Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Allview X1 Xtreme

- - - - -
  • Please log in to reply
655 replies to this topic

#37
Gabriel91

Gabriel91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.02.2014

View Postcristinel07, on 28 aprilie 2014 - 12:32, said:

Dar ai vazut vreo diferenta intre P7 si X1 Xtreme? Ca specificatiile cateodata nu prea au valoare ci practica conteaza.


Se simte o diferenta,  in sensul pozitiv pentru X1 ( ruleaza mai rapid aplicatiile)  dar nu ma plang deloc pentru P7 ( nu e o diferenta care sa puna cel de-al doilea produs intr-o lumina proasta ) vorbim de Qualcomm Quad 2,15 vs MediaTek Octa de 1,7 ; 3 GB RAM VS 1 GB RAM .
Am incredere in ambele modele.
PS. P7 Xtreme se simte destul de rigid in mana, si e mai usor de manevrat ( dimensiune mai mica a display-ului ) .

#38
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Eu n-am avut ocazia sa butonez.. ca astia in showroom unde le aveau le aveau stinse (probabil descarcate). Am pus decat asa mana pe ele si pe x1 xtreme si pe p7 xtreme.. chiar astazi m-am uitat pe la telefoane.. inca nu m-am hotarat ... Posted Image

Edited by K-X-T, 28 April 2014 - 16:51.


#39
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,135
  • Înscris: 26.07.2009

View PostGabriel91, on 28 aprilie 2014 - 14:03, said:

Se simte o diferenta,  in sensul pozitiv pentru X1 ( ruleaza mai rapid aplicatiile)  dar nu ma plang deloc pentru P7 ( nu e o diferenta care sa puna cel de-al doilea produs intr-o lumina proasta ) vorbim de Qualcomm Quad 2,15 vs MediaTek Octa de 1,7 ; 3 GB RAM VS 1 GB RAM .
Am incredere in ambele modele.
PS. P7 Xtreme se simte destul de rigid in mana, si e mai usor de manevrat ( dimensiune mai mica a display-ului ) .

Depinde de persoana, dar pretul pentru Xtreme este prea mare si ofera prea multe dezavantaje:
- nu are 4g (aici depinde de persoana, pentru multi nu conteaza 3g sau 4g);
- primeste sau mai bine zis daca primeste foarte rar upgrade la sistemul de operare Android si aici ma refer la toate aparatele mobile de la Allview;
- bateria prea mica de 2500mAh avand in vedere ca are dimensiune de 5.5";
- nu are slot card (intradevar are memorie de 32 gb utila, dar sunt persoane care vor ca smartphone-ul sa fie cu spatiu de card);
- garantie doar la Brasov !?

Se merita achizitionate aparate si mai ieftine si de firma mult mai buna: Samsung Galaxy S4, LG G2 si pentru 200 de lei in plus merita Samsung Note 3.

#40
Gabriel91

Gabriel91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.02.2014

View Postcristinel07, on 29 aprilie 2014 - 01:22, said:


Depinde de persoana, dar pretul pentru Xtreme este prea mare si ofera prea multe dezavantaje:
- nu are 4g (aici depinde de persoana, pentru multi nu conteaza 3g sau 4g);
- primeste sau mai bine zis daca primeste foarte rar upgrade la sistemul de operare Android si aici ma refer la toate aparatele mobile de la Allview;
- bateria prea mica de 2500mAh avand in vedere ca are dimensiune de 5.5";
- nu are slot card (intradevar are memorie de 32 gb utila, dar sunt persoane care vor ca smartphone-ul sa fie cu spatiu de card);
- garantie doar la Brasov !?

Se merita achizitionate aparate si mai ieftine si de firma mult mai buna: Samsung Galaxy S4, LG G2 si pentru 200 de lei in plus merita Samsung Note 3.

Nu te contrazic vis-a-vis de unele aspecte sesizate.
Sistemul de operare actual ruleaza excelent, si nu exagerez, nu am fost pus in situatia in care sa primesc crash-uri sau sa am o experienta buggy.
Mereu sunt binevenite specificatii mai bune ( aici ma refer la baterie ) insa pentru mine e multumitor, stilul meu de utilizare nu imi provoaca probleme privind incarcarea telefonului.
Memoria interna suficienta.
Garantie nu e numai la Brasov - http://www.allview.r...vice-autorizat/ iar daca ai o problema si nu ai service in orasul tau, trimit ei curierul la tine acasa.
Posted Image

View PostK-X-T, on 28 aprilie 2014 - 16:50, said:

Eu n-am avut ocazia sa butonez.. ca astia in showroom unde le aveau le aveau stinse (probabil descarcate). Am pus decat asa mana pe ele si pe x1 xtreme si pe p7 xtreme.. chiar astazi m-am uitat pe la telefoane.. inca nu m-am hotarat ... Posted Image

Sa ne zici si noua la ce model te-ai hotarat si de ce Posted Image

#41
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,135
  • Înscris: 26.07.2009
Si nu e treaba ca am ceva cu ei, am detinut Allview P5 Alldro si Allview V1 Viper dar deja exagereaza. Nu e asa mare diferenta incat sa dai 2000 de lei pe un Allview X1 Xtreme fata de S4, LG G2 care au preturi si mai ieftine si ele sunt to bune si sunt sigur ca diferentele de specificatii nu se vad in practica. Doar daca faci comparatie cu S3..

#42
gigionescu

gigionescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.04.2014
pretul corect.........http://gizchina.it/2014/05/blu-life-pure-xl-gionee-elife-e7-usa...252 euro

#43
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,135
  • Înscris: 26.07.2009
Pentru mine cei care cumpara acest telefon mai ales ca s-a ieftinit LG G2, inseamna ca ori nu au urmarit mai multe siteuri sa faca o comparatie, ori s-au grabit, ori au fost pacaliti de vreun prieten sau angajat al magazinului ca altfel nu inteleg.

Edited by cristinel07, 04 May 2014 - 13:34.


#44
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 11.01.2011

View Postchflorin, on 19 februarie 2014 - 22:11, said:

Cum ai putut sa pui citatul ala din Allview !? ,, Am dus tehnologia la extrem şi am creat un device de top care le oferă utilizatorilor tot ce şi-ar putea dori de la un smartphone'' http://www.gadgeton....view-x1-xtreme/
Cine a dus tehnologia la extrem ? Cine a creat un device de top ? Allview !? Altceva : te durea mana daca treceai numele producatorului real al telefonului ?

View PostDaniJ90, on 19 februarie 2014 - 23:14, said:

L-am citat pe om, nu cred ca am gresit cu nimic in cazul acesta si nu cred ca e o noutate faptul ca nu ei produc telefoanele...
Atunci spune-le si celor de la Allview pentru ca ei se dau in continuare drept producatori , adica ei ,,,proiecteaza'' (!?) produsele in Romania si doar le asambleaza in Shenzhen . Cum sa minti in halul asta !? http://www.moneystre...-si-nu-muschii/
Oricum nu sunt singurii mincinosi , se pare ca in bransa asta toti sunt neamuri cu Pinochio : Vonino se da firma americana , E-Boda si ei au ,,lucrat'' 6 luni si au produs  E-Boda fullSTREAM (de fapt e rebrand de Mele...) Ce-i cu astia , e o rusine ca produsele sunt aduse de la firme no-name din Shenzhen sau ce ? Bisnitari ordinari cu totii .

#45
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,135
  • Înscris: 26.07.2009
Pe ei ii doare-n ... de parerea noastra, vanzarile ii intereseaza.

#46
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Mda.. se pare ca pe piata din SUA.. a aparut Blu Life Pure XL avand acelasi specificatii + 4G LTE pe care Allview x1 xtreme nu are + Pretul incredibil de 400 de dolari pentru varianta cu 32 GB memorie interna si 3GB ram.. Ar venii cam 1300 de lei.. :) Pana la 2000 de lei cu cat vinde Allviewul copia chinezeasca mai e muuuult...

#47
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,135
  • Înscris: 26.07.2009
Sigur se supara cineva daca spun faptul ca nu se merita sa iei un telefon Allview la 2000 de lei cand poti achizitiona un LG G2 sau chiar un S4 pe care-l detin eu la preturi multi mai mici.

#48
vennom79

vennom79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.11.2013
LG G2, S4 telefoane care cer caruta de bani numai pe brand si sunt cu mult mai slabe fata de no name astea... detin x1 soul xtreme si mere blana. camera foarte ok, 3giga ram ddr3 2,15 ghz procesor ... daca nu ati avut ocazia sa va prindeti degetele prin el asa vre-o saptamana , doua chiar nu mai vorbiti aiurea ca e chinezesc ca e romanesc ca are ca n-are... e un telefon excelent care da are totul dus la extrem si va primi si update daca are nevoie. de obicei update-urile se scot cand un produs nu e fiabil by default, cand are vre-un bug sau imperfectiune de soft. ei xtreme nu are nevoie de update ptr ca se misca nemaipomenit asa cum a fost el proiectat.mai detin o tableta allview ax2 frenzy, si un viper v1 toate functionale fara reparatii fara probleme. ce scrie in fisa lui tehnica aia si face, nimic in minus.

#49
rbvm

rbvm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 16.02.2009
Eu as fi curios de alte aspecte. De exemplu la capitolul performante.
Concret: X1 Soul incepe sa devina celebru pentru dificultatile pe care posesorii le intampina la conectarea wireless si pentru vitezele scazute de transfer prin acelasi wireless. Nu e un caz izolat, deoarece tot mai multi posesori (printre care si eu) se plang de acest fapt.
Ma bate gandul sa imi achizitionez un X1 Xtreme, dar am citit undeva ca dupa update-ul la 4.4 au intampinat diverse probleme.
De aceea ar fi util pentru cei care vor un Xtreme sa stie la ce sa se astepte daca il vor cumpara.

#50
sicamet

sicamet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.06.2008
eu am x1 extrem si nu am update la 4.4 inca...am vazut ca xtrem mini vine direct cu 4.4...pe site-ul lor ultimul update este din 06.2014 tot la 4.2.2...revenind...se conecteaza repede la wirelles si merge destul de bine.

Edited by sicamet, 13 November 2014 - 13:40.


#51
rbvm

rbvm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 16.02.2009
Ai putea să postezi și niște cifre, că noi, cei cu X1 Soul ne târâim cu viteze de 0,3 Mbps.

#52
sicamet

sicamet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.06.2008
internet de la upc ...download 18,16 Mbps, si upload 6,83 Mbps....il depaseste pe iphone 5s...Posted Image

#53
RedLabel1

RedLabel1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 31.10.2006
Salutare....desi este imens as fi tentat sa achizitionez acest telefon, acum a ajuns la pretul de 1200 lei la Altex. Va rog sa ma ajutati cu un impuls...o parere...singurul lucru care imi displace la acest telefon este dimensiunea sa....5.5 inch...este imens fata de ce am avut anterior....

Cum se descurca la semnal, calitate voce si baterie?
Trafic pe cartela Digi RDS ?
Semnal Wireless?

Multumesc frumos.

Edited by RedLabel1, 18 November 2014 - 20:32.


#54
danct2005

danct2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 28.08.2006
L-am cumpărat eu de la media Galaxy tot cu 1200 lei. Telefonul e beton se mișcă
Foarte bine singura problema pe care o am e  la eși e ok an,  la partea inferioara a lui ecranul are o tenta gălbuie, nu este foarte deranjant și cred ca se datorează laminarii. Și al doilea minus care tine de software este ca nu e știe dacă și când se va face upgrade la kitkat.
Și la un HTC One X am avut aceeași problema dar acolo a apărut din cauza supraincalzirii ecranului.
Acum sunt pe abonament digi  și e ok, semnalul e chiar mai bun decât la One X.
Oricum la banii ăștia e un telefon beton.

Edited by danct2005, 19 November 2014 - 13:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate