Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

ce am? plamani sau ce?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
razvan-florian

razvan-florian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.02.2014
De o saptamana ma cam doara in partea dreapta a toracelui si sub coaste si deasupra acum si in spate, durerea e cam permanenta, dar mai si dispare. Am 17 ani si fumez de un an jumate, dar nu am fumat pachete pe zi, maxim 5 pe zi, uneori nu am fumat..Vreau sa stiu daca e o problema serioasa, adica cancer sau ceva de genu?

#2
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
Prezinta-te la medicul de familie si spune-i exact ce ai,inclusiv partea cu fumatul pe care ne-ai spus-o si noua aici pe forum.Iti va face un control,eventual bilet de trimitere,insa trebuie sa fie prezenti si parintii tai.

#3
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Cancerul nu doare!

Posibil junghi toracic, dar mergi la medic pt investigatii.

#4
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Nu doare dar te face sa mori in chinuri.

Initiator, du-te la doctor aici pe forum degeaba ne dam cu parerea, nici macar un medic nu ti-ar putea da un sfat doar pe forum fara un consult. Dar nu te gandi la prostii pentru ca nu ai nimic grav. Si referitor la intrebarea din titlu, normal ca ai plamani ca altfel nu respirai aer.

Edited by gerbil, 22 February 2014 - 13:13.


#5
razvan-florian

razvan-florian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.02.2014
am fost la medicul de familie si m-a consultat, prima oara a zis sa fac ecografie, apoi m-a consultat iar si a zis sa fac si radiografie pt orice eventualitate, totusi am vrut sa vad si parerile altora pt ca oarecum imi este frica

#6
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012

View Postseby318, on 22 februarie 2014 - 13:01, said:

Prezinta-te la medicul de familie si spune-i exact ce ai,inclusiv partea cu fumatul pe care ne-ai spus-o si noua aici pe forum.Iti va face un control,eventual bilet de trimitere,insa trebuie sa fie prezenti si parintii tai.
Nu trebuie, poate sa fie si singur.

#7
razvan-florian

razvan-florian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.02.2014
singur m-am prezentat la medicul de familie, dar a zis ca la radiografie sau ecografie sa fiu cu un parinte

#8
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012

View Post-Diana-, on 22 februarie 2014 - 13:04, said:

Cancerul nu doare!
Nu și în fază terminală.

#9
razvan-florian

razvan-florian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.02.2014
mai intai o sa fac ce mi-a zis medicul de familie sa fiu sigur ca nu e nimic grav, apoi o sa iti urmez sfatul;)

#10
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View Post-Diana-, on 22 februarie 2014 - 13:04, said:

Cancerul nu doare!

Posibil junghi toracic, dar mergi la medic pt investigatii.

Diana,

Posted Image

stiu ca ai pregatire de specialitate, insa cred ca stii si tu ca in anumite forme de cancere pulmonare poti avea dureri mari de spate sau de umar, in cazul cand tumoarea e situata langa anumiti nervi, uneori chiar la bronhii, durerea radiind in anumite cazuri in diferite directii.

Simptomele sunt extrem de variate, de la tuse seaca, slabiciune, lipsa pofta mancare, scadere in greutate, in anumite cazuri poate aparea inclusiv apa la plamani, etc.

Pentru initiator - nu vreau sa te sperii, personal nu cred ca ai asa ceva la plamani, perioada in care ai fost fumator este mica si numarul de tigari fumate a fost destul de redus.
Si eu cred ca ai un junghi intercostal.
Oricum, mergi la doctor si fa-ti analize, eventual raze la plamani.

Si inca ceva : lasa dracului tigarile alea, inca nu e prea tarziu !
Sanatate !

#11
razvan-florian

razvan-florian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.02.2014
si eu sper sa nu fie nimic grav, da o sa fac investigatiile si de tigari mi-am propus sa ma las de cateva saptamani si de atunci am inceput sa fumez una pe zi sau sa treaca 2-3 zile fara sa fumez.. si junghiul intercostal prin ce se caracterizeaza?adica cum poate trece

#12
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
ti-as recomanda sa faci si investigatiile necesare pentru TBC. Stiu ca suna ca o boala demult eradicata, dar adevarul (care nu prea se spune in presa) este ca e din ce in ce mai actuala. Mai grav e ca am vazut din ce in ce mai multi tineri cu TBC si nu e din cauza conditiilor de trai mizere, cum se cataloga rapid inainte, ci mai degraba din cauza stilului de viata nesanatos care afecteaza sistemul imunitar. Adauga la asta si ca bacilul Koch se ia extrem de usor (e suficient sa tuseasca un TBC-ist pe langa tine sau sa pui mana pe bara din autobuz dupa el) si ai toate sansele sa faci TBC. Ceea ce nu-ti doresc, desigur Posted Image

Edited by Michidoo, 22 February 2014 - 16:03.


#13
razvan-florian

razvan-florian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.02.2014
TBC e grav? daca poti sa imi spui informatii, adica cum se trateaza sau cat dureaza ce afecteaza

#14
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
E grav in masura in care nu-l tratezi.
Daca il tratezi cum trebuie nu e problema. E o boala a mizeriei de regula, infectioasa, bacilul pacatos, intr-o vreme se trata indelung la spital, cu tuberculostatice - rifampicina, streptomicina, etambutol si altele..
De TBC au murit personalitati celebre trecute: Iulia Hasdeu, Byron, Chopin...
Pe timpuri nu exista tratament, te tineau in carantina prin sanatorii muntoase, mai mult paleativ - acum insa exista. Se face inclusiv vaccin BCG preventiv.

Insa la TBC ai tuse cu sputa ( flegma ), nu seaca. Expectorezi.

Pentru junghi, s-ar putea sa treaca de la sine in cateva zile. Eventual cu tratamant antiinflamatoriu.

Oricum du-te la medic si o sa fie bine.

Meantime - quit smoking !

#15
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Neaparat sa te lasi de fumat.
Indiferent ce rezultat iti iese la analize.

Promiti?

#16
razvan-florian

razvan-florian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.02.2014
Multumesc de raspunsuri si da o sa le raresc pana o sa ma las de tot

#17
BWD

BWD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 02.02.2013
Cu alimentatia cum stai? Mult fast food, grasimi, prajeli? Pot fi si probleme cu ficatul, colica biliara, in cazul in care nu ai o alimentatie sanatoasa si echilibrata.

#18
razvan-florian

razvan-florian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.02.2014
de la fast-food nu mananc, nu cred ca mananc nici sanatos dar nici foarte prost, crezi ca de la ficat sa radieze deasupra si in spate?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate