Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

DNS

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
psycho22

psycho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 11.02.2014
Am dat un restart fortat la laptop. Dupa ce l-am redeschis, anumite pagini faceau figuri. Multe site-uri nu erau "recunoscute" de chrome. Si in timp ce stateam pe un site popular, unul din puntinele care functionau, imi apare in locul unui gif ceva de serverul dns. Buuun...bag un search pe google. Gasesc un ip de server DNS public de la google. Mai exact 8.8.8.8. Ce am de pierdut? Schimb acolo la setari, ii zic sa nu mai ia automat adresa ip de la serverul DNS. Dau un restart. Partea buna e ca acum merge softpedia. Pana sa bag ip-ul asta de la google, nu mergea. Partea proasta e ca nu mai merg alte site-ui care cand era bifat pe automat, mergeau. Si nu stiu ce **** mea sa fac. Nu e vina ISP-ului, si nu cred ca m-ar putea ajuta daca i-as suna. Cel mult imi vor da adresa dns de la ei, pe care o am daca bifez sa o ia automat.

Apreciez orice ajutor!

Edited by psycho22, 28 February 2014 - 19:45.


#2
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Pierzi un pic la ping cu acel 8.8.8.8 insa in rest ar trebui sa mearga brici.
Eventual baga Ccleaner si da-i sa curete cookies si fisiere temporare.

Edited by marius87ism, 28 February 2014 - 19:53.


#3
psycho22

psycho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 11.02.2014

View Postmarius87ism, on 28 februarie 2014 - 19:51, said:

Pierzi un pic la ping cu acel 8.8.8.8 insa in rest ar trebui sa mearga brici.
Eventual baga Ccleaner si da-i sa curete cookies si fisiere temporare.
Acum incerc o curatare. Atasez si o poza. Site-ul asta mergea (teoretic, adica front page, ca daca deschideam o poza, adio!) iar softpedia nu mergea. Acum, cand am bagat dns-ul google, nu merge reddit si merge softpedia. Posted Image


Deci. Am trecut la dns-ul autoamt pentru a face niste poze.

Se vede cum functioneaza reddit si facebook, dar softpedia nu! Cand trec pe 8.8.8.8 e tocmai invers. In prima poza se vede scris ceva de dns, acolo unde trebuia sa fie un gif.


Acum sunt pe 8.8.8.8, de asta pot scrie pe softpedia.

Attached Files


Edited by psycho22, 28 February 2014 - 20:47.


#4
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,184
  • Înscris: 27.06.2007
de la cine ai internet!?
incearca si pe cele de la romtelecom
193.231.100.130
193.231.100.134

#5
psycho22

psycho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 11.02.2014
E cineva  atat de amabil incat sa intre in calculator la mine cu TeamViewer sa vada daca rezolva ceva?
Am incercat si dns-urile de la romtelecom. Unele site-uri nu functioneaza nici cu dns de la romtelecom.

Edited by psycho22, 28 February 2014 - 20:57.


#6
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postpsycho22, on 28 februarie 2014 - 20:57, said:

E cineva  atat de amabil incat sa intre in calculator la mine cu TeamViewer sa vada daca rezolva ceva?
Am incercat si dns-urile de la romtelecom. Unele site-uri nu functioneaza nici cu dns de la romtelecom.

Da id si pass

#7
psycho22

psycho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 11.02.2014
Da, s-a rezolvat. Nu stiu cum, dar s-a rezolvat.

A intrat Bucifon in PC la mine, iar cand sa schimb dns-ul pentru a-i arata ce nu functioneaza, surpriza: toate site-urile functionau. Nu imi explic, e ceva paranormal la mijloc. :P

Btw, ideea e ca s-a rezolvat. Multumesc celor care mi-au raspuns.

#8
Georjack

Georjack

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.03.2010
Am gasit acest thread la o cautare cu nea Goagal si vreau sa va spun ca si eu am avut probleme in luna februarie cu internetul si am tot sunat la Romtelecom si nu recunosteau ca problema este de la ei. Eu in aceea perioada imi cumparasem o licenta la antivirusul Kasperky Total Security si am crezut ca de la el se trage aceste probleme, si am cerut banii inapoi pe licenta si am primit banii. Acum nu mai am Kasperky si boom, iar a aparut problema, acuma ce sa mai fac? Sa renunt si la BitDefender sau problema asta este de la DNS-ul Romtelecom? Eu nu am de gand sa trect pe 8.8.8.8. Nu imi vine sa fac opturi, mai bine raman asa, deoarece pe 8.8.8.8 asta s-au mai facut niste hack-uri si e cam riscant. Deci... Vreau sa te intreb personal, psycho22, tu incerci sa faci niste afaceri pe internet? Si ce antivirus folosesti? MIe aici imi miroase a mana de securist vuduist, care nu se multumeste ca ma urmareste si vrea mai mult. Atunci, sa duca viata mea pe care o duc eu, adica, daca el/ea are o familie + copii si o casa si bani sa le dea foc. Ori mai poate fi o singura solutie, Americanii, pun un sistem la cale de a oprii anumite mesaje sau virusi.
Care imi va sterge acest mesaj, ori lucreaza la Romteleom ori este un securist. Acest mesaj este destul de normal, in normalitatea situatiei de fata....

#9
psycho22

psycho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 11.02.2014

View PostGeorjack, on 20 martie 2014 - 17:19, said:

Am gasit acest thread la o cautare cu nea Goagal si vreau sa va spun ca si eu am avut probleme in luna februarie cu internetul si am tot sunat la Romtelecom si nu recunosteau ca problema este de la ei. Eu in aceea perioada imi cumparasem o licenta la antivirusul Kasperky Total Security si am crezut ca de la el se trage aceste probleme, si am cerut banii inapoi pe licenta si am primit banii. Acum nu mai am Kasperky si boom, iar a aparut problema, acuma ce sa mai fac? Sa renunt si la BitDefender sau problema asta este de la DNS-ul Romtelecom? Eu nu am de gand sa trect pe 8.8.8.8. Nu imi vine sa fac opturi, mai bine raman asa, deoarece pe 8.8.8.8 asta s-au mai facut niste hack-uri si e cam riscant. Deci... Vreau sa te intreb personal, psycho22, tu incerci sa faci niste afaceri pe internet? Si ce antivirus folosesti? MIe aici imi miroase a mana de securist vuduist, care nu se multumeste ca ma urmareste si vrea mai mult. Atunci, sa duca viata mea pe care o duc eu, adica, daca el/ea are o familie + copii si o casa si bani sa le dea foc. Ori mai poate fi o singura solutie, Americanii, pun un sistem la cale de a oprii anumite mesaje sau virusi.
Care imi va sterge acest mesaj, ori lucreaza la Romteleom ori este un securist. Acest mesaj este destul de normal, in normalitatea situatiei de fata....
Eu nu folosesc niciun antivirus. Sunt capabil sa-mi tin computer-ul curat. Plus ca o buna bucata de timp am avut linux (virus-free). Nu am internet de la Romtelecom. Am de la un provider local.
Partea cu afacerile nu am inteles-o. La ce fel de afaceri te referi? Eu folosesc internetul doar pentru entertainment si pentru studiu. Sunt inca elev.

Oricum, nu cred ca te-a urmarit vre-un securist, cum zici tu.

Edited by psycho22, 20 March 2014 - 21:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate