Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

As face economie cu trifazic?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
nu e rea ideea,
si mai am alta intrebare:
am doua contoare de la enel la aceeasi casa, ambele au tarif standard, as putea sa pun unul dintre ele pe tarif de noapte?
si exista vreo posibilitate sa-l fac sa-mi cupleze automat pe tarif de noapte cand acesta e mai ieftin?
sau cum as putea face ca ziua sa consume de la contoarul cu tarif standard iar noaptea si in weekeend sa treaca la celalalt, iar dimineata la 7 sa revina la cel standard

#20
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
ai putea sa pui unul dintre ele pe tarif diferentiat pe zone orare.
si eu am in cap chestia asta, numai ca mai trebuie sa trag inca
un bransament, momentan nu exista decat unul

automatizarea se face simplu, o priza programabila electronica
si doua contactoare. schema de legaturi e una simplista, o face
si-un copil.

#21
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Recomand tuturo sa se duca la scoala si sa citeasca manualele, altfel mintea scorneste niste intrebari de felul: daca eu beau o cana cu apa si vecinul bea si el una, daca avem singura o cana, nu-i asa ca bem mai putin?

#22
smartapp

smartapp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 27.11.2013
Trifazic merita doar daca ai echipamente si instalatii care solicita asa ceva. Multe blocuri vechi, de pe vremea raposatului erau pe trizafic. Acolo nu inteleg de ce.

#23
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

 alinescoo, on 22 februarie 2014 - 21:38, said:

Am vazut ca vreo 2 vecini si-au tras curent trifazic, desi nu au nevoie de el, insa mi-au zis ca or sa aiba economie la factura...

Eu am 2 cladiri, practic casa unde stau eu cu sotia si in spatele ei, niste anexe unde stau parintii. La fiecare cladire am contor separat, deci cablu tras de la stalp separat.
Ca sa trag curent trifazic m-ar costa in jur de 2700 lei. Factura de curent, per total la ambele contoare, e undeva la 250 lei pe luna. As putea o faza sa o trag la prima cladire, cealalta faza la a doua cladire

Care e treaba cu economisitu? E pe bune ? Va rog sa ma lamuriti si pe mine.
Multumesc.

@Nu e nici o economie
@Ai putea sa treci unul din cele doua abonamente pe CR2,sa tragi un cablu intre cele doua case, o automatizare care sa comute alimentarea,noaptea pe cel cu CR2 ziua pe standard.Asa vei face economie daca ai consumatori semnificativi,dar inainte de asta vezi daca fazele de pe cele doua case sunt identice sau nu pt a sti daca comutarea se face cu sau fara intreruperea alimentarii consumatorilor.

 dhaneey, on 22 februarie 2014 - 23:28, said:

nu e rea ideea,
si mai am alta intrebare:
am doua contoare de la enel la aceeasi casa, ambele au tarif standard, as putea sa pun unul dintre ele pe tarif de noapte?
si exista vreo posibilitate sa-l fac sa-mi cupleze automat pe tarif de noapte cand acesta e mai ieftin?
sau cum as putea face ca ziua sa consume de la contoarul cu tarif standard iar noaptea si in weekeend sa treaca la celalalt, iar dimineata la 7 sa revina la cel standard

Vezi mai sus.

#24
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Ma amuz citind ce ati scris pe aici. Asa am zis si eu, ca KW e KW, indiferent pe ce sistem e consumat... dar tineau mare si tare ca o sa fie mai economi.

Eu am faze diferite intre cele 2 case... chestia e ca  la una din case e legata centrala cu pompele, insa am un consum undeva la 2-3KW/24 ore cu tot ce folosesc, deci ma gandesc ca max 1KW au pompele, ladomatul si ce mai am pe cazan. Merita in conditiile astea, pentru 30KW/luna sa trec al tariful de noapte ? Mi-ati dat o idee buna.

@anaki se intrerupe sau nu alimentarea in situatia mea ?

#25
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

 alinescoo, on 23 februarie 2014 - 21:29, said:

@anaki se intrerupe sau nu alimentarea in situatia mea ?
Da ,se intrerupe.,va fi un moment t in care consumatorii nu vor fi alimentati.Daca aveai aceeasi faza pe ambele case se putea face comutarea fara intreruperea alimentarii consumatorilor,cand se pot produce perturbari,avarii,etc.

#26
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007

 alinescoo, on 23 februarie 2014 - 21:29, said:

Ma amuz citind ce ati scris pe aici. Asa am zis si eu, ca KW e KW, indiferent pe ce sistem e consumat... dar tineau mare si tare ca o sa fie mai economi.

Eu am faze diferite intre cele 2 case... chestia e ca  la una din case e legata centrala cu pompele, insa am un consum undeva la 2-3KW/24 ore cu tot ce folosesc, deci ma gandesc ca max 1KW au pompele, ladomatul si ce mai am pe cazan. Merita in conditiile astea, pentru 30KW/luna sa trec al tariful de noapte ? Mi-ati dat o idee buna.

@anaki se intrerupe sau nu alimentarea in situatia mea ?

30 kw/ luna oricum ii ai inclusi in abonament la vreo 18 bani/ kw,  
tariful de noapte e tot 18 bani/kw si esti obligat sa consumi doar noaptea si in weekend
deci NU,

tariful de noapte e foarte convenabil pt cine consuma mult (centrala electrica, plita cu inductie, etc)
dar si pt cine e mai limitat cu banii poate face economii serioase in timp,
in general frigiderul consuma 2 kw/zi, intr-o luna ar fi 60 kw, ( se poate cumpara o priza programabila (50 de lei) si seta sa mearga doar noaptea, frigiderele moderne pastreaza temperatura cel putin 16 ore)
masina de spalat ia cam 1 kw/ spalare, sa zicem 10 kw/luna
fier de calcat, aspirator si multi alti consumatori pe care i-ai putea planifica te-ar mai duce la vreo 30 kw/luna
deci cam 100 kw/luna ar putea fi inclusi in abonamentul de noapte (ceea ce ar insemna o economie de 15 lei / luna - nu prea mult, stiu)
30 kw sunt inclusi in abonament la 17 bani, asa ca raman restul pana la 150-200 (sau cat consumati) de platit la pretul integral:
daca aveti doua bransamente - 36 de bani, daca nu aveti - 57 de bani  

Per total:

daca aveti doua bransamente si un consum de minim 200 de kw merita sa treceti unul dintre bransamente pe tarif de noapte
daca nu aveti doua bransamente, dar macar 60-70% din consum va fi realizat noaptea&weekend, atunci va sugerez sa treceti pe tarif de noapte indiferent de consum...
(toate calculele de mai sus nu includ taxe de cogenerare, tva si alte aiureli, deci economia poate fi mai mare decat am precizat eu)

Pe termen lung asta va fi o solutie buna, curentul se va tot scumpi in urmatorii ani, iar pretul curentului va ramane mereu mai ieftin noaptea&weekend decat ziua (mai ales datorita eolienelor)

detalii despre tarife aici:
http://www.enel.ro/r... iulie 2013.pdf

Edited by dhaneey, 25 February 2014 - 00:08.


#27
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012

 smartapp, on 23 februarie 2014 - 09:54, said:

Trifazic merita doar daca ai echipamente si instalatii care solicita asa ceva. Multe blocuri vechi, de pe vremea raposatului erau pe trizafic. Acolo nu inteleg de ce.

Priza aceia rotunda si neagra(trifazica) de care amintea cineva era in bucatarie la unele blocuri care nu aveau gaze trase.

#28
Aesop

Aesop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 13.02.2014

 alinescoo, on 22 februarie 2014 - 21:38, said:

As putea o faza sa o trag la prima cladire, cealalta faza la a doua cladire

Care e treaba cu economisitu? E pe bune ? Va rog sa ma lamuriti si pe mine.
Multumesc.
Daca tragi faza de la un contor si nulul de la altul, sau in fine, faza + faza si consumi intre faze daca sunt distincte, nu consumi nimic,

Edited by Aesop, 05 March 2014 - 23:22.


#29
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
asta e doar un mit urban
ce poti sa faci cu 400 V?
in tabloaiele astea noi sunt sigurante diferentiale, nu poti consuma doar fază ca sare siguranta :P

#30
bluebilly

bluebilly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 15.08.2006
Intrebare: am bransament trifazat pe tarifare standard. (nu stiu cat e kw).
Am nevoie pentru o centrala electrica.
Au venit cei de la Enel si au montat contoarul.
Mai pot modifica tipul de tarifare in tarifare pe trepte de putere?

Edited by bluebilly, 11 February 2015 - 15:35.


#31
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 21.01.2013
da, dar cred ca dupa 12 luni.

#32
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 smartapp, on 23 februarie 2014 - 09:54, said:

Trifazic merita doar daca ai echipamente si instalatii care solicita asa ceva. Multe blocuri vechi, de pe vremea raposatului erau pe trizafic. Acolo nu inteleg de ce.
Daca puterea instalata depaseste 11KVA, atunci furnizorul te bransaza trifazic ca sa nu se dezechilibrezze sistemul.
In cazul blocurilor puterea instalata este mult prewa mare fata de limita admisa si din cauza asta e necesar bransament trifazat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate