii vecinului intrând la tine în curte.

#9
Aesop

Aesop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 13.02.2014
Exista multi la tara care lasa cainii liberi, si fac daune... cate capcane n-am pus eu... curse de picioare, laturi pt gat, bateam cam 10-20 caini pe sezonul de vara, atatia erau care imi traversau curtea fara pasaport si viza. Ii bateam pana nu mai miscau, si cand se intoiegeau ii aruncam peste gard la ala care banuiam al cui e cainele.

Sigur, nu toti se pricep sa puna capcane, capcana nu e suficienta, ca schelalaie ala acolo o saptamana, daca n-ai mana ferma pe maciuca sa-i iei maul!

 benis, on 01 martie 2014 - 14:35, said:

Faptul că omul nostru bănuieşte deja că vecinul a fost înseamnă că ştie el ce ştie. Să vedeţi numa cum e să te latre câinii vecinului intrând la tine în curte.
o zi intreaga am batut cu pietre cainele unui vecin care n-avea stare decat sa ma latre, la mine in curte, si ala era plecat, pana a venit un prietenas cu pusca de vanatoare, doua cartuse si s-a facut liniste!
Da si cu piatra, si prastia, era tabacit cojocul pe el!

Criminalistii nu vin decat la oameni, sau la jaf armat, cata vreme nu i s-a furat nimic vecinului, nu exista metode de expertizare, si fara expertiza criminalistica nu intra nimeni in puscarie, asta ca sa fie clar.
Javrele n-au valoare in fata legii

Edited by Aesop, 01 March 2014 - 15:48.


#10
nmd19

nmd19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 09.11.2007
Probabil trebuia sa mentionez de la inceput: scopul topicului era de a obtine o opinie tehnica de la cineva care are cat de cat legatura cu domeniul si cunoaste practica judiciara. Scrie Professional zone sus. Subiecte de barfa exista destule. Altfel as fi putut si eu sa insir diverse detalii personale, cum ca pe aia mica o chema Fifi, ce simpatica era si ca nu merita sa moara la 7 luni cu spume la gura.etc etc, Dar, cum am spus , doream o opinie tehnica. Sunt perfect constient ca in tara asta exista destule lepre care considera ca nu e nicio mare smecherie sa otravesti niste caini, cu sau fara stapan indiferent de motiv. Nu era nevoie sa se exprime aici si sa le dea moderatorilor de lucru. Dar na, romanul e cunoscut in toata lumea pentru ca se pricepe la toate si e musai sa-si dea cu parerea . Fie ca e vorba de noul iphone, geopolitica sau de zborul interplanetar.
Daca tot ati facut topicul harcea parcea o sa adaug detalii pe care nu le consideram relevante la inceput, poate va mai luminati. Cum am spus nu am primit nicio plangere, eu sau familia mea. Curtea este foarte mare asa ca nu aveam de unde sa stiu ce fac cainii toata noaptea. Stiu ca o sa apara destui sa-mi explice cum ca civilizat e sa tii cainele legat sau intr-o curte 2x2. Nu ma intereseaza astfel de opinii. Nici macar nu stiu daca scopul a fost uciderea cainilor. Poate pisicile le-au tulburat linistea. Doar ca nu s-a inventat inca otrava inteligenta, care sa faca diferenta intre specii sau intre cainii care au latrat regulamentar si cei care au latrat in afara programului
E interesant ca majoritatea sunt convinsi din start ca "au facut ceva cainii aia, doar nu erau nebuni sa-i otraveasca degeaba".  Exista doua variante aici: ori aveti o parere prea buna fata de unii dintre semenii vostri ori sunteti ca ei.
Va tin la curent cu ancheta.
Multumesc celor care au dat raspunsuri cat de cat la subiect

Edited by nmd19, 02 March 2014 - 20:29.


#11
tacumd

tacumd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 21.06.2020
Salut!

Aveti idee cu ce se poate otravii un caine?

Edited by argonaut, 10 July 2022 - 22:55.


#12
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013

 tacumd, on 10 iulie 2022 - 22:16, said:

Salut!

Aveti idee cu ce se poate otravii un caine?

Iti recomand sa citesti legislatia in legatura cu cruzimea fata de animale ca sa afli ce patesti manifestatndu-te ca atare!

De la Softpedia ai un punct si doua zile de suspend.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate